Σελίδα 46 από 88 ΠρώτοΠρώτο ... 36414243444546474849505156 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 676 έως 690 από 1306

Θέμα: Ανακατασκευή Honda XLR 250 Baja '87

  1. #676
    Ντίζες γκαζιου

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1135.jpg 
Προβολές:	871 
Μέγεθος:	80,6 KB 
ID:	271067

  2. #677
    Καθρέφτες

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1139.jpg 
Προβολές:	865 
Μέγεθος:	57,1 KB 
ID:	271069 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1140.jpg 
Προβολές:	866 
Μέγεθος:	68,9 KB 
ID:	271070

  3. #678
    Μανέτα συμπλέκτη & φρένου μαζί με τη βάση της πρώτης

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1142.jpg 
Προβολές:	865 
Μέγεθος:	86,6 KB 
ID:	271071 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1145.jpg 
Προβολές:	865 
Μέγεθος:	71,9 KB 
ID:	271072 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1151.jpg 
Προβολές:	866 
Μέγεθος:	79,4 KB 
ID:	271073

  4. #679
    Πίσω φως

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1152.jpg 
Προβολές:	874 
Μέγεθος:	100,2 KB 
ID:	271076

  5. #680
    Γλύστρα αλυσίδας

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1161.jpg 
Προβολές:	866 
Μέγεθος:	71,4 KB 
ID:	271077

  6. #681
    Εδώ συμβαίνει το εξής περίεργο: Το φιλτράκι που χάλασα είχε μια τιμή a και ολόκληρο το σώμα του ρουμπινέτου-που περιελάμβανε το φιλτράκι-είχε μια τιμή a+4.Οπότε πήρα ολόκληρο το ρουμπινέτο τελικά:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1157.jpg 
Προβολές:	911 
Μέγεθος:	89,9 KB 
ID:	271078 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1159.jpg 
Προβολές:	910 
Μέγεθος:	54,7 KB 
ID:	271079

  7. #682

  8. #683
    προσεκτικό (πλέον) μέλος Το avatar του/της dimitris_speed
    Εγγραφή
    21/02/2003
    Μηνύματα
    71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Παράλληλα,έφτασαν και τα πρώτα ανταλλακτικά,απο αντιπροσωπεία σε τιμή περίπου ίδια με αυτή απο το Ίντερνετ
    Άψογο το project,αναμένω τελικό αποτέλεσμα..

    Μήπως έχεις κάποια αξιόπιστη διεύθυνση από ανταλλακτικά για Honda στο Internet ? έχει πέσει στα χέρια μου ένα xl200r σε ψιλοαθλια κατάσταση και θέλω να το ζωντανεψω αλλά δεν μπορώ να βρω κάποια βασικά. Όπως πχ μανιβελα .

  9. #684
    Ρίξε μια ματιά εδώ:

    http://www.cmsnl.com/honda-xl200r-19...141/partslist/

    και ψάξε και στο e-bay

    edit:Στο e-bay βρήκα

    http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=...l200&_osacat=0

  10. #685
    προσεκτικό (πλέον) μέλος Το avatar του/της dimitris_speed
    Εγγραφή
    21/02/2003
    Μηνύματα
    71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Ρίξε μια ματιά εδώ:

    http://www.cmsnl.com/honda-xl200r-19...141/partslist/

    και ψάξε και στο e-bay

    edit:Στο e-bay βρήκα

    http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=...l200&_osacat=0


    Thanks!

  11. #686
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Ρίξε μια ματιά εδώ:

    http://www.cmsnl.com/honda-xl200r-19...141/partslist/

    και ψάξε και στο e-bay

    edit:Στο e-bay βρήκα

    http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=...l200&_osacat=0

    Επισης και https://www.davidsilverspares.co.uk/XL200R-1983-USA/
    Οτι ανταλακτικο σεν βλεπεις το ζητας με το part no ή με ενα μυνημα στο βρισκουν ειναι πιο φτηνο απο το cmsnl (οχι παντα) και στα μεταφορικα!!
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  12. #687
    προσεκτικό (πλέον) μέλος Το avatar του/της dimitris_speed
    Εγγραφή
    21/02/2003
    Μηνύματα
    71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sv9cvk Προβολή μηνύματος

    Επισης και https://www.davidsilverspares.co.uk/XL200R-1983-USA/
    Οτι ανταλακτικο σεν βλεπεις το ζητας με το part no ή με ενα μυνημα στο βρισκουν ειναι πιο φτηνο απο το cmsnl (οχι παντα) και στα μεταφορικα!!
    Ευχαριστώ..! Αν και θέλω κάτι με PayPal ,θα το ψάξω πάντως. Έχω βρει από xlr 250 αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζει. Γνωρίζει κανείς?


    Takata συγνώμη που σου κατέστρεψα το topic..

  13. #688
    αν μου επιτρέπεις, θα θελα να κάνω κάποιες επισημάνσεις-παρατηρήσεις

    -το κόλπο με την αλυσίδα είναι πετυχημένο, γιατί αν το ρεζερβουάρ είναι λίγο περίεργο, με οξείες γωνίες, μπορεί να σφηνώσουν οι πέτρες, τα παξιμάδια ή οι βώλοι που κάποιος μπορεί να βάλει στην διαδικασία του σέικερ
    -το ξύδι είναι ασθενές οξύ, αλλά η παρατεταμένη χρήση του δεν ενδείκνυται, ιδίως σε πολύ σκουριασμένα σημεία, γιατί κινδυνεύει το ρεζερβουάρ να τρυπήσει, δηλ να δημιουργήσει επιπλέον πρόβλημα από αυτό που πάς να λύσεις. μιας και δεν υπάρχει μάνιουαλ και τυφλοσούρτης πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο, μιας και οι μεταβλητές τεπόζιτο, σκουριά, πάχος, ph ξυδιού, θερμοκρασία είναι κάθε φορά διαφορετικές, μια φορά την ημέρα καλόν είναι να επιθεωρείται το εσωτερικό του ρεζερβουάρ, για την πρόοδο του φαγώματος της σκουριάς, να διηθείται το διάλυμα του ξυδιού από σκουριές και να επανατοποθετείται διαυγές
    -το rustabil κάνει καλή δουλειά, στο να σταματήσει την εξέλιξη της σκουριάς και η αλλαγή στο χρώμα είναι εμφανής, αφού τα σκουριασμένα μέρη μεταχρωματίζονται σε μπλέ, οπότε δεν μπορείς να μπερδευτείς
    -το por15 είναι η βάση της επιτυχίας, για την δική μου περίπτωση, μιας και ύστερα από 2 χρόνια το ρεζερβουάρ μου είναι ακριβώς όπως οι φωτογραφίες που έβγαλες μετά την εφαρμογή του. δεν σπάει, βουλώνει καμιά τριχοειδή οπή, αν δεν προσέξει κανείς και δεν βάλει τον-ους φελλό-ούς που έβαλες στην θέση του ρουμπινέτου, παίζει να τους σφραγίσει ερμητικά και να μην ξεκολάνε, γιατί στο κάτω μέρος του ρεζερβουάρ τσιμεντώνει σαν πετσί
    -μια ένσταση με το στέγνωμα που έκανες. στη φωτό που έχεις παραθέσει φαίνεται να έχεις βάλει τέρμα το θερμοπίστολο, γιατί φαίνεται πως οι αντιστάσεις του έχουν κοκκινίσει. το καλύτερο στέγνωμα κατά τη γνώμη μου είναι με κομπρεσσέρ αέρα, για κανά δεκάλεπτο ή στον ήλιο μέρα μεσημέρι, ή με το θερμοπίστολο αν βιάζεσαι, στην μεγάλη ένταση αέρα, αλλά όχι με θερμοκρασία, γιατί πάντα μιλάμε για ρεζερβουάρ καυσίμου, έστω και αν έμεινε με ξύδι, εκτός και αν είναι γεμάτο νερό
    -για να μην ξαναδεί κανείς σκουριά με την εφαρμογή του por15 ή αντίστοιχων προιόντων, θα πρέπει να τοποθετηθεί και η τάπα του ρεζερβουάρ, πάνω από σακούλα, για να μπορέσει να πάει το προιόν μέχρι τα χείλη του ρεζερβουάρ, δίχως βεβαίως να κλείσει τις οπές αναθυμιάσεων που μπορεί να υπάρχουν

    αυτά τα ολίγα, από προσωπική εμπειρία
    καλή συνέχεια!

  14. #689
    Κάθε παρατήρηση ευπρόσδεκτη! Συγχαρητήρια και για τον οδηγό που είχες δημοσιεύσει όταν έκανες τον καθαρισμό του δικού σου ρεζερβουάρ,με βοήθησε πολύ στη διαδικασία,και άντλησα και κάποια σκέλη του καθαρισμού απο εκεί (πχ το Rustabil).Στο θέμα των παρατηρήσεων τώρα:

    1)Η αλυσίδα θα συμφωνήσω πως είναι καλύτερη επιλογή,έχοντας δοκιμάσει και τις 2 μεθόδους
    2)Σωστό,αν και στην δικιά μου περίπτωση η σκουριά ήταν περισσότερο επιφανειακή και δεν είχε σάπια τμήματα εσωτερικά ωστέ να κινδυνεύω.Αυτό δεν σημαίνει πως μπορεί κανείς να αφήσει το ξύδι μέσα για πάντα φυσικά
    3)Ο σταθεροποιητής κάνει όντως καλή δουλειά,απλά απαιτεί πολύ καλό ξέπλυμα μετά για να βγεί.
    4)Δεν είναι τυχαίο πως παντού στο Ίντερνετ βλέπει κανείς θετικότατες κριτικές για το POR15.Σωστή και η παρατήρηση για το ρουμπινέτο,δεν το αφήνουμε πάνω στη διαδικασία,θα μπεί πλαστικοποιητής,θα στεγνώσει και θα το αχρηστέψει
    5)Αν και πάντα υπάρχει μια πιθανότητα να έχει ξεμείνει βενζίνη κάπου μέσα,πιστεύω πως μετά απο 2 ξεπλύματα με άφθονο νερό που έκανα,δύσκολο να συμβεί κάτι.Ο συγκεκριμένος τρόπος με βοήθησε να τελειώσω γρήγορα και να στεγνώσω τις ραφές,που λίμναζε νερό.Ήθελα και να αποφύγω την επανεμφάνιση σκουριάς,για να είμαι βέβαιος πως θα πιάσει σωστά το υπόστρωμα
    6)Πολύ σωστά,εγώ το έκανα απλά βάζοντας ένα κομμάτι απο πλαστική σακούλα πάνω απο την οπή και κολλόντας το στην επιφάνεια με χαρτοταινία.

  15. #690

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακατασκευή Honda XLR 250
    από Astoxos στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 117
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2014, 00:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF