Σελίδα 47 από 88 ΠρώτοΠρώτο ... 37424344454647484950515257 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 691 έως 705 από 1306

Θέμα: Ανακατασκευή Honda XLR 250 Baja '87

  1. #691
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2012
    Μηνύματα
    114
    Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό λόγω έλλειψης χρόνου και χρημάτων!Δεν βοηθούσε και ο καιρός στη Χαλκίδα αφού μέχρι πριν μια εβδομάδα είχε 25 βαθμούς και άντε να κάτσω μέσα!Θα ζητήσω πολλές συμβουλές τώρα!

    1 πως αφαιρώ το μαύρο χρώμα από την τιμονόπλακα ώστε να μείνει σκέτο το αλουμίνιο χωρίς να το γδάρω!

    2 η πλεξούδα είναι κομμάτια γιατί είχε πέσει θύμα κλοπής στο παρελθόν και της μάμησαν τα μάτια(κομμένα καλώδια ότι να είναι συνδέσεις,3 κιλά μονωτική κλπ) και σκέφτομαι να πάρω καλώδια θερμοσυστελόμενα λαστιχάκια και να αρχίσω να τα αλλάζω.

    3 τα μεταλλικά του μπιμπλίκια βασούλες, πατήθρες, ποδόφρενα, μανιβέλες με τι μου προτείνετε να τα βάψω μαύρα κάτι που να μένει όμως.

    αυτά τα ολίγα σας ευχαριστώ!

  2. #692
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Astoxos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό λόγω έλλειψης χρόνου και χρημάτων!Δεν βοηθούσε και ο καιρός στη Χαλκίδα αφού μέχρι πριν μια εβδομάδα είχε 25 βαθμούς και άντε να κάτσω μέσα!Θα ζητήσω πολλές συμβουλές τώρα!

    1 πως αφαιρώ το μαύρο χρώμα από την τιμονόπλακα ώστε να μείνει σκέτο το αλουμίνιο χωρίς να το γδάρω!

    2 η πλεξούδα είναι κομμάτια γιατί είχε πέσει θύμα κλοπής στο παρελθόν και της μάμησαν τα μάτια(κομμένα καλώδια ότι να είναι συνδέσεις,3 κιλά μονωτική κλπ) και σκέφτομαι να πάρω καλώδια θερμοσυστελόμενα λαστιχάκια και να αρχίσω να τα αλλάζω.

    3 τα μεταλλικά του μπιμπλίκια βασούλες, πατήθρες, ποδόφρενα, μανιβέλες με τι μου προτείνετε να τα βάψω μαύρα κάτι που να μένει όμως.

    αυτά τα ολίγα σας ευχαριστώ!
    1) Δοκιμασες με διαβρωτικο?
    2) Κανε το με προσοχη αλλα κοιταξε και τις φισσες αν ειναι ΟΚ!
    3) Ηλεκτροστατικη !

    Καλη συνεχεια!!!
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  3. #693

    Arrow

    Με πιάνεις απροετοίμαστο και στις 3.

    1)Την τιμονόπλακα την πέρασα με συρματόβουρτσα και αφαίρεσα το χρώμα,αν δεν έχεις σκοπό όμως να την ασταρώσεις-βάψεις μετά και θες να τη γυαλίσεις,δεν γίνεται έτσι.
    2)Στα ηλεκτρικά πρόβλημα-τουλάχιστων μεχρι στιγμής-οπότε δεν έχω ασχοληθεί για να μπορώ να απαντήσω
    3)Εγώ το έκανα με τρίψιμο-αστάρωμα-βάψιμο κανονικά...αν θα κρατήσουν δεν ξέρω,θα το μάθω με τον καιρό,και αν δεν κρατήσουν,δεν είναι δύσκολο να τα βγάλω.Λάθος νοοτροπία βέβαια,αλλά τώρα δεν έχω το χρόνο και ούτε τη διάθεση να το ξανακάνω.Κάποια στιγμή θέλω να την δω και τελειωμένη Μάλλον ηλεκτροστατική ειναι καλύτερα

    Κανε μια δημοσίευση στο δικό σου thread,και θα σου απαντήσουν οι ειδικοί!

    Edit:Με πρόλαβαν!

  4. #694
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2012
    Μηνύματα
    114
    Takata sorry αλλά έγραψα σε λάθος topic στο δικό σου!διάβαζα το δικό σου και με τόσα παράθυρα μπερδεύτηκα διέγραψε το!και πάλι συγνώμη!

  5. #695
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2012
    Μηνύματα
    1
    Αγαπητέ Takata. Διάβασα ότι έχεις δύο XLR Baja από όπου έφτιαξε μία. Εγώ έχω μία XLR250 baja και μου έχουν στραβώσει οι βαλβίδες του κινητήρα από απορύθμιση της καδένας και αναρωτιόμουν αν σου έχει περισσέψει καμιά βαλβίδα από τη δεύτερη για να αναστήσω τη δική μου.
    Ευχαριστώ

  6. #696
    1 XLR Baja έχω...
    2 έχει ο Astoxos,οχι Baja,XLR,αλλα οι βαλβίδες δεν έχουν καμία διαφορά
    Για στείλε του ενα Π.Μ!

  7. #697
    Μετά απο σκέψη,αποφάσισα πως ναι μεν δεν θα έκανα σέρβις στις αναρτήσεις μόνος μου,αλλά δεν θα τις έστελνα κάπου χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα για την κατάστασή τους.Θυμηθείτε πως το προτζεκτ δεν γίνεται με δικά μου έξοδα,και δεν έχω την πολυτέλεια να ξοδεύω όσα θέλω,όποτε θέλω.Κατέβηκα λοιπόν στο υπόγεια,και πήγα να ανόιξω την εμπρός ανάρτηση!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1296.jpg 
Προβολές:	510 
Μέγεθος:	36,7 KB 
ID:	274479

  8. #698
    Βγάζοντας το πλαστικό κάλλυμα,έχει μια βαλβίδα αέρα απο κάτω.Γιατί;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1298.jpg 
Προβολές:	510 
Μέγεθος:	42,1 KB 
ID:	274480

  9. #699
    Ξεβίδωμα την τάπα με 17αρι κλειδί.Βγαίνει εύκολα!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1303.jpg 
Προβολές:	507 
Μέγεθος:	58,5 KB 
ID:	274481

  10. #700
    Και απο κάτω

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1304.jpg 
Προβολές:	506 
Μέγεθος:	66,3 KB 
ID:	274482

  11. #701
    Και βρισκόμαστε πλεόν στα άδυτα του Showa πηρουνιού

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1302.jpg 
Προβολές:	511 
Μέγεθος:	53,4 KB 
ID:	274483

  12. #702
    Κοιτάζοντας μέσα έχει αρκετό λάδι,συμπιέζοντας το λίγο οι τσιμούχες δακρύζουν.Το βασικό που ήθελα να δώ είναι όμως το ελατήριο,το οποίο και τράβηξα έξω!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1308.jpg 
Προβολές:	513 
Μέγεθος:	68,6 KB 
ID:	274484

  13. #703
    Ήθελα να μάθω αν έχει "κατσει" και χρειάζεται αντικατάσταση,για να γνωρίζω περίπου το κόστος του σέρβις.Παρατηρόντας το,είδα πως στο κάτω μέρος οι σπείρες είναι πιο "πυκνές"...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1309.jpg 
Προβολές:	512 
Μέγεθος:	77,8 KB 
ID:	274485

  14. #704
    Απ'ότι στο πάνω! Αυτό μας δείχνει κάτι για την κατάστασή του ή θα μπορούσε και να είναι έτσι απο κατασκευής;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1310.jpg 
Προβολές:	528 
Μέγεθος:	80,8 KB 
ID:	274486

  15. #705
    Μετρώντας το μήκος του συνολικά,βγήκε στα 60 περίπου εκατοστά.Ψάχνοντας για το service limit που δίνει η Honda,βρήκα για το XR 250L χρονολογίας απο 1991 και μετά.Δυστυχώς δεν βγάζω άκρη,αφού δίνεται στα 53.9 εκατοστά.Είναι δυνατόν να επιτρέπει ο κατασκευαστής να χάσει 6 εκατοστά απο το συνολικό μήκος του το ελατήριο πριν αντικατασταθεί; Προφανώς όχι,αρα δεν έχω μετρήσεις για το σωστό μοντέλο αναρτήσεων.Αν κάποιος γνωρίζει το service limit του κατασκευαστή για XLR ή Baja,ας μου το αναφέρει,αλλιώς θα πάνε για service ως έχουν και ελπίζω να βγάλουν εκείνοι άκρη.

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακατασκευή Honda XLR 250
    από Astoxos στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 117
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2014, 00:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF