Σελίδα 80 από 88 ΠρώτοΠρώτο ... 30707576777879808182838485 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.186 έως 1.200 από 1306

Θέμα: Ανακατασκευή Honda XLR 250 Baja '87

  1. #1186
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    το manual δε λεει πως τσεκαρεις τη γεννητρια;
    μπορει η ισχυς που βγαζει να ειναι σωστη αλλα καποιο βραχυκυλωμα να γονατιζει την ταση

  2. #1187
    Manual δεν υπάρχει, η γεννήτρια είναι διαφορετική με των XR,και το κύκλωμα διαφορετικό με των XRL. Άντε να βγάλω άκρη τώρα...

  3. #1188
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    μετρα την ταση στην εισοδο του ανορθωτη (AC)
    μετρα την ταση στην εξοδο του ανορθωτη (DC)
    δοκιμασε να αναψεις τα φωτα απευθειας απο τον ανορθωτη με εξωτερικη καλωδιωση βγαζοντας εκτος πλεξουδα-διακοπτη

  4. #1189
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Manual δεν υπάρχει, η γεννήτρια είναι διαφορετική με των XR,και το κύκλωμα διαφορετικό με των XRL. Άντε να βγάλω άκρη τώρα...
    Εχεις το διαγραμμα μήπως?

  5. #1190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lio5 Προβολή μηνύματος
    Εχεις το διαγραμμα μήπως?
    Ό,τι μπόρεσα να βρώ στο νετ,αλλά λίγα πράγματα,και στα Ιαπωνικά. Ό,τι έχω:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Ηλεκτρικό Διάγραμμα (2).jpg 
Προβολές:	588 
Μέγεθος:	25,4 KB 
ID:	320228
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Ηλεκτρικό διάγραμμα (3).jpg 
Προβολές:	585 
Μέγεθος:	83,7 KB 
ID:	320229
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Ηλεκτρικό Διάγραμμα 4.jpg 
Προβολές:	586 
Μέγεθος:	52,1 KB 
ID:	320230

  6. #1191

  7. #1192
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    WTF???? Τετοιο πράγμα δεν εχω ξαναδει.....
    Εχεις μια εξαιρετικα σπάνια περιπτωση οπου η CDI ηλεκτρονικη δεν τροφοδοτειται απο δικο της πηνιο (exciter coil), αλλα απο την ιδια γεννήτρια για ολα τα υπόλοιπα...
    Φοβαμαι πως τα πραγματα δεν ειναι ευκολα...
    Υπαρχει περιπτωση η γεννητρια να εχει καει απο τις 60/55W λαμπες που ειχε. Εχει συμβει πολλες φορες. Παρόλο που αρχικα δεν φαινεται κατι και τα φωτα λειτουργουν κανονικά, η γεννητρια υπερφορτώνεται (120W θέλουν 10Α, ενω κανονικά με 70W το ρευμα είναι 5.8Α)
    Δες πρώτα ολες τις συνδέσεις. Αρκεί τα καλώδια να είναι συνδεδεμένα με τα σωστά χρώματα, στα γιαπωνεζικα (ειδικα στα Honda) ειναι fool proof...
    Κοίταξε μετα την ανάφλεξη. Βγάλε μπουζί και πίπα και δωσε μανιβελιές. Αν ολα ειναι εντάξει, πρέπει να εχεις σπινθήρα τουλάχιστον 6-7mm. Δοκιμασε πρώτα με σβηστά φώτα και μετά με αναμμένα.
    Αν ο σπινθηρας είναι μικρότερος (η καθόλου με αναμμένα φώτα),τότε κοίτα τη γεννητρια:
    Αποσύνδεσε τα τρία καλώδια (άσπρα ή κίτρινα μάλλον) που ερχονται απο το μοτέρ και μετρα την αντίσταση μεταξυ τους. Πρέπει να είναι μικρη 1.5-3-4Ω και ΙΔΙΑ σε ολα. Μετρα την αντισταση καθενος καλωδιου με το σωμα (σε ενα καθαρο μεταλλικό μέρος ή σε ενα πράσινο καλώδιο). Πρεπει να είναι απειρη, δηλαδη το πολζμετρο δειχνει διακοπή.
    Αν δειχνει καποια αντισταση, τοτε δυστυχως η μόνωση των πηνιων εχει καταστραφει....
    Καλου κακου δες και τον πυκνωτη:
    Με το ωμομετρο πρεπει αρχικα να βλέπεις μικρή αντίσταση που σιγα σιγα (η και πιο γρηγορα αναλογα με τη χωρητικότητα) θα μεγαλωνει μεχρι που θα γινει απειρη.

  8. #1193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lio5 Προβολή μηνύματος
    WTF???? Τετοιο πράγμα δεν εχω ξαναδει.....
    Εχεις μια εξαιρετικα σπάνια περιπτωση οπου η CDI ηλεκτρονικη δεν τροφοδοτειται απο δικο της πηνιο (exciter coil), αλλα απο την ιδια γεννήτρια για ολα τα υπόλοιπα...
    Φοβαμαι πως τα πραγματα δεν ειναι ευκολα...
    Υπαρχει περιπτωση η γεννητρια να εχει καει απο τις 60/55W λαμπες που ειχε. Εχει συμβει πολλες φορες. Παρόλο που αρχικα δεν φαινεται κατι και τα φωτα λειτουργουν κανονικά, η γεννητρια υπερφορτώνεται (120W θέλουν 10Α, ενω κανονικά με 70W το ρευμα είναι 5.8Α)
    Δες πρώτα ολες τις συνδέσεις. Αρκεί τα καλώδια να είναι συνδεδεμένα με τα σωστά χρώματα, στα γιαπωνεζικα (ειδικα στα Honda) ειναι fool proof...
    Κοίταξε μετα την ανάφλεξη. Βγάλε μπουζί και πίπα και δωσε μανιβελιές. Αν ολα ειναι εντάξει, πρέπει να εχεις σπινθήρα τουλάχιστον 6-7mm. Δοκιμασε πρώτα με σβηστά φώτα και μετά με αναμμένα.
    Αν ο σπινθηρας είναι μικρότερος (η καθόλου με αναμμένα φώτα),τότε κοίτα τη γεννητρια:
    Αποσύνδεσε τα τρία καλώδια (άσπρα ή κίτρινα μάλλον) που ερχονται απο το μοτέρ και μετρα την αντίσταση μεταξυ τους. Πρέπει να είναι μικρη 1.5-3-4Ω και ΙΔΙΑ σε ολα. Μετρα την αντισταση καθενος καλωδιου με το σωμα (σε ενα καθαρο μεταλλικό μέρος ή σε ενα πράσινο καλώδιο). Πρεπει να είναι απειρη, δηλαδη το πολζμετρο δειχνει διακοπή.
    Αν δειχνει καποια αντισταση, τοτε δυστυχως η μόνωση των πηνιων εχει καταστραφει....
    Καλου κακου δες και τον πυκνωτη:
    Με το ωμομετρο πρεπει αρχικα να βλέπεις μικρή αντίσταση που σιγα σιγα (η και πιο γρηγορα αναλογα με τη χωρητικότητα) θα μεγαλωνει μεχρι που θα γινει απειρη.
    Έχει περίεργο κύκλωμα η αλήθεια είναι,μου το είπε και ένας μάστορας που την είχα πάει μήπως βγάλει άκρη,αλλά δεν...
    Ευχαριστώ για τη βοήθεια,θα τα κοιτάξω όλα αυτά και επανέρχομαι!

  9. #1194
    Κοίταξα τις συνδέσεις μου και είναι σωστές.Σε όλες τις δοκιμές που έχω κάνει μέχρι τώρα,τα μόνα που δεν ήταν συνδεδεμένα στην πλεξούδα,ήταν τα πίσω φλάς που δεν τα έχω.
    Το μπουζί δίνει καλό σπινθήρα και στα 6 και στα 8 χιλιοστά.Το ίδιο και όταν συνδεθεί ο πυκνωτής. Όταν συνδεθεί έστω και ο ένας προβολέας και τον ανοίξω,στα 8 χιλιοστά δεν δίνει σπινθήρα.Το ίδιο προφανώς και όταν συνδέσω και τον 2ο.
    Η αντίσταση μεταξύ των 3 κίτρινων καλωδίων της γεννήτριας είναι 1.1Ω. Η αντίσταση καλωδίων και γείωσης ήταν άπειρη (το πολύμετρο δίνει στην ανώτατη βαθμίδα αντίστασης τον αριθμό 1). Ο πυκνωτής κατα τη μέτρηση ξεκίνησε απο μικρή αντίσταση και ανέβαζε σιγά-σιγά (τον άφησα μέχρι τις 20.000Ω γιατί βαρέθηκα να τον περιμένω).

    Άρα έχω θέμα με τα πηνία;

  10. #1195
    Αφού δεν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση,πάμε για πηνία. Έχετε να προτείνετε κάποιον επαγγελματία που να μπορεί να το αναλάβει;

  11. #1196
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383
    Εγω λεω οτι πιο πιθανο μου φαινεται για ανορθωτης.Μετρα την ταση αναμεσα στο ενα ποδι του πυκνωτη και στο αλλο οταν δουλευει η μηχανη.Θα πρεπει να ειναι απο 12 μεχρι 14 βολτ σε ολο το φασμα των στροφων.Αν οταν γκαζωνεις βλεπεις να σου κοβει το ρευμα πριν τα 14 εχει θεμα ο ανορθωτης.

  12. #1197
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Φίλος τα πράγματα που μου είπες υπάρχουν όλα, θα σου πω λεπτομέρειες αύριο μεθαύριο

  13. #1198
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gms Προβολή μηνύματος
    Εγω λεω οτι πιο πιθανο μου φαινεται για ανορθωτης.Μετρα την ταση αναμεσα στο ενα ποδι του πυκνωτη και στο αλλο οταν δουλευει η μηχανη.Θα πρεπει να ειναι απο 12 μεχρι 14 βολτ σε ολο το φασμα των στροφων.Αν οταν γκαζωνεις βλεπεις να σου κοβει το ρευμα πριν τα 14 εχει θεμα ο ανορθωτης.
    Επειδή είμαι και λίγο στόκος...πώς το μετράω αυτό;

  14. #1199
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Φίλος τα πράγματα που μου είπες υπάρχουν όλα, θα σου πω λεπτομέρειες αύριο μεθαύριο
    Οκ!

  15. #1200
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383
    Θα βαλεις το πολυμετρο στην ρυθμιση που λεει V στο 20.

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακατασκευή Honda XLR 250
    από Astoxos στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 117
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2014, 00:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF