Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 118

Θέμα: Ανακατασκευή Honda XLR 250

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Astoxos Προβολή μηνύματος
    Το μοτερ εκεί που έλεγα να το ανοίξω όχι εγώ φίλος μ π γνωρίζει όλοι μου λένε να μην το κάνω γιατί δεν ξέρω τι προβλήματα θα μου βγάλει και μετά μπορεί να μου πάει μέχρι και 200ευρώ για ανταλλακτικά.Οπότε θα περιοριστώ στο εξωτερικό καθάρισμα.εσείς τί λέτε?
    Εξαρτάται από την κατάστασή του. Στην τελική ανακατασκευάζεις όλα τα άλλα και βάζεις το μοτέρ πάνω να τσουλήσει να δεις πρώτα πως δουλεύει και πως ακούγεται. Το κακό σε αυτήν την περίπτωση είναι ότι πάνω στην κ@υλα σου μπορεί να χρειαστεί να ξαναλύνεις.

    Μην γελιέσαι πάντως, αν το ανοίξεις και αρχίσεις να ανακατασκευάζεις μοτέρ, 200ευρώ καλά καλά ούτε για φλάντζες-τσιμούχες-ρουλεμάν-oring δεν σου φτάνουν.

    Εγώ πάντως θα το έλυνα, δεν θα μπορούσα να κρατηθώ
    Κωστής

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2012
    Μηνύματα
    114
    Έχω και ένα δεύτερο xlr(ελπίζω το Σ/Κ να βρω τρέιλερ για να το φέρω σπίτι) που προορίζεται για ανταλλακτικά για το πρώτο λέτε να να ανοίξω το μοτέρ του να το καθαρίσω και να δω τι μπορώ να χρησιμοποιήσω για το άλλο?

  3. #48
    Σιγά σιγά!
    Πρώτα πρέπει να δείς τι προβλήματα έχει το μοτέρ σου.Παίρνει μπροστά; Παρατηρείς πουθενά διαρροές ή ρωγμές; Αν λειτουργεί,ακους περίεργους μηχανικους θορυβους;
    Καλύτερα να μην ανοίγεις μοτέρ αν δεν έχεις την εμπειρία και τα κατάλληλα εργαλεία!
    Και μια συμβουλή απο εμένα,που αν θες την ακολουθεις:Καλύτερα να κάνεις ένα πράγμα τη φορά,μην ξεκινάς πολλά μαζί.Εμένα τουλάχιστον,με βοηθαεί αυτος ο τρόπος!


  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2012
    Μηνύματα
    114
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC05558.jpg 
Προβολές:	670 
Μέγεθος:	70,1 KB 
ID:	261784
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC05559.jpg 
Προβολές:	672 
Μέγεθος:	48,6 KB 
ID:	261785
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC05560.jpg 
Προβολές:	669 
Μέγεθος:	34,4 KB 
ID:	261786

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2012
    Μηνύματα
    114
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC05561.jpg 
Προβολές:	674 
Μέγεθος:	52,9 KB 
ID:	261787
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC05562.jpg 
Προβολές:	671 
Μέγεθος:	61,6 KB 
ID:	261788
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC05563.jpg 
Προβολές:	672 
Μέγεθος:	39,5 KB 
ID:	261789

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2012
    Μηνύματα
    114
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC05564.jpg 
Προβολές:	671 
Μέγεθος:	31,7 KB 
ID:	261790
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC05565.jpg 
Προβολές:	667 
Μέγεθος:	61,1 KB 
ID:	261791
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC05566.jpg 
Προβολές:	666 
Μέγεθος:	74,1 KB 
ID:	261792

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2012
    Μηνύματα
    114
    Πώς σας φαίνεται???έχω τρελαθεί από τη χαρά μου!Το φιλαράκι έκανε πολύ καλή δουλειά με τον σκελετό!Έκοψε το σάπιο τμήμα του σκελετού στο στραβοκολλημένο σταντ και έβαλε κομμάτι από τον άλλον σκελετό, περάστηκε αμμοβολή εποξικό αστάρι και μετά βάφτηκε!δεν φαίνεται το παραμικρό!άψογο το χρώμα λες και βγήκε από το εργοστάσιο!δεν σταματάω να τα χαϊδεύω!το ντεπόζιτο γυαλιστερό άσπρο.τα υπόλοιπα βάφτηκαν με διαφορετικό χρώμα που είναι πιο ανθεκτικό στα χτυπήματα και γι'αυτό έχει μια πιο σαντινέ ματ απόχρωση!

  8. #53
    Πολύ,πολύ ωραία είναι!
    Εργοστασιακό θα το κάνεις τελικά;

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2012
    Μηνύματα
    114
    Θα προσπαθήσω όσο μπορώ να το φέρω στην εργοστασιακή του εμφάνιση!Πχ με τις χούφτες δεν ξέρω τι θα κάνω γιατί δεν βρίσκω πουθενά τις δικές του.και στα φρένα σκέφτομαι να κάνω μια μικρή αλλαγή και να βάλω σωληνάκια υψηλής όλα τα υπόλοιπα ίδια.θα ανεβάσω και μια photo με τα πλαινά πλαστικά που έχω να μου πείτε τι να κάνω αν αξίζουν να τα βάψω ή να ψαχτώ με καινούρια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα0329.jpg 
Προβολές:	651 
Μέγεθος:	93,5 KB 
ID:	261802

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2012
    Μηνύματα
    114
    Επίσης από τότε που ξεκίνησα το project και άρχισα να διαβάζω τα πάντα στο forum έχω αρχίσει να παρατηρώ στους δρόμους οτιδήποτε παρατημένο υπάρχει!!έχω βρει πολλά xlr 125/200/250 παρατημένα στους δρόμους της Χαλκίδας.όπως έχει πάρει το μάτι μ ένα πανέμορφo MotoGuzzi και ένα παλιό street διπλοφάναρο με χρώματα της Lucky Strike!

  11. #56
    Κανω και εγώ ανακατασκευή μια Honda XLR,απλα είναι παλίοτερο μοντέλο απ'τη δική σου,και η εκδοση Baja,οχι η απλή.Οι μηχανές μας όμως έχουν πολλές ομοιότητες,για αυτό σε πολλά θέματα μπορώ να σε βοηθήσω.νομίζω

    Κατ'αρχήν,σχεδόν ο,τι θες απο ανταλλακτικά μπορείς να το βρεις στο CMSNL.Αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά,οσες γνώμες έχω ακούσει ειναι θετικές και το προτείνουν.Οι τιμές του φτηνές δεν είναι,αλλα εχει πράγματα που στο e-bay δεν τα βρισκεις.Επειδή το XLR σου και το δικό μου φοράνε τις ίδιες χούφτες αν δεν κάνω λάθος,και έχω ψάξει και εγώ,σου λέω απο τώρα πως μόνο απο cmsnl τις βρήκα.Η τιμή τους είναι 58 ευρώ και για τις 2,μαζί με τα μεταφορικά και το VAT φτάνει αισίως τα 95! Θα ψαχτώ απο επίσημη αντιπροσωπεία μηπως βρω πιο φτηνά,γιατι τα βρίσκω λίγο πολλά για την περίοδο που διανύουμε...

    Τα πλαινά πλαστικά μας είναι ακριβώς ίδια...τα έχω βάψει και λόγω λάθος προεργασίας,πρέπει να τα ξαναβάψω.Εγώ νομίζω πως αξίζει να ασχοληθείς,με την κατάλληλη προεργασία και την δέουσα προσοχή θα καταφέρεις να φτασεις σε ενα αποτέλεσμα που να σε ικανοποιεί.Το πιο δύσκολο να πετύχεις στα συγκεκριμένα πλαστικά είναι οι γραμμές που απαιτεί η διχρωμία.Είναι μια δουλεία που θέλει υπομονή και προσοχή στη λεπτομέρεια. Ή τουλαχιστον ετσι μου φάνηκε εμένα.Για την προεργασία και τα υλικά θα ρωτήσεις άλλον.Αν θες καινούργια,παρε καινούργια αλλα για τα εργοστασιακά θα είσαι κοντα στα 150 μονο για τα 2 πλαινά,απο cmsnl παντα.Ψάξου λίγο και με το εργοστασιακό τους "χρωμα",γιατι νομίζω πως αυτές οι φαινομενικά βαμμένες επιφάνειες,δεν είναι βαμμένες,αλλα αυτοκόλλητο!

    Για τα σωληνάκια υψηλής άποψη δεν έχω απο πρώτο χέρι.Έχω ακούσει μουρμούρα όμως πως οταν τα βαζεις σε μηχανές που δεν απαιτούν μεγάλη επιβραδυντική ισχύς,χάνεις τη γραμμικότητα στο φρενάρισμα.Φυσικα κατι τέτοιο είναι μια προσωπική αίσθηση του καθενός.Αυτο που θελω να σου πω εγω στο συγκεκριμένο θέμα είναι να μην πετάξεις τα παλιά σωληνάκια.Τουλάχιστον οχι πριν διαβάσεις την ημερομηνία που γράφουν πάνω.Έτσι θα δεις μήνα και έτος κατασκευής,κατι που θα σου δείξει περίπου ποτε κατασκευάστηκε και η δικιά σου μηχανή

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2012
    Μηνύματα
    114
    Τότε θα βάψω τα πλαινά και τους χρωματισμούς θα τους κάνω με αυτοκόλλητο σαν αυτά που ντύνουν τα αυτοκίνητα.φτερά βρίσκω σχετικά πιο εύκολα καινούρια.αν και του baja το κόκκινο φαίνεται να είναι σε καλή κατάσταση σε αντίθεση με του XLR που είναι σάπιο από τον ήλιο.έχετε να μου προτείνετε καμιά σειρά καθαρισμού για αλουμίνια?τα πανάκια με τις αλοιφές εννοώ!!Επίσης κάτι να ρίξω στο μοτέρ και να φύγουν όλα τα καμμένα λάδια?Γιατί με το τρίψιμο που έχω κάνει και το πετρέλαιο που του έχω ρίξει θα γίνει diesel το μοτέρ!!

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakis0547
    Εγγραφή
    02/01/2010
    Μηνύματα
    253
    οντως εκανε πολυ καλη δουλεια,μπραβο!!σαν να βγηκε απο το εργοστασιο.στο cmsnl.com εψαξες και δεν ειχε χουφτες?
    εριξα μια ματια βρηκα αλλα λενε για 125,δεν πιστευω να εχεις προβλημα..
    http://www.cmsnl.com/honda-xlr125r-1...53180kf0770zb/
    Να φύγετε... να πάτε αλλού .... και
    μεις είχαμε MZ251 αλλά δε βάζαμε
    acrapovic και Ohlins !!!

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2012
    Μηνύματα
    114
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα0336.jpg 
Προβολές:	482 
Μέγεθος:	81,8 KB 
ID:	262489

    Και αυτό είναι ένα σετ γυαλίσματος για αλουμίνιο και ανοξείδωτο ατσάλι που βρήκα στα 20ευρώ, δεν ξέρω αν το πήρα ακριβά η φτηνά, αυτό βρήκα!Αλλά δεν ξέρω πως να το χρησιμοποιήσω!Τα σαπούνια τί τα κάνω????Θέλει κάποια προετοιμασία πρώτα???

  15. #60
    Δημήτρης Το avatar του/της srxakias junior
    Εγγραφή
    13/02/2012
    Μηνύματα
    737
    αφου βάλεις τα ''σφουγγαρακια'' στο δράπανο, παιρνεις λιγο σαπουνι δουλέυοντας σε λιγες στροφες το δραπανο πανω σε αυτα και μετα τριβεις πάνω στο μεταλλο (πρεπει τα σφουγγαρακια να εχουν υλικο επανω).
    αυτα είναι κυριως για φινιρισμα!
    η τιμη τους ειναι απο 16 μεχρι 20 γιουρα (για σετακι σαν το δικο σου)

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακατασκευή Honda XLR 250 Baja '87
    από Takata Dome στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 1305
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2019, 10:05
  2. kawasaki klr 250 ή honda xlr 250
    από panos88 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2013, 17:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF