Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 118

Θέμα: Ανακατασκευή Honda XLR 250

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2012
    Μηνύματα
    114
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα0355.jpg 
Προβολές:	1363 
Μέγεθος:	79,4 KB 
ID:	262666

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα0356.jpg 
Προβολές:	1367 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	262667

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα0357.jpg 
Προβολές:	1363 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	262668

  2. #77
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2012
    Μηνύματα
    114
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα0358.jpg 
Προβολές:	1360 
Μέγεθος:	100,1 KB 
ID:	262669

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα0359.jpg 
Προβολές:	1364 
Μέγεθος:	86,5 KB 
ID:	262670

  3. #78
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    τα πλαστικα μιας χωματινης μηχανης ειμαι απολυτα καθετος να μη βαφτουν. κανενα χρωμα δεν την ελαστικοτητα τους αυτη και στο πρωτο ακουμπηκα εκτος το οτι η γρατσουνια θα φαινεται θα σκασει και το χρωμα.. εγω το παλεψα με πολυ κοπο και ιδρωτα με ολα τα σχεδια γυλαχαρτα και ντουκοχαρτα και επανεφερα αρκετα αλλα και παλι δεν ειμαι ευχαριστημενος. θα σου προτεινα να τα πλυνεις και να αλλαξεις απλως τα αυτοκολητα. μοτερ μη λυσεις με τιποτε αν πρωτα δεν επιβεβαιωσεις καποια βλαβη. ηταν γερα μοτερ και δεν νομιζω να εχει θεμα.. αν χρειαστει επισκευη νομιζω πως γινεται και μετα χωρις να κατεβει ο κινητηρας. τουλαχιστον στο TTR 250 μας εγινε. τον σκελετο θα τον εκανα ηλεκτροστατικη για περισσοτερη αντοχη. αλλα κι εγω συμβατικα τον εβαψα στο τελος. μου αρεσει παρα πολυ το μηχανακι σου ακι μετανιωσα οικτρα που προτιμησα ενα γιαμαπα...

    υγ! σε αντιθεση με οσα λεω ερχεται η βαφη του εμπρος φτερου αλλα κανεις δεν κανει ιδια δουλεια με την μαμα Χοντα...

  4. #79
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2012
    Μηνύματα
    114
    Καμιά ιδέα με τα χειριστήρια που έχουν καεί και έχουν σπάσει κάτι κουμπιά έχει κανείς?που μπορώ να βρω?από XR θα ταιριάζουν???

  5. #80
    Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με διακόπτη που χάλασα!
    Απο ebay που είχα φάει τον τόπο δεν έβρισκα.Ψάχνοντας με το part code (HM-28QB-T) βρήκα ίδιο απο CBR 125 αλλά δεν είχε τις ίδιες φίσες.Λογικά γινόταν να τον πάρω και να αλλάξω φίσες,αλλά δεν έκανα κίνηση,γιατι βρήκα μεταχειρισμένο απο Ελλάδα.Σου στέλνω σε π.μ την αγγελία απο όπου πήρα τον δικό μου,πάρε τηλέφωνο και ρώτα μήπως έχει και άλλον.

  6. #81
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2012
    Μηνύματα
    114
    Και καμμένα και ραγισμένα είναι τα χειριστήρια.Μάλλον θα πάω στη λύση του καινούριου που μου έστειλες από ebay.Εξάλλου όλες οι φύσες θα αλλαχτούν με άλλες αδιάβροχες για να μην έχω θεματάκια με υγρασία και νερά αργότερα!Ευχαριστώ!

  7. #82
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Σόρυ που το λέω,αλλά αν ο πρώην το έχει σκίσει,μόνο άνοιγμα/τσεκάρισμα λάδια φίλτρο και φλάντζες θες ένα 100άρι..To μοτερ αν δούλευε και έχει όλο αυτό το λαδομάνι απ'έξω θα χρειαστεί άνοιγμα και μάλλον γενική... που σημαίνει κοντά στο 600άρι χαλαρά....Δηλαδή:
    Αν θέλει τεντωτήρα αλυσίδα εκκεντροφόρου και γρανάζι,σετ ελατήρια ή έμβολο σετ και γυάλισμα κυλίνδρου/ρεκτιφιέ, πας στο +300άρι χαλαρά....αν δε θες να είσαι οκ για πολύ καιρό μιας και τόλυσες, πας ΚΑΙ για μπιέλα και ρουλεμάν στροφάλου, (μετάφραση άλλα 150-200€)και έχεις ένα μοτεράκι καινούργιο για ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ...Αν το είχες δοκιμάσει και απλά "δακρύζει" αλλά έχει συμπίεση και "πάει"το αφήνεις ως έχει και τσεκάρεις τακτικά στάθμη λαδιών...αν δεν ξέρεις καν αν παίρνει μπροστά καλό είναι να γίνει η επισκευή μιας και το μοτέρ είναι κάτω....αφού το κάνεις το καλό κάντο ολόκληρο! Άντε και καλό κουράγιο!
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  8. #83
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2012
    Μηνύματα
    114
    ΠΩΩΩΩ μου έκανες την καρδιά περιβόλι!!!!Ευχαριστώ πολύ πάντως!!!!Η αγορά μόνο των ανταλλακτικών από που μπορεί να γίνει???χωρίς να μου πιάσουν τον κ...λο!!!

  9. #84
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Aν θα χρειαστεί εσωτερικά σωθικά (τεντωτήρες κοκοράκια κλπ)ΜΟΝΟ γνήσια! (τα έχω αλλάξει...)καδένα,ρουλεμάν παίρνεις και από το εμπόριο,όπως και το σετ των φλαντζών γιατί οι γνήσιες είναι πανάκριβες...αν σκοπεύεις να το κρατήσεις κάντο όλο το μοτέρ σα καινούργιο για να μην ανεβοκατεβάζεις μοτέρ κάθε τρείς και λίγο.Το μοτέρ είναι σκυλί μαύρο από αξιοπιστία,ΑΝ ο πρώην ήταν τακτικός στη συντήρηση...αν το έσκιζε χωρίς σέρβις ετοιμάσου να πληρώσεις πολλά...

    υγ.έχεις πμ.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  10. #85
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    1
    φίλε μου τις σκουρισμένες ακτίνες (και τα κέντρα) τις έτριψα με γυαλόχαρτο και στην συνέχεια τις έβαψα με μαύρο ματ σπραυ......θεεικές.!!!

  11. #86

  12. #87
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2012
    Μηνύματα
    114
    Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό λόγω έλλειψης χρόνου και χρημάτων!Δεν βοηθούσε και ο καιρός στη Χαλκίδα αφού μέχρι πριν μια εβδομάδα είχε 25 βαθμούς και άντε να κάτσω μέσα!Θα ζητήσω πολλές συμβουλές τώρα!

    1 πως αφαιρώ το μαύρο χρώμα από την τιμονόπλακα ώστε να μείνει σκέτο το αλουμίνιο χωρίς να το γδάρω!

    2 η πλεξούδα είναι κομμάτια γιατί είχε πέσει θύμα κλοπής στο παρελθόν και της μάμησαν τα μάτια(κομμένα καλώδια ότι να είναι συνδέσεις,3 κιλά μονωτική κλπ) και σκέφτομαι να πάρω καλώδια θερμοσυστελόμενα λαστιχάκια και να αρχίσω να τα αλλάζω.

    3 τα μεταλλικά του μπιμπλίκια βασούλες, πατήθρες, ποδόφρενα, μανιβέλες με τι μου προτείνετε να τα βάψω μαύρα κάτι που να μένει όμως.

    αυτά τα ολίγα σας ευχαριστώ!

  13. #88
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2012
    Μηνύματα
    114
    sv9cvk τα διαβρωτικά δεν κάνουν ζημιά στα αλουμίνια?έχεις κάποιο συγκεκριμένο κατα νου?σε χρωματοπωλεία βρίσκω τέτοια?

  14. #89
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2012
    Μηνύματα
    114
    Επίσης στις ζάντες πέρα από τους αριθμούς με τις διαστάσεις για τα λάστιχα κάτι άλλοι αριθμοί που γράφει μετά τις διαστάσεις όπως (92 --17 11--) τί είναι και το 3,90 DOT τί σημαίνει????

  15. #90
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2012
    Μηνύματα
    114
    ΩΧ γαμώτο πήγα να γυαλίσω την αλουμινένια βάση για στα μπροστινά φώτα και είδα πως έχει σπάσει σε μια κόλληση!Που μπορώ να πάω να μου το φτιάξουν?

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακατασκευή Honda XLR 250 Baja '87
    από Takata Dome στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 1305
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2019, 10:05
  2. kawasaki klr 250 ή honda xlr 250
    από panos88 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2013, 17:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF