Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 70

Θέμα: Isle of Man TT

  1. #31
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
    Ξερεις με ποσα χιλμ πρπει να πηγαινουν για να καλυψουν 240 κμ σε....

    17 λεπτα...????

    Με εναν προχειρο υπολογισμο γυρω στα 720 κμ.....!!




    Παρα εισαι φανατικος ετσι...???

    σορρυ 17 λεπτα τον γυρο του Νησιου...


    Το φανατικος που το εγραψα? Ενω εσυ που λες οτι δεν ειναι σκληρος το θεωρεις πιο σωστο! ...
    ORGIA!!!!!

  2. #32
    Παρτε λιγο ματι κ αφηστε τις μπουρδολογιες

  3. #33
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από astroman76
    σορρυ 17 λεπτα τον γυρο του Νησιου...


    Το φανατικος που το εγραψα? Ενω εσυ που λες οτι δεν ειναι σκληρος το θεωρεις πιο σωστο! ...

    Εγω λεγοντας σκληρος εννοω


    Το να εχεις να διανυσεις 1200 κμ σε αμμολοφους και κακοτραχαλους δρομους σε 8-9 - 10 ωρες συνεχους οδηγησης με μεση ταχυτητα τα 150 -160 κμ....


    Βλεπεις καμμια συγκριση ......???


    Αντιθετα.....Τα 17 λεπτα για τον γυρο του νησιου μπορω να το συγκρινω
    μονο με κατι ψηλοφτερους τυπους που τοποθετουν δυο ραμπες στα 200 μετρα .....


    Παιρνουν φορα πηδωντας στα 40 μετρα ψηλα ....

    Κατεβαινουν απο το μηχανακι , πινουν καφε, στελνουν σμς στην γκομενα κανουν κωλοτουμπα απο την χαρα τους και μετα προσγειονωνται στην απεναντι ραμπα....!!



    Ακρως επικινδυνο !!!


  4. #34
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
    Εγω λεγοντας σκληρος εννοω


    Το να εχεις να διανυσεις 1200 κμ σε αμμολοφους και κακοτραχαλους δρομους σε 8-9 - 10 ωρες συνεχους οδηγησης με μεση ταχυτητα τα 150 -160 κμ....


    Βλεπεις καμμια συγκριση ......???


    Αντιθετα.....Τα 17 λεπτα για τον γυρο του νησιου μπορω να το συγκρινω
    μονο με κατι ψηλοφτερους τυπους που τοποθετουν δυο ραμπες στα 200 μετρα .....


    Παιρνουν φορα πηδωντας στα 40 μετρα ψηλα ....

    Κατεβαινουν απο το μηχανακι , πινουν καφε, στελνουν σμς στην γκομενα κανουν κωλοτουμπα απο την χαρα τους και μετα προσγειονωνται στην απεναντι ραμπα....!!



    Ακρως επικινδυνο !!!

    Όσο σκληρός είναι ένας αγώνας που κύριο λογο στην σκληρότητα παιζει η φυσική κατάσταση του οδηγού και η συνολική κατάσταση της μηχανής άλλο τόσο σκληρός μπορεί να είναι κι ένας αγώνας που για όσο διαρκεί παλεύεις για να μην σκοτωθείς και φυσικά η συνολική κατάσταση της μηχανής σου δεν θα σε στείλει στον δημιουργό σου..

    Και μην μπερδεύουμε τον αγώνα με το θέαμα.

    Αλλά εγώ πάλι δεν έχω πάρει μέρος σε αγώνες με μηχανές, οπότε μπορεί και να κάνω και λάθος.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #35

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
    Εγω λεγοντας σκληρος εννοω




    Αντιθετα.....Τα 17 λεπτα για τον γυρο του νησιου μπορω να το συγκρινω
    μονο με κατι ψηλοφτερους τυπους που τοποθετουν δυο ραμπες στα 200 μετρα .....




    Απο τα γραφομενα σου μαλλον δεν εχεις οδηγησει ποτε σπορτ μηχανη σε πιστα...
    ORGIA!!!!!

  7. #37
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Όσο σκληρός είναι ένας αγώνας που κύριο λογο στην σκληρότητα παιζει η φυσική κατάσταση του οδηγού και η συνολική κατάσταση της μηχανής άλλο τόσο σκληρός μπορεί να είναι κι ένας αγώνας που για όσο διαρκεί παλεύεις για να μην σκοτωθείς και φυσικά η συνολική κατάσταση της μηχανής σου δεν θα σε στείλει στον δημιουργό σου..

    Και μην μπερδεύουμε τον αγώνα με το θέαμα.

    Αλλά εγώ πάλι δεν έχω πάρει μέρος σε αγώνες με μηχανές, οπότε μπορεί και να κάνω και λάθος.


    Απο αυτη την εννοια ναι !

    Οντως σε αυτο εχεις καποιο δικιο !!!!

    Αλλα .... Δεν τον θεωρω αγωνα αυτο το ειδος σκληροτητας που μου λες......

    ( Που βγαινει στο να βγαλεις 200% max ικανοτητες σε δυο δεκαδες λεπτα αλλιως ... ΝΕΤΟΣ !! )

    Ποιο πολυ μου φερνει την παραλιακη με την ταυτοτητα στο στομα για αναγνωριση στο τελος της βολτας παρα αγωνα....!!!

    Χεστε με ρε ... Με μπερδεψατε !!!





  8. #38
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    K που η πιστα θεωρειται ασφαλες μερος για να "τρεξεις" με τη διαφυγη,χαλικι,απλα γενικα αν το χασεις...Στο νησι δεν ισχυουν τετοια!!
    Ποσοι απο εμας δεν εχουνε ανεβοκατεβει Αγιαννη-Επιδαυρο κ εχουν χασει μπροστινα,πισινα,φρενα μην πω ολοκληρη την μοτοσυλετα πηγαινοντας σε γρηγορους ρυθμους(καμια σχεση με το ΤΤ).Ολα αυτα συνεπαγονται στο οτι κανοντας 240 χλμ σε ενα μερος που δεν συγχωρει ουτε το παραμικρο κ δουλευοντας ο ανθρωπινος οργανισμος στο 100% μαζι με τη μοτοσυκλετα αν δεν ειναι απιστευτο τι ειναι??
    Εγω παντως απο παλια που πρωτοειδα ΤΤ μεχρι κ που καταφερα να οδηγησω μηχανη supersport και πιεστηκα κ πιεσα μονο βλεποντας τον αγωνα και γνωριζοντας 2-3 πραγματα μου σηκωνεται η τριχα...

    Απλα :a19: σε ολους αυτους τους οδηγους...
    (Απλα δειτε τι εχουνε δηλωσει παγκοσμιοι οδηγοι-πρωταθλητες για αυτους τους ανθρωπους...)
    Ride(s) the wind of change...

  9. #39
    17λεπτα ο Γυρος Χ4 (Senior TT /Superbike) + Superstock (3 γυροι νομιζω) + Συπερσπορτ (2γυροι νομιζω)

    Δν ειναι και τοσο ευκολακι οπως το λες!:hypnotize
    ORGIA!!!!!

  10. #40
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
    Απο αυτη την εννοια ναι !

    Οντως σε αυτο εχεις καποιο δικιο !!!!

    Αλλα .... Δεν τον θεωρω αγωνα αυτο το ειδος σκληροτητας που μου λες......

    ( Που βγαινει στο να βγαλεις 200% max ικανοτητες σε δυο δεκαδες λεπτα αλλιως ... ΝΕΤΟΣ !! )

    Ποιο πολυ μου φερνει την παραλιακη με την ταυτοτητα στο στομα για αναγνωριση στο τελος της βολτας παρα αγωνα....!!!

    Χεστε με ρε ... Με μπερδεψατε !!!





    Λοιπόν.. νομίζω ότι κάπου το χεις χάσει.. μάλλον δεν εχεις οδηγήσει SS σε καταστάσεις τρέλας.. θα ήξερες ότι ξεκινάς από φυσική κατάσταση για να πας πιο κάτω..

    Εδώ μπορεί να παρέμβει ο κομπολογάκιας άρχοντας Αμάνικος που έκοψε το τσιγάρο και το μαλλί για να κατεβάσει κάποια δέκατα.. :rotflmao:

    Δεν υπάρχει αγώνας που να μην χρειάζεται σούπερ φυσική κατάσταση. Εξαιρείται η σκοποβολή μεγάλων αποστάσεων (που και πάλι η καρδιά σου πρέπει να δουλεύει σε πολύ χαμηλούς ρυθμούς - βλ. φυσική κατάσταση) κι η τοξοβολία που είναι για τους gay.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #41
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από astroman76
    Απο τα γραφομενα σου μαλλον δεν εχεις οδηγησει ποτε σπορτ μηχανη σε πιστα...
    Εχεις δικιο...!!

    Οχι !!!

    Αλλα.... μιλαμε για το ΤΤ...!!

    Οχι για πιστα...!!!


    Μερικες φορες οδηγαω κατι 4-5αωρα στα βουνα ( με επαναλαμβανομενες δυο τουλαχιστον ειδικες 5λεπτες 6λεπτες ανα κυκλο..)

    Συνηθως στο τελος βρισκομαστε στο ιδιο sec 3-4 μηχανακια στο συνολο συμμετοχων...!

    ( Ξερεις τι ειναι να στην λεει ο καθε βρωμοσυμφορουμιτης επειδη τερματισε 3 δεκατα ποιο γρηγορα απο εσενα.... :rotflmao: )



  12. #42
    την πιστα την μαθενεις σε ωρες η μερες αναλογα τι οδηγος εισαι και απο εκει εχοντας τις γραμμες κατεβαζεις χρονους και το βασικο εισαι συγκεντρωμενος στην οδηγηση και μονο (αν πεσεις ειπαρχουν αμμοπαγιδες) στο ΙΟΜ παιζουν και πολλα αλλα ρολο... ειναι μια διαδρομη 60χμ και πρεπει να μαθεις οχι μονο τις στροφες αλλα να διαβαζεις για κινδηνους (υγρασια, σκουπιδια, διαφορετικες καιρικες συνθηκες μιας και απο τα πεδινα ανεβενουν ψηλα και πολλα αλλα...) Πολλοι οδηγοι μαθενουν την πιστα μετα απο 2-3 χρονια με την πρωτη κανενας.

    Στο ΙΟΜ κοντραρεσε με τον χρονο δεν κινηγας αλλους οδηγους δεν σε ενδιαφερει τι κανουν.. (κατι σαν το Ραλλυ)

    τα μηχανακια τους πρεπει να ειναι 110% τελεια... ακομηκαι το παραμικρο λαθος μηχανικου μπορει να τους στηχησει...

    Φισικα αγωνες σαν το ΙΟΜ γηνωντε παντου στην Ευρωπη ακομη και στην Ιταλια.. ο Νταλοπ για παραδημμα που ειτανε ο Βασιλας του ΤΤ σκωτοθηκε με ενα 125 σε Αγωνα στο Ταλλιν της Ρωσσιας.

    τα ατομα ειναι εξπερς σε αυτο το ειδος οδηγης...
    ORGIA!!!!!

  13. #43
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Nα προσθέσω ακόμα μια παράμετρο που μάλλον δεν την σκέφτηκε κανείς ακόμα ενω ειναι σημαντική.

    Στο ΤΤ και στους άλλους αγώνες που γίνονται σε δημόσιους δρόμους (πχ Northwest κλπ) οι οδηγοί φυσικά χρησιμοποιούν όλο το πλάτος του δρόμου (και τις 2 λωρίδες δηλαδή) με αποτέλεσμα να περνούν συνέχεια απο θετικό σε αρνητικό camber και φυσικά πρέπει να το έχουν συνεχώς στο μυαλό τους. Οι δρόμοι εκει εχουν αρκετή κλίση γι ανα μην μενου΄ν νερά στον δρόμο.

    Επίσης οι μοτοσυκλέτες ειναι επιπέδου WSB, Superstock η SS, ανάλογα την κατηγορία, αλλά με πολύ πιο μαλακές ρυθμίσεις αναρτήσεων, γενικά πιο ανοιχτα κλιπόν, και αλλες μετατροπές που τους βοηθούν να βγάλουν τον αγώνα.
    πχ μεγαλες ζελατίνες, μεγαλύτερα μαρσπιέ για να μην ζορίζονται στα άλματα και στα σαμάρια κλπ.

    Ειναι πολύ σκληρός αγώνας και από φυσική κατάσταση αλλά κυρίως γιατί συνεχεια πρέπει να είναι η αυτοσυγκέντρωσή τους στο 110% για να μην τσακιστούν και να μην μπερδέψουν καμμια στροφή.

    Επίσης το Senior TT είναι 6 γύροι, σύνολο 380 χλμ.
    Οι αλλοι αγωνες ειναι πιο λιγοι γύροι βέβαια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #44
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Λοιπόν.. νομίζω ότι κάπου το χεις χάσει.. μάλλον δεν εχεις οδηγήσει SS σε καταστάσεις τρέλας.. θα ήξερες ότι ξεκινάς από φυσική κατάσταση για να πας πιο κάτω..

    Εδώ μπορεί να παρέμβει ο κομπολογάκιας άρχοντας Αμάνικος που έκοψε το τσιγάρο και το μαλλί για να κατεβάσει κάποια δέκατα.. :rotflmao:

    Δεν υπάρχει αγώνας που να μην χρειάζεται σούπερ φυσική κατάσταση. Εξαιρείται η σκοποβολή μεγάλων αποστάσεων (που και πάλι η καρδιά σου πρέπει να δουλεύει σε πολύ χαμηλούς ρυθμούς - βλ. φυσική κατάσταση) κι η τοξοβολία που είναι για τους gay.



    Μαλλον δεν το εχω χασει εγω...

    Εσυ το εχασες !!

    Δεν ειναι το θεμα μας η φυσικη κατασταση....!!!!

    Μια απλη αντιπαραθεση στην εννοια σκληρος αγωνας που αρχισε παραπανω !!

    Δεν ειπα εγω οτι στο ΤΤ η οπουδηποτε παιρνουν μερος οι βαρελοφρονες..??

    Οσο για το εαν Εαν εχω οδηγησει ςς σε καταστασεις τρελας....!!

    Στην δεκαετια του 80 μεγαλωσα μοτοσυκλετιστικα και ο καταλογος μου... περιεχει αρκετα ςς της εποχης εκεινης ...!!

    Νομιζω οτι καταλαβες αρκετα !!!


  15. #45
    ΣΣ του 80 ειναι σαν chopper μηχανακια του σημερα αρα καμια σχεση...:rotflmao:

    και εγω οταν πηδαγα απο τα κατανα1100 που ειχα στο 1000Κ6 παθενα πολιτιστικο σοκ
    ORGIA!!!!!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Isle of Man TT ! 2013 ! Όσοι πιστοί προσέλθετε !
    από N1kolas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 200
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2013, 17:19
  2. Isle of man TT road race - respect!
    από trelf στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2012, 19:06
  3. Isle of Man TT 2012
    από chr1s_86 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2012, 02:26
  4. The Spectacular TT (Isle of Man)
    από chester24 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2012, 08:52
  5. Isle Of Man 2007 Centennial TT
    από zman στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 09:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF