Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 58

Θέμα: αγορά σκούτερ (προβληματισμός)

  1. #1

    αγορά σκούτερ (προβληματισμός)

    Καλήσπέρα!! όπως λεω και στον τιτλο θελω να αγορασω ενα σκουτερ κυριως για μεσα στην πολη και χωρίς να εχω μεγαλη εμπειρια κοιταζω για κατι τουλαχ 200cc 4Τ και όχι πάνω από 3.500€

    Να πω ότι έχω πολλά χρόνια εμπειρία σε 50cc μόνο (1honda glx + 1 διχρονο σκούτερ aprilia). Επίσης το μονο πιο δυνατο που εχω οδηγησει ειναι παπι 125cc και δεν ηταν τοσο δυνατο οσο το περιμενα. Θέλω λοιπόν κάτι να τραβάει με 2 άτομα σε μια ανηφορα ανετα και να μην εχει τη βρωμα, την δυσκολη συντηρηση, τον σπαστικό ήχο του 2χρονου και ταυτόχρονα να έχει τις όσο μεγαλύτερες ρόδες μπορεί για ευστάθεια. Στο παπι θαυμαζω την αξιοπιστια του, τα ελαχιστα κ φτηνα σερβις, την ευστάθεια του και στο 2Τ θαυμάζω το μπαμ στην εκκίνηση(και φυσικά θελω να ναι οικονομικό, γι αυτό και δεν αγοράζω καμιά 600αρα on/off που ζαχαρώνω χρόνια). Να πω ότι έχω τρέλα με το γκάζι και ότι το μηχανάκι θα πατάει σπανίως και λίγο αυτοκινητόδρομο για 5-10λεπτα αποσταση αλλα κυριως μεσα στην πολη...

    Αυτές μου οι απαιτήσεις καλύπτονται από 200κυβικά σε τετράχρονο?

    δηλ θα μ αρεσε ενα beverly 300 (αλλά η τιμη ξεφευγει για το πορτοφολι μου), PEOPLE GTi 200, CARNABY 300 Cruiser (κ αυτο λιγο τζιμπαει τιμη).

    Τα 150cc τα κοιταζω ή αρχίζει κ γίνεται πολυ αδυναμο το εργαλειο με συνεπιβάτη? (γιατί είμαι 95κιλά αν πάρω αλλον έναν σαν εμένα? μην το κάνουμε όπως στα 50αρια κ σπρωχνουμε!!)
    Γιατι χτες είδα ένα carnaby 125 στο φανάρι και ήταν κ όμορφο κ φαινόταν γεροδεμένο σαν κατασκευή, οχι δηλ σαν κατι 125 μπιμπελο. Αλλά 125 δε θα ναι μικρό?

    Για να σας ξεμπλέξω λίγο όμως επειδη ειπα πολλά

    1. για όσα περιέγραψα πως θελω , συμφωνείτε στην αγορά 4Τ κ τι ευρος κυβικών?
    2. αφού καταλήξουμε στην ερωτ 1, τότε περνάμε κ σε επιλογή μοντέλου κ μάρκας

  2. #2
    Ενα 4τ 200άρι σου καλύπτει τις ανάγκες που θέλεις. Απέφυγε τους μικρότερους κλώνους των 200 (150-125) καθώς είναι ίδια με τα μεγάλα αδέλφια σε βάρος, αλλά με λιγότερο γκάζι.

    Σαν μάρκες κοίτα είτε την οικογένεια της Piaggio (Carnaby-Sportcity-Rambla) που είναι ακριβώς ίδια, είτε κάποιο SYM αν θέλεις υδρόψυκτο μοτέρ.
    Αν πας σε αερόψυκτο 125 , υπάρχουν αρκετά φθηνότερα απ΄το budget σου μηχανάκια.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
    Ενα 4τ 200άρι σου καλύπτει τις ανάγκες που θέλεις. Απέφυγε τους μικρότερους κλώνους των 200 (150-125) καθώς είναι ίδια με τα μεγάλα αδέλφια σε βάρος, αλλά με λιγότερο γκάζι.

    Σαν μάρκες κοίτα είτε την οικογένεια της Piaggio (Carnaby-Sportcity-Rambla) που είναι ακριβώς ίδια, είτε κάποιο SYM αν θέλεις υδρόψυκτο μοτέρ.
    Αν πας σε αερόψυκτο 125 , υπάρχουν αρκετά φθηνότερα απ΄το budget σου μηχανάκια.
    1. τα sym μπορώ να τα εμπιστευτώ? μονο ακουστα τα εχω. θέλω ασφάλεια κ τίμιο εργαλειο(αξιοπιστο)...
    2. carnaby + sportcity μ αρέσουν αλλά βγαινουν στα 3.800ε και για τα μοντελα αυτα κ βαση του πορτοφολιου μου θα αναγκαστω να πεσω στις 125 εκδοσεις. κ οπως κ συ ειπες το 200 θα ναι πιο ανετο σε ολα. Διαφορετικά θα σφιχτω να δωσω τα 3800
    3. το people gti 200 δεν το συστήνεις? άκουσα να το παινεύουν
    4. Τωρα μιας κ έθιξες το θεμα υδροψυξης, το μηχανακι θα ρολαρει στην κυπρο, δηλ το καλοκαιρι μιλαμε για ζεστη μπολικη. να προτιμησω νεράκι?

  4. #4
    Το carnaby ειναι σε προσφορα στα 3280 και νομιζω θα σε καλυψει και οδηγικα.

  5. #5

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από shadowman14
    1. τα sym μπορώ να τα εμπιστευτώ? μονο ακουστα τα εχω. θέλω ασφάλεια κ τίμιο εργαλειο(αξιοπιστο)...
    2. carnaby + sportcity μ αρέσουν αλλά βγαινουν στα 3.800ε και για τα μοντελα αυτα κ βαση του πορτοφολιου μου θα αναγκαστω να πεσω στις 125 εκδοσεις. κ οπως κ συ ειπες το 200 θα ναι πιο ανετο σε ολα. Διαφορετικά θα σφιχτω να δωσω τα 3800
    3. το people gti 200 δεν το συστήνεις? άκουσα να το παινεύουν
    4. Τωρα μιας κ έθιξες το θεμα υδροψυξης, το μηχανακι θα ρολαρει στην κυπρο, δηλ το καλοκαιρι μιλαμε για ζεστη μπολικη. να προτιμησω νεράκι?
    1. Προσωπικά τα θεωρώ τίμια μηχανάκια. Δεν έχω ακούσει κάτι άσχημο.
    2. Το carnaby στα 3280 είναι ενδιαφέρον. Το sportcity στα 200-250 το σταμάτησε.
    3. Δεν το ξέρω. Μπορεί να είναι καλό.
    4. Η υδρόψυξη έχει αρκετά πλεονεκτήματα. Στην Κύπρο το καλοκαίρι με τους 40+ την υδρόψυξη θα την χρειαστείς.

    Εκτός και αν θες ντε και καλά σκούτερ, γιατί δεν κοιτάς και το X-Crypton? Αξιοπρεπέστατο από επιδόσεις (ταχύτερο απ΄τα 125 σκουτεροειδή) μικρότερη κατανάλωση, και ΠΟΛΥ φθηνότερη συντήρηση. Στα scooter κάθε 10-12.000 θα πρέπει να υπολογίζεις ένα 150-170άρι για ιμάντα, μπίλιες κλπ
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #7
    Ραντεβού...στα όνειρά σου Το avatar του/της ΜΟΡΦΕΑΣ
    Εγγραφή
    26/03/2009
    Μηνύματα
    139
    Καλησπέρα και από μένα. Μπες και στο scooterclubhellas, όπου οι εν λόγο συμφορουμίτες θα σε κατατοπίσουν καλύτερα πιστεύω. Τώρα για σκουτεράκι, θα πρέπει να διευκρινήσεις και για τη χρήση το θέλεις. Π.χ. αν θα κυκλοφορείς μονός ή διπλός, αν θα το θέλεις να κάνεις και μια βόλτα παραέξω, το θέλεις σε στυλ πολυθρόνας ή παπιού. Θα πρέπει να πας να οδηγήσεις κάποια να δεις τι σου αρέσει. Εγώ έχω σαν δεύτερο το KYMCO XCITING 250i, το οποίο είναι αρκετά καλό και αξιόπιστο, σε στυλ πολυθρόνας. Τα 200cc θα σου είναι καλά. Αν όμως κυκλοφορείς τις περισσότερες φορές δικάβαλος, καλά τα 150cc (μια πρόταση είναι XENTER της YAMAHA το καινούργιο, αλλά θα δυσκολεύεται λίγο στο δικάβαλο, τιμή κάτω από 3500 €). Για διαφορά στην κατανάλωση μην φανταστείς και τρελές τιμές, γιατί εκεί που το 150 / 200 άρι θα ζορίζεται και θα σου καίει, το μεγαλύτερο θα πηγαίνει πιο άνετα, και με ίδια σχεδόν κατανάλωση. Αυτά προς το παρών. Η γνώμη μου πάντως είναι να κάνεις τεστ ντράιβ αυτά που σου αρέσουν και μετά να αποφασίσεις για την αγορά.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    ΔΕς και εδω μηπως και παρεις καμια πληροφορια..
    http://scooternet.gr/

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της timman
    Εγγραφή
    16/06/2010
    Μηνύματα
    183

  10. #10
    ναι και τα 2 σαιτ αυτα τα έχω υποψιν μου.

    μηπως μπορείς να μου πεις κατανάλωση στο kymco σου? (αν κ ο ογκος της πολυθρονας δε μου αρέσει+το μικρότερο τροχο). πάντως το τεστ drive θα το κάνω σε 2-3 που θα καταλήξω. απλά τώρα ρωτάω για μια πρώτη γνώμη

    μεταχειρισμένο σε 1η φάση δεν το σκέφτομαι, αλλά δεν το αποκλείω κιόλας

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της timman
    Εγγραφή
    16/06/2010
    Μηνύματα
    183
    Χοντρικά 4 – 4,5 lt/100 κυρίως εντός πόλης

  12. #12
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ...................




    Βρέθηκα πρίν λίγες μέρες στή θέση σου ,τό τί νά έπιλέξω γιά κίνηση στήν πόλη.
    Έχω τά ίδια κιλά μέ σένα.
    Έψαξα τά πάντα καί κατέληξα σέ παπί...!!
    Μέ 2000-2200 παίρνεις τό καλύτερο.
    125,130 κυβικά καί άνταγωνίζεται στά ίσια ένα διακοσάρι σκούτερ στίς έπιδόσεις.
    Ή θέση όδήγησης τού σκούτερ κουραστική τού συνοδηγού άθλια.
    Ύπέρ του οί χώροι άπό κάτω καί τό ότι δέ βρέχεσαι στά πόδια καθόλου
    σέ σχέση μέ τό παπάκι.
    Άξιοπιστία τό παπί δέν παίζεται ,τό άποδεικνύουν όλοι οί πακετάδες κάθε μέρα.
    Όδική συμπεριφορά πολύ καλύτερη.
    Σέρβις ,έξοδα συντήρησης πολύ φθηνότερο τό παπί.
    Στά καύσιμα δέ δοκίμασα σκούτερ.
    100-120 χιλιόμετρα τήν έβδομάδα μέ παπί περίπου 4-5 εύρώ στήν πόλη..!!
    Γιά νά βρείς δυνατότερο σκούτερ πρέπει νά δώσεις πάνω άπό 3000 εύρώ.
    Τό καλύτερο θεωρώ πώς είναι τό Χόντα τό SH- στά 150 καί 300 κυβικά.
    Μπέστ-σέλλερ...!! είδικά τό μικρό.
    Τώρα έβγαλε ένα στά 2900 περίπου καινούργιο ή Χόντα.
    Πολύ ώραίο άπό έμφάνιση,στά έπίπεδα ένός μέτριου παπιού οί έπιδόσεις του.
    PCX-125.
    Άν έπιλέξεις σκούτερ,πάρε σίγουρα μέ 15άρη καί πάνω τροχό...!!
    ΟΧΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ...!!
    Άν νομίζεις ότι μπορείς νά κάνεις τή δουλειά σου μέ παπί..........πάρτο..!!
    Οί καιροί είναι δύσκολοι καί τό παπί τόσο έπίκαιρο, είναι τό κορυφαίο
    γιά μετακίνηση στήν πόλη σέ συνδυασμό μέ τήν πολύ φτηνή συντήρηση του.
    Τό σκούτερ πιό χλιδάτο σέ άνέσεις,άλλά διπλάσια σχεδόν λεφτά γιά κάτι καλό,
    τό sh-150 κάνει περίπου 3500 εύρώ.
    Καί τό πιό σημαντικό,
    ή όδική συμπεριφορά τού παπιού.........ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ, άπό ένα σκούτερ
    τών 3000 εύρώ.
    Άν δέ βάλεις αύτά τής Πιάτζιο πού είδα στά 2000 περίπου...??
    ΨΕΥΤΙΚΑ, μπροστά στίς πάπιες.
    Αύτό δέ μέ τόν 14άρη τροχό ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ κράνος άπό κάτω.
    Τώρα άμα δώσεις 3500 εύρώ...??
    Έντάξει πάρε μηχανάκι τότε,βρές κανένα τρανσάλπ ή βεστρόμ καί ξεκίνα
    λάδια,φίλτρα,γρανάζια καί ό κούκκος άηδόνι...!!!
    Ένα παράδειγμα.
    Σέ ένα παπάκι τό καλύτερο λάστιχο Μισελέν κοστίζει 50-60 εύρώ φορεμένο
    καί πάει δέν ξέρω πόσα χιλιόμετρα.
    Σέ ένα διακοσάρι σκούτερ θές τά διπλά λεφτά γιά λάστιχα.....!!!
    Πάντως νά ξέρεις ότι γιά νά έχεις διαφορά άπό ένα καλό παπί μέ τό σκούτερ
    πρέπει νά πάρεις τουλάχιστον διακόσια πενήντα κυβικά.
    Μέ διακοσάρι είσαι όριακά στά ίδια.
    Μέ 150 κυβικά σκούτερ,είσαι κάτω άπό ένα δυνατό παπί.
    Πολλά κιλά,καλή έκκίνηση,στήν τελική χάνει 100-110 μέ τό ζόρι.
    Μέ 2 άτομα τό διακοσάρι ίσως ξεχωρίσει στόν άνήφορο.
    Στήν όδήγηση ,είναι πολύ πιό εύκολο τό παπί γιά ΑΡΧΑΡΙΟ,
    καί πολύ πιό ΑΚΙΝΔΥΝΟ...!!
    Ένα καλό παπί ταξιδεύει μέ 120 τελική...!!

    Καλή άγορά, ή έπιλογή δική σου.







  13. #13
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Αν δεν "κολλας"στο μεταχειρισμενο παρε ενα Xmax 250 ειναι στα λεφτα που θελεις.
    Δυνατο ανετο καλοστημενο(για δεδομενα σκουτερ παντα)παρολο που εχει 14αρι πισω τροχο χωρο κατω απο την σελα για ενα fullface και ενα jet
    επισης ειναι και αρκετα "δεμενο"στα πλαστικα του πραγμα που θα το καταλαβεις μετα απο κανα δυο
    καλοκαιρια και αρκετες λακουβες που δεν θα σου κουδουνιζει καθολου σε αντιθεση με τα κορεατικα
    που ειναι για κλαματα.Το ΜΟΝΟ κορεατικο που μου αρεσε ειναι το καινουργιο Kymco GTI 200
    αλλο μηχανακι καμια σχεση με την προηγουμενη γενια αρκετα καινοτομο πολυ δυνατος
    κινητηρας για τα κυβικα του οικονομικο και μεγαλους τροχους που ζητας αλλα χωροι μηδεν θες μπαγαζιερα.Μονο αν το παρεις πεταξε κατευθειαν τα λαστιχα του και βαλε καποια της προκοπης αυτα τα Maxxis ειναι για κλοτσιες
    χαντακωνουν το μηχανακι.
    Και κατι που θυμηθηκα!Αυτο το κολπο με το σερβις στα 500χιλ. στο Kymco και μετα στα 1000χιλ. δεν το καταλαβα ποτε.....τηγανολαδο βαζουν στο μηχανακι και θελει αλλαγη τοσο γρηγορα.Α! και στα χιλια αλλαζουν και βαλβολινες!!!!!!!

  14. #14
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.709
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ...................





    Καί τό πιό σημαντικό,
    ή όδική συμπεριφορά τού παπιού.........ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ, άπό ένα σκούτερ
    τών 3000 εύρώ.

    Ένα καλό παπί ταξιδεύει μέ 120 τελική...!!


    Οδικη η οδηγικη το παπι πολυ μπροστα απο ενα σκουτερ...?Μηπως σε πατημα η σε φρενα?
    Μαλλον φιλε μου κανεις καποιο λαθος.Πολυ μπροστα τα σκουτερ απο τα παπια...
    Οσο για τα 120 τελικη σε ταξιδι δεν ξερω αν εννοεις στο κοντερ του που μπορει να δειχνει 20-30 χλμ παραπανω...Εγω με 300αρι και δεν ταξιδευω με 120(που λεει ο λογος)και παει το παπι??

    Για μενα αν ειναι οικονομικο το θεμα παρε παπι...
    Αν δεν ειναι τοσο το οικονομικο παρε σκουτερ!!

    Ride(s) the wind of change...

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DoctoR_k6
    Οδικη η οδηγικη το παπι πολυ μπροστα απο ενα σκουτερ...?Μηπως σε πατημα η σε φρενα?
    Μαλλον φιλε μου κανεις καποιο λαθος.Πολυ μπροστα τα σκουτερ απο τα παπια...
    Οσο για τα 120 τελικη σε ταξιδι δεν ξερω αν εννοεις στο κοντερ του που μπορει να δειχνει 20-30 χλμ παραπανω...Εγω με 300αρι και δεν ταξιδευω με 120(που λεει ο λογος)και παει το παπι??

    Για μενα αν ειναι οικονομικο το θεμα παρε παπι...
    Αν δεν ειναι τοσο το οικονομικο παρε σκουτερ!!

    Εξαρτάται τι τροχούς φοράει το scooter. Αν είναι 12"-13" εγώ τουλάχιστον δεν το πολυεμπιστεύομαι, καθώς το μπροστινό είναι αλλού για αλλού. Σε τροχούς 15-16" το scooter έχει καλύτερο κράτημα σε όλες τις συνθήκες.
    Όσο για επιδόσεις το 200 είναι ταχύτερο παντού, τουλάχιστον απ΄το Crypton-X. Κάποια χλμ που έχω κάνει με του αδελφού μου παρατήρησα οτι τραβάει καλά μέχρι τα 90-100 και απο κει και πάνω ζορίζεται και ανεβάζει αργά. Ίσως με κάποια πιο ελεύθερη εξάτμιση να δουλεύει καλύτερα, αλλά δεν έχει καμμία σχέση με επιδόσεις τουλάχιστον με το δικό μου 200.

    Σίγουρα έχει πολύ χαμηλότερη κατανάλωση, και πολύ φθηνότερο service. Το μόνο που θέλει αλλαγή είναι το πίσω αμορτισέρ που παρέδωσε πνεύμα γρήγορα. Κόστος 130€ ένα aftermarket της YCC.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμη για αγορα μηχανης.. Προβληματισμος-Ανωμαλια
    από Chris1983gr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2010, 18:18
  2. ΑΓΟΡΑ ΣΚΟΥΤΕΡ
    από RISV στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 16:29
  3. Προβληματισμος για αγορα Fazer
    από symplektis στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 15:32
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 08:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF