Σελίδα 10 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 378

Θέμα: cbr 400 gull arm

  1. #136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasV2 Προβολή μηνύματος
    Έχεις συγγένεια με το Μητσοτάκη; Συμπλέκτης και kill switch νομίζω πως θα κάνουν δουλειά...
    Για κάτι τέτοια "μυστικά" δεν αγοράζω μεταχειρισμένες μοτοσυκλέτες, δεν οδηγώ μοτοσυκλέτες φίλων και γνωστών και δεν έχω εμπιστοσύνη σε πατέντες και απλοϊκές μεταποιήσεις και εμπνεύσεις τρίτων. Βάζω πάντα τον Αη Γιώργη τον καβαλάρη φυλακτό στην μηχανή μου και διώχνει τον Μητσοτάκη, το κακό μάτι και κάθε κακό μακριά.

  2. #137
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    γιατι οχι? και αντε και κοπηκε. και? θα κλεισει το γκαζι.
    Είσαι σίγουρος ότι θα κλείσουν οι πεταλούδες αμέσως άμα σου συμβεί με πολλά χιλιόμετρα;
    Με τον αέρα να περνάει με μεγάλη ταχύτητα δεν είναι σίγουρο ότι θα κλείσουν αμέσως.
    Γι'αυτό το λόγο βάζουν και ντίζα επαναφοράς,ποτέ δεν ξέρεις.
    Συμπλέκτης και killswitch μπορεί να σε σώσουν(ΑΝ δεν πανικοβληθείς και προλάβεις ν'αντιδράσεις).
    Αλλά γιατί να ρισκάρεις;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stef88x
    Ναι κι εγω αυτο παρατηρισα οτι με μια ντιζα ειχα καλυτερη επαναφορα. μαλλον ετσι θα το αφησω.
    Δεν παίζει...μηχανάκι με 2 ντίζες όταν είναι ΣΩΣΤΑ ρυθμισμένες αποκλείεται να'χει χειρότερη επαναφορά όταν του βγάλεις τη ντίζα επαναφοράς.
    Προφανώς δεν είχες καλά ρυθμισμένη την ντίζα επαναφοράς πριν την καταργήσεις.

  3. #138
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    τζαμπα μιλαμε.. επειδη εχω μηχανη και την αγαπω και την συντηρω, (χωρια απο οτι ανακατασκευασα μονος μου και φυσικα εχω την αυτογνωσια να ξερω ποια πατεντα δουλευει..) εχω ανοιξει και γρασαρει ντιζες και ειδα ποση επαναφορα κανει η μια μονο ντιζα, η επαναφορας. καμια κυριοι. καμια. και να κλεισεις το γκαζι δνε θα σε σωσει μιας και θα παραπεει εκει γυρω. δεν ξερω τι ακριβως υποτιθεται κανει παντως σιγουρα δεν θα σε σωσει αν κοπει η ντιζα γκαζιου ΚΑΙ το ελατηριο επανφορας ταυτοχρονα. αν επιζησεις καλυτερα να μην καβαλησεις ξανα. χαχαχα οσον αφορα το καινουριο.. προτιμω γριουλα σαν και του φιλου μας επισκευασμενη απο τα χερακια μου (του εδω) και να ξερω οτι εχωενα αψογο και ποιοτικο συνολο παρα φολες made in δεν ξερω που...

  4. #139
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    Προτιμω γριουλα σαν και του φιλου μας επισκευασμενη απο τα χερακια μου (του εδω) και να ξερω οτι εχωενα αψογο και ποιοτικο συνολο παρα φολες made in δεν ξερω που...
    Ά γειά σου


  5. #140
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stef88x
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    249
    Έχεις συγγένεια με το Μητσοτάκη; Συμπλέκτης και kill switch νομίζω πως θα κάνουν δουλειά...
    χαχαχαχα +1

    Βεβαια εγω τη προσπαθεια μου θα τη ξανακανω αλλα χλωμο το βλεπω......

  6. #141
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stef88x Προβολή μηνύματος
    χαχαχαχα +1

    Βεβαια εγω τη προσπαθεια μου θα τη ξανακανω αλλα χλωμο το βλεπω......
    Ρε συ στεφανε ριξε μια ματια το μανυουαλ στην 115 116 117 σελιδα κατι λεει για το πως να βαλεις της ντιζες!

  7. #142
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    γιατι οχι? και αντε και κοπηκε. και? θα κλεισει το γκαζι.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasV2 Προβολή μηνύματος
    Η επαναφορά βασικά γίνεται από το ελατήριο στο πλάι του καρμπυρατέρ (στην τροχαλία που πιάνει η ντίζα). Έχω κάνει πάνω αό 70.000 χλμ χωρίς τη δεύτερη ντίζα, χωρίς προβλήματα...
    Οχι πάντα. Μέγα λάθος.
    Καλό είναι να μην δίνετε συμβουλές που μπορεί να δημιουργήσουν σε άλλους επικίνδυνες καταστάσεις.
    Εμένα προσωπικά μου εχει κολλήσει το γκάζι ανοιχτό οταν αμέλησα να αλλάξω την ντίζα επαναφοράς σε μονοκύλινδρο Honda.
    Αν συμβεί το πιθανότερο είναι να βρέχει κιόλας.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 09/05/2012 στις 21:33.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #143
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    αχχαχαχαχχαχα μα αρη η επαναφορας κολησε.. χαχαχαα αυτην λεμε να αφαιρεσουμε..

  9. #144
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    αχχαχαχαχχαχα μα αρη η επαναφορας κολησε.. χαχαχαα αυτην λεμε να αφαιρεσουμε..
    Ξαναδιάβασε τι έγραψα πιο πάνω, για την ντιζα επαναφοράς μιλάω.

    Για να το κάνω πιο κατανοητό, οταν ο κατασκευαστής βαζει ντίζα επαναφοράς εχει τον λόγο του.
    Το σλαιντ μπορεί να κολλήσει υπο προυποθέσεις παρ όλο το ελατήριο που το ελέγχει. Αν συμβεί αυτό κι εχει καταργηθεί η ντιζα επαναφοράς, μονο συμπλέκτης η kill switch κι αυτό αν προλάβεις.
    Εμένα μου ετυχε σε κλείσιμο γκαζιού για κλειστη στροφή με 100 χλμ/ωρα και βροχή.

    Οποιος θέλει ας το δοκιμάσει, αλλά τουλάχιστον να ξέρει τι μπορεί να τον περιμένει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #145
    Και ενα yzf 450 δεν σταματαγε στο βουνο απο κομενη ντιζα επαναφορας.

  11. #146
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stef88x
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    249
    Ρε συ στεφανε ριξε μια ματια το μανυουαλ στην 115 116 117 σελιδα κατι λεει για το πως να βαλεις της ντιζες!
    Κι εγω δεν κανω κατι διαφορετικο ρε Γιαννη. Μηπως θελει να ειναι χαλαρες? Ετσι οπως τις εκανα ειναι τσιτα. Και για να τις φτιαξω τις εκοψα συμφωνα με τις παλιες.

  12. #147
    Μην τις τσιτώνεις, αν είναι τσίτα, είναι λογικό κι επόμενο να μην επαναφέρει.

    Κανόνισε με τους ρεγουλατόρους σε γκαζιέρα και ράουλο καρμπυρατέρ, να έχει μπόσικο, να είναι χαλαρές οι ντίζες, και λογικά το θέμα θα λυθεί.

    (την έχω πατήσει κι εγώ, και χαλαρώνοντας δούλεψαν μια χαρά, καινούριες ντίζες, original).

  13. #148
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stef88x Προβολή μηνύματος
    Κι εγω δεν κανω κατι διαφορετικο ρε Γιαννη. Μηπως θελει να ειναι χαλαρες? Ετσι οπως τις εκανα ειναι τσιτα. Και για να τις φτιαξω τις εκοψα συμφωνα με τις παλιες.
    Οκ απλα επειδη κοιταξα το μανουαλ και λεω μην την τυχων δεν το ειδες!δεν μπορω να σε βοηθησω στο προβλημα σου αυτο,γιατι απλα δεν μου εχει ξανα τυχη!κοιτα αυτα που σου λενε τα παιδεια!

  14. #149
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stef88x Προβολή μηνύματος
    Κι εγω δεν κανω κατι διαφορετικο ρε Γιαννη. Μηπως θελει να ειναι χαλαρες? Ετσι οπως τις εκανα ειναι τσιτα. Και για να τις φτιαξω τις εκοψα συμφωνα με τις παλιες.
    Για το θέμα ασφάλειας με κάλυψε ο sapila racing.

    Τις ντίζες τις ρυθμίζετε κατά βάση απ'τα καρμπυρατέρ/σώματα ψεκασμού.
    Πρέπει αφήνοντας τη γκαζιέρα απ'το τέρμα γκάζι να επενέρχεται όσο γίνεται πιο απότομα και γρήγορα.
    Προσέξτε επίσης τη χωροταξία:τίποτα δεν πρέπει να παρεμβάλλεται και να τις τσιτώνει.
    Αφού τις ρυθμίσετε,βάλτε μπρος και στρίψτε το τιμόνι από τέρμα σε τέρμα.Οι στροφές του μοτέρ δεν πρέπει να μεταβάλλονται καθόλου και τίποτα να μη πιέζει τις ντίζες.

    ΥΓ:Ξαναλέω,μην καβαλάτε χωρίς ντίζα επαναφοράς,ο διάολος έχει πολλά ποδάρια και οι στραβές συμβαίνουν συχνότερα απ'ότι θέλετε να πιστεύετε.

  15. #150
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stef88x
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    249
    To προβλημα τελικα με τις ντιζες ηταν οτι τις περνουσαμε απο λαθος σημειο Οτι να ναι!!! Λοιπον τωρα προεξυψε αλλο προβλημα πιο σοβαρο... Δε θελει με τιποτα να παρει μπροστα. Δειτε παρακατω τα δυο βιντεο για να καταλαβεται τι γινεται http://www.youtube.com/watch?v=JnK87wECx78
    http://www.youtube.com/watch?v=kgWKha05FDY
    Επισης δε ξερω αν παιζει ρολο η ξατμηση στους δυο μεσαιους κυλινδρους ηταν κρυα ενω οι αλλοι δυο ειχαν καποια θερμοκρασια. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι εσκαγε και απο τα καρμυρατερ απο τα κολαρα που δενουν με το μοτερ.

    Καμια ιδεα????

Σελίδα 10 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF