Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 62

Θέμα: Θεμα με μιζα - bmw f650gs

  1. #1

    Θεμα με μιζα - bmw f650gs

    Καλησπερα σας. Αντιμετωπιζω ενα θεμα εδω και καιρο με την μιζα στο μηχανακι μου. Ενα f650gs 02 Μοντελο.
    Παταω μιζια για να αναψει η μηχανη, δειχνει οτι μαγκωνει λιγο, και μετα απο καναδυο προσπαθειες παιρνει μπρος.
    Οσο διαρκει το "μαγκωμα", σβηνουν φωτα και ενδειξεις και μηδενιζουν τα χιλιομετρα στο κοντερ.
    Οταν παιρνει μπρος, επανερχονται ολα, και μετα απο λιγο ανεβαινει και το στροφομετρο στο φυσιολογικο ρελαντι (1500 στροφες)


    Εδω ειναι το λινκ απ το βιντεο που τραβηξα:
    http://tinypic.com/player.php?v=33viues&s=5

    Προσφατα αλλαξα και κομπλερ μιζας με σχεδον καινουριο ( απο 08 μοντελο με λιγα Km - 200€).
    Πιστευα πως αυτο εφταιγε αλλα δυστυχως το προβλημα παραμενει..

    Εχω ακουσει πολλες γνωμες απο διαφορα μαστορια και "μαστορια"..
    Το κομπλερ ειχε τις περισσοτερες υποψηφιοτητες για αλλαγη.
    Πραγματι, το παλιο ηταν σε αρκετα αθλια κατασταση, οποτε καλως αλλαχτηκε, και εγινε και αλλαγη λαδιων+φιλτρου και ενας γενικος ευρυτερος εσωτερικος καθαρισμος..
    Μετα μου ειπαν πως παιζει να ειναι θεμα μπαταριας.. Εχω βαλει καινουρια πριν 2 χρονια.
    Αργοτερα, ο μαστορας που μου εβαλε το νεο κομπλερ της μιζας, μου ειπε πως ετσι κανει οταν πιανει συμπιεση το μηχανακι. Θα πρεπει να κλεισω τον διακοπτη, να τον ξανανοιξω, να περιμενω να σβησουν τα λαμπακια και να ξαναδοκιμασω.

    Συνηθως το προβλημα υπαρχει οταν ειναι κρυο το μηχανακι.
    Τι μπορει να φταιει? Αν μπορειτε δωστε μου τα φωτα σας, διοτι εχω κανει σχεδον ολικη ανακατασκευη και αυτο το προβλημα δεν εχει εξαφανιστει!!

  2. #2
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sith Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σας. Αντιμετωπιζω ενα θεμα εδω και καιρο με την μιζα στο μηχανακι μου. Ενα f650gs 02 Μοντελο.
    Παταω μιζια για να αναψει η μηχανη, δειχνει οτι μαγκωνει λιγο, και μετα απο καναδυο προσπαθειες παιρνει μπρος.
    Οσο διαρκει το "μαγκωμα", σβηνουν φωτα και ενδειξεις και μηδενιζουν τα χιλιομετρα στο κοντερ.
    Οταν παιρνει μπρος, επανερχονται ολα, και μετα απο λιγο ανεβαινει και το στροφομετρο στο φυσιολογικο ρελαντι (1500 στροφες)


    Εδω ειναι το λινκ απ το βιντεο που τραβηξα:
    http://tinypic.com/player.php?v=33viues&s=5

    Προσφατα αλλαξα και κομπλερ μιζας με σχεδον καινουριο ( απο 08 μοντελο με λιγα Km - 200).
    Πιστευα πως αυτο εφταιγε αλλα δυστυχως το προβλημα παραμενει..

    Εχω ακουσει πολλες γνωμες απο διαφορα μαστορια και "μαστορια"..
    Το κομπλερ ειχε τις περισσοτερες υποψηφιοτητες για αλλαγη.
    Πραγματι, το παλιο ηταν σε αρκετα αθλια κατασταση, οποτε καλως αλλαχτηκε, και εγινε και αλλαγη λαδιων+φιλτρου και ενας γενικος ευρυτερος εσωτερικος καθαρισμος..
    Μετα μου ειπαν πως παιζει να ειναι θεμα μπαταριας.. Εχω βαλει καινουρια πριν 2 χρονια.
    Αργοτερα, ο μαστορας που μου εβαλε το νεο κομπλερ της μιζας, μου ειπε πως ετσι κανει οταν πιανει συμπιεση το μηχανακι. Θα πρεπει να κλεισω τον διακοπτη, να τον ξανανοιξω, να περιμενω να σβησουν τα λαμπακια και να ξαναδοκιμασω.

    Συνηθως το προβλημα υπαρχει οταν ειναι κρυο το μηχανακι.
    Τι μπορει να φταιει? Αν μπορειτε δωστε μου τα φωτα σας, διοτι εχω κανει σχεδον ολικη ανακατασκευη και αυτο το προβλημα δεν εχει εξαφανιστει!!

    Εμένα πάντως όπως το ακούω για μπαταρία μου φαίνεται...2 χρόνια μπαταρία δεν την λες κι εντελώς καινούρια...Αθήνα είσαι; Σε εξουσιοδοτημένο το έχεις πάει;

  3. #3
    ΤρεΛαμέΛος Το avatar του/της nihristo
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    432
    πρώτα μπαταρία ελέγχουμε ρε καρντασάκι μου! Μέτρα την μπαταρία σου με ένα πολύμετρο! Μα πρώτα κόμπλερ μίζας και μετά μπαταρία; Εκτός και αν την έλεγξαν τα μαστόρια σου. Η μπαταρία σου μπορεί να χρειάζεται συμπλήρωμα υγρών (απιονισμένου νερού βασικά).
    πριν τον αγώνα ελέγχουμε ΟΛΕΣ τις βίδες...

  4. #4
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Κατα 99.9% τα φτυνει η μπαταρια .Το γεγονος οτι την εχεις αντικατεστησες πριν 2 χρονια δεν λεει τιποτα .Αφου βλεπεις οτι κανει μεγαλη βυθιση τασης οταν πατας μιζα και δεν εχει πνευμονια για να γυρισει το μοτερ.Οι "αρπαγμενες"μπαταριες παραδιδουν πνευμα στα κρυα και σε μεγαλες ζεστες...
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #5
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Εχω τόν πήγασο του 01 και αυτά τα μηχανάκια Εχουν τόν ίδιο κινητήρα ( βασικά το δικόσου τόν rotax (βάλβιδος 654 rotax 655 5βαλβιδος

    Το κόμπλερ είναι κοινό πρόβλημα και στα 2

    Πρίν αλλάξεις κόμπλερ που είναι και ακριβό κάνε τα τα παρακάτω

    α) τσέκαρε ασφάλειες
    β) μπαταρία
    γ) το καλώδιο του μπουτόν (δέν κάνει καλή επαφή απο μέσα )

    Το πιό πιθανό είναι θέμα μπαταρίας πέρνο σάν δεδομένο ότι η περιέληξη και τα καρβουνάκια ειναι οκ (πιθανο πρόβλημα)
    και σάν συμβουλή να σου πώ ότι μπρωστά βάζεις με τον λεβιέ αριστερά (το χειρόγκαζο όπως το λέω εγώ ) επίσεις εγώ έχω και τα φώτα κλειστά όταν βάζω μπρός και τελευταίο ΟΧΙ συνεχόμενο πάτημα τής μίζας


    α και μήν πάς ξανα στόν μάστορα που σου είπε για συμπίεση
    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  6. #6
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Δοκίμασε να βάλεις και με καλώδια (από άλλο όχημα) μπροστά... Αν πάρει με τη μία θα είναι η μπαταρία όπως γράφτηκε ήδη
    Give me fuel, Give me fire

  7. #7
    Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις και προτασεις σας!
    Εχω ηδη αλλαξει το κομπλερ, και τα φωτα ειναι μονιμως αναμμενα με το που γυριζω το κλειδι! Δεν υπαρχει επιλογη για να σβησουν τελειως..
    Οποτε παμε για καινουρια μπαταρια..
    Μενω στην Θεσσαλονικη και πηγαινα για σερβις στο moto sport (Νικος Πιτουλης) στους αμπελοκηπους.
    Τι μπαταρια προτεινετε να βαλω? Καμια συγκεκριμενη μαρκα, και ποσο θα βγει το μαλλι??
    Εχω ακουσει καλα λογια και για εναν ηλεκτρολογο στην Καλβου (ELECTRIC CENTER MOTO)
    Μαλλον μετα το δωρο του πασχα την βλεπω την επομενη επενδυση

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sith Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις και προτασεις σας!
    Εχω ακουσει καλα λογια και για εναν ηλεκτρολογο στην Καλβου (ELECTRIC CENTER MOTO)
    Και για την ψησταριά ακριβώς δίπλα..!!!!
    (συνιστώ πατσετάκια μαριναρισμένα όσο θα περιμένεις..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nihristo Προβολή μηνύματος
    Η μπαταρία σου μπορεί να χρειάζεται συμπλήρωμα υγρών (απιονισμένου νερού βασικά).
    Αν ΔΕΝ είναι κλειστού τύπου....την κόβω να είναι....
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  10. #10
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    .Οι "αρπαγμενες"μπαταριες παραδιδουν πνευμα στα κρυα και σε μεγαλες ζεστες...
    Στα μεγάλα κρύα ναι, στις μεγάλες ζέστες, αν δεν τα κάψουν όλα, απλά φουσκώνουν, λιώνουν και ιδρώνουν.....
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  11. #11
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sith Προβολή μηνύματος
    Εχω ακουσει καλα λογια και για εναν ηλεκτρολογο στην Καλβου (ELECTRIC CENTER MOTO)
    (
    Πάρτον πρώτα ένα τηλέφωνο 2310-511669
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  12. #12
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Και τέλος....ρε μαστόρια την πιθανότητα να κολλάνε τα καρβουνάκια της μίζας δεν την σκέφτεστε....???
    Μπορεί απλά να θέλει ένα απλό "leg reset" με το σφυρί...δεν είναι καιροί για έξοδα....
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  13. #13
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anty12 Προβολή μηνύματος
    Αν ΔΕΝ είναι κλειστού τύπου....την κόβω να είναι....

    Δεν είναι κλειστού τύπου.

  14. #14
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι κλειστού τύπου.
    Πρίν δυο χρόνια την έβαλε ρε Μικέ, δεν είναι η μανίσια.....και αν δεν είναι κλειστού τύπου....κακώς.....
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  15. #15
    1)τσεκαρε με το πολυμετρο την μπαταρια σου,γιατι κατα πασα πιθανοτητα θελει αλλαγη(2 χρονια δεν ειναι λιγα για μερικες μπαταριες)
    2)τσεκαρε το ρελε της μιζας(κλασικο προβληματακι)
    3)κοιτα τα καλωδια του διακοπτη γιατι συνηθως στα bmw και aprilia που εχου πολλα κοινα ανταλλακτικα υπηρχε προβλημα στον διακοπτη γιατι ελιωνε τις επαφες μεσα του γιατι τραβαει ολα τα αμπερ ο διακοπτης απευθειας απο την μπαταρια συν οτι εχεις και τα dayliths.Η λυση εκει ειναι ενα ρελε.
    4)καθαρησε την γειωση που ειναι βιδομενη πανω στο κιβωτιο και το καλωδιο που παει στην μιζα.
    5)αν δεν ειναι τπτ απο ολα αυτα κοιτα τα καρβουνακια της μιζας
    Aprilia Pegaso

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. F650gs θεμα με νεκρα
    από Sith στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2011, 12:47
  2. προβλημα με bmw f650gs
    από scorpion13 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2009, 12:25
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2007, 16:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF