Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 72

Θέμα: Αγορα χωματινης μοτοσυκλετας

  1. #16
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ισαακ φιλε μου, αν εχεις 4000 το πολυ για εντουρο, παρε ενα με 3000-3500 το πολυ ωστε να εχεις καβαντζα 500-1000 για τυχουσες μετατροπες σε αναρτησεις , τεποζιτα κλπ. Αν και καπως υπερβολικοι οπως παντα οι χωματινοι εχουν τα δικια τους.

    Τη βασικη ερωτηση κατ'εμε την εκανε ο αντι-ΚΤΜ stabakas. Αποφασισε αν θα την οδηγεις απο το σπιτι σου η αν θα την βαζεις σε τρεηλερ για να πας για βολτα.

    Αν ισχυει το πρωτο, θες εκδρομικο εντουρο, αν ισχυει το δευτερο θες διχρονο.

    Αυτο που ειναι σιγουρο, στην πρωτη περιπτωση ειναι πως θα εκτιμησεις με τον καιρο την καποια σχετικη ανεση στο δρομο και το σιγουρο στην δευτερη περιπτωση, ειναι πως με τον καιρο θα χαλβαδιαζεις τα ελαφρια και γραμμικα, οχι τα απολυτως δυνατα.

    Για εντουρο με καποιες εκδρομικες δυνατοτητες πας σε κατι οπως ΚΤΜ 400-450. Το πρωτο εκ των δυο εχει αφησει εποχη. Και τα δυο εχουν κιβωτια που σου επιτρεπουν να κανεις καποια χιλιομετρα στο δρομο πριν μπεις στο χωμα. Το κακο με αυτα ειναι οτι στην πραγματικοτητα δεν ειναι ουτε εκδρομικα εντουρο, ουτε τα ελαφρα εντουρο που θα βαλεις ανετα στο μονοπατι. Δηλαδη τα 100κμ μεχρι το χωμα θα τα σκεφτεσαι πολυ σοβαρα να τα κανεις, εκτος κι αν εισαι σιδεροκωλος. Καπως καλλιτερα στο δρομο ειναι τα 610 που παιζουν στα χρηματα που διαθετεις και ειναι καλα μηχανακια με ταξιδιαρικες δυνατοτητες αλλα ακομα πιο βαρια απο τα 400-450.

    Στην περιπτωση τρεηλερ βλεπεις κατι σε 300 2Τ. Εχουν πολυ γκαζι αλλα δεν ειναι διχρονογκαζα με ολη την σημασια της λεξης, καθ'οτι εχουν ροπη χαμηλα. Ως διχρονα ειναι πολυ αξιοπιστα, φτηνα κι ευκολα στη συντηρηση την οποια θα μπορεις να κανεις και μονος σου, αλλα οπως ειπαμε θελουν τρεηλερ.

    Εγω προσωπικα φλερταρα με την κατηγορια καποια στιγμη με ενα drz αλλα ουτε αντεξα να ταξιδευω με 80 στο δρομο για να μπω στο χωμα, ουτε και αντεξα την σελα του.

    Αν ποτε ασχοληθω ξανα με μονοκυλινδρο, ειτε 2Τ θα παρω για μονο χωμα, ειτε 690 για να μπορω να την βρισκω και στο δρομο και να το ταξιδευω.. Ολα τ'αλλα ειναι καπως demi λυσεις.


    εντιτ...τωρα ειδα πως ζεις στη Βεροια.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #17
    Τι ηλικία έχεις και η φυσική σου κατάσταση ποια είναι? Και το βασικότερο εχεις αποφασίσει τι θες να κάνεις? enduro? η απλά να βολτάρεις στο βουνό? η μήπως σ αρέσει η πίστα? Αυτά ολα παιζουν μεγάλο ρόλο στο τι τελικά θα επιλέξεις.

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/03/2012
    Μηνύματα
    26
    Το ξερω οτι η χρυση τομη ειναι ενα 400 αλλα οσα πωλουνται ειναι ολα παλια.Αν εβρισκα καποιο '07-'08(αυθεντικο '08 οχι '04 βαφτισμενο '08 απο τον εκαστοτε ιδιοκτητη)ΚΤΜ 400 καλο θα το επαιρνα.Αλλα δεν χαλαλιζω με τα σημερινα δεδομενα 4000 χιλιαρικα για 7-8-9 χρονων μηχανακι.οσον αφορα φιλε Ζid την ηλικια ειμαι στα 27 και απο φυσικη κατασταση τιποτα ιδιαιτερο.για πιστα ουτε να την βλεπω δεν θελω.εχω γυρισει ολες τις πιστες τις Ελλαδος με τον κολλητο μου αφου ακολουθουσε το πανελληνιο πρωταθλημα motocross.ειδα απο κοντα την εξοντοτικη κουραση και τυραννια που σου προσφερει αυτο το extreme spot!!!αρα χαλαρα βολτουλα στο βουνο μεσα στην υπεροχη φυση του Βερμιου με οποτε θελω στασεις για ξεκουραση κ χαζεμα της θεας και οχι γυρολογια με χρονομετρο στο λιτοχωρο η στην παναγιτσα και μετα"ρε παιδια βοηθηστε τον να σταθει ορθιος...."

  4. #19
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688
    φιλε καλημερα.δεν ειμαι ειδικος για να απαντησω στο ερωτημα σου, απλα εκανα μια ερευνα στο car.gr με αυτα περιπου που ζητας και μου εβγαλε τα παρακατω αποτελεσματα.ριξε μια ματια.εβαλα μοντ πανω απο 2000,τιμη απο 2000 εως 4000,enduro και φυσικα μιζα!drz 400!!

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/...d=&features=48
    Τελευταία τροποποίηση από giannis21; 22/03/2012 στις 07:53. Αιτία: ορθογραφικο λαθος
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  5. #20
    Νέο μέλος Το avatar του/της remali
    Εγγραφή
    08/07/2011
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από isaakzx9r Προβολή μηνύματος
    Το ξερω οτι η χρυση τομη ειναι ενα 400 αλλα οσα πωλουνται ειναι ολα παλια.Αν εβρισκα καποιο '07-'08(αυθεντικο '08 οχι '04 βαφτισμενο '08 απο τον εκαστοτε ιδιοκτητη)ΚΤΜ 400 καλο θα το επαιρνα.Αλλα δεν χαλαλιζω με τα σημερινα δεδομενα 4000 χιλιαρικα για 7-8-9 χρονων μηχανακι.οσον αφορα φιλε Ζid την ηλικια ειμαι στα 27 και απο φυσικη κατασταση τιποτα ιδιαιτερο.για πιστα ουτε να την βλεπω δεν θελω.εχω γυρισει ολες τις πιστες τις Ελλαδος με τον κολλητο μου αφου ακολουθουσε το πανελληνιο πρωταθλημα motocross.ειδα απο κοντα την εξοντοτικη κουραση και τυραννια που σου προσφερει αυτο το extreme spot!!!αρα χαλαρα βολτουλα στο βουνο μεσα στην υπεροχη φυση του Βερμιου με οποτε θελω στασεις για ξεκουραση κ χαζεμα της θεας και οχι γυρολογια με χρονομετρο στο λιτοχωρο η στην παναγιτσα και μετα"ρε παιδια βοηθηστε τον να σταθει ορθιος...."
    Άρα δεν θες δίχρονο. Όπως είπε και ο φίλος πριν, το DRZ είναι πολύ καλή επιλογή.

  6. #21
    Εφόσον θες να βολτάρεις και να κάνεις χαλαρό enduro.. και οχι τπτ καφρίλες τότε 4 stroke.. for sure!! Αμα οι βολτες έχουν πολύ φλαταδουρι δασικό και θες να ρολάρεις με αρκετά χλμ χωρις να πιέζεις το μηχανάκι τοτε 400-450cc είναι το ιδανικό.

    Το drz προσωπικά δε θα το έπαιρνα είναι μηχανάκι πολύ παλιο... dual purpose κάνει λιγο απ ολα. Εσύ θες μηχανάκι enduro.

    Τσέκαρε και στα παιδιά στη beta νομίζω υπάρχει ενα 400αρι μεταχειρισμένο 2010 με ελάχιστα χλμ και με αρκετά extra.. και σε καλή τιμή .

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/03/2012
    Μηνύματα
    26
    Beta???υπαρχει ανταποκριση σε ανταλλακτικα;;ειναι αξιοπιστα;;πολυ αγνωστη μαρκα(σε μενα εννοειται)...και για να πω και την αληθεια ουτε καν εχω δει...

  8. #23
    exc 400αρι παρε. του MikeG ειναι πολυ καθαρο.

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από isaakzx9r Προβολή μηνύματος
    Beta???υπαρχει ανταποκριση σε ανταλλακτικα;;ειναι αξιοπιστα;;πολυ αγνωστη μαρκα(σε μενα εννοειται)...και για να πω και την αληθεια ουτε καν εχω δει...
    ΒΕΤΑ ειναι ότι καλυτερο κυκλοφορει αυτη τη στιγμή, και σε προϊον και ακομα πιο βασικα σε υποστήριξη.

    Πράγματι υπαρχει ενα 400 μεταχειρο στα 5500 μου φαινεται,και ειναι σχεδον κουτα.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.346
    Αφού μένεις Βέροια ότι και να πάρεις θα το χαρείς, έχετε πολύ ωραία βουνά και μαλακά χώματα.

    Ασε που μπαίνεις μια εγνατία και πας Καστοριά - Γρεβενά (Ο παράδεισος του εντούρο) μονοήμερη βόλτα !!! (με τρέϊλερ ή αγροτικό).



    Τα σύγχρονα εντούρο είναι εύκολα μηχανάκια ειδικά σε ανοιχτά κομμάτια. Αν το βάζεις όμως σε κλειστά κομμάτια και σιχτίρια ένα 250 Τ ή ένα 250-300 δίχρονο (που από το 07 και μετά έχουν και μίζα) θα σε βοηθήσει πιο πολύ από ενα 450.

    Αφού όμως θέλεις 450 πάρε όποιο σου κάνει κλικ και βουρ για το βουνό. Οταν το μάθεις καλά, θα πηγαίνεις αέρα πατέρα.

    Δώσε μεγάλη προσοχή στην αγορά εξοπλισμού. Πάρε καλές μπότες, θώρακα, επιγονατίδες-επιαγκωνίδες, ζώνη μέσης, κολάρο για το λαιμό και ενα καλό εντουράδικο κρανάκι. Για παντελόνι - μπούζα μη δώσεις πολλά μπορείς να βρεις και μεταχειρισμένα σε καλές τιμές.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/03/2012
    Μηνύματα
    26
    Α ξεφευγει πολυ στην τιμη με τιποτα.δεν μου λετε ρε παιδια τα husaberg ειναι αξιοπιστα μηχανακια η μακρυα κ αγαπημενοι οπως τα husqvarna?? Το λεω αυτο γιατι δυο φιλοι που εχουν husqvarna ειχαν ο ενας προβλημα με την ηλεκτρονικη κ ο αλλος με το injection.γι αυτο κ ειναι τα πρωτα που απεκλεισα!!

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από isaakzx9r Προβολή μηνύματος
    Α ξεφευγει πολυ στην τιμη με τιποτα.δεν μου λετε ρε παιδια τα husaberg ειναι αξιοπιστα μηχανακια η μακρυα κ αγαπημενοι οπως τα husqvarna?? Το λεω αυτο γιατι δυο φιλοι που εχουν husqvarna ειχαν ο ενας προβλημα με την ηλεκτρονικη κ ο αλλος με το injection.γι αυτο κ ειναι τα πρωτα που απεκλεισα!!
    σε χουζα κοίτα απο 08 και μετα, στα λεφτα που κοιτας μονο ΚΤΜ 450 και 400

  13. #28
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Τα exc 200 2T δεν είχαν μίζα?

    Νομίζω πως είναι ιδανικό για εκδρομικό εντούρο, ειδικά αν δεν χρειάζεται να διανύσει κάποιος μεγάλη απόσταση για να μπει χώμα.
    Sent from me using a computer.

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα exc 200 2T δεν είχαν μίζα?

    Νομίζω πως είναι ιδανικό για εκδρομικό εντούρο, ειδικά αν δεν χρειάζεται να διανύσει κάποιος μεγάλη απόσταση για να μπει χώμα.

    Μπερδέυτικες, είναι ιδανικό για extreme enduro
    ---Dum spiro, spero---

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/03/2012
    Μηνύματα
    26
    Ε μαλλον εκει που ξεκινησαμε καταληγουμε.Η ΚΤΜ 450 η CRE 450.Οτι βρω πιο καινουριο και στην καλυτερη κατασταση.....Σας ευχαριστω πολυ ολους!!!!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά καινούριας μοτοσυκλέτας
    από yama6336 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2009, 22:33
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2008, 13:37
  3. Αγορά 1ης Μοτοσυκλετας...
    από spyros_utcb στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2006, 10:56
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2006, 21:16
  5. Αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας
    από karas78 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2005, 15:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF