Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: Καθημερινή μετακίνηση με χωμάτινα ???

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672

    Καθημερινή μετακίνηση με χωμάτινα ???

    Καθημερινή μετακίνηση με χωμάτινα (KTM 990ADV)

    1) Πόσο συμβιβασμός είναι?

    2) Μέσα στη πόλη, στην εθνική, σε στροφηλίκι?

    3) Πόσο μεγάλη διαφορά κάνουν στο χώμα σε σχέση με τα Scorpion?

    4) Είναι επικίνδυνα σε νερά στην άσφαλτο?

    5) Με λίγα λόγια αξίζει ο κόπος προκειμένου να ευχαριστηθείς λίγο παραπάνω στο χώμα?
    Τελευταία τροποποίηση από antsoar; 27/03/2012 στις 22:41.

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Ναι. Αξίζει.

    Ψάξε για τα TKC 80 ή τα Heidenau K60 Scout . Τα πρώτα σαφώς φθείρονται γρηγορότερα, αλλά είναι και αρκετά πιο χωμάτινα. Ζεσταίνονται γρήγορα και έχουν πολύ καλό κράτημα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Επίσης αν τα Scorpion βγάζουν 10000χλμ τα χωμάτινα θα βγάλουν ????

  4. #4
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Με ΜΤ21 στην αφρικάνα είχα θόρυβο, ήταν άθλια στο βρεγμένο και το μηχανάκι κούναγε πολύ οταν επαιρνε ακραίες κλισεις (λογικο γαρ)...

    Στην πόλη δεν ειχα θεμα.

    Αλλα όλα αυτα τρωγονται γρήγορα...
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  5. #5
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Επίσης αν τα Scorpion βγάζουν 10000χλμ τα χωμάτινα θα βγάλουν ????
    Καρα ΛΟΛ!

    Με πολύ δυσκολία έως και με τιποτα.
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  6. #6
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Τα ΜΤ21 σε σχέση με τα Karoo, TKC80 , Heidenau είναι "εντουράδικα", περισσότερο χωμάτινα.

    Τα πρώτα που γράφω υπολόγισε τα στα 8000 και τα Heidenau κοντά στα 10000 ίσως και περισσότερα. Μην επιταχύνεις απότομα ώστε να μη κάνεις τα τακούνια φιτίλια.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Φίλαι antsoar το μέγα μειονέκτημα των χωμάτινων σε άσφαλτο είναι το πέρασμα στεγνό-βρεγμένο-στεγνό.

    και περισσότερη προσοχή γενικά στο βρεγμένο σε σχέση με τα ασφάλτινα.

    κατα τ΄άλλα go for it

  8. #8
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.454
    τα TKC80,KAROO Τ εχουν ασφαλες οριο ταξιδιου μεχρι 160 χλμ/ωρα αν θυμαμαι καλα.οποτε ξεχνας 180αρες και βαλε.TKC80 ειχα βαλει σε kle500 και ηταν αψογα στην στεγνη ασφαλτο και πολυ καλα στην βρεγμενη.διαφορά μεγαλη(σε σχεση με τα Scorpion)θα δεις σε βαρια τεραιν(λασπες,αμμο κτλ).το καλοκαιρι που υπαρχει ξεραιλα στην χωρα μας τα Scorpion συμπεριφερονται μια χαρα στο χωμα(τουλαχιστον στο ελφρυτερο μηχανακι που εχω)
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gi_4ce Προβολή μηνύματος
    Με ΜΤ21 στην αφρικάνα είχα θόρυβο, ήταν άθλια στο βρεγμένο και το μηχανάκι κούναγε πολύ οταν επαιρνε ακραίες κλισεις (λογικο γαρ)...

    Στην πόλη δεν ειχα θεμα.

    Αλλα όλα αυτα τρωγονται γρήγορα...
    εχω MT21 στο Dominator 4 χρονια(2 ζευγαρια) και στην στεγνα ασφαλτινα στροφιλικια απλως δεν καταλαβαινουν τιποτα.ειναι πιο αργα σε αλλαγη κλισης σε σχεση με πιο ασφαλτινα αλλα ειναι σταθεροτατα πανω στην στροφη.αν δεν εχεις ξαναοδηγησει με αντιστοιχα λαστιχα θελει καποιο χρονικο διαστημα μεχρι να τα εμπιστευθεις.σε βρεγμενο κακο οδοστρωμα θελουν λιγο παραπανω προσοχη αλλα οποια λαστιχα και να εχεις σε τετοιες συνθηκες θελει προσοχη.

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Καθημερινή μετακίνηση με χωμάτινα (KTM 990ADV)

    1) Πόσο συμβιβασμός είναι?
    Εξαρτάται από τα θέλω σου...Πόσο συχνά πας χώμα? Πόσα χιλιόμετρα κάνεις ημερησίως στην άσφαλτο?

    2) Μέσα στη πόλη, στην εθνική, σε στροφηλίκι?
    Στην πόλη με νορμάλ συνθήκες μια χαρά, αλλά ξεχνάς τα απότομα ανοίγματα γκαζιού γιατί θα είσαι συνέχεια πάντες και πολύ γρήγορα χωρίς λάστιχο. Ξεχνάς τις σούζες σε δρόμο με λιωμένη άσφαλτο και ετοιμάσου για τσάι από τον κάθε πικράμενο που θα σε πετυχαίνει.
    Στην εθνική μέχρι τα 160 θα είσαι super, από εκεί και πιο πάνω ετοιμάσου για αρκετό θόρυβο αλλά και μεγάλη φθορά ελαστικού(πολύ μεγάλη όμως).
    Σε στροφηλίκι στην αρχή θα ψαρώσεις γιατί θα πλάγιάζει πολύ πιο γρήγορα αλλά μην ανυσηχείς καθόλου...Βεντούζα λέμε...

    3) Πόσο μεγάλη διαφορά κάνουν στο χώμα σε σχέση με τα Scorpion?
    Σε χώμα αφρό καμία....Στα υπόλοιπα όμως(πέτρα, σαθρό, λίγη λάσπη κ.τ.λ.) ΜΕΓΑΛΗ....Άλλο μηχανάκι...

    4) Είναι επικίνδυνα σε νερά στην άσφαλτο?
    Για εμένα ναι και ειδικά από αλλαγή, σε στεγνό σε βρεγμένο και τούμπαλιν...

    5) Με λίγα λόγια αξίζει ο κόπος προκειμένου να ευχαριστηθείς λίγο παραπάνω στο χώμα?
    Επειδή έχω το ίδιο μηχανάκι με εσένα(και στο ίδιο χρώμα) και συνεχώς βασανιζόμουν με τις αλλαγές για να πάω σε καμιά καλή βόλτα, το πήρα απόφαση και έφτιαξα δεύτερο σετ ζάντες με χωμάτινα λάστιχα και όποτε γουστάρω τα αλλάζω σε 10 λεπτά και εξαφανίζομαι...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Επίσης αν τα Scorpion βγάζουν 10000χλμ τα χωμάτινα θα βγάλουν ????
    Χρήση χώμα - άσφαλτο με κυρίαρχη την άσφαλτο, βία να βγάλεις 5 - 6 χιλιάδες χιλιόμετρα...


    Υ.Γ.: Τα παραπάνω αποτελούν προσωπική απόψη και μην τα θεωρήσεις πανάκεια...:smilea:

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αντωνη, βαλε τα TKC 80 και τελειωσες. Μην αγχωνεσαι! Σε πολυ λιγο θα τα συνηθισεις, δε θα αγχωνεσαι για βρεγμενο-στεγνο κλπ. Αυτοματα θα προσαρμοζεσαι χωρις να το καταλαβαινεις
    Τα ειχα (αυτα αλλα και τα KAROO, και τα ΜΤ63) ΜΟΝΙΜΑ πανω στην Αφρικα και το BMW. Δεν προβληματιστηκα πουθενα!
    Η μονη ισως φορα ήταν οταν "νοσταλγησα" να ταξιδεψω πιο αθορυβα, λιγο πιο γρηγορα στη βροχη και χωρις να με νοιαζει για τη φθορα τους! ΜΙΑ φορα ομως συνεβει αυτο!

    ΚΑΙ φρεναρουν ΚΑΙ στριβουν και ειναι και κ@υλα να βλεπεις το εργαλειο με τακουνια


  11. #11
    γειτονα θα βαλω και εγω τα tkc80 στο πεμβεδακι,ειναι εγγυηση.εαν θελεις εχω φιλο στην γειτονια μας που θα μας κανει καλες τιμες.κανονιζουμε και παμε μαζι να τα αλλαξουμε.

  12. #12
    Αντωνιε, θα φτάνεις μετα;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Αντωνιε, θα φτάνεις μετα;
    οτι θα φτανει,θα φτανει....αν πατωνει δεν ξερω

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της konkost
    Εγγραφή
    08/05/2009
    Μηνύματα
    114
    Εδω και 11 χρονια κυκλοφορω μονο με τακουνατα Συγκεκριμενα continental tkc80 και pirelli mt21 φορεμενα σε lc4 640 και transalp 650 Οποτε μονο για αυτα μπορω να εχω αποψη

    -ΜΤ21: Απιστευτο λαστιχο σε ορεινες-στραμπουλιχτες ασφαλτινες στροφες! Βλεποντας τα τακουνια του δεν μπορεις να πιστεψεις πως "βεντουζαρει" Δεν διωχνει με τιποτα ειδικα το μπροστα Οταν ομως το κανει αυτο γινεται χωρις προειδοποιηση! Δεν κανουν για φορτωμα και ταξιδι οπου μετα τα 120-130 φθειρονται ραγδαια! Κανουν αρκετο θορυβο (εμενα μ'αρεσει!) και ξενιζουν στις στροφες οπου υπαρχει μια ασαφεια λογω της παραμορφωσης των τακουνιων Ακριβως λογω των σχετικα μεγαλων τακουνιων κυριως το πισω τετραγωνιζει γρηγορα με αποτελεσμα να επιδεινωνεται περαιτερω η ασαφεια κατα το πλαγιασμα Στην πολη ειναι ασφαλες ακομα και αν η ασφαλτος ειναι γυαλι αφου ζεστενονται για πλακα Ειδικα το μπροστα ακομα κι αν μπλοκαρει δεν διωχνει ευκολα
    Ολα τα παραπανω αφορουν σε στεγνη ασφαλτο Σε νερα θα τα χαρακτηριζα μονο με μια λεξη: ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ!
    Σε στεγνο πατημενο χωμα σε τουριστικη σβελτη οδηγηση κρατανε πολυ καλα οπως επισης και σε σαθρο Στη δε λασπη δεν στομωνουν ευκολα Αντιθετα ομως απο οτι ισως θα περιμενε κανεις σε πετρωδες τεραιν (φυτευτη ή κυλιωμενη πετρα) δεν ειναι τοσο αποτελεσματικο
    Πανω απο 5000-6000χλμ δεν εχω καταφερει ποτε να βγαλω με αυτα Ενω απο τα περιπου 4000-4500χλμ αρχιζουν να γινονται και ακαταλληλα για σβελτη βολτα στο χωμα
    -TKC80:Βλεποντας τα δεν γεμιζουν το ματι για τις εκτος δρομου ικανοτητες τους Λιγο χειροτερο (ειδικα το μπροστα) απο τα ΜΤ21 στο πατημενο χωμα, προσοχη θελουν σε λασπες και σαθρο, αλλα καμια σχεση με τα ΜΤ21 σε πετρες οπου γραπωνουν ανελπιστα καλα!
    Στην ασφαλτο ειναι αρκετα "πολιτισμενα" χωρις πολυ θορυβο και με καλο κρατημα Σε στροφες αν πιεστουν θα διωξουν αλλα σταδιακα και αφου πρωτα προειδοποιησουν Σαφως αντεχουν περισσοτερο απο τα ΜΤ21 σε ασφαλτινη χρηση και σε αυτοκινητοδρομο οπου ταξιδευουν μεχρι τα 150-160 χωρις να φθειρονται υπερβολικα γρηγορα Σε νερα δεν προβληματιζουν αρκει να μην ξεπεραστουν τα ορια
    Στο transalp με το πισω λαστιχο δεν εχω βγαλει πανω απο 8000 χλμ με τα τελευταια περιπου 3000χλμ να κανει μονο για ασφαλτο και χανοντας μικρο μονο μερος της αποδοσης του Με το μπροστα εχω βγαλει 24000 χλμ κινουμενος μεχρι το τελος του σε ασφαλτο και χωμα χωρις ιδιαιτερο προβλημα! Αρα για ενα μπροστα εγω αλλαζω τρια πισω οποτε αν και αρχικα κοστιζουν περισσοτερο απο τα ΜΤ21 τελικα μαλλον ερχονται πιο φτηνα

    Ολα τα παραπανω φυσικα ειναι υποκειμενικα!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tthodor
    Εγγραφή
    27/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Καθημερινή μετακίνηση με χωμάτινα (KTM 990ADV)

    1) Πόσο συμβιβασμός είναι?


    2) Μέσα στη πόλη, στην εθνική, σε στροφηλίκι?

    3) Πόσο μεγάλη διαφορά κάνουν στο χώμα σε σχέση με τα Scorpion?

    4) Είναι επικίνδυνα σε νερά στην άσφαλτο?

    5) Με λίγα λόγια αξίζει ο κόπος προκειμένου να ευχαριστηθείς λίγο παραπάνω στο χώμα?
    Γεια σου Αντώνη..... Μικρή εμπειρία με χωμάτινα, αλλά νομίζω ουσιαστική
    Έβαλα Caroo T Κατά το Νοέμβριο. Ήμουν μεταξύ αυτών και tvn ΤΚC80, η απόφαση τελικά πάρθηκε μόνο με οικονομικά κριτήρια. (Τα ΜΤ21 που είναι πάμφθηνα δεν παίζουν για 800GS).

    Με το που έφυγα από τον λαστιχά και έκανα τα πρώτα 500 μέτρα.... άρχισα να "κλαίω" .... Μου φάνηκαν Άθλια. ! ! ! Δεν μπορούσα να κρατήσω τη μηχανή όρθια.... ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ! ! ! μετα από μερικά χιλιομετρα/μερες όμως και το λάστιχο αλλάζει λίγο (πατάει καλύτερα) και εσύ αρχίζεις να συνηθίζεις... Επι του πρακτέου: Έχω κάνει γύρω στα 4000KM. Ta Περισσότερα φυσικά μέσα στην πόλη, αλλά πάρα πολλά και σε χώμα/πέτρες/λάσπες/μέχρι και χιόνια.....

    Στην πόλη δεν έχεις πρόβλημα καθόλου.... μια παραπάνω προσοχή στο βρεγμένο όμως επιβάλεται..
    Στην εθνική.... δράμα.... εκτός αν γουστάρεις να πηγαίνεις 110-120..... Εγώ που χα συνηθήσει 160+.... τον πίνω....
    Σε στροφιλικι... ειδικά μετα από τα πρώτα 500-600 Κμ... πάνε απρόσδόκητα καλά... Απλά στα πλαγιάσματα, αισθάνεσαι κραδασμούς... που μέχρι να τους συνηθίσεις σε φοβίζουν.

    Scorpion δυστυχώς πάλι δε βγαίνουν για BMW .... Εγώ πρίν είχα τα μαμά battlewing.....που φαίνονται ακόμη πιο ασφάλτινα από τα scorpion.... Είχα κάνει πολύ βουνό και με εκείνα, απροβλημάτιστα..φυσικά όμως όχι σε λάσπες νερά....
    Εχεις μια καλύτερη αίσθηση ασφάλειας με τα τακούνια.... αλλά σε απλές διαδρομές, χαλαρές βόλτες.... μόνο αίσθηση είναι.... Εκεί που έχει διαφορά είναι άμα ανεβάσεις λίγο ρυθμό και ειδικά σε φρεναρίσματα και σε σαθρά εδάφη. Στην πολύ λάσπη και με Caroo πρόβλημα έχεις.... σε πιο λογικά λασπωμένα terrain, σαφώς υπερέχουν έναντι των ασφάλτινων.

    Τελείωνουν γρήγορα ! ! ! Το πισινό μου είναι λίγο κάτω από τα μισά του με 4000Km προσεγμένης οδήγησης.... Το μπροστινό... καινούριο...
    Συμβιβασμός λοιπόν.... σίγουρα.
    Αξίζει τον κόπο? Εγώ το ευχαριστηθηκα τα μάλα ... σε κανα μήνα max όμως θα βάλω ασφάλτινα πάλι, και θα κρατήσω τα χωμάτινα για τον ερχόμενο χειμώνα... ή για καμιά εξέχουσα βόλτα

    Γνώμη μου λοιπόν... το ξανα-σκέφτεσαι μετά το καλοκαίρι.... Τα λέμε και στην έυβοια από κοντά

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλές για ασφαλή μετακίνηση με μοτοσυκλέτα
    από fotodimis στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2012, 11:55
  2. Καθημερινη Μετακινηση
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2004, 22:54
  3. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 11:28
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 16:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF