Σελίδα 106 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 65696101102103104105106107108109110111116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.576 έως 1.590 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #1576
    ΔΟΥ. Πρόστιμο σε όχημα με πινακίδες ΕΛΠΑ. Πρόστιμο σε όχημα που έχει καταστραφεί και αποσυρθεί. Πρόστιμα σε ότι κινείται περπατεί και σέρνεται. Ο παππούς που πήγε να πάρει πίσω τις πινακίδες του τράνσαλπ του πεθαμένου γιού για να το πουλήσει και γιατί του χρέωσαν όλα τα τέλη του 2017 αφού έπρεπε να πληρώσει μισά για μισό χρόνο και γρήγορα γιατί θα μου φάνε το παπί το χόντα το ορίτζιναλ και θα σας δείρω όλους μέσα και έξω, ξέρετε πως τα κλέβουν αυτά; Ο μικρός περήφανος που "μου κλέψανε ένα μπεμβεδάκι μωρέ, ναιιιιιι μωρέ τι ήταν τώρα ένα 116 τους γελοίους και δεν το δήλωσα πουθενά κλεμμένο μήπως και βρεθεί και το κυκλοφορήσω πάλι και μου έστειλαν πρόστιμο οι μαλάκες". Η πιτσιρίκα που έδωσε εξουσιοδότηση για μεταβίβαση εταιρικού οχήματος και ο αγοραστής δεν την έκανε και ψάξε βρες τον. Βρισίδια. Φωνές.


    Το ότι δεν άρχισα να μοιράζω κλωτσίδια ΣΚΑΣΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ είναι θαύμα. Λίγα τετραγωνικά μέτρα και ΑΠΕΙΡΗ γκρίνια, δηλαδή καλύτερα να πληρώσεις το πρόστιμο μόνο και μόνο για να μην τους βλέπεις,
    να μην τους ακούς και κυρίως να μην τους μυρίζεις.

    Το όχημα φαίνεται ΣΕ ΚΙΝΗΣΗ κύριε.
    -Μα δεν είναι, να η βεβαίωση του υπουργείου.
    Ναι αλλά δεν τα πειράζουμε εμείς αυτά, στο υπουργείο έκαναν λάθος.
    -Μα πως έκαναν λάθος αφού ΕΧΩ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ από το υπουργείο. Την βλέπει.
    Ε ναι, λάθος τους.
    -Πας καλά χριστιανέ μου;
    Δεν ξέρω, να πάτε εκεί. Εξάλλου θα κάνουν οι αλήτες και άλλη σύγκριση στοιχείων.
    -Το ξέρεις ότι οι αλήτες είστε εσείς μέσα από το γκισέ, ναι;
    Ηλίθιο χαμόγελο, όχι κύριε, εμείς υπάλληλοι είμαστε. Περιμένετε την επόμενη διασταύρωση στοιχείων.
    -Και δηλαδή επειδή και οι μεν και οι δε δεν κάνετε δουλειά σωστά, εγώ θα περιμένω θεωρητικά την αστυνομία της περιοχής μου να έρθει να μαζέψει πινακίδες και άδεια που δεν έχω, αν δεν κάνετε την επόμενη διασταύρωση εντός νόμιμης προθεσμίας;
    Ότι σας πει το υπουργείο κύριε. Ο επόμενος.


    Γενικά έχω υπομονή στο δημόσιο. Γενικά. ΕΙΔΙΚΑ, ότι και να πω είναι λίγο.

  2. #1577
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Πηγα σημερα να αλλαξω το κωλοχαρτο με κανονικη αδεια (σε πρασινο του ΠΑΣΟΚ) και γινεται της μουρλης....

    Πραγματικα να εχεις χρονο και να μη σε νοιαζει και να καθεσαι σε μια μερια να το παρακολουθείς όπως εβλεπες παλια το Ρετιρέ στο μεγκατσανελ....

    Ειμαστε για πυρηνικη και οι από εδώ από τον γκισε και οι από εκει...

  3. #1578
    Η συνέχεια: Τηλεφωνικά στο υπουργείο πάλι. η αρμόδια υπάλληλος λέει "α ναι, ε λογικό είναι να σας ήρθε πρόστιμο. από το 2014 είναι ηλεκτρονικές οι ακινησίες". Ναι καλή μου αλλά εγώ την έκανα το 2013. "Μάλιστα κύριε αλλά από το 2014 έγιναν ηλεκτρονικές και η δική σας δεν είναι". Ναι. Το 2013 δεν ήταν ηλεκτρονικές, σωστά; "Ναι". Άρα ΚΑΛΩΣ ΕΓΙΝΕ, ΣΩΣΤΑ; "Ε όχι γιατί δεν είναι ηλεκτρονική".

    Δηλαδή όσοι κατέθεσαν πινακίδες επαγγελματικού πριν το 2014 πρέπει να πάνε να βρουν άκρη. Ξανά.

  4. #1579
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Δηλαδή γύρισαν το σύστημα σε ηλεκτρονικό, αλλά δε μπήκαν στον κόπο να εισάγουν τα παλιά δεδομένα, απλά το ενημέρωναν από κει και πέρα. Μιλάμε για εκπληκτική δουλειά, όχι μαλακίες.

    Μια που μιλάμε για προγραμματισταράδες/μηχανογράφους του ελληνικού δημοσίου, όταν ξαναμπείτε gsis για να κάνετε τη δήλωσή σας, κάτω κάτω, εκεί που εισάγεις το ΙΒΑΝ για πιθανή επιστροφή ( ), δοκιμάστε να βάλετε το ΙΒΑΝ σας ολόκληρο, με το "GR" μπροστά.

    Έχετε και το alt+ctrl+del εύκαιρο.
    Life begins at 45°.

  5. #1580
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Φρέσκα νέα...μόλις εξελθόντα απο το ΥπουργικόmhxeswΣυμβούλιο. (πηγή ανταποκριτής ΤV-ΣΚΑΙ)

    Αναστολή των προστίμων
    Προθεσμία ασφάλισης-τακτοποίησης εκκρεμοτήτων των οχημάτων που δέχτηκαν ραβασάκι ,μέχρι μεσα Ιουλίου
    Επανέλεγχος με το τέλος της προθεσμίας
    Ισως μεγαλύτερα τα πρόστιμα για όσους δεν συμμορφωθούν-τακτοποιήσουν μέχρι τότε τα-του οχήματός τους.
    Οσοι έτρεξαν κ τα πλήρωσαν ήδη ,εφ'όσον τακτοποιήσουν την κατάσταση του οχήματός τους ,θα λάβουν τα λ7 τους πίσω συμψηφιστικά...κάποτε.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  6. #1581
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Δηλαδη εγω που ετρεξα και τα πληρωσα την πατησα.

  7. #1582
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.967
    Live your myth in Greece... Κατά τα άλλα εξακολουθούν να φταίνε οι άκαρδοι Γερμανοί, ο Σόϊμπλε, η Λέσχη Μπίλντεμπεργκ, οι Εβραίοι, τα πρωτόκολλα της Σιών, όλοι όσοι απεργάζονται καταστροφικά σχέδια γιατί ζηλεύουν τις παραλίες, τον ήλιο και το ούζο...

  8. #1583
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    Και το σουβλάκι...


    Ο Ολλανδός μόλις το είπε: http://www.cnn.gr/oikonomia/story/85...lakia-kai-oyza

  9. #1584
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή γύρισαν το σύστημα σε ηλεκτρονικό, αλλά δε μπήκαν στον κόπο να εισάγουν τα παλιά δεδομένα, απλά το ενημέρωναν από κει και πέρα.
    Φαντασου τωρα να δουλευεις απο το 19.. και να σου πουν οτι τα ενσημα που εχεις ειναι απο τοτε που γυρισε το συστημα σε ηλεκτρονικο (απ το 2000 δηλαδη - αν δεν κανω λαθος)

    Α, και οι καρτελες ενσημων δεν γινονται δεκτες

  10. #1585
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή γύρισαν το σύστημα σε ηλεκτρονικό, αλλά δε μπήκαν στον κόπο να εισάγουν τα παλιά δεδομένα, απλά το ενημέρωναν από κει και πέρα. Μιλάμε για εκπληκτική δουλειά, όχι μαλακίες.
    Αυτό εξηγεί το γεγονός ότι ενώ παρέλαβα πινακίδες τον Μάιο του 2017, το όχημα μου δεν φαίνεται πουθενά την εφορεία και στην κατάσταση οχημάτων.
    Είχα παραδώσει πινακίδες τέλη 2012 μόλις ανακοίνωσαν το μέτρο.

  11. #1586
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Φρέσκα νέα...μόλις εξελθόντα απο το ΥπουργικόmhxeswΣυμβούλιο. (πηγή ανταποκριτής ΤV-ΣΚΑΙ)

    Αναστολή των προστίμων
    Προθεσμία ασφάλισης-τακτοποίησης εκκρεμοτήτων των οχημάτων που δέχτηκαν ραβασάκι ,μέχρι μεσα Ιουλίου
    Επανέλεγχος με το τέλος της προθεσμίας
    Ισως μεγαλύτερα τα πρόστιμα για όσους δεν συμμορφωθούν-τακτοποιήσουν μέχρι τότε τα-του οχήματός τους.
    Οσοι έτρεξαν κ τα πλήρωσαν ήδη ,εφ'όσον τακτοποιήσουν την κατάσταση του οχήματός τους ,θα λάβουν τα λ7 τους πίσω συμψηφιστικά...κάποτε.
    Μάλιστα..

    Λήξη συναγερμού ...

    .
    .
    .
    .
    Αντώνη (Oldman), θα καταθέσεις πινακίδα ή θα το ασφαλίσεις ;
    .
    .
    .
    .
    Και (επί προσωπικού) : στη γουρούνα του αδελφού (παρκαρισμένη μέσα σε αποθήκη στο χωριό) έληξε η ασφάλεια στις 4/6. Θέλοντας να βγάλουμε την οδική βοήθεια, κάνουμε καινούρια, σε άλλη εταιρεία, από τις 7/6. Φυσικά, ήρθε το χαρτί για 250 €. Είχα σκοπό να το πληρώσω στις 14/8, στη λήξη του αλλά μάλλον θα πάει για κάδρο ....
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  12. #1587
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Δε κατάλαβα ακριβώς τη παράταση.

    Έστω οτι είχα ένα όχημα ανασφάλιστο το 2013 το χειμώνα, για 2 μήνες, αλλά απο τότε που άκουσα οτι θα γίνει διαστάυρωση το ασφαλίζω κανονικά ή παραδίδω πινακίδες σε κάθε ακινησία.

    Θα μου έρθει το μπουγιουρντί ή οχι? Έχει καταλάβει κανείς?

  13. #1588
    ΤρεΛαμέΛος Το avatar του/της nihristo
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    432
    Δεν θα σου έρθει. Λογικά σκεπτόμενοι (χα+χα), θα γίνει διασταύρωση εκ νέου 14 Ιουλίου, όσοι ανασφάλιστοι εκείνη την χρονική στιγμή, θα τους επιβληθεί το πρόστιμο.

    Διατηρώ τις αμφιβολίες μου αν σε έναν μήνα θα καταφέρει το ελλ. κράτος (χα+χα) να ενημερώσει τις βάσεις δεδομένων του, μετά από τον χαμό που θα γίνεται ήδη στο να παραδώσει ο κόσμος πινακίδες, να αποδείξει πωλήσεις κλπ
    πριν τον αγώνα ελέγχουμε ΟΛΕΣ τις βίδες...

  14. #1589
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nihristo Προβολή μηνύματος
    Διατηρώ τις αμφιβολίες μου αν σε έναν μήνα θα καταφέρει το ελλ. κράτος (χα+χα) να ενημερώσει τις βάσεις δεδομένων του, μετά από τον χαμό που θα γίνεται ήδη στο να παραδώσει ο κόσμος πινακίδες, να αποδείξει πωλήσεις κλπ

    Μάλλον θα πηγαίνουμε από παράταση σε παράταση για ένα διάστημα... 2 πελάτες μου είπαν σήμερα ότι σε 2 διαφορετικές εφορίες γινότανε το έλα να δεις από κόσμο, και διαδραματίζονταν σκηνές απείρου κάλλους στα γκισέ
    Άμα σκεφτείτε δε ότι σε πάμπολες περιπτώσεις δεν φθάνει μια επίσκεψη αλλά θα χρειαστεί κύκλος επισκέψεων σε εφορία - υπουργέίο - αστυνομία - πάλι εφορία, καταλαβαίνετε πόσες ημέρες (μήνες ?) θα χρειαστεί για να ξεδιαλύνει το πράγμα (ή τουλάχιστον οι πιο "δύσκολες περιπτώσεις"...)
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 21/06/2017 στις 18:06.

  15. #1590
    Αντιδραστικό μέλος Το avatar του/της RAMMSTEIN
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    196
    στο μετρο περι ανασφαλιστων περιλαμβάνονται και τα 50αρια?η την σκαπουλαρουν?

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 02:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 18:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF