Σελίδα 18 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 813141516171819202122232868 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 256 έως 270 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #256
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Ερώτηση:

    Ας πούμε πως όλο αυτό το δεχόμαστε.
    Ας πούμε επίσης πως κάποιος έχει σκοπό να κινεί το μηχανάκι μόνο το καλοκαίρι γιατί το χειμώνα κρυώνει. Οπότε, καταθέτει πινακίδες Οκτώβρη με σκοπό να τις ξαναπάρει Απρίλη μαζί με την ασφάλεια.
    - Τα τέλη κυκλοφορίας μπορείς να τα πληρώσεις χωρίς πινακίδες, ή πρέπει να τις πάρεις για κάποιο διάστημα πίσω και να τις ξανακαταθέσεις;
    - Αν θα πρέπει να τις πάρεις, θα πρέπει να πληρώσεις και την ασφάλεια (οπότε ποιο το νόημα να τις καταθέσεις εξαρχής);
    - Πόσα μεροκάματα στο πήγαινε έλα των πινακίδων πρέπει να χάνει κάποιος που αναγκάζεται να μην ασφαλίζει το όχημα για οικονομικούς λόγους;
    - Είσαστε σίγουροι πως όσοι ντε και καλά θα κυκλοφορούν ανασφάλιστοι δεν θα έχουν και μια «μαϊμουδιάρικη» πινακίδα επάνω, έτσι για το ξεκάρφωμα;
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  2. #257
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    @Shiatman:καγκουρώ υπάρχουν παντού.Ας μη μετρήσουμε όμως ποιά απ'τις δυο χώρες έχει τα περισσότερα καγκουρώ αναλογικά με τον πληθυσμό της,το ξέρεις ότι δε μας παίρνει,ναι;

    @fkol4:
    - Τα τέλη κυκλοφορίας μπορείς να τα πληρώσεις χωρίς πινακίδες, ή πρέπει να τις πάρεις για κάποιο διάστημα πίσω και να τις ξανακαταθέσεις;
    Δε γίνεται να πληρώσεις τέλη χωρίς πινακίδες.
    - Αν θα πρέπει να τις πάρεις, θα πρέπει να πληρώσεις και την ασφάλεια (οπότε ποιο το νόημα να τις καταθέσεις εξαρχής);
    Πρέπει να πληρώσεις ασφάλεια.Το νόημα να τις καταθέσεις είναι ότι θα πληρώσεις μειωμένη ασφάλεια γιατί γλιτώνεις κάποιους μήνες.
    - Πόσα μεροκάματα στο πήγαινε έλα των πινακίδων πρέπει να χάνει κάποιος που αναγκάζεται να μην ασφαλίζει το όχημα για οικονομικούς λόγους;
    Άστα να πάνε,στο τέλος θα σου'ρθει η μία ή άλλη με το να το ασφαλίζεις για όλο το χρόνο χωρίς να'χεις τρεξίματα.
    - Είσαστε σίγουροι πως όσοι ντε και καλά θα κυκλοφορούν ανασφάλιστοι δεν θα έχουν και μια «μαϊμουδιάρικη» πινακίδα επάνω, έτσι για το ξεκάρφωμα;
    Σίγουρος δεν είσαι,απλά είναι πολύ χοντρό(πλαστογραφία0αυτό που λες,δε νομίζω να'ναι πολλοί αυτοί που θα το κάνουν.
    Αν πάλι τιμωρήσουν παραδειγματικά τον πρώτο που θα κάνει τέτοια μαλακία οι άλλοι θα στρώσουν.

  3. #258
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    @Shiatman:καγκουρώ υπάρχουν παντού.Ας μη μετρήσουμε όμως ποιά απ'τις δυο χώρες έχει τα περισσότερα καγκουρώ αναλογικά με τον πληθυσμό της,το ξέρεις ότι δε μας παίρνει,ναι;
    It is estimated that around 1.4m UK motorists drive uninsured. These drivers cost the UK about £500m a year – adding an extra £30 a car to each insurance policy, according to Biba. The police currently seize about 500 uninsured vehicles every day.

    πηγή: http://www.guardian.co.uk/money/2011...-uninsured-car

    για αναλογικά πρέπει να το ψάξουμε...κι έχω εξετάσεις αύριο.
    WHO RUNS THE SHOW

  4. #259
    φφφφφφφφφφφ!!!

    οι μισοι που γραφετε εδω μεσα, εχετε διαβασει τι γραφετε???

    ΚΑΝΕΝΑΣ, ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ δεν λεει πως πρεπει να κυκλοφορει ενα οχημα ανασφαλιστο, το ξεκαθαρισαμε αυτο ή οχι?

    οποτε σταματιστε να αναφερεστε στην κυκλοφορια ανασφαλιστου οχηματος!
    ενα οχημα που δεν ειναι ασφαλισμενο ΔΕΝ κυκλοφορει το θεμα αυτο δεν διαπραγματευεται τελεια και παυλα.
    (ξυπνισε ο μικρος επιστρεφω σε λιγο...)
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  5. #260
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Επειδή έχω εμπλακεί σε ατύχημα και ο άλλος ήταν ασφαλισμένος(ευτυχώς),σ'ενημερώνω ότι είσαι εντελώς λάθος...
    Αν δεν ήταν ασφαλισμένος δε θα'παιρνα ποτέ πίσω τα λεφτά που'δωσα για εξοπλισμό,θεραπείες κλπ.
    Πίστεψέ με ήταν πάρα πολλά.
    Φαντάσου να πάθαινα κάτι χειρότερο...
    Φαντάσου επίσης εσύ ή κάποιος δικός σου να'πεφτε θύμα τροχαίου από κάποιον ανασφάλιστο.
    Τότε θα'λεγες τα ίδια;

    Αν κάποιος κυκλοφορεί χωρίς ασφάλεια και πινακίδα,τότε εκτός από επικίνδυνος για τους άλλους είναι και κουτός,για να μην πω τίποτ'άλλο...

    Ξυπνάτε παιδιά,άσχετα αν έχετε λεφτά ή σας φταίει το κράτος,οι άλλοι δε σας φταίνε σε τίποτα.

    ΥΓ:Αυτό που λες για τα οχήματα των σωμάτων ασφαλείας δεν ισχύει.


    Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ αυτά που γράφω και πες μου που με νηφαλιώτητα αν φαίνετε να διαφωνώ σε κάτι από όσα λες...
    Πιστεψέ με σε τίποτε...μην μπερδεύεις αυτά που συμβαίνουν και θα συμβούν, και απλά στα περιγράφω, με αυτά που πιστευω ότι πρεπει να γίνουν...Επαναλαμβάνω συνοπτικά την ουσία του θέματος
    ΌΛΟΙ όσοι κυκλοφορούν πρέπει να έχουν ασφαλισμένα τα οχήματα που κυκλοφορούν"
    Διαφωνεί κανείς; αυτό νομίζω θέλουμε ΟΛΟΙ και το θέμα στο οποίο διαφωνούμε είναι πως θα το πετύχουμε...
    Κάποιοι, αναμεσά τους και εγώ, πιστεύουν ότι είναι ευκολο για το κράτος να επιβάλει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να ασφαλιστούν όσα οχήματα κυκλοφορούν στον δρόμο και όχι απλά όλα όσα έχουν πινακίδα αλλά είναι ανενεργά να πληρώσουν κερατιάτικα...
    Κάποιοι άλλοι, όπως εσύ,επιθυμούν να πληρωθούν τα "κερατιάτικα" γιατί πιστεύουν ότι έτσι μόνο θα ασφαλιστούν όλοι...
    Ελπίζω να συννενοηθήκαμε αυτή την φορά γιατί εγώ δεν τα ξαναγράφω...απλούστερα δεν γίνετε...Αν πάλι κάποιοι δεν διαβάζουν ή γουστάρουν να πετάνε την μπάλα στην κερκίδα τι να πω...
    Προχωρώ παρακάτω και λέω ξανά ότι λύση στην ασφάλιση των κινούμενων οχημάτων υπάρχει (δεν την ξαναγράφω...!!!!)και δεν είναι το "κουτσοί στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα" αλλά στοχευμένη επιβολή ασφάλισης σε ΟΛΑ οσα κυκλοφορουν...
    Το θεωρώ και εφικτό και δίκαιο σε αντίθεση με το φορομπηχτικό "πληρώνουν ΟΛΟΙ τα ΠΑΝΤΑ", και για ένα χρόνο νταβατζιλίκι χωρίς άλλη δυνατότητα...
    Τέλος σχετικά με τα οχήματα του στρατού και των σωμάτων ασφαλείας αν ξέρεις κάτι διαφορετικό διαφωτισέ μας σε παρακαλώ αν έχει αλλάξει κάτι (υπήρξα στον στρατό και γνωρίζω...)

    Αυτά από μένα, ελπίζω να έγινα κατανοητός, ποιο λιανά δεν γίνετε...
    Την αγάπη μου την αδερφική ή μαλλον συναδερφική καλυτερα... στον χορχόδειλο...χαχχαχ και την εκτιμησή μου ξανά στον Shiatman, σαπίλα και fkol k4 κυρίως για τον τρόπο και όχι απλά την άποψη...

    υ.γ. Υπήρξα πάντοτε ασφαλισμένος, έχω εμπλακεί σε ατυχήματα, δυστυχώς, και έχω εμπειρία...αυτό δεν έχει καμία σχέση με το πρόβλημα που προσπαθούμε να λύσουμε και το οποίο εστιάζει στο ΠΩΣ και όχι στο ΑΝ, θα ασφαλιστούν όσοι πρεπει να σφαλιστούν...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  6. #261
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shiatman Προβολή μηνύματος
    It is estimated that around 1.4m UK motorists drive uninsured. These drivers cost the UK about £500m a year – adding an extra £30 a car to each insurance policy, according to Biba. The police currently seize about 500 uninsured vehicles every day.

    πηγή: http://www.guardian.co.uk/money/2011...-uninsured-car

    για αναλογικά πρέπει να το ψάξουμε...κι έχω εξετάσεις αύριο.
    Στο'λεγα πως δε μας παίρνει:
    UK:1,4 εκατομμύρια σε πληθυσμό 62+ εκατομμύρια πληθυσμό
    Eλλάδα:σχεδόν 1 εκατομμύριο σε 11 εκατομμύρια πληθυσμό.

    Δε χρειάζεται πολύ ψάξιμο.
    Έχουμε σχεδόν τα ίδια ανασφάλιστα με μια χώρα 6 φορές τον πληθυσμό μας!

    ΥΓ:Μη μου πεις ότι δεν έβαλααριθμό οχημάων αλλά κατοίκων,το ξέρω.Δεν πιστεύω να διαφωνείς ότι τα οχήματα στο γιου κέι είναι ΠΟΛΥ,ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ απ'την Ελλάδα!

  7. #262
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Προχωρώ παρακάτω και λέω ξανά ότι λύση στην ασφάλιση των κινούμενων οχημάτων υπάρχει (δεν την ξαναγράφω...!!!!)και δεν είναι το "κουτσοί στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα" αλλά στοχευμένη επιβολή ασφάλισης σε ΟΛΑ οσα κυκλοφορουν...
    Το θεωρώ και εφικτό και δίκαιο σε αντίθεση με το φορομπηχτικό "πληρώνουν ΟΛΟΙ τα ΠΑΝΤΑ", και για ένα χρόνο νταβατζιλίκι χωρίς άλλη δυνατότητα...
    Αν η αστυνομία ξεκινά να κάνει εξακρίβωση(γιατί μόνο έτσι μπορείς να'σαι 100% σίγουρος) ΣΕ ΟΛΑ τα οχήματα που κυκλοφορούν τότε θα χρειαστεί να έχουμε(άρα πληρώνουμε) 5-6 αστυνομίες που θ'ασχολούνται αποκλειστικά και μόνο μ'αυτό(αν θέλουμε αυτή η διαδικασία να γίνει σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα)!
    Μάλιστα θα πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο.

    Σκεφτείτε ρε παιδιά πρακτικά,ο ρόλος της αστυνομίας δεν πρέπει να εξαντλείται στο να κυνηγάει τ'ανασφάλιστα επειδή μερικοί έχουν τη νοοτροπία "εγώ θα την κάνω τη μαλακία και άμα μπορέσεις πιάσε με".
    Ούτε θέλουμε η αστυνομία ν'ασχολείται μόνο μ'αυτά.

    ΥΓ:Δεν είμαι αστυνομικός.

  8. #263
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Στο'λεγα πως δε μας παίρνει:
    UK:1,4 εκατομμύρια σε πληθυσμό 62+ εκατομμύρια πληθυσμό
    Eλλάδα:σχεδόν 1 εκατομμύριο σε 11 εκατομμύρια πληθυσμό.

    Δε χρειάζεται πολύ ψάξιμο.
    Έχουμε σχεδόν τα ίδια ανασφάλιστα με μια χώρα 6 φορές τον πληθυσμό μας!

    ΥΓ:Μη μου πεις ότι δεν έβαλααριθμό οχημάων αλλά κατοίκων,το ξέρω.Δεν πιστεύω να διαφωνείς ότι τα οχήματα στο γιου κέι είναι ΠΟΛΥ,ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ απ'την Ελλάδα!
    Σωστός

    Επί του θέματος, ΟΛΟΙ συμφωνούμε ότι δεν πρέπει να υπάρχουν ανασφάλιστα στο δρόμο, αλλά να δίνεται και διευκόλυνση στον πολίτη. To protect and to serve
    WHO RUNS THE SHOW

  9. #264
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Στο'λεγα πως δε μας παίρνει:
    UK:1,4 εκατομμύρια σε πληθυσμό 62+ εκατομμύρια πληθυσμό
    Eλλάδα:σχεδόν 1 εκατομμύριο σε 11 εκατομμύρια πληθυσμό.

    Δε χρειάζεται πολύ ψάξιμο.
    Έχουμε σχεδόν τα ίδια ανασφάλιστα με μια χώρα 6 φορές τον πληθυσμό μας!

    ΥΓ:Μη μου πεις ότι δεν έβαλααριθμό οχημάων αλλά κατοίκων,το ξέρω.Δεν πιστεύω να διαφωνείς ότι τα οχήματα στο γιου κέι είναι ΠΟΛΥ,ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ απ'την Ελλάδα!



    Πραγματικά άσχετο με το θέμα μας όπως έχω πει, όχι μόνο εγώ, αλλά και άλλοι...
    Παρόλαυτά το συμπέρασμα είναι και πάλι ότι δεν διαβάζεις..., μιλάει για μοτοσυκλετιστές αποκλειστικά και εσύ για όλα τα ανασφάλιστα δικυκλα και τετράτροχα...και σίγουρα στο γιου κέι (που τυνχάνει να βρίσκομαι...) οι μηχανές είναι λίγες...
    Anyway...
    Ελπίζω κάποια στιγμή να απαντήσεις και επί του θέματος...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  10. #265
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Λιγο παραπάνω λες "Οπότε φίλε μου σ' ό,τι αφορά στις τροχαίες παραβάσεις τον κύριο λόγο έχει ο έλεγχος και ο φόβος της τιμωρίας,ακόμα και σε προοδευμένα κράτη όπου η παιδεία λειτουργεί.

    Ίσως η οδήγηση είναι τόσο ωραία που κάνει τους περισσότερους να μην καταλαβαίνουν πόσο επικίνδυνη είναι,δεν ξέρω να πω με σιγουριά.

    Πάντως αποδεικνύεται ότι τα κράτη που έχουν μικρό δείκτη ατυχημάτων έχουν τις πιο εξοντωτικές ποινές.Οπότε μάλλον ο οδηγός το σκέφτεται 10000 φορές πριν διανοηθεί να κάνει τη μαλακία.
    Ο φόβος φυλάει τα έρμα μάλλον...[/QUOTE]"

    Έχεις απαντήσει μόνος σου στο ερώτημά σου και θα συμπληρώσω ή μαλλον διορθώσω, ότι δεν είναι τόσο το εξοντωτικό της ποινής αλλά κυριώς η αυστηρή και ανεξέρετη επιβολή της...καμία διάκριση σε βαθμό βλακείας καμιά φορά...
    Η συνέπεια δηλαδή είναι που μετράει και όχι η αυστηρότητα κυρίως...
    Επίσης έχω γράψει για κάμερες που έτσι και αλλιώς υπάρχουν σχεδόν πάντού πλέον...
    Απλά πραγματάκια...
    Στο θέμα μας...θα δώσεις καμιά γνώμη/άποψη αιτιολογημένη;
    Τελευταία τροποποίηση από LOUKILOUK; 14/05/2012 στις 22:58.
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  11. #266
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    σίγουρα στο γιου κέι (που τυνχάνει να βρίσκομαι...) οι μηχανές είναι λίγες...
    Spam, αλλά που είσαι Λούκι Λούκ;

    Οι μηχανές δεν είναι καθόλου λίγες, απλά οι φλώροι τις έχουν στα γκαράζ και βγαίνουν όταν δεν βρέχει.
    WHO RUNS THE SHOW

  12. #267
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Αναιρείσαι:απ'τη μία λες(ΣΩΣΤΑ) ότι στα υπόλοιπα κράτη λειτουργούν οι μηχανισμοί τους(άρα και η παιδεία) απ'την άλλη λες (ΣΩΣΤΑ)ότι αν δεν υπήρχε έλεγχος κι εκεί,τα ίδια σκατά θα ήταν.

    Οπότε φίλε μου σ' ό,τι αφορά στις τροχαίες παραβάσεις τον κύριο λόγο έχει ο έλεγχος και ο φόβος της τιμωρίας,ακόμα και σε προοδευμένα κράτη όπου η παιδεία λειτουργεί.
    Αυτό ακριβώς.

    Και, όχι, δεν αυτοαναιρούμαι. Είπα "μακάρι" στην πρώτη πρόταση. Αλλά, δυστυχώς, αυτό δε θα συμβεί ποτέ γιατί είμαστε άνθρωποι και είμαστε κάφροι. Γι'αυτό εξάλλου υπάρχει η αστυνομία. Απλά εδώ δεν υπάρχει ίχνος παιδείας ή κρατικού ελέγχου, οπότε τα πράγματα είναι ελαφρώς χειρότερα από τον υπόλοιπο κόσμο :P
    Life begins at 45°.

  13. #268
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά άσχετο με το θέμα μας όπως έχω πει, όχι μόνο εγώ, αλλά και άλλοι...
    Παρόλαυτά το συμπέρασμα είναι και πάλι ότι δεν διαβάζεις..., μιλάει για μοτοσυκλετιστές αποκλειστικά και εσύ για όλα τα ανασφάλιστα δικυκλα και τετράτροχα...και σίγουρα στο γιου κέι (που τυνχάνει να βρίσκομαι...) οι μηχανές είναι λίγες...
    Anyway...
    Ελπίζω κάποια στιγμή να απαντήσεις και επί του θέματος...
    Εσύ δε διαβάζεις:το θρεντ λέει σαφάρι γι'ανασφάλιστα ΟΧΗΜΑΤΑ!
    Λέει ότι υπολογίζονται σε σχεδόν 1 εκατομμύριο ΟΧΗΜΑΤΑ,δε λέει 1 εκατομμύριο μηχανές!

  14. #269
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Λιγο παραπάνω λες
    "Οπότε φίλε μου σ' ό,τι αφορά στις τροχαίες παραβάσεις τον κύριο λόγο έχει ο έλεγχος και ο φόβος της τιμωρίας,ακόμα και σε προοδευμένα κράτη όπου η παιδεία λειτουργεί.
    Ίσως η οδήγηση είναι τόσο ωραία που κάνει τους περισσότερους να μην καταλαβαίνουν πόσο επικίνδυνη είναι,δεν ξέρω να πω με σιγουριά.
    Πάντως αποδεικνύεται ότι τα κράτη που έχουν μικρό δείκτη ατυχημάτων έχουν τις πιο εξοντωτικές ποινές.Οπότε μάλλον ο οδηγός το σκέφτεται 10000 φορές πριν διανοηθεί να κάνει τη μαλακία.
    Ο φόβος φυλάει τα έρμα μάλλον..."

    Έχεις απαντήσει μόνος σου στο ερώτημά σου και θα συμπληρώσω ή μαλλον διορθώσω, ότι δεν είναι τόσο το εξοντωτικό της ποινής αλλά κυριώς η αυστηρή και ανεξέρετη επιβολή της...καμία διάκριση σε βαθμό βλακείας καμιά φορά...
    Η συνέπεια δηλαδή είναι που μετράει και όχι η αυστηρότητα κυρίως...
    Επίσης έχω γράψει για κάμερες που έτσι και αλλιώς υπάρχουν σχεδόν πάντού πλέον...
    Απλά πραγματάκια...
    Στο θέμα μας...θα δώσεις καμιά γνώμη/άποψη αιτιολογημένη;
    Όχι,δεν είναι η συνέπεια αλλά το εξοντωτικό της ποινής.
    Δηλαδή,αν για παράβαση κόκκινου το πρόστιμο είναι 1 € και ξέρει κάποιος ότι δε θα γλιτώσει ΠΟΤΕ(άρα συνέπεια 100%),τότε χέστηκε και να το παραβιάσει 100 φορές το χρόνο,100€ για 100 παραβάσεις σιγά το ποσό.
    Αν όμως ξέρει ότι η ποινή είναι,αφαίρεση διπλώματος για 3 μήνες με ταυτόχρονη παρακράτηση του οχήματος και 150 ώρες κοινωνική εργασία, δε θα το κάνει και ας ξέρει ότι κατά 90%(άρα συνέπεια 10%) θα γλιτώσει.
    Ξέρεις γιατί δε θα το κάνει;
    Γιατί αν πέσει σ'αυτό το ρημάδι 10%(που δεν είναι εντελώς απίθανο) το αγγούρι που θα φάει θα τσούξει 1000 φορές περισσότερο απ'τα 100€ για 100 παραβάσεις.

    Οπότε δε σκέφτεται τη συνέπεια της εφαρμογής,αλλά το αγγούρι(το εξοντωτική που λέμε) της.
    Τελευταία τροποποίηση από kostaspetrou; 14/05/2012 στις 23:39.

  15. #270
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Στο θέμα μας...θα δώσεις καμιά γνώμη/άποψη αιτιολογημένη;
    Κοίτα ποστ #263

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 02:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 18:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF