Σελίδα 19 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 914151617181920212223242969 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #271
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Εσύ δε διαβάζεις:το θρεντ λέει σαφάρι γι'ανασφάλιστα ΟΧΗΜΑΤΑ!
    Λέει ότι υπολογίζονται σε σχεδόν 1 εκατομμύριο ΟΧΗΜΑΤΑ,δε λέει 1 εκατομμύριο μηχανές!
    Αν ΔΙΑΒΑΖΕΣ ξαναλέω, θα έβλεπες ότι αναφέρομαι στο αγγλικό άρθρο που μιλαει για μοτοσυκλετιστές αποκλειστικά...άρα ξαναδές τα νούμερα σε παρακαλώ μπας και νοιώσεις τι λεμε εδώ χάμω...
    Σχετικά με την νομοθεσία, αν αυστηροί νόμοι μένουν ανεφάρμοστοι όπως Ελλάντα με βίσμα, γνωριμία, γλύψιμο και πουλημένη δικαιωσύνη, δουλειά δεν γίνεται...
    Εδώ γιου κέι, ας πούμε με μια κάμερα σε καθε φανάρι κανείς δεν περνάει με κόκκινο ούτε παέι πανω από 50χλμ την ώρα...αν σε τσιμπήσουν πληρώνεις στάνταρ, παρακάλια γνωριμίες βίσματα δεν έχει...στην Αυστρία για υπέρβαση ορίου ταχύτητας (όχι ξεκόλιασμα...πήγαινα με 89 αντί για 70...) πλήρωσα 25ευρώ, κύριος ο δικός σου μετά....εξοντωτικό δεν το λες...μυαλό έβαλα αμέσως μόλις μου βγήκαν τα 25 από την τσέπη...
    Τέλος και τελιώνω και την κουβέντα μας Κώστα διαβάζω ξανά και ξανά το 263...έχω απαντήσει...έχεις απαντήσει και εσύ όπως σου παρέθεσα αλλά άκρη δεν βγάζω... ίσως να είμαι εγώ ο χαζός...για αυτό θα κάτσω στην άκρη... ευχαριστώ που με ανεχτήκατε...

    υ.γ. Ρε Κώστα μπας και είσαι ασφαληστής;....(δεν το έφραψα λάθος...χιχιιχι)

    . και -
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  2. #272
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Αν ΔΙΑΒΑΖΕΣ ξαναλέω, θα έβλεπες ότι αναφέρομαι στο αγγλικό άρθρο που μιλαει για μοτοσυκλετιστές αποκλειστικά...άρα ξαναδές τα νούμερα σε παρακαλώ μπας και νοιώσεις τι λεμε εδώ χάμω...
    -
    Μας περνάς για χαζούς ή κατάλαβες τι πατάτα έκανες και πας να τα γυρίσεις;
    α)Αν αναφέρεσαι στ'αγγλικό άθρο είσαι λάθος
    Το άρθρο λέει motorists.
    Motorist είναι αυτός που κινεί οποιοδήποτε όχημα,όχι μόνο μηχανή!
    Δε μιλάει για μοτοσυκλετιστές αποκλειστικά
    β)Αν αναφέρεσαι στο θρεντ,λέει για ΟΧΗΜΑΤΑ,όχι μόνο για μηχανές,οπότε ξανά λάθος είσαι.

    Οπότε εσύ δε διαβάζεις.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Εδώ γιου κέι, ας πούμε με μια κάμερα σε καθε φανάρι κανείς δεν περνάει με κόκκινο ούτε παέι πανω από 50χλμ την ώρα...αν σε τσιμπήσουν πληρώνεις στάνταρ, παρακάλια γνωριμίες βίσματα δεν έχει...στην Αυστρία για υπέρβαση ορίου ταχύτητας (όχι ξεκόλιασμα...πήγαινα με 89 αντί για 70...) πλήρωσα 25ευρώ, κύριος ο δικός σου μετά....εξοντωτικό δεν το λες...μυαλό έβαλα αμέσως μόλις μου βγήκαν τα 25 από την τσέπη...
    Μην ξεφεύγεις,βάλε μια σοβαρότερη παράβαση όπως το κόκκινο ή οδήγηση ενώ έχεις πιεί αλκοόλ και όχι το να πηγαίνεις 89 με όριο 70.
    Εκεί να δεις εξόντωση.
    Για να μη βάλω και το τι γίνεται στη Γερμανία.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Τέλος και τελιώνω και την κουβέντα μας Κώστα διαβάζω ξανά και ξανά το 263...έχω απαντήσει...έχεις απαντήσει και εσύ όπως σου παρέθεσα αλλά άκρη δεν βγάζω... ίσως να είμαι εγώ ο χαζός...για αυτό θα κάτσω στην άκρη... ευχαριστώ που με ανεχτήκατε...

    υ.γ. Ρε Κώστα μπας και είσαι ασφαληστής;....(δεν το έφραψα λάθος...χιχιιχι)

    . και -
    Ασφαλιστής δεν είμαι,ούτε ασφαληστής.
    Κάνε ό,τι καταλαβαίνεις αλλά διάβασε καλά τι λέει ο άλλος .
    ΥΓ:Τώρα πως γίνεται να'σαι στην Αγγλία και να νομίζεις ότι το motorist(που λέει το άρθρο) αναφέρεται αποκλειστικά σε μοτοσυκλέτες είναι απορίας άξιο...Ένας που'χει lower το ξέρει!
    ΥΓ2:Αφού βλέπεις ότι έκανες λάθος λόγω αδιαβασιάς γιατί να εκτίθεσαι;

  3. #273
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Cool μερικοί μερικοί.....

  4. #274
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Μας περνάς για χαζούς ή κατάλαβες τι πατάτα έκανες και πας να τα γυρίσεις;
    α)Αν αναφέρεσαι στ'αγγλικό άθρο είσαι λάθος
    Το άρθρο λέει motorists.
    Motorist είναι αυτός που κινεί οποιοδήποτε όχημα,όχι μόνο μηχανή!
    Δε μιλάει για μοτοσυκλετιστές αποκλειστικά
    β)Αν αναφέρεσαι στο θρεντ,λέει για ΟΧΗΜΑΤΑ,όχι μόνο για μηχανές,οπότε ξανά λάθος είσαι.

    Οπότε εσύ δε διαβάζεις.

    Μην ξεφεύγεις,βάλε μια σοβαρότερη παράβαση όπως το κόκκινο ή οδήγηση ενώ έχεις πιεί αλκοόλ και όχι το να πηγαίνεις 89 με όριο 70.
    Εκεί να δεις εξόντωση.
    Για να μη βάλω και το τι γίνεται στη Γερμανία.

    Ασφαλιστής δεν είμαι,ούτε ασφαληστής.
    Κάνε ό,τι καταλαβαίνεις αλλά διάβασε καλά τι λέει ο άλλος .
    ΥΓ:Τώρα πως γίνεται να'σαι στην Αγγλία και να νομίζεις ότι το motorist(που λέει το άρθρο) αναφέρεται αποκλειστικά σε μοτοσυκλέτες είναι απορίας άξιο...Ένας που'χει lower το ξέρει!
    ΥΓ2:Αφού βλέπεις ότι έκανες λάθος λόγω αδιαβασιάς γιατί να εκτίθεσαι;


    Το λάθος μου το παραδέχομαι...διάβασα εκ παραδρομής mororcyclists...Άκυρο το σχολιό μου για το συγκεκριμένο ...
    Κατά τα άλλα ...όπως ξανάπα...απλά διαφωνούμε...ή μπορεί να λεμε και τα ίδια σε κάποια σημεία και να μην το έχουμε καταλάβει...
    Παρακαλώ μην το συνεχίσουμε οι δυο μας, νομίζω το εξαντλήσαμε...και φυσικά θα έχεις τον τελευταίο λόγο...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  5. #275
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Το ακουσα πριν απο λιγο και ψαχνοντας το νετ ειδα οτι ειναι "μπαγιατικη" η ειδηση

    Πείτε αλεύρι … η εποπτική ασφαλιστική αρχή της Τράπεζας της Ελλάδος σας γυρεύει!! Όσοι από εσάς ανήκετε στο ένα εκατομμύριο των ιδιοκτητών αυτοκινήτων που τα έχουν ανασφάλιστα. .προετοιμαστείτε, γιατί σε λίγες ημέρες κάτω από την πόρτα σας θα βρείτε τα σχετικά ειδοποιητήρια, σύμφωνα με τα οποία θα πρέπει να καταβάλετε 250 ευρώ έκαστος!

    Και τα πρόστιμα δεν τελειώνουν εδώ, αφού το σχέδιο της Εποπτικής Ασφαλιστικής Αρχής της Τράπεζας της Ελλάδος για τις Ασφαλιστικές πέραν της πρώτης ειδοποίησης με το πρόστιμο των 250 ευρώ για κάθε παραβάτη έχει και συνέχεια …Συγκεκριμένα, όσοι από τους ιδιοκτήτες οχημάτων δεν προσκομίζουν ασφαλιστήριο συμβόλαιο του οχήματός μέσα σε 10 έως 20 ημέρες τότε … εκτός από το δεύτερο πρόστιμο των 500 ευρώ, θα αφαιρείται η άδεια και οι πινακίδες κυκλοφορίας!

    Πάρα ταύτα.. τα στελέχη της ασφαλιστικής αγοράς διατηρούν τις επιφυλάξεις τους για την αποδοτικότητα του μέτρου, ενώ εξέφρασαν και τις έντονες αμφιβολίες τους για την αποστολή express των προστίμων σε 1 εκατ. κατόχους οχημάτων μέσα σε 20 ημέρες.

    Το σίγουρο είναι ότι οι παραβάτες θα πρέπει να γνωρίζουν πως ακόμη και αν έχουν καταβάλλει τα Τέλη Κυκλοφορίας,, τα οχήματά βάσει νόμου πρέπει να είναι ασφαλισμένα ακόμη και αν τα έχουν παρκαρισμένα στα γκαράζ τους !! Εξαιρούνται ναυτικοί και επιχειρηματίες που δραστηριοποιούνται και σε άλλες χώρες.

    Από τα 2 εκατ. ανασφάλιστα αυτοκίνητα τα 750.000 είναι κρατικά!

    Αξιοσημείωτο είναι ότι από τα 2 εκατ. ανασφάλιστα οχήματα τα 700.000 αφορούν κρατικά οχήματα, ενώ περίπου σε 350.000 ΙΧ έχουν κατατεθεί οι πινακίδες κυκλοφορίας, σύμφωνα με τα στελέχη της Εποπτικής Ασφαλιστικής Αρχής της Τράπεζας της Ελλάδος.

    Αν τα στοιχεία της εποπτικής αρχής βγουν αληθινά, τότε το 50% των ανασφάλιστων οχημάτων είναι κρατικά!!!!

    Αλλάζει το σύστημα προμήθειας των Τελών Κυκλοφορίας

    Με το νέο σύστημα όσοι μεταβαίνουν στην εφορία, θα πρέπει εκτός από την φορολογική τους δήλωση να έχουν και την άδεια κυκλοφορίας του οχήματός τους, ώστε οι υπάλληλοι να μην χρειάζεται να βεβαιώσουν ούτε τους φορολογήσιμους ίππους αν πρόκειται για παλιό ΙΧ ούτε τις εκπομπές ρύπων αν πρόκειται για καινούριο. Επιπλέον, οι ιδιοκτήτες οχημάτων θα γλυτώσουν από το μαρτύριο της ουράς, αφού θα μπορούν να καταβάλλουν τα Τέλη τους είτε μέσω πιστωτικής είτε μέσω ηλεκτρονικής τραπεζικής.

    Από δω και στο εξής, δυστυχώς για κάποιους… δεν θα μπορεί να υπάρχει «νοθεία» στο τίμημα Τελών του κάθε οχήματος και οι επιτήδειοι δεν θα μπορούν να κολλάνε το σήμα ενός οχήματος 1.000 κυβικών σε ένα χλιδάτο, πανάκριβο αυτοκίνητομε κινητήρα 4 ή 5 λίτρων!

    Στην περίπτωση δε που τολμήσει ο κάτοχος κάποιου ΙΧ να δηλώσει ψευδή στοιχεία για τον κυβισμό του οχήματός του, τότε η εφορία απλώς θα μπλοκάρει την εκκαθάριση της φορολογικής του δήλωσης...

  6. #276
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Το ακουσα πριν απο λιγο και ψαχνοντας το νετ ειδα οτι ειναι "μπαγιατικη" η ειδηση

    [...]τα οχήματά βάσει νόμου πρέπει να είναι ασφαλισμένα ακόμη και αν τα έχουν παρκαρισμένα στα γκαράζ τους[...]
    Να μας λέγανε και ποιος είναι αυτός ο νόμος...





    Υ.Γ.: το "σαφάρι" έχει ξεκινήσει τρεισήμισι μήνες τώρα και ακόμα δεν έχουμε πιάσει ούτε σκατζόχοιρο. Εκτός και αν ρίχουμε άδεια να πιάσουμε γεμάτα... τι έγινε με το εκατομμύριο των ανασφάλιστων, μειώθηκε καθόλου, πήγε κανένας να ασφαλίσει το όχημα του ή να καταθέσει πινακίδες υπό το φόβο του προστίμου;
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  7. #277
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.880
    Εγω παντως την εχω πατησει σαν το theod,πληρωσα τελη και στην πορεια που ηρθε η ασφαλεια,δεν ειχα και επειδη δεν τη κυκλοφορουσα ,τ'αφησα.

    Βεβαια δενμπορω να κρυψω οτι μια μερα που μεινανε ολα τα οχηματα μου ,πηγα να το παρω αλλα με προδωσε η μπαταρια.Οποτε αφου ετσι το θελουν και ουσιαστικα μονο καταθετοντας της πινακηδες αποδυκνειω οτι δεν το κυκλοφορω ,θα παω να της καταθεσω.

  8. #278
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Τι λε ρε κοπελιά.. & εμείς που κάνουμε enduro?
    βαλτε και λιγο λασπη στην πινακιδα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #279
    Αναρτηθηκε στο zougla.gr η ειδηση...
    http://www.zougla.gr/greece/article/...iston-oximaton

    Θα φαει η μυγα σιδερο τον ερχομενο χειμωνα....

  10. #280
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    ΘΑ ΜΑΣ ΚΛΑΣΟΥΝ Τ ....

    Μόλις σκάσουν οι πρώτες 500000 πινακίδες επιστροφή τα ξαναλέμε...
    Μλκς...

  11. #281
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kiloMeater
    Εγγραφή
    02/08/2006
    Μηνύματα
    200
    κατεθεσε εσυ τη δικη σου και μη σκας... θα την παλεψουμε εμεις
    http://community.webshots.com/user/IliasB

  12. #282
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    καλό αγώνα να χετε...

  13. #283
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Aυτο που δεν διευκρινιζουν ειναι η προθεσμια που εχεις να το ασφαλισεις απο την στιγμη που ληγει η ασφαλεια σου,ωστε να μην φας προστιμο.Ξερει κανενας τι ακριβως παιζει εδω;

  14. #284
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johnny_Nik
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    186
    edit. Τώρα είδα ότι έλεγες για την προθεσμία αφού λήξει η ασφάλεια.

    Φαντάζομαι ότι εάν είσαι σταθερός σε μια ασφαλιστική τότε θα είσαι καλυμμένος αφού με τη λήξη έχει εκδοθεί το επόμενο ασφαλιστήριο και είσαι ουσιαστικά "ασφαλισμένος" για ένα μήνα και μέχρι να πληρώσεις. Αν θες να αλλάξεις ασφαλιστική δεν ξέρω τι παίζει. Φαντάζομαι όμως ότι ΑΝ ποτε ίσχύσει αυτό το μέτρο τότε δεν θα γίνεται συνέχεια έλεγχος. ΓΙα καμιά φορά το χρόνο το κόβω. Άντε δύο.

    Μόλις είδα στην τηλεόραση ότι έρχεται φόρος και για το οχήματα σε ακινησία για τα οποία έχουν καταθέσει πινακίδες οι ιδιοκτήτες... Άρα ούτε με κατάθεση πινακίδων δεν θα γλυτώσεις!!!! (δεν πάμε καθόλου καλααα)

    Το βρήκα και όνλαιν:

    http://www.moneypost.gr/77475/%CE%88...1-%CE%99%CE%A7
    Τελευταία τροποποίηση από Johnny_Nik; 29/08/2012 στις 07:00.
    2 stroke Sport Touring

  15. #285
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Έχει πολύ πλάκα που προσπαθούν να πάρουν λεφτά από ανθρώπους που ΔΕΝ έχουν....

    Ζουν στη κοσμάρα τους αυτοί!

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 02:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 18:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF