Σελίδα 48 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 3843444546474849505152535898 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 706 έως 720 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    πηγα και κατεθεσα πινακιδα απο εν παλιο 250αρι σχεδον παροπλισμενο (στην εφορια-προσωρινη διαγραφη)
    ζητανε πινακιδα, αδεια, αιτηση και υπευθυνη δηλωση οτι το εχεις σε ιδιωτικο παρκιν +το Ε9 που δειχνει οτι το παρκιν σου ανηκει
    μου ειπαν οτι δκαιουνται να ελεγξουν αν οντως η μηχανη ειναι εκει που λεω (εγω στην πραγματικοτητα την εχω σε ενα χωραφι στο χωριο)
    αρα μολις το κρατος βεβαιωθει οτι το ρημαδι μου ειναι αραγμενο στην πυλωτη μου θα λυθουν ολα τα προβληματα μας:a31:
    φυσικα σε σχετικη ερωτηση μου ειπαν οτι ο νομος δεν προβλεπει επιστροφη της διαφορας στα τελη κυκλοφοριας

    Είχα ακούσει ότι καταργήθηκε η υποχρέωση προσκόμισης Ε9 για την περίπτωση προσωρινής ακινησίας και ότι αρκούσε η υπεύθυνη δήλωση.

    Φαίνεται ότι από εφορία σε εφορία διαφέρουν τα πράγματα.


    (Στο υπουργείο μεταφορών πάντως, για την περίπτωση οριστικής διαγραφής μοτοσυκλέτας δεν μου ζήτησαν Ε9, μόνο υπεύθυνη δήλωση για το που θα βρίσκεται η μοτοσυκλέτα).

  2. #707
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    πηγα και κατεθεσα πινακιδα απο εν παλιο 250αρι σχεδον παροπλισμενο (στην εφορια-προσωρινη διαγραφη)
    ζητανε πινακιδα, αδεια, αιτηση και υπευθυνη δηλωση οτι το εχεις σε ιδιωτικο παρκιν +το Ε9 που δειχνει οτι το παρκιν σου ανηκει
    μου ειπαν οτι δκαιουνται να ελεγξουν αν οντως η μηχανη ειναι εκει που λεω (εγω στην πραγματικοτητα την εχω σε ενα χωραφι στο χωριο)
    αρα μολις το κρατος βεβαιωθει οτι το ρημαδι μου ειναι αραγμενο στην πυλωτη μου θα λυθουν ολα τα προβληματα μας:a31:
    φυσικα σε σχετικη ερωτηση μου ειπαν οτι ο νομος δεν προβλεπει επιστροφη της διαφορας στα τελη κυκλοφοριας
    πότε έκανες την προσωρινή κατάθεση???? εμένα πριν απο περίπου 2 μήνες δέν μου ζήτησαν Ε9
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  3. #708
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Έχω κάποιες διευκρινιστικές ερωτήσεις...

    1) α. Λέγοντας προσωρινή κατάθεση πινακίδας,υποννοείται το προφανές...?Δλδ αν καταθέσω αύριο,μπορώ να πάω σε 5 μήνες π.χ. και να την πάρω πίσω?
    β.Αν καταθέσω Νοέμβρη και πάω να παραλάβω τον Μάρτη...προφανώς και θα πληρώσω τα νέα τέλη κυκλοφορίας..ε?

    2)Η προσωρινή κατάθεση γίνεται στην τοπική σου Δ.Ο.Υ.?

    3)Χρείαζονται κάποια παράβολα για να παραδώσεις/παραλάβεις? Και αν ναι τι κόστος έχουν?
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  4. #709
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aggelos_SV Προβολή μηνύματος
    Έχω κάποιες διευκρινιστικές ερωτήσεις...

    1) α. Λέγοντας προσωρινή κατάθεση πινακίδας,υποννοείται το προφανές...?Δλδ αν καταθέσω αύριο,μπορώ να πάω σε 5 μήνες π.χ. και να την πάρω πίσω?
    β.Αν καταθέσω Νοέμβρη και πάω να παραλάβω τον Μάρτη...προφανώς και θα πληρώσω τα νέα τέλη κυκλοφορίας..ε?

    2)Η προσωρινή κατάθεση γίνεται στην τοπική σου Δ.Ο.Υ.?

    3)Χρείαζονται κάποια παράβολα για να παραδώσεις/παραλάβεις? Και αν ναι τι κόστος έχουν?
    NAI
    NAI
    NAI (μόνο στην ΔΟΥ που ανήκεις)
    OXI



    την επόμενη εβδομάδα θα παώ να πάρω την πινακίδα απο το καβλασάκι, αλλά όταν την παρέδωσα (πριν απο κανένα δίμηνο) μου είπαν οτι παω με το χαρτί της παράδοσης και την παίρνω χωρίς να πλερέσω οτιδήποτε
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  5. #710

  6. #711
    Κάτι βρωμάει εδώ... τις καταθέτω Νοέμβρη λόγου χάρη, τις παίρνω Φλεβάρη και δεν πληρώνω μια;

  7. #712
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    ΠΑιδια οταν της παρετε πισω πληρωνεται το σημα του τρεχοντος ετους..Απλα πραγματα..

  8. #713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    ΠΑιδια οταν της παρετε πισω πληρωνεται το σημα του τρεχοντος ετους..Απλα πραγματα..
    Είπα κι εγώ, βρήκαμε ''παραθυράκι'' στο σύστημα;

  9. #714
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Τι έγινε, ήρθε κανένα πρόστιμο ???
    Give me fuel, Give me fire

  10. #715
    Πικραμένο μέλος Το avatar του/της guzzistas
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    851
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Τι έγινε, ήρθε κανένα πρόστιμο ???
    ρε συ... το ίδιο πράγμα σκεφτόμουν σήμερα...
    Οι μόνοι πιο ΗΛΙΘΙΟΙ από τους πολιτικούς, είναι οι ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ.



  11. #716
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παντως απο ελεγχους κανουν αρκετους....

    Σε σταματανε και εισαι ξεκρανωτος με τα χερια σου αιματοβαμμενα και στη μυτη σου μια λευκη σκονη κουβαλωντας ενα σακο γεματο 500ευρα και το μονο που ζητανε ειναι ασφαλιστηριο......

    Μια extra ασφαλεια στους δρομους πλεον την νιωθω....

  12. #717
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Παντως απο ελεγχους κανουν αρκετους....

    Σε σταματανε και εισαι ξεκρανωτος με τα χερια σου αιματοβαμμενα και στη μυτη σου μια λευκη σκονη κουβαλωντας ενα σακο γεματο 500ευρα και το μονο που ζητανε ειναι ασφαλιστηριο......

    Μια extra ασφαλεια στους δρομους πλεον την νιωθω....
    Δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκεις το περίεργο...

    Οι άνθρωποι συμπεραίνουν αυτόματα πως είσαι ένας φτωχός (δεν έχεις για κράνος) κούριερ, που ενώ κουβαλούσες ένα σάκο 500ευρα για κάποιο υποκατάστημα τράπεζας που είχε ξεμείνει (και το θωρακισμένο της χρηματαποστολής θα αργούσε στην κίνηση), είχες την ατυχία να γλυστρήσεις περνώντας δίπλα από μια οικοδομή.
    Ευτυχώς πρόλαβες και έβαλες τα χέρια μπροστά και λέρωσες μόνο λίγο τη μυτούλα σου.
    Δυστυχώς όμως, γδάρθηκες στα χέρια.

    Πολύ καχύποπτοι είσαστε μερικοί ρε παιδάκι μου...

    ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΤΡΙΓΥΡΝΑΣ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ!!!
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  13. #718
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Εεεε είστε κακεντρεχείς!!! Πώς ας πούμε οι τράπεζες έχουν για τους υπαλλήλους το "προϊόν του μήνα" που πρέπει να προωθήσουν, εεε αυτοί έχουν την "παράβαση του μήνα" κι εξηγούμαι: Πρίν κανα δυο χρόνια με σταματάνε με τη μηχανή και μου ζητάνε άδεια και ασφάλεια (αφού είδαν πως φόραγα κράνος). Το μπλόκο το είχαν στήσει ΑΚΡΙΒΩΣ μπροστά από ένα θηριώδες SUV που κατά την προσφιλή τακτική των εν λόγω οχημάτων ήταν παρκαρισμένο ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΡΑΜΠΑ ΑΝΑΠΗΡΩΝ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟΥ. Ψάχνοντας τα χαρτιά τους ρωτάω γιατί δεν κόβουν κλήση ή δεν παίρνουν πινακίδα στο τζίπ και μου απαντάνε: Αυτή τη βδομάδα σταματάμε μόνο μηχανάκια κύριε..

  14. #719
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Αυτή τη βδομάδα σταματάμε μόνο μηχανάκια κύριε..

    Που ο αναβατης τους εχει ωροσκοπο καρκινο....

  15. #720
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    τα έχουμε πει, είναι αναλόγως τα φεγγάρια τους
    πέρυσι με σταματήσαν 3 φορές και μου ζητήσαν μόνο άδεια και ταυτότητα (προφανώς τους ένοιαζε το μηχανάκι να μην είναι κλεμμένο, ούτε δίπλωμα ζήτησε κανείς, ούτε ασφάλεια)
    φέτος είναι η σαιζόν των ασφαλειών
    δε πα να ναι κλεμμένο το μηχανάκι, αν έχει πληρωθεί η ασφάλεια όλα καλά

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 02:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 18:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF