Σελίδα 55 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 545505152535455565758596065105 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 811 έως 825 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #811
    Εγω παντως κρατισα φωτοκοπυ την αδεια. και ο ασφαλιστης μου εχει κρατησει αρχειο και ανα πασα στιγμη μου βγαζει ασφαλεια.
    Αν δεν κανω λαθος οταν ειχα ασφαλισει το αμαξι στην ενιταιμ δεν μου ειχαν ζητησει την αδεια. Οποτε ισως ετσι να μπορεις να βγαλεις ασφαλεια, δλδ κανεις ονλαιν αδφαλεια τυπωνεις το σημα, πας περνεις πινακιδες και αδεια. Βεβαια ετσι περιοριζεσαι σε μια επιλογη ασφαλιστικης αλλα γλυτωνεις την ταλαιπωρία.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  2. #812
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    Εγω παντως κρατισα φωτοκοπυ την αδεια. και ο ασφαλιστης μου εχει κρατησει αρχειο και ανα πασα στιγμη μου βγαζει ασφαλεια.
    Αν δεν κανω λαθος οταν ειχα ασφαλισει το αμαξι στην ενιταιμ δεν μου ειχαν ζητησει την αδεια. Οποτε ισως ετσι να μπορεις να βγαλεις ασφαλεια, δλδ κανεις ονλαιν αδφαλεια τυπωνεις το σημα, πας περνεις πινακιδες και αδεια. Βεβαια ετσι περιοριζεσαι σε μια επιλογη ασφαλιστικης αλλα γλυτωνεις την ταλαιπωρία.
    Μπα,κατι δεν θυμασαι.Χωρις αδεια ασφαλεια γιοκ.

  3. #813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Μπα,κατι δεν θυμασαι.Χωρις αδεια ασφαλεια γιοκ.
    Για την αδεια λεω
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  4. #814
    Να ρωτησω, με το χαρτι προσωρινης ακινησιας δεν παιζει να σου βγαζουν ασφαλεια? Τιπου και καλα να σου βγαζουν προσορινη κτλ...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  5. #815
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    Να ρωτησω, με το χαρτι προσωρινης ακινησιας δεν παιζει να σου βγαζουν ασφαλεια? Τιπου και καλα να σου βγαζουν προσορινη κτλ...
    Νομιζω ότι αν δεν εχεις την αδεια φωτοτυπια,πας στην εφορια βγαζεις μια και πας στην ασφαλεια με αυτην.Προσωρινη ασφαλιση εχει καταργηθεί.

  6. #816
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bruno Προβολή μηνύματος
    Νομιζω ότι αν δεν εχεις την αδεια φωτοτυπια,πας στην εφορια βγαζεις μια και πας στην ασφαλεια με αυτην.Προσωρινη ασφαλιση εχει καταργηθεί.
    Δεν καταργήθηκε. Προχθές ασφαλίσαμε το αμάξι φίλης μου, πληρώθηκε το ασφάλιστρο, πήρε την απόδειξη πληρωμής μαζί και το ασφάλιστρο που είχε πάνω στάμπα προσωρινό και βεβαίωση απο το γραφείο οτι είναι ασφαλισμένο το αμάξι με τον τάδε αριθμό συμβολαίου μέχρι να έρθει το κανονικό συμβόλαιο.

  7. #817
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Η ασφαλιστρια μου ετσι μου ειπε από 1-1-14 δεν εχει προσωρινο,ισως εχει να κανει με της ασφαλειες.

  8. #818
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    Για την αδεια λεω
    Ναι ρε.Αν δεν πας την αδεια η ασφαλιστικη,δεν σου βγαζει ασφαλεια.

    Αν καταλαβα καλα αυτα που εγραψες πριν.

  9. #819
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Τον Ιανουάριο,έληξε το ασφαλιστηριο συμβόλαιο που ειχα στην Ιντερσαλονικα σε ενα αυτοκινητο που κράταγα αποκλειστικά για TD car.Η ασφαλεια με πήρε τηλέφωνο ως όφειλε να με ενημέρωσει για την προμήθεια του καινούργιου.
    Επειδη το αυτοκινητο πλέον δεν έκανε τέτοια χρήση(λογω κλειστής πίστας)ρώτησα τον υπάλληλο ευθέως:Σας έχουν ζητήσει απο το υπουργείο στοιχεία για ανασφάλιστα οχήματα;
    Ο υπάλληλος μου απάντησε αρνητικά γνωρίζοντας οτι υπαρχει ομως νόμος σε ισχύ(μην το ασφάλιζα και τσάμπα)
    Παρόλα αυτά βρηκα ασφαλεια με 75 ευρω το 3μηνο και το ασφάλισα,και ας εχει να κουνηθεί απο πέρυσι.
    Η διασταύρωση ειναι πολυ δύσκολη να γίνει και απαιτεί χρόνο.Μονο μακροχρόνια ανασφάλιστα οχήματα πιστεύω θα βρεθούν και τιποτα αλλο.
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  10. #820
    Ολίγες ημέρες νωρίτερα τηλεφώνησα στην ένιτάιμ καθώς δεν είχε έρθει ειδοποίηση για την ανανέωση του συμβολαίου μου στο κουτί.
    Ο υπάλληλος ευγενέστατα με ενημέρωσε πως το καθεστώς των 30 ημερών ισχύει κανονικότατα ακόμη καθώς δεν έχουν καμμία επίσημη ενημέρωση
    για κάτι διαφορετικό και πως το όχημά μου αυτή τη στιγμή θεωρείται κανονικότατα ασφαλισμένο μέχρι την πάροδο αυτή.

  11. #821
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Ολίγες ημέρες νωρίτερα τηλεφώνησα στην ένιτάιμ καθώς δεν είχε έρθει ειδοποίηση για την ανανέωση του συμβολαίου μου στο κουτί.
    Ο υπάλληλος ευγενέστατα με ενημέρωσε πως το καθεστώς των 30 ημερών ισχύει κανονικότατα ακόμη καθώς δεν έχουν καμμία επίσημη ενημέρωση
    για κάτι διαφορετικό και πως το όχημά μου αυτή τη στιγμή θεωρείται κανονικότατα ασφαλισμένο μέχρι την πάροδο αυτή.
    Επειδης δε τοπιασα, εισαι ασφαλισμενος για 30 μερες μετα την παροδο ημερομηνιας ληξης του συμβολαιου?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #822
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Επειδης δε τοπιασα, εισαι ασφαλισμενος για 30 μερες μετα την παροδο ημερομηνιας ληξης του συμβολαιου?
    Όχι ακριβώς, θα θεωρείται ασφαλισμένο το όχημα για αυτό το διάστημα εφόσον εξοφλήσω το ποσό εντός των 30 ημερών
    μετά την ημερομηνία λήξης του συμβολαίου.
    Που μεταφράζεται ότι αν (ω μη γέννετω) κάτι συμβεί σε αυτό το διάστημα, αν πλερώσω άμεσα, η ασφάλεια ισχύει κανονικά.
    Έτσι το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον.

  13. #823
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Ο νόμιμος κόσμος δεν ταλαιπωρείται γιατί είναι ασφαλισμένος αδερφέ.
    Μαλλον απαντησες διχως να διαβασεις την συζητηση.

    Εχω 4 μοτοσυκλετες....
    οι 2 ειναι σε καποια κινηση αρα ασφαλισμενες (σκουτερ και κυρια μοτο)

    Η μια ειναι σε κουτες που την ανακατασκευαζω και εχω και ενα παρταλι που εχει να παρει μπρος απο το 2003 και περιμενει την σειρα του για ανακατσακευη.
    Γιατι να ασφαλιζω την μηχανη που ειναι σε κουτες.....λες να βγει βολτα σε κανα πορτμπαγαζ αυτοκινητου και να χτυπησει κανενα;
    Η ακινητη σκουριασμενη γιατι να πληρωνει....αν και οταν αποφασισω να την κυκλοφορισω θα την ασφαλισω.....

    Αν π.χ. εχεις σε ενα νησι ενα μοτο και το χρησιμοποιεις μονο κατα τις διακοπες σου (καλοκαιρι) γιατι να πληρωνεις 12 αντι 3 μηνες.....

    Για οσους λενε απλα "πας και καταθετεις" να πω οτι πλεον με τις συγχωνευσεις ΔΟΥ στην δικια μου παιζει να ειναι και 400.000 κοσμος (μεγαλος δημος και ομοροι)
    Δεν εχω την πολυτελεια να σπαταλαω 1 μερα για καταθεση και 1 μερα για να την παρω διοτι καποιοι απλα αδυνατουν να κανουν την δουλεια για την οποια πληρωνονται.
    Οποιον πιασουν στο ΔΡΟΜΟ διχως ασφαλεια σκιστε τον....
    Να ξεκιναμε ομως την κουβεντα με την λογικη ειστε ολοι φ@υστηδες μεχρι αποδειξεως του αντιθετου ειναι λαθος....

    Αρα ολοι οι μοτοσυκλετιστες ειναι τσαντακιδες, ολοι οι καπνιστες πρεζακιδες, οσοι πινουν μια μπυρα μπεκριδες κοκ.....

  14. #824
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Όχι ακριβώς, θα θεωρείται ασφαλισμένο το όχημα για αυτό το διάστημα εφόσον εξοφλήσω το ποσό εντός των 30 ημερών
    μετά την ημερομηνία λήξης του συμβολαίου.
    Που μεταφράζεται ότι αν (ω μη γέννετω) κάτι συμβεί σε αυτό το διάστημα, αν πλερώσω άμεσα, η ασφάλεια ισχύει κανονικά.
    Έτσι το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #825
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Μαλλον απαντησες διχως να διαβασεις την συζητηση.

    Εχω 4 μοτοσυκλετες....
    οι 2 ειναι σε καποια κινηση αρα ασφαλισμενες (σκουτερ και κυρια μοτο)

    Η μια ειναι σε κουτες που την ανακατασκευαζω και εχω και ενα παρταλι που εχει να παρει μπρος απο το 2003 και περιμενει την σειρα του για ανακατσακευη.
    Γιατι να ασφαλιζω την μηχανη που ειναι σε κουτες.....λες να βγει βολτα σε κανα πορτμπαγαζ αυτοκινητου και να χτυπησει κανενα;
    Η ακινητη σκουριασμενη γιατι να πληρωνει....αν και οταν αποφασισω να την κυκλοφορισω θα την ασφαλισω.....

    Αν π.χ. εχεις σε ενα νησι ενα μοτο και το χρησιμοποιεις μονο κατα τις διακοπες σου (καλοκαιρι) γιατι να πληρωνεις 12 αντι 3 μηνες.....

    Για οσους λενε απλα "πας και καταθετεις" να πω οτι πλεον με τις συγχωνευσεις ΔΟΥ στην δικια μου παιζει να ειναι και 400.000 κοσμος (μεγαλος δημος και ομοροι)
    Δεν εχω την πολυτελεια να σπαταλαω 1 μερα για καταθεση και 1 μερα για να την παρω διοτι καποιοι απλα αδυνατουν να κανουν την δουλεια για την οποια πληρωνονται.
    Οποιον πιασουν στο ΔΡΟΜΟ διχως ασφαλεια σκιστε τον....
    Να ξεκιναμε ομως την κουβεντα με την λογικη ειστε ολοι φ@υστηδες μεχρι αποδειξεως του αντιθετου ειναι λαθος....

    Αρα ολοι οι μοτοσυκλετιστες ειναι τσαντακιδες, ολοι οι καπνιστες πρεζακιδες, οσοι πινουν μια μπυρα μπεκριδες κοκ.....
    Πανω από 30 λεπτα δεν κανεις,δεν λεμε να πας 25 Δεκεμβριου που πανε ολοι.Συγνωμη,αφου την εχεις σε κουτες από 2003 γιατι να πληρωνεις σημα;Δεν τα εβαζες ανταλλακτικα καλυτερα.

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 02:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 18:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF