Σελίδα 82 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 3272777879808182838485868792 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.216 έως 1.230 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #1216
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από POLICE6 Προβολή μηνύματος
    Ωραίος,ευχαριστώ!Γιατί ο ασφαλιστής μου είπε πως πλέον όλες είναι το λιγότερο 3μηνες....Άν είχαμε και κανενα κόστος ενδεικτικά θα ήταν καλύτερο..μάλλον όμως έτσι που το πάνε θα συμφέρει το λιγότερο 6μηνη και παράδοση πινακίδας...
    700cc, Αθήνα, 23€

  2. #1217
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Δεν ήξερα πάντως ότι εαν το όχημά μου όταν είναι σταθμευμένο στο 2ο υπόγειο της οικίας μου, χωρίς να κυκλοφορεί για όσο διάστημα το έχω ανασφάλιστο, πρέπει να είναι ασφαλισμένο υποχρεωτικά ...

    Το ερώτημα είναι, Αστική Ευθύνη έναντι Τρίτων έναντι ποιού ... ?? ... του εαυτού μου ?? ....

    Παράξενα πράματα ρε παιδάκι μου ...
    Τελευταία τροποποίηση από Vrasidas; 06/08/2016 στις 17:32.

  3. #1218
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    2ο υπογειο; στο Mall μενεις;
    τωρα χωρις πλακα........
    απαξ και εχεις πινακιδα δεν μποριες να αποδειξεις οτι δεν το κυκλοφορεις
    αν οντως δεν το κυκλοφορεις παρεδωσε την πινακιδα
    απλο ειναι.....

  4. #1219
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    2ο υπογειο; στο Mall μενεις;
    τωρα χωρις πλακα........
    απαξ και εχεις πινακιδα δεν μποριες να αποδειξεις οτι δεν το κυκλοφορεις
    αν οντως δεν το κυκλοφορεις παρεδωσε την πινακιδα
    απλο ειναι.....


    Ανθρώπινο Δικαίωμα αρ. 11 Είµαστε Πάντα Αθώοι Μέχρι Αποδείξεως του Εναντίου.


    αλλά ξέχασα εμείς έχουμε τρόικα οπότε πάνε αυτά !
    ανανήψαντας

  5. #1220
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    2ο υπογειο; στο Mall μενεις;
    τωρα χωρις πλακα........
    απαξ και εχεις πινακιδα δεν μποριες να αποδειξεις οτι δεν το κυκλοφορεις
    αν οντως δεν το κυκλοφορεις παρεδωσε την πινακιδα
    απλο ειναι.....
    Οκ ... Παρασκευή απόγευμα επειδή έτσι μου ήρθε .. ή επειδή είναι απόλυτη ανάγκη μετακίνησης με το ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ μου όχημα (το οποίο όταν αγοράστηκε πληρώθηκαν και ένα σωρό νταβατζιλίκια σε καταχρηστικούς και αντισυμταγματικούς φόρους και χαράτσια τα οποία το παρακράτος συνεχίζει να εισπράτει και με διάφορους άλλους τρόπους ) και όχι με ταξί ή άλλο μέσο ... η καταπληκτική μας "εφορία" είναι ανοικτή να παραλάβω πινακίδες για να μου εξασφαλίσει το Συνταγματικό μου δικαίωμα να μπορώ να κυκλοφορίσω ... ?? ( καθώς έχω το απόλυτο δικαίωμα της ελεύθερης μετακίνησης ως ελέυθερος πολίτης - της σκλαβωμένης προφανώς - αποικίας ..)

  6. #1221
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    2ο υπογειο; στο Mall μενεις;
    τωρα χωρις πλακα........
    απαξ και εχεις πινακιδα δεν μποριες να αποδειξεις οτι δεν το κυκλοφορεις
    αν οντως δεν το κυκλοφορεις παρεδωσε την πινακιδα
    απλο ειναι.....
    ... τότενες να περνάμε και όλοι αυτόφορο που και που καθοτι δεν μπορώ να αποδείξω ότι δεν έκλεψα 5 - 6 τράπεζες την τελευταία εβδομάδα ...

  7. #1222
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    τελικά έφαγε κανένας καμία ΠΣο......ιά ή τζάμπα τρέχαμε???


    Από περιέργιεα
    κυριως τα 16αχρονα την εχουν πατησει και ερχονται μετα κηδεμονος και πλερωνουν τα προστιμα του κανακαρη τους. πολυ τις γουσταρω αυτες τις φατσες και των δυονε
    Γιαννης

  8. #1223
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    αν ειναι συνταγματικο δικαιωμα να εχεις πινακιδα χωρις ασφαλεια τοτε μην παραπονεθειτε αν σας ριξει κατω τη μηχανη ανασφαλιστο οχημα
    ειδικα αν ειναι ωρα που ειναι κλειστη η εφορια............
    γιατι αμεσως ο αλλος θα βγαλει απο την τσεπη του ενα διχιλιαρο για να σας αποζημιωσει

  9. #1224
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της POLICE6
    Εγγραφή
    07/02/2012
    Μηνύματα
    104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    κυριως τα 16αχρονα την εχουν πατησει και ερχονται μετα κηδεμονος και πλερωνουν τα προστιμα του κανακαρη τους. πολυ τις γουσταρω αυτες τις φατσες και των δυονε
    Νομίζω πως όλοι όσοι μένουν σε περιοχές που ο χειμώνας δεν επιτρεπει τη μετακίνηση με μοτο(εγώ μένω Γιάννενα) και για 2-3 μήνες αφήνουν την ασφάλεια λόγο ακινησίας του οχήματος(ενω έχουν πληρώσει τα τέλη) την πατάνε.....

  10. #1225
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Το θεμα ειναι ενα.

    Υπαρχει επιβεβαιωμενη περιπτωση να εχει ερθει προστιμο ηλεκτρονικα κατοπιν διασταυρωσης στοιχειων ή μιλαμε για προστιμο που εφαγε καποιος επειδη τον επιασαν να κυκλοφορει?

    Γιατι αν ειναι το δευτερο τοτε καλα τον εκαναν...

    Αν ειναι το πρωτο οτι και να λετε ειναι μαλακια.... Εχω και καραμπινα στο σπιτι (δεν εχω αλλα λεμε), θα με χωσουν μεσα για δολοφονια?

  11. #1226
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της POLICE6
    Εγγραφή
    07/02/2012
    Μηνύματα
    104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Το θεμα ειναι ενα.

    Υπαρχει επιβεβαιωμενη περιπτωση να εχει ερθει προστιμο ηλεκτρονικα κατοπιν διασταυρωσης στοιχειων ή μιλαμε για προστιμο που εφαγε καποιος επειδη τον επιασαν να κυκλοφορει?

    Γιατι αν ειναι το δευτερο τοτε καλα τον εκαναν...

    Αν ειναι το πρωτο οτι και να λετε ειναι μαλακια.... Εχω και καραμπινα στο σπιτι (δεν εχω αλλα λεμε), θα με χωσουν μεσα για δολοφονια?
    Το έγραψα και πρίν,εγώ έφαγα το πρόστιμο Μάρτη μήνα...με τη μηχανή ανασφάλιστη απο το Γενάρη του 16 εννοείται σε ακινησία....αύριο ή μεθαύριο που θα πάω στο λογιστή θα ανεβάσω φωτο απο το χαρτί που ήρθε απο την εφορία.Στα όπλα λέμε......:a015:

  12. #1227
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    2ο υπογειο; στο Mall μενεις;
    τωρα χωρις πλακα........
    απαξ και εχεις πινακιδα δεν μποριες να αποδειξεις οτι δεν το κυκλοφορεις
    αν οντως δεν το κυκλοφορεις παρεδωσε την πινακιδα
    απλο ειναι.....
    Αν και έχει πολυ-αναλυθεί το θέμα...
    ...τωρα ,χωρίς πλάκα...
    άπαξ κ δεν βεβαιωθεί απο όργανο ,σε έλεγχο ,οτι κυκλοφορείς χωρίς ασφάλεια ,δεν (θα έπρεπε να)μπορείς να τιμωρηθείς γι'αυτό (συνταγματικό τεκμήριο αθωότητας)
    αν όντως δεν κυκλοφορείς ,δεν θα έπρεπε να 'έχεις κ κανένα απολύτως νομικό θέμα
    απλό είναι...

    Μου φαίνεται τρελλό να τηρείται το τεκμήριο αθωότητας σε κλεφτες,δολοφόνους ,τρομοκράτες ,μεχρι αποδείξεως του εναντίου ,και να μην συμβαίνει το ίδιο (καταχρηστικά) για κάποιον που δεν θέλει να πηγαινοέρχεται στην ΔΟΥ κάθε 3 μήνες ,κ που στην τελική πληρώνει κ ολόκληρα τα τέλη κυκλ/ας ,ενώ δεν κυκλοφορεί.

    Το αυταρχικό τσουβάλιασμα του "μαζί με τα ξερά καιγονται κ τα χλωρά" ,είναι δικαιολογία απολυταρχισμού ,κ δεν την δέχομαι.
    Γι'αυτό πληρώνω κ επασφάλιστρο έναντι ανασφάλιστου οχήματος.

    Και ,επειδή βρίσκομαι κ επαρχία για διακοπές ,η αλλαγή που διακρίνω σε σχέση με πέρυσι ,είναι περισσότερα οχήματα να κυκλοφορούν χωρίς πινακίδες.
    Ειδικά μοτό.
    Ημουν χθες βραδυ σε συναυλία του Β.Παπακωνσταντίνου ,κ στα 10 μηχανάκια που έβλεπα(ανεξαρτήτως κυβισμού) ,τα 9 δεν είχαν πνακίδα.
    Για κράνη κ λοιπό εξοπλισμό μην με ρωτήσετε γιατί δεν ξέρω αν θα πρέπει να κλάψω ή να γελάσω.
    Ολη η δύναμη τροχαίας της περιοχής σαφώς κ ήταν εκεί για κυκλοφοριακές ρυθμίσεις ,κ αδιαφορούσε παντελώς για ότι βλέπαμε παρέα.
    (βλ.γείτονας,γνωστός,ξαδελφος,συγχωριανός,κοινωνική αλληλεγγύη)

    Συμπέρασμα (δικό μου)
    Ο παραβάτης θα είναι πάντα παραβάτης.(απλά θα κάνει άλλη μια παράβαση)
    Και ο τυπικός ,θα είναι πάντα ο μαλάκας της υπόθεσης.(απλά θα πληρώνει παραπάνω γιατί θα πρέπει να καλύψει την τρύπα των περισσότερων κατατεθιμένων πινακίδων)

    Απο την στιγμή που πληρώνω κ που είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου σαν πολίτης ,θα έπρεπε να έχω την δυνατότητα να απολαμβάνω των συνταγματικών μου δικαιωμάτων.
    Αντ'αυτού ,καλούμαι να διπλοπληρώσω ,για την ανικανότητα ή την μη επάρκεια των ελεγκτικών μηχανισμών.



    Και για αποφυγή παρεξηγήσεων...
    Κάνω πάντα ,εδώ κ 2 10ετίες ,ετήσια συμβόλαια(για καλύτερο τιμολόγιο) ,για όλα μου τα οχήματα ,παρ'όλο που τα περισσότερα τα κινώ ελάχιστα ,κ κάποια έχει τύχει κ καθόλου για κανα 6μηνο(βλ.ανακατασκευή)
    Ο Μ@λ@κ@ς.....
    Τελευταία τροποποίηση από el-Gatto; 07/08/2016 στις 14:59.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  13. #1228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Αντ'αυτού ,καλούμε να διπλοπληρώσω ,για την ανικανότητα ή την μη επάρκεια των ελεγκτικών μηχανισμών.
    Αυτή είναι όλη η ουσία. Δεν θέλουν/δεν επαρκούν να πιάσουν όλο τον κόσμο. Αλλά από ποιά παράβαση να ξεκινήσουν... Σταματάς μηχανάκι και ξεκινάς πινακίδα, φλας, καθρέφτες, φώτα, άδεια, δίπλωμα, ασφάλεια, κράνος... Κινούμενα "χιλιάρικα+" παντού.


    Για τα αυτοκίνητα χωρίς πινακίδες πάλι, πολλά και φέτος και όσο φεύγεις πιο μακριά από το κέντρο περισσότερα.

  14. #1229
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Ίσως θα πρέπει να κοιτάξετε τα πράγματα από την οπτική γωνία του κράτους.

    Οι πινακίδες είναι σαν τις ταυτότητες. Ναι μεν τις κατέχουμε αλλά δεν είναι δικές μας. Είναι του κράτους.
    Από τη στιγμή που ζητάς από το κράτος πινακίδες για να κυκλοφορήσει το όχημα αυτόματα θεωρήσαι ότι
    το κυκλοφορείς και από τη στιγμή που το κυκλοφορείς οφείλεις να έχεις το όχημα ασφαλισμένο.

  15. #1230
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Αυτή είναι όλη η ουσία. Δεν θέλουν/δεν επαρκούν να πιάσουν όλο τον κόσμο. Αλλά από ποιά παράβαση να ξεκινήσουν... Σταματάς μηχανάκι και ξεκινάς πινακίδα, φλας, καθρέφτες, φώτα, άδεια, δίπλωμα, ασφάλεια, κράνος... Κινούμενα "χιλιάρικα+" παντού.


    Για τα αυτοκίνητα χωρίς πινακίδες πάλι, πολλά και φέτος και όσο φεύγεις πιο μακριά από το κέντρο περισσότερα.
    Δεν χρεάζεται να τους πιάσουν όλους.
    Αν βεβαιώνονται μόνιμα οι παραβάσεις ,κάποιοι αρχικά θα πληρώσουν (δικαίως) κ οι υπόλοιποι σταδιακά θα συμορφωθούν.
    Το θέμα δεν θα έπρεπε να έχει λύση εισπρακτική ,αλλά συμμορφωτική.

    Στα χρόνια της εφηβείας μου (πρό Χριστού λέμε τώρα) κανένας μας δεν φόραγε κράνος(κακώς) ,κ λόγω ανύπαρκτης οδηγικής παιδείας ,αλλά κ επειδή ξέραμε οτι 99% δεν θα έχουμε επιπτώσεις.
    Τώρα πιά που ,αν φύγεις ξεκράνωτος ,ξέρεις ότι 99% θα σε σταματήσουν(κ καλά θα κάνουν) κ θα χρυσο-πληρώσεις ,εχεις και συ-&-μορφωθεί.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Ίσως θα πρέπει να κοιτάξετε τα πράγματα από την οπτική γωνία του κράτους.

    Οι πινακίδες είναι σαν τις ταυτότητες. Ναι μεν τις κατέχουμε αλλά δεν είναι δικές μας. Είναι του κράτους.
    Από τη στιγμή που ζητάς από το κράτος πινακίδες για να κυκλοφορήσει το όχημα αυτόματα θεωρήσαι ότι
    το κυκλοφορείς και από τη στιγμή που το κυκλοφορείς οφείλεις να έχεις το όχημα ασφαλισμένο.
    Δεν θα διαφωνήσω επι της βάσης που το θέτεις.
    Αλλωστε δε με αφορά κιόλας σαν μέτρο ,αφού ουδέποτε είχα/έχω/θα έχω όχημα ανασφάλιστο.
    Διαφωνώ επι της πρακτικής ουσίας ,η οποία πετάει το μπαλάκι απο τους αρμόδιους ,σε αυτούς που θα έπρεπε να υπηρετούν κ να προστατεύουν οι αρμόδιοι ,κ οι οποίοι πληρώνουν και τους μισθούς των αρμοδίων.
    Και ταυτόχρονα καταστρατηγεί συνταγματικά δικαιώματα πολιτών.
    Ναι...ξερω...δεν είναι τα μόνα ,αλλά γι'αυτά συζητάμε τώρα...ούτε κ για όλα τα άλλα που καταστρατηγούνται είμαι σύμφωνος ,τόσο που ,σκέφτομαι να αρχίσω να παρανομώ πλέον κατα συνειδηση ,επειδή το κράτος δεν μου επιστρέφει ανταποδωτικά όσα δικαιούμαι.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 02:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 18:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF