Σελίδα 90 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 40808586878889909192939495100 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.336 έως 1.350 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #1336
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    "Οι διασταυρώσεις των πληροφοριών που θα συγκεντρώσουν οι αρμόδιες υπηρεσίες της πολιτείας θα ξεκινήσουν από τις 13 Ιουνίου και στην συνέχεια θ’ ανοίξει ο δρόμος για την αποστολή των προστίμων προς όσους επιμένουν να κυκλοφορούν με ανασφάλιστα οχήματα."

    δεν εχει ξεκινήσει ακομα σύμφωνα με το άρθρο τοσο καιρο απλα μας καυλαντιζαν για πεσει ψηστήρι καλοκαιρινό
    Στο άρθρο γράφει πόσες κλήσεις βεβαιώθηκαν το 2015 και το 2016 μέσω του συστήματος... Ή ήταν πόσα έπιασε η τροχαία;

  2. #1337
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.464
    λογικά όσα έπιασε η τροχαία αφου λεει οτι βεβαιώθηκαν, λογικά απο ελέγχους και οχι μέσο του συστήματος αφού δεν το ξεκαθαρίζει και αυτο μονο το 2015 και 2016 σε Αχαΐα, Ηλεία και Αιτωλοακαρνανία οπότε λογικά τα νούμερα.

  3. #1338
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Ξεκινησε απο σημερα το μετρο κανονικα. Ηδη βρηκα τον πρωτο που θα παει εφορια να πληρωσει το 250αρι.

    Περαστικα
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  4. #1339
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Ξεκινησε απο σημερα το μετρο κανονικα. Ηδη βρηκα τον πρωτο που θα παει εφορια να πληρωσει το 250αρι.

    Περαστικα
    Τι εννοεις βρηκες?Εσυ κανεις ελεγχους και στελνεις προστιματα?
    Ή αναφερεσαι σε καποιον που ξερεις?

  5. #1340
    Μία εβδομάδα πριν επισήμως ξεκινήσει; Μπράβο η πολιτεία...

  6. #1341
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.114
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Τι εννοεις βρηκες?Εσυ κανεις ελεγχους και στελνεις προστιματα?
    Ή αναφερεσαι σε καποιον που ξερεις?
    Κλασικό δημόσιο. Ανίκανο να κάνει οτιδήποτε, οπότε σου λέει "δώσε 10% στον ασφαλιστή για κάθε πρόστιμο που θα κόβεται από δικό του έλεγχο". Win-win.
    Life begins at 45°.

  7. #1342
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Κλασικό δημόσιο. Ανίκανο να κάνει οτιδήποτε, οπότε σου λέει "δώσε 10% στον ασφαλιστή για κάθε πρόστιμο που θα κόβεται από δικό του έλεγχο". Win-win.


    Πραγματικα αυτο το σεναριο θα ηταν γαματο! Θα εκοβα αβερτα γιατι ξερω και ποσοι και ποιοι ειναι στη περιοχη μου! Ουτε τζοκερ τετοια επιτυχια!!!!!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Τι εννοεις βρηκες?Εσυ κανεις ελεγχους και στελνεις προστιματα?
    Ή αναφερεσαι σε καποιον που ξερεις?
    Εχω ασφαλιστικο γραφειο και σκαει μυνημα οταν παω να ασφαλισω ανασφαλιστο πλεον. Επικοινωνησαμε με την Εταιρεια και επιβεβαιωθηκε. Ο ανθρωπος πηγε στην εφορια....

    Και παλι περαστικα στους πονηρους
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  8. #1343
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος


    Πραγματικα αυτο το σεναριο θα ηταν γαματο! Θα εκοβα αβερτα γιατι ξερω και ποσοι και ποιοι ειναι στη περιοχη μου! Ουτε τζοκερ τετοια επιτυχια!!!!!




    Εχω ασφαλιστικο γραφειο και σκαει μυνημα οταν παω να ασφαλισω ανασφαλιστο πλεον. Επικοινωνησαμε με την Εταιρεια και επιβεβαιωθηκε. Ο ανθρωπος πηγε στην εφορια....

    Και παλι περαστικα στους πονηρους


    Na ισχυριστεί ότι το είχε ασφαλισμένο στην κολοεταιρεία που 'κλεισε πρίν από καμμιά
    'βδομάδα (international life ή κάπως έτσι λεγόταν αν δεν λανθάνω) και να πάνε να μαμηθούν.......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  9. #1344
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Εγω ας ουμε δεν εχω καταλαβει και δε το χωραει η γκλαβα μου πως θα με χρεωσει πρόστιμο ενω εχω το αμαξι στο γκαραζ κουκουλωμένο με ζημια που το καθιστα μη κινησιμο...οτι θα παω να καταθεσω πινακιδες για 1-2 μηνες που θα το εχω εκει για να το φτιαξω ας ουμε.....αλλα σιγα το πρωτο που δε θα βγαζει νοημα σε αυτη τη χωρα ειναι...
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #1345
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Na ισχυριστεί ότι το είχε ασφαλισμένο στην κολοεταιρεία που 'κλεισε πρίν από καμμιά
    'βδομάδα (international life ή κάπως έτσι λεγόταν αν δεν λανθάνω) και να πάνε να μαμηθούν.......
    η οποία να σημειωθεί τα βρόντηξε τώρα που πρέπει ν' αποζημιώσει εμένα γμτ
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #1346
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    η οποία να σημειωθεί τα βρόντηξε τώρα που πρέπει ν' αποζημιώσει εμένα γμτ

    Να πάς καμάρι μου σ' αυτήν την ανεξάρτητη αρχή, να απαιτήσεις τα λεφτά σου (όχι μόνο να εισπράτουν γιά χάρη των ασφαλιστικών
    αλλά να πληρώνουν κιόλας......) και αν σου πούν σούξουμούξου ρίξε σύρμα................

    Αλλά ξέχασα , ο νόμος και τα παραθυράκια του δεν λειτουργούν υπέρ μας.......Π Ο Τ Ε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  12. #1347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος


    Πραγματικα αυτο το σεναριο θα ηταν γαματο! Θα εκοβα αβερτα γιατι ξερω και ποσοι και ποιοι ειναι στη περιοχη μου! Ουτε τζοκερ τετοια επιτυχια!!!!!




    Εχω ασφαλιστικο γραφειο και σκαει μυνημα οταν παω να ασφαλισω ανασφαλιστο πλεον. Επικοινωνησαμε με την Εταιρεια και επιβεβαιωθηκε. Ο ανθρωπος πηγε στην εφορια....

    Και παλι περαστικα στους πονηρους
    Και που ξερεις οτι το οχημα δεν ηταν σε ακινησια?Δηλαδη ειχε κατετεθειμενες πινακιδες και ηθελε να το ασφαλισει για να τις παρει πισω.

  13. #1348
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Δε θα πηγαινε καν το μυνημα γιατι θα φαινοταν οτι δεν εχει πινακιδες ρε ανθρωπε και εσυ..

    Το παρακατω ειναι απο τον ασφαλιστη μου που ειναι και φιλος και μου λεει εχεις μια δυο μερες να το ασφαλισεις μη σκας αλλα αυτη τη φορα οντως ειναι ετσι τα πραγματα!

    Μετά από ενημέρωση που λάβαμε από όλες τις ασφαλιστικές εταιρίες
    Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η ηλεκτρονική διασταύρωση των στοιχείων θα πραγματοποιηθεί
    εντός ολίγων ημερών.
    Ο έλεγχος θα γίνει από την Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων με διασταύρωση του Αριθμού Κυκλοφορίας
    των Οχημάτων στη βάση δεδομένων του Κέντρου Πληροφοριών.
    Οι έλεγχοι θα επαναλαμβάνονται περιοδικά μέσα στο έτος και θα ξεκινήσουν από την 6η Ιουνίου 2017.

    Στους ιδιοκτήτες των ανασφάλιστων οχημάτων θα αποστέλλεται ειδοποίηση, στην οποία θα αναφέρεται
    ότι το όχημα τους βρέθηκε ανασφάλιστο κατά τη συγκεκριμένη ημερομηνία, ενώ θα δίδεται περιθώριο
    δυο μηνών για την καταβολή του προστίμου ή την απόδειξη ότι το όχημα τους ήταν ασφαλισμένο και
    εσφαλμένα χαρακτηρίστηκε ανασφάλιστο.
    Η ασφάλιση ενός οχήματος που κατά τον έλεγχο χαρακτηρίστηκε ανασφάλιστο, δεν θα επιτρέπεται αν δεν
    έχει προηγηθεί η καταβολή του προστίμου.
    Ο έλεγχος θα γίνεται αυτόματα μέσω του συστήματος μας κατά τη δημιουργία πρότασης ασφάλισης ενώ για
    τα ανασφάλιστα οχήματα θα εμφανίζεται μήνυμα που θα περιλαμβάνει τον αριθμό του ηλεκτρονικού
    παραβόλου (πρόστιμο) που έχει εκδοθεί, προκειμένου να ενημερωθεί ο πελάτης για την άμεση εξόφληση του.
    Εάν κάποιο όχημα έχει χαρακτηριστεί ανασφάλιστο εκ παραδρομής, για παράδειγμα λόγω λάθους στον
    αριθμό κυκλοφορίας, μπορεί να γίνει διόρθωση.

    Προσοχή, καθώς ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ, εάν ένα νέο συμβόλαιο ή ένα
    ανανεωτήριο έχει ημερομηνία έναρξης την 1/6, θα πρέπει να ΕΚΔΟΘΕΙ μέχρι και την 1/6 το αργότερο,
    εάν εκδοθεί στις 2/6, κατά τον έλεγχο, το όχημα θα εμφανιστεί ανασφάλιστο.

    Τρόποι πληρωμής οι οποίοι δεν είναι άμεσοι, όπως για παράδειγμα μέσω ΕΛΤΑ, μπορούν να δημιουργήσουν
    πρόβλημα καθώς δεν μπορεί να εκδοθεί ένα συμβόλαιο αν δεν πραγματοποιηθεί πρώτα η εξόφληση στην εταιρία



    Καλη μας τυχη απο δω και περα..
    Throttle that mysterious friend of ours

  14. #1349
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Και που ξερεις οτι το οχημα δεν ηταν σε ακινησια?Δηλαδη ειχε κατετεθειμενες πινακιδες και ηθελε να το ασφαλισει για να τις παρει πισω.
    Σωστό κι αυτό.
    Προχτες έπεσε στην αντίληψή μου το site https://www.hic.gr/hic/ οπου υποτίθεται οτι φαίνονται πλέον τα ανασφάλιστα.

    Μόνο που σε δοκιμή που έκανα βγάζει ανασφάλιστα μηχανάκια που έχουν κατατεθειμένες πινακίδες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #1350
    τι εννοεις δε θα πηγαινε το μηνυμα?
    Εγω κατεθεσα πινακιδες δεκεμβριο αλλα η ασφαλεια εληγε γεναρη.Οποτε γεναρη με επαιρνε ο ασφαλιστης να παω να το ασφαλισω γιατι βγηκε ενας νομος για ανασφαλιστα και προστιματα,αλλα του εξηγησα οτι κατεθεσα πινακιδες.
    Αυριο παω να το ασφαλισω για να τις παρω πισω,φαινεται στον ασφαλιστη οτι ηταν κατετεθημενες?Δε το νομιζω.Στην ανξαρτητη αυτη αρχη φαινεται?Ή θα πρεπει να τρεχουμε για να αποδειξουμε τα αυτονοητα.
    Επιπλεον ο ελεγχος για ποια χρονικη περιοδο εγινε ξερουμε?Κραταει κανενας σας παλιοτερα ληγμενα ασφαλιστικα συμβολαια?

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 02:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 18:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF