Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: λαστιχα για ktm smr 990

  1. #1
    ειπαμε..fournas Το avatar του/της fournas
    Εγγραφή
    17/06/2009
    Μηνύματα
    801

    λαστιχα για ktm smr 990

    να ρωτησω και εγω ..

    το μηχανακι ειναι ενα KTM SMR 990 . 190 κιλα στεγνο (περιπου)

    λαστιχα πρωτης τοποθετησης ειχε τα supercorsa - δεν εμεινα ευχαριστημενος , αν και ακουω πολυ καλα λογια κατα τα αλλα . ισως επειδη σαν καινουργιο δεν του ειχα παρει τον "αερα" ?

    τα αλλαξα με BT 003 (που μου εκαναν δωρακι ) - παααρα πολυ ευχαριστημενος , στον δρομο ,στο βουνο , στην Μπιστα .

    τα αλλαξα με BT 016 pro - πολυ μετριο λαστιχο (για τα γουστα μου ) . διαλεξα αυτα γιατι το μηχανακι παει και τις τουριστικες βολτες του και με δικαβαλο σε βροχη δεν εμπιστευομουν τα προηγουμενα .

    και με τα 3 εβγαλα περιπου τα ιδια χλμ . 8-9 χιλ χλμ . με τα 2 τελευταια να εχω κανει 2 τρακ ντει αντιστοιχα .

    θα ηθελα να ξαναβαλω κατι σαν το 003 αλλα νομιζω τα σταματησε ..

    η χρηση δεν ειναι καθημερινη . κανω 2-3 track day το χρονο και στο ταξιδι προτιμω τους επαρχιακους .

  2. #2
    Εχω δοκιμασει στο δικο μου(ΚΤΜ 950 sm) τα metzeler m3 και εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση τους.Καποιοι φιλοι μου ειπαν οτι το m5 ειναι ακομα καλυτερο.

    Τα επομενα μου μαλλον θα ειναι metzeler m5.

    Η χρηση που τους κανω ειναι παρομοια με την δικη σου.
    vagelino46

  3. #3
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Τα λάστιχα είναι ο ποιο υποκειμενικός παράγοντας της μοτοσυκλέτας. Έχει να κάνει με πάρα πολλά και οι απόψεις είναι σχεδόν πάντα από διφορούμενες έως παραπλανητικές

    In any case ,

    Τα Μ3 είναι αρκετά καλά με σταθερή απόδοση από την αρχή μέχρι τα 9-10χλδ. Κορώνα ουδέτερη. Ψιλο ταξιδιάρικα. Ένα all around καλό λάστιχο που σε άλλες χώρες της Ευρώπης με καλύτερη άσφαλτο έκανε πάταγο από πωλήσεις. Τα Μ5 δε τα ξέρω αλλά έχω ακούσει τις καλύτερες απόψεις από πρώην Μ3άκιδες. Αλλά, το περίεργο είναι ότι όσο κακές απόψεις έχω ακούσει για τα Μ5 δεν είχα ακούσει ποτέ για τα Μ3.

    Τα ΒΤ016 είναι κορυφαία όταν ζεσταθούν και έως τα 5 χλδ χλμ. Ειδικά αμα το περάσεις πίστα έστω και μια φορά ξεράθηκε και δεν είναι για πολλά πολλά μετά. Όμως η αίσθηση που σου δίνει όταν είναι στα καλά του είναι φοβερή. Προσωπικά εμένα μου άφησαν, για όσο κράτησαν (πολύ λίγο), τη καλύτερη αίσθηση. Καλύτερη ακόμα και από το αγαπημένο των Ελλήνων Pirelli Diablo supercorsa III.

    Το Pirelli Diablo Rosso ήταν τίμιο λάστιχο. Τα χα περάσει 2 φορές από πίστα και μετά από 8χλδ χλμ δε λέγαν να ξεραθούν. Μου την έσπαγε η ελαφρώς τριγωνική κορώνα τους αλλά το είχα συμπαθήσει για τη τιμιότητα του και το ότι δε μου γλίστρησε ποτε υπερβολικά για να με φοβίσει. Ελεγχόμενα πράγματα πάντα.

    Ουδέτερα από κορώνα και καλό (όταν ήταν ζεστό) ήταν και τα Dunlop Sportmax Qualifier αλλά ρε γαμώτο όταν έγραφες καμπόσα χιλιόμετρα έπεφταν σε απόδοση. Θυμάσαι την κατάβαση του Αχλαδόκαμπου με το sm? Εκείνα φόραγε.

    Ταξιδιάριδες στριφτάκιδες και γκαζοκίλερς του Φλόρουμ μας πίνουν νερό στο όνομα των Michelin Pilot 2ct. Προσωπική εμπειρία δεν έχω.

    Για κανα 5άρι χλδ και Μέγαρα βάλε και εσύ σαν αυτά που βάζει η μάζα Pirelli Supercorsa III, ή Michelin Power Pure.

    Εγώ πάντως όσο και να τα βρίζει ο κόσμος και να λέει τα χειρότερα πάλι τα Rosso θα βαζα

  4. #4
    Tricolore member Το avatar του/της alexxxcbr
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    1.203
    Για στριψιμο,γρηγορες διαδρομες και πιστα μετζελερ κ3.Τα δοκιμασα στο 950 του φιλου μου και επαθα πλακα.
    Τα επομενα μου λαστιχα στο τουονο

  5. #5
    ειπαμε..fournas Το avatar του/της fournas
    Εγγραφή
    17/06/2009
    Μηνύματα
    801
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    Τα λάστιχα είναι ο ποιο υποκειμενικός παράγοντας της μοτοσυκλέτας. Έχει να κάνει με πάρα πολλά και οι απόψεις είναι σχεδόν πάντα από διφορούμενες έως παραπλανητικές ....
    spyro συμφωνω . απλα επειδη με την καθε εταιρια να διαφημιζει την ταδε ΝΕΑ τεχνολογια στο λαστιχο της νιωθω οτι εχω "χασει επεισοδια" . επισης παραδειγμα σε αυτο που λες ειναι π.χ. για τα bt016 , για μενα ηταν πολυ μετρια , σχεδον τουρισταδικο . οταν το πιεζα απο ενα σημειο και μετα γλιστραγε ,εννοειται ζεστο. βεβαια ομαλα και με πληροφορηση .

    τα supercorsa δεν θα τα ξαναδοκιμαζα αλλα στα metzeler μου αρεσει η χαραξη και μονο καλα ακουω γι αυτα .. βεβαια απο τα τελευταια τα Racetec Interact K3 σκευτομαι .. επισης σαν χαραξη μου αρεσει και το SPORTSMART DUNLOP αλλα οι γνωμες διίστανται για το συγκεκριμενο ..

    Σπυρο ευχαριστω για την απαντηση . χρωσταω καρβελι


    @ vagelino46 ευχαριστω

  6. #6
    ειπαμε..fournas Το avatar του/της fournas
    Εγγραφή
    17/06/2009
    Μηνύματα
    801
    @alexxxcbr



    ρε παλικαρια ...
    εχουμε κανα λινκ με συγκριτικο πινακα τως ελαστικων ? (διγομο-τριγομο,βαρος,κτλ)

Παρόμοια θέματα

  1. Λάστιχα για Ktm Duke 125
    από fonzareli στο forum KTM
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2011, 16:47
  2. Pirelli Λαστιχα για το 950-990
    από sas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2007, 16:14
  3. λαστιχα για KTM LC4 SM
    από dez στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2004, 15:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF