Σελίδα 18 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 81314151617181920 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 256 έως 270 από 290

Θέμα: honda cbr 1100 blackbird VS suzuki gsxr 1300 to gnosto busa

  1. #256
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Χιουμορ το λες εσυ αυτο?
    αυτό, το νόημα του thread τούτου http://www.youtube.com/watch?v=elCIgXha-Fw

    απ'την αρχή το έχω βάλει, αλλά χαμπάρι

  2. #257
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    Πάντως κάτι Άθηναίους πού είδα νά τά σετάρουν στό μοτέρ.....
    είδα καί νά τά παίρνουν στό χέρι....
    Βέβαια ή άνάρτηση είναι άλλο πράμμα.
    Δέν παθαίνει τίποτε,τό πολύ πολύ νά σέ κουνήσει λίγο.
    Γράψε μου ρυθμίσεις καί πές μου πιέσεις έλαστικών
    καί τί κάνω όταν έχω συνοδηγό +70 κιλά...!!



    αν το στριβεις καλα το μηχανακι, ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ τις αναρτησεις...
    η τουμπα καραδοκει...ειτε ειναι ανοιχτες με 220+ που εγραφες πιο πριν, ειτε κλειστες με 60χλμ..

    δεν ειναι τοσο απλο να πειραζεις αναρτησεις. παιζει με τα κιλα, παιζει με τον συνεπιβατη και παιζει και με τον τροπο οδηγησης...

    και ακομα και αν σεταρεις να μην πας σε καποιο αγνωστο δρομο για να δοκιμασεις...πρεπει να ξερεις το οδοστρωμα (αν εχει γκριπ καλο, λακουβες, κλπ) και φυσικα να προσεξεις και τις πιεσεις των ελαστικων...

    my 2 cents..

  3. #258
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    100..............


    Γράψε νά δοκιμάσω,ποτέ μή λές ποτέ...!!
    THANK YOU




    Πάντως κάτι Άθηναίους πού είδα νά τά σετάρουν στό μοτέρ.....
    είδα καί νά τά παίρνουν στό χέρι....
    Βέβαια ή άνάρτηση είναι άλλο πράμμα.
    Δέν παθαίνει τίποτε,τό πολύ πολύ νά σέ κουνήσει λίγο.
    Γράψε μου ρυθμίσεις καί πές μου πιέσεις έλαστικών
    καί τί κάνω όταν έχω συνοδηγό +70 κιλά...!!


    Να σου μεταφερω τις δικες μου ρυθμισεις δεν γινεται γιατι εχω το gen1 και εσυ το gen2.
    Παντως, ειμαι 90-95 κιλα περιπου και εχω κανει τα εξης:
    1) Εβαλα αμορτισερ πισω απο gen2 με +3 στην αποσβεση, +4 στην συμπιεση (απο τις στοκ ρυθμισεις) και sag μηχανης (χωρις αναβατη 5mm). Με μενα πανω το sag ειναι περιπου 25mm.
    2) Ελατηρια μπροστα 100ρια (απο 85 μαμα) και -4 αποσβεση απο τερμα σκληρο, +4 συμπιεση απο τερμα μαλακο και μια μονο στροφη στην προφορτιση. Λαδια μπροστα 10ρια. Το sag μπροστα αν θυμαμαι καλα ειναι 50mm με αναβατη (εμενα).

    Ολα αυτα μου στοιχισανε 240 ευρω. 100 για το αμορτισερ και 140 για ελατηρια (WP) και λαδια με τοποθετηση. Το αμρτισερ πισω υποτιθεται οτι εχει 20,000κμ και ειναι απο μοντελο 09. Εχω λαστιχα Μ5 sportec και μαμα εξατμισεις. Πιεσεις 42 μπρος-πισω. Με συνεπιβατη δεν εχω δοκιμασει σ'αυτες τις ρυθμισεις, αλλα θα αφηνα το μπροστινο ως εχει και θα δοκιμαζα σε πρωτη φαση +1 (η +2) στην αποσβεση επαναφορας πισω και σε δευτερη +1 η +2 στην συμπιεση. Αν παλι δεν ημουνα ευχαριστημενος θα εδινα και προφορτιση 1-2 στροφες.

    Το αποτελεσμα παντως ειναι η μερα με την νυχτα. Νοιωθω την μηχανη απολυτα δεμενη, το μπρος και το πισω μερος δουλευουν αρμονικα μεταξυ τους, στριβει πολυ πιο γρηγορα και σε γενικες γραμμες συμπεριφερεται σαν ενα ωραια στημενο 'μεγαλο' χιλιαρι, χωρις να εχει συμβιβαστει καθολου (το αντιθετο μαλιστα) η ευσταθεια της.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 22/05/2012 στις 07:17.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Να σου μεταφερω τις δικες μου ρυθμισεις δεν γινεται γιατι εχω το gen1 και εσυ το gen2.
    Παντως, ειμαι 90-95 κιλα περιπου και εχω κανει τα εξης:
    1) Εβαλα αμορτισερ πισω απο gen2 με +3 στην αποσβεση, +4 στην συμπιεση (απο τις στοκ ρυθμισεις) και sag μηχανης (χωρις αναβατη 5mm). Με μενα πανω το sag ειναι περιπου 25mm.
    2) Ελατηρια μπροστα 100ρια (απο 85 μαμα) και -4 αποσβεση απο τερμα σκληρο, +4 συμπιεση απο τερμα μαλακο και μια μονο στροφη στην προφορτιση. Λαδια μπροστα 10ρια. Το sag μπροστα αν θυμαμαι καλα ειναι 50mm με αναβατη (εμενα).

    Ολα αυτα μου στοιχισανε 240 ευρω. 100 για το αμορτισερ και 140 για ελατηρια (WP) και λαδια με τοποθετηση. Το αμρτισερ πισω υποτιθεται οτι εχει 20,000κμ και ειναι απο μοντελο 09. Εχω λαστιχα Μ5 sportec και μαμα εξατμισεις. Πιεσεις 42 μπρος-πισω. Με συνεπιβατη δεν εχω δοκιμασει σ'αυτες τις ρυθμισεις, αλλα θα αφηνα το μπροστινο ως εχει και θα δοκιμαζα σε πρωτη φαση +1 (η +2) στην αποσβεση επαναφορας πισω και σε δευτερη +1 η +2 στην συμπιεση. Αν παλι δεν ημουνα ευχαριστημενος θα εδινα και προφορτιση 1-2 στροφες.

    Το αποτελεσμα παντως ειναι η μερα με την νυχτα. Νοιωθω την μηχανη απολυτα δεμενη, το μπρος και το πισω μερος δουλευουν αρμονικα μεταξυ τους, στριβει πολυ πιο γρηγορα και σε γενικες γραμμες συμπεριφερεται σαν ενα ωραια στημενο 'μεγαλο' χιλιαρι, χωρις να εχει συμβιβαστει καθολου (το αντιθετο μαλιστα) η ευσταθεια της.

    ΔΥΣΚΟΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ............ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ

    Έχεις κάνει μία δοκιμαστική μείξη.......
    Άλλά άφού είσαι καλά....
    Εύχαριστώ γιά τή βοήθεια.

  5. #260
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    ΔΥΣΚΟΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ............ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ

    Έχεις κάνει μία δοκιμαστική μείξη.......
    Άλλά άφού είσαι καλά....
    Εύχαριστώ γιά τή βοήθεια.
    Αν δεν κανω λαθος, οι μονες διαφορες στα gen1&2 ειναι στις αναρτησεις και το κινητηρα, πρεπει να εχουμε το ιδιο πλαισιο. Οποτε ειναι πολυ πιθανο στο δικο μου και το δικο σου η γεωμετρια να ειναι πολυ κοντα, δεδομενου οτι εχουμε ακριβως το ιδιο αμορτισερ και παρομοιας σκληροτητας ελατηρια μπροστα. Εσυ πρεπει να εχεις 95ρια.
    Δεν χανεις κατι να δοκιμασεις. 5 λεπτα υποθεση ειναι και πληρως αναστρεψιμη.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Greg61 Προβολή μηνύματος
    Βρε πατριώτη "Ιρίνια", όντως γέρασες και μυαλό δέν έβαλες.

    Λεωνίδα, μεταξύ των δύο που έθεσες στη "διαμάχη" εδώ, ψηφίζω ΧΧ.
    Μεγάλη υπόθεση το κόστος χρήσης... που δέν είναι μόνο το καύσιμο αλλά και τα λάδια - φίλτρα και η εν γένει συντήρηση. Και το ΧΧ δίνει πολλλλάάάά χλμ απο αλλαγή σε αλλαγή λαδιών και φίλτρων, που δέν τα βρίσκεις σε μηχανάκια του ανταγωνισμού της αυτής εποχής.

    Το θέμα όμως όπως το βλέπω εγώ, είναι αλλού: Ένα τέτοιο μηχανάκι, όποιο απ' τα δυό, για να το πάρεις και να το φχαριστηθείς, πρέπει πρωτίστως να το κυκλοφορείς... να αποφασίσεις οτι μπορείς να γράψεις πολλά χιλιόμετρα μαζί του.
    Άν είναι να το πάρεις και να πηγαίνει μέχρι την καφετέρια ή άντε και κανα Σούνιο δυό φορές το χρόνο... τότε μάλλον δέν αξίζει τον κόπο, τουλάχιστον απο οικονομική άποψη. Τέλη κυκλοφορίας και ασφάλεια για 1100 κυβικά που θα κάθονται καλογυαλισμένα στο σπίτι ή έξω απ' την καφετέρια... "είναι πολλά τα λεφτά άρη" !
    patriotaki (to leo giati imaste ke oi dio kritikoi. aftos kinimatografou ke ego texnis....) lipon mixanakia gia tin kafeteria exo exo to solex mou me ta krosia sto timoni ke to kala8i mprosta se kokino metaliko xroma ke lipa milame gia mounopagida...oles 8ene volta leme... meta exo afto
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων bastard2.jpg‎  
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  7. #262
    opios to matiasi skata sta moutra tou tou pousti...
    gia ka8ara proliptikous logous..

    ala afto mou exi ksilosi tous omous ke mou exi rimaksi ton afxena den mporo alo na pigeno ef8niki me dafto
    8elo anesi leme mia parmpriza na min kounai to kefali mou san ekremes ke sfirane ta aftia mou apo ton aera
    ke min mou milas emena san na ime kana asxeto sxoliaropedo
    ego o idios se moua i afentomoutsounara mou ksero poli kala ti 8elo ke ti na to kano
    ala den me afinoun na skotono an8ropous apagorevete i an8ropoktonia akous i kompleksikoi tous pirazi
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  8. #263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ego_o_idios Προβολή μηνύματος
    8elo anesi leme mia parmpriza na min kounai to kefali mou san ekremes ke sfirane ta aftia mou apo ton aera
    :a13::a13::a13::a13:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	χωρίς τίτλο.JPG 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	6,6 KB 
ID:	258937

  9. #264
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    :a13::a13::a13::a13:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	χωρίς τίτλο.JPG 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	6,6 KB 
ID:	258937
    filaraki den exo oreksi alios tin malakia sou 8a tin espaga me ton gkasma ke 8a tin ekana prosanama gia to tzaki

    4400 axaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

    dino 2000 se enan alvano na se ksekani na isixasoume ke apo tin savoura sou pou 8es gia aftin tin mpourda 4400 axaxaxaxaxa
    8es na sou dikso ti mixanares pernis me afta ta lefta ke pas ke taksidi eksoteriko


    ante xazemene
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  10. #265
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ego_o_idios Προβολή μηνύματος
    filaraki den exo oreksi alios tin malakia sou 8a tin espaga me ton gkasma ke 8a tin ekana prosanama gia to tzaki

    4400 axaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

    dino 2000 se enan alvano na se ksekani na isixasoume ke apo tin savoura sou pou 8es gia aftin tin mpourda 4400 axaxaxaxaxa
    8es na sou dikso ti mixanares pernis me afta ta lefta ke pas ke taksidi eksoteriko


    ante xazemene
    Άμα είναι να δώσω δυο χιλιάρικα να αγοράσω μηχανάκι και άλλα τόσα για να αλλάξω τα πάντα εκτός απο το πλαίσιο, έτσι ξέρω και γω να βρίσκω.

    Μουαχαχα. (δεν έχει εμότικον το κουνιστό)

  11. #266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Άμα είναι να δώσω δυο χιλιάρικα να αγοράσω μηχανάκι και άλλα τόσα για να αλλάξω τα πάντα εκτός απο το πλαίσιο, έτσι ξέρω και γω να βρίσκω.

    Μουαχαχα. (δεν έχει εμότικον το κουνιστό)
    epidi kanis ton eksipno oriste ti 8eli afto to mixanaki?

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/2041799/

    xara 8eou ine...
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  12. #267
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ego_o_idios Προβολή μηνύματος
    epidi kanis ton eksipno oriste ti 8eli afto to mixanaki?

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/2041799/

    xara 8eou ine...
    Ρε ππρα, πόσο καιρό το έψαχνες για να το έχεις έτοιμο για μια τέτοια περίπτωση;

  13. #268
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Ρε ππρα, πόσο καιρό το έψαχνες για να το έχεις έτοιμο για μια τέτοια περίπτωση;
    file mou to kalo egklima 8eli organosi...
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  14. #269
    ΤΟ ΕΞΑΝΤΛΗΣΑΜΕ...............



    Τό θέμα......

  15. #270
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    ΤΟ ΕΞΑΝΤΛΗΣΑΜΕ...............



    Τό θέμα......

    ...καιρό τώρα...
    Τελικά τι αποφάσισες να πάρεις για τα ταξίδια σου;
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

Σελίδα 18 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 81314151617181920 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF