Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 114

Θέμα: TRX Γυμναστικη με Ιμαντες.

  1. #46
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Εχετλαίος Προβολή μηνύματος
    Ότι πεις. Αυτά γνωρίζεις, αυτά λες. Δεν πειράζει...
    Τους δικούς σου ασθενείς (ή ανθρώπους που προπονείς) λυπάμαι.
    Οι δικοί μου πάντως είναι όλοι μια χαρά.

    Ετσι να τεκμηριώνουμε τις απόψεις μας, πες τα στον Big να μου τα πει (απο αυτί σε αυτί να μην μαθευτεί παραέξω)

    Δρομέας είμαι και τρέχω βουνά και υπεραποστάσεις.

    Είμαι εφέτος #3 στην Ελλάδα και 100 (just!) στην παγκόσμια κατάταξη

    http://statistik.d-u-v.org/getintbes...18&Submit.y=15

    το 2011 έκλεισα περίπου 1600 χιλιόμετρα σε διάδρομο και λίγο περισσότερα εκτός

    Επέτρεψε μου να έχω μια σχετικά εμπεριστατωμένη άποψη για την χρήση του διαδρόμου τα + και τα -
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  2. #47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Julius Προβολή μηνύματος
    Ετσι να τεκμηριώνουμε τις απόψεις μας, πες τα στον Big να μου τα πει (απο αυτί σε αυτί να μην μαθευτεί παραέξω)

    Δρομέας είμαι και τρέχω βουνά και υπεραποστάσεις.

    Είμαι εφέτος #3 στην Ελλάδα και 100 (just!) στην παγκόσμια κατάταξη

    http://statistik.d-u-v.org/getintbes...18&Submit.y=15

    το 2011 έκλεισα περίπου 1600 χιλιόμετρα σε διάδρομο και λίγο περισσότερα εκτός

    Επέτρεψε μου να έχω μια σχετικά εμπεριστατωμένη άποψη για την χρήση του διαδρόμου τα + και τα -
    Γουατέβα
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  3. #48
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Θα σε πείραζε να πεις και εδώ δυο λόγια; Έχει σχέση με το ότι κάνεις πιο περιορισμένα και μικρά βήματα, γέρνεις λιγότερο και καταλήγεις να κοπανιέσαι πάνω κάτω; Γενικά ότι δεν είναι σαν το φυσιολογικό τρέξιμο που σπρώχνεις το σώμα μπροστά αλλά σου τραβάει τα πόδια πίσω;
    Είναι φυσιολογικό τρέξιμο αλλά σε κινούμενη ταινία, απαιτεί ελαφριά λιγότερη προσπάθεια από το να τρέχεις έξω αλλά overall είναι ποιο δύσκολο και θέλει προσαρμογή για να τρέξεις σωστά και να μην τραυματιστείς.

    Υπάρχουν 100αδες σχετικά άρθρα στο νετ με τα + & -

    Όσο αφορά τα βήματα σου, σε γενικές γραμμές υπάρχει ένας κανόνας που ισχύει για το τρέξιμο από τις μεσαίες αποστάσεις και επάνω(5κ<), τα 180 βήματα το λεπτό.
    Είναι η ιδανική συχνότητα, μένεις λιγότερη ώρα στον αέρα, έχεις μικρότερη μετατόπιση και τελικά ηπιότερη προσγείωση..... δές εδώ εάν σε ενδιαφέρει να μάθεις περισσότερα http://books.google.gr/books?id=a-fB...page&q&f=false
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Julius Προβολή μηνύματος
    Είναι φυσιολογικό τρέξιμο


    :rotflmao::rotflmao:
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  5. #50
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    ... κι εγω να σου πω οτι ερχομαι τοσο απο τον χωρο του αθλητισμου ...

    Τον ποιο είπατε;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Τον ποιο είπατε;
    Ξεχασε το "μηχανοκίνητου"
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #52
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Ξεχασε το "μηχανοκίνητου"
    Thlekateythinomena???
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  8. #53
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Εχετλαίος Προβολή μηνύματος


    :rotflmao::rotflmao:
    Akoma perimeno na akouso thn diki soy tekmiriomeni apopsi. Alla mallon eixes diavasei mono thn epikefalida e???


    Filikotata kai me mpoliki katanoisi

    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Καλό θα είναι να ανοιχτεί ένα θρεντ και να γίνει και στίκυ στο οποίο να πει όποιος
    θέλει τί επαγγέλεται. Δεν το λέω με καμία ειρωνία, αλλά έχω δει κάμποσες φορές
    σε συζητήσεις να αφήνεται να εννοηθεί ότι κάποιος είναι μηχανικός/γιατρός/αγρότης/αστροναύτης/ζιγκολό (το ίδιο πρόσωπο).
    Δεν απευθύνομαι, ούτε πετάω μπηχτή για κάποιον σε αυτό το θρεντ, αλλά καιρό ήθελα να το πω και βρήκα την ευκαιρία

  10. #55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Julius Προβολή μηνύματος
    Είναι φυσιολογικό τρέξιμο αλλά σε κινούμενη ταινία, απαιτεί ελαφριά λιγότερη προσπάθεια από το να τρέχεις έξω αλλά overall είναι ποιο δύσκολο και θέλει προσαρμογή για να τρέξεις σωστά και να μην τραυματιστείς.

    Υπάρχουν 100αδες σχετικά άρθρα στο νετ με τα + & -

    Όσο αφορά τα βήματα σου, σε γενικές γραμμές υπάρχει ένας κανόνας που ισχύει για το τρέξιμο από τις μεσαίες αποστάσεις και επάνω(5κ<), τα 180 βήματα το λεπτό.
    Είναι η ιδανική συχνότητα, μένεις λιγότερη ώρα στον αέρα, έχεις μικρότερη μετατόπιση και τελικά ηπιότερη προσγείωση..... δές εδώ εάν σε ενδιαφέρει να μάθεις περισσότερα http://books.google.gr/books?id=a-fB...page&q&f=false
    Δεν λαμβάνει υπόψη την ταχύτητα βέβαια σε αυτά που λέει. Ίσως το λέει παρακάτω στις κρυμμένες σελίδες.
    Βρήκα ένα ενδιαφέρον άρθρο.
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/957936

    Δεν συμφωνείς ότι στον διάδρομο δεν χρησιμοποιείς τα πόδια προωθητικά αλλά στα τραβάει προς τα πίσω; Ή ιδέα μου είναι;
    Πχ αυτά τα ευρήματα αυτό δείχνουν:http://www.sciencedirect.com/science...68003398000126

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Julius Προβολή μηνύματος

    Μεγαλύτερη σημασία έχει να πάρεις σωστό παπούτσι για το πάτημα σου ή να μάθεις όταν τρέχεις να προσγειώνεσαι στις μύτες του πέλματος και όχι με την φτέρνα.

    Συνεχίζοντας τα πέρι άσκησης
    +10000000 στο φίλο JULIUS. Πάρα πολύ σημαντικός παράγοντας για τρέξιμο ανεξαρτήτου επιφάνειας είναι και το σωστό παπούτσι.
    Θα συμπλήρωνα , πως ανάλογα με τον τρόπο που πατας (προς τα ''μέσα'' , προς τα ''έξω'', ή ''ουδέτερα'', αντίστοιχα το φαινόμενο ονόμαζεται υπερπρηνισμός , υποπρηνισμός, ουδέτερο πάτημα ή αλλιώς κανονική καμάρα) θα πρέπει να αγοράσεις και αντίστοιχο παπούτσι.Σχέδον όλες οι μεγάλες εταιρίες παπουτσιών έχουν και αντίστοιχους τύπους παπουτσιών (προσωπικά προτιμώ ASICS και MIZUNO).
    Μπορεί να φαίνεται λεπτομέρεια, αλλά πραγματικά με ένα σωστό παπούτσι προλαμβάνεις μελλοντικούς τραυματισμούς....
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  12. #57
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peter86 Προβολή μηνύματος
    Συνεχίζοντας τα πέρι άσκησης
    +10000000 στο φίλο JULIUS. Πάρα πολύ σημαντικός παράγοντας για τρέξιμο ανεξαρτήτου επιφάνειας είναι και το σωστό παπούτσι.
    Θα συμπλήρωνα , πως ανάλογα με τον τρόπο που πατας (προς τα ''μέσα'' , προς τα ''έξω'', ή ''ουδέτερα'', αντίστοιχα το φαινόμενο ονόμαζεται υπερπρηνισμός , υποπρηνισμός, ουδέτερο πάτημα ή αλλιώς κανονική καμάρα) θα πρέπει να αγοράσεις και αντίστοιχο παπούτσι.Σχέδον όλες οι μεγάλες εταιρίες παπουτσιών έχουν και αντίστοιχους τύπους παπουτσιών (προσωπικά προτιμώ ASICS και MIZUNO).
    Μπορεί να φαίνεται λεπτομέρεια, αλλά πραγματικά με ένα σωστό παπούτσι προλαμβάνεις μελλοντικούς τραυματισμούς....
    Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω...(παπούτσι... ΚΑΙ κάλτσα θα συμπλήρωνα όσο και αν φαίνετε λεπτομέρεια)

    Συνάδερφος γυμναστής (με πτυχίο κτλ...)
    Πρώην αθλητής (δρομέας) και νην ερασιτέχνης δρομέας αλλά και με ποικίλες δραστηριότητες (ποδήλατο, κολύμπι, κ.α). Με τον Γιώργη (Julious) τα έχουμε πει και σε Όλυμπο και σε Πάρνηθα και σε άλλα βουνά νομίζω, σαν λάτρεις των ορεινών αγώνων τρεξίματος...
    Σχετικά με το θέμα θα πω ότι αφού προφανώς μιλάμε για κάποιον αρχάριο που θέλει αρχικά να βελτιώσει την φυσική του κατάσταση σε βασικό επίπεδο, είναι πολύ εύκολο να το πετύχει εφόσον μπορεί να αφιερώσει 3-4 φορές την εβδομάδα 30-40 λεπτά κάθε φορά και χωρίς να πληρώσει τιπότε...(εφόσον έχει ένα αξιοπρεπές ζευγάρι αθλητικά παπούτσια για τρέξιμο...).
    Και εξηγούμε, 20 -25 λεπτάκια αερόβια άσκηση μέτριας έντασης (55-65% ΜΚΣ) και 10-15 λεπτά ασκήσεις ενδυνάμωσεις με βασική αντίσταση το σωματικό του βάρος, συν 5 λεπτά αποθεραπεία με διατάσεις και είναι μια χαρά για αρχή... (Επεξηγήσεις, λεπτομέριες και παραλλαγές άπειρες για όποιον τις έχει ανάγκη...). Μπορείς λοιπόν να ξεκινήσεις με αυτά τα βασικά και πάνω σε αυτά να χτίσεις σιγά σιγά μια βάση...Από εκεί και πέρα όρεξη να έχεις και χρόνο...
    Στην ουσία το πρόβλημα πάντα, σε πελάτες αλλά και φίλους, που ήθελαν να επενδύσουν σε όργανα γυμναστικής ήταν ότι ΔΕΝ γυμνάζονταν τελικά...Εφόσον κάνουμε την άθληση τρόπο ζωής ίσως τότε αξίζει να επενδύσουμε και παραπάνω χρήμα...(η αρχή της προοδευτηκότητας βρίσκετε παντού...). Μαγικά όργανα, ασκήσεις, προγράμμτα, "ζουμιά"... δεν υπάρχουν δυστυχώς... Γρήγορα, εύκολα, ανώδυνα βελτίωση δεν υπάρχει...(πουθενά μάλλον...). Συνέπεια, υπομονή και επιμονή.
    Σχετικά με τα όργανα γυμναστικής γενικά θα πω ότι ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ/ΑΠΟΛΥΤΟ δεν υπάρχει...αν υπήρχε δεν θα είχαν λόγο ύπαρξης όλα τα άλλα...Όλα χρήσιμα είναι, εφόσον γνωρίζουμε την τεχνική και τον τρόπο λειτουργίας τους. Ταυτόχρονα όλα έχουν τα + και τα - τους ανάλογα και τον σκοπό και το αποτέλεσμα που επιζητούμε για τον καθενα ξεχωριστά αθλούμενο...
    Απόλυτες, υπερβολικές και ατεκμηρίωτες απόψεις του στυλ "Τίποτε χειρότερο για την ανθρώπινη κινησιολογία" νομίζω ότι δεν συνισφέρουν στην κουβέντα... Οι διάδρομοι είναι μηχανήματα που παρόλα τα μειονεκτήματά τους τελικά προσφέρουν υπηρεσίες άθλησης αλλά και αποκατάστασης και αποτελούν σοβαρά εργαλεία στα χέρια επαγγελματιών...
    Πάω για ποδήλατο τώρα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  13. #58
    in standby mode Το avatar του/της liakaros
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    320
    Για παμε μια κοντρα διαδρομο vs ελειπτικου... Ακουω γνωμες...

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Kόντρα οσον αφορά πιο θέμα???Καύση θερμιδών??Κραδασμοί???
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  15. #60
    in standby mode Το avatar του/της liakaros
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    320
    Βασικα απο αποψη κραδασμων πιο ηπιο ειναι το ελειπτικο θεωρω,απο αποψη θερμιδων και γενικοτερα δημιουργια περισσοτερης αντοχης δεν ξερω τι γινεται...

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ψαχνω μαγαζι με ιμαντες!!!
    από McTalas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2010, 15:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF