Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 114 από 114

Θέμα: TRX Γυμναστικη με Ιμαντες.

  1. #106
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Συνάδερφοι νομίζω ότι όλοι πάνω κάτω τα ίδια λέμε και συμφωνούμε, αν διαβάσετε προσεκτικά τι λέει ο καθένας μας θα βεβαιωθείτε...Όλοι μιλάμε για ποικιλία στην μορφή της άσκησης, προοδευτικότητα στην ένταση και ταυτόχρονη βελτίωση αερόβιας και αναερόβιας αντοχής με έμφαση στην αερόβια (που είναι και η βάση...), και αναερόβια με προσοχή και σύνεση ανάλογα με το επίπεδο φυσικής κατάστασης και την εμπειρία του ασκούμενου.
    Νομίζω ότι το θρεντάκι είναι μιας πρώτης τάξεως αφορμή για να καταρρίψουμε επιστημονικά και εμπεριστατωμένα "μύθους" σχετικά με την άσκηση, τα οφέλοι, τις δυνατότητες και τα "μυστικά" της...
    Και εξηγούμαι, πχ μύθος Νο1
    - "μαγικές" ασκήσεις/προγράμματα/όργανα γυμναστικής/διατροφές που προσφέρουν εύκολα και γρήγορα φανταστικά και μόνιμα αποτελέσματα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.-
    Το μάρκετινγκ καλά μελετημένο, πατάει πάνω στην ανθρώπινη αδυναμία της τεμπελιάς και της φιλαρέσκειας και τάζει "θαύματα" σε επίδοξους Άδωνεις και Αφροδίτες, με μικρό ή έστω ανεκτό οικονομικό κόστος και ανύπαρκτη σωματική προσπάθεια και κούραση...Πολλοί τσιμπάνε γιατί απλά ΘΕΛΟΥΝ να πιστέψουν και αντίθετα η συμβουλή-οδηγία που τους δίνω εγώ σαν γυμναστής τσάμπα, για κόπο και προσπάθεια που ανταμείβετε μετά από επιμονή και υπομονή δεν τους ικανοποιεί σαν ιδέα σε καμία περίπτωση...


    Ίσως αν ξεκαθαρίσουμε μερικές υπερβολές, ψέματα, λάθοι, παρανοήσεις, γενικεύσεις, εξερέσεις κτλ να οφεληθούν μερικοί από εδώ μέσα και να μην γίνουν τροφή στα χέρια άσχετων οι οποίοι τάζουν λαγούς με πετραχίλια με το αζημίωτο και είναι και επικίνδυνοι στην υγεία...
    Η εμπειρία μου μέχρι τώρα έχει δείξει ότι ο περισσότερος κόσμος γνωρίζει λάθος πολλά και αγνοεί βασικά πραγματάκια για το θέμα "άσκηση, φυσική κατάσταση και υγεία". Θα μπορούσα να γράψω βιβλίο από τα κουφά που έχω ακούσει κατά καιρούς σε γυμναστήρια, αθλητικά κέντρα, στάδια κτλ...
    Το θέμα είναι άπειρο σε έκταση αλλά ίσως με μερικές απλές συμβουλές-οδηγίες να ξεκαθαρίσουμε μερικά βασικά πραγματάκια που να έχουν και πρακτική αξία για όποιον διαβάσει...
    Κλασσικό θέμα που μου έρχεται στο νου...Μύθος Νο2
    - Οί οποιες πατέντες, συστήματα εφίδρωσης πέρα από το φυσιολογικό (ναυλον,νεοπρέν ρούχα, σάουνα, κρέμες κτλ) κανένα όφελος δεν έχουν στην απώλια βάρους/κάψιμο λίπους/τοπικό αδυνάτισμα και τόσα άλλα απίθανα που έχω ακούσει κατά καιρούς...Αντίθετα μπορεί να προκαλέσουν και προβλήματα, όπως αφυδάτωση, μιας και ο ιδρώτας έχει να κάνει με την θερμορύθμιση και όχι με την παραγωγή έργου.

    Στην ουσία μπορούμε να διαφωνούμε για τον "δρόμο" που θα ακολουθήσουμε για να πετύχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα σε επίπεδο φυσικής κατάστασης αλλά σίγουρα οι βασικές αρχές και κατευθύνσεις θα είναι κοινές για όλους.
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  2. #107
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2011
    Μηνύματα
    12
    Συμφωνώ απόλυτα με τον μοναχικό καουμπόι, και προσθέτω ένας από τους μεγαλύτερους κινδύνους της άσκησης είναι η αφυδάτωση και επιβάλεται η πρόσληψη υγρών (νερού-ηλεκτρολυτών) κατά την διαρκεια της άσκησης ειδικά όταν είναι μεγάλης διάρκειας, εδώ καλό είναι χρησιμοποιούμε το αλμόρα από το φαρμακείο, επίσης μεγάλη προσοχή τώρα το καλοκαίρι, θέλει το κατάλληλο ντύσιμο-καπελο και την επιλογή κατάλληλης ώρας για την αποφυγή της Θερμοπληξίας-ηλίασης.
    Όσο αφορά τα ''κέρδη'' από την άσκηση, βασικός κανόνας Ότι αποχτιέται δύσκολα χάνεται και δύσκολα, ότι αποχτιέται εύκολα χάνεται και εύκολα’’.
    Δεν είμαι άκριτα εναντίων όλων των βοηθημάτων-συμπληρωμάτων, αλλά καλό είναι να προχωράμε στην λήψη αυτών μόνο μετά από εξετάσεις και με συμβουλή γιατρού και εφόσον είναι απαραίτητο, π.χ αν υπάρχει έλλειψη σιδήρου ή ψηλό cpk χαμηλό Νάτριο Κάλιο Μαγνήσιο κ.τ.λ. Και καλό είναι τα σκευάσματα – φάρμακα –συμπληρώματα να αγοράζονται με συνταγή γιατρού από φαρμακείο ώστε να είναι ελεγμένα από τον ΕΟΦ, ο γυμναστής προπονητής ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ στο συγκεκριμένο θέμα.
    Τονίζω δε πάλι με την όποια εμπειρία έχω στα 49 μου ότι όποιος ή όποια σκοπεύει να ξεκινήσει κάποιο πρόγραμμα γυμναστικής πριν εγγραφεί σε κάποιο γυμναστήριο ή πάρει κάποιο ποδήλατο και ξεκινήσει πρέπει οπωσδήποτε να κάνει μια επίσκεψη στον καρδιολόγο του.

  3. #108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asilver Προβολή μηνύματος
    Και καλό είναι τα σκευάσματα – φάρμακα –συμπληρώματα να αγοράζονται με συνταγή γιατρού από φαρμακείο ώστε να είναι ελεγμένα από τον ΕΟΦ
    Τα συμπληρώματα δεν αναγνωρίζονται από κανέναν "ΕΟΦ" παγκοσμίως. Τουλάχιστον όχι από τους σοβαρούς και υπεύθυνους... Και ο λόγος είναι ότι ΚΑΝΕΝΑ δεν έχει μέσα αυτά που γράφει το ταμπελάκι απόξω.
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  4. #109
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Εχετλαίος Προβολή μηνύματος
    Τα συμπληρώματα δεν αναγνωρίζονται από κανέναν "ΕΟΦ" παγκοσμίως. Τουλάχιστον όχι από τους σοβαρούς και υπεύθυνους... Και ο λόγος είναι ότι ΚΑΝΕΝΑ δεν έχει μέσα αυτά που γράφει το ταμπελάκι απόξω.
    Υπάρχουν και από USA k UK k Ελληνικό ΕΟΦ... (δες ΕΑS πχ.)
    Υπάρχουν και πολλά συμπληρώματα που πωλούνται στα φαρμακία...(όχι μόνο τα Ελληνικά...)
    Τα συμπληρώματα καλύπτουν μια τεράστια γκάμα προιόντων και η λέξη "ΚΑΝΕΝΑ" είναι τουλάχιστον υπερβολή...
    Μην είσαι απόλυτος...
    Σε οδηγεί σε λάθος απόψεις.
    Έχουν υπάρξει, αποδεδειγμένα, συμπληρώματα που ήταν άλλα αντί άλλων και σίγουρα υπάρχουν ακόμα...αλλά σίγουρα όχι όλα...

    Πες μας σε παρακαλώ και την σχέση που έχεις με τον αθλητισμό για να ξέρουμε και με ποιον μιλάμε...
    Σαν άνθρωπο και μοτοσυκλετιστή σε παρακολουθώ από τα γραφόμενά σου και σε εκτιμώ, χωρίς να συμφωνώ πάντα, αλλά στο θέμα του αθλητισμού τα δυο σχόλια που έκανες μέχρι τώρα είναι κατά την γνώμη μου λάθος και σε λάθος κατεύθυνση μάλιστα. Με το τελευταίο εννοώ ότι καλό ειναι να είμαστε σκεπτικιστές αλλά σε καμία περίπτωση απόλυτοι, μηδενιστές ή μονολιθικοί...αντιεπιστημονικό πολύ δείχνει κάτι τέτοιο γενικά...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  5. #110
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν και από USA k UK k Ελληνικό ΕΟΦ... (δες ΕΑS πχ.)
    Υπάρχουν και πολλά συμπληρώματα που πωλούνται στα φαρμακία...(όχι μόνο τα Ελληνικά...)
    Τα συμπληρώματα καλύπτουν μια τεράστια γκάμα προιόντων και η λέξη "ΚΑΝΕΝΑ" είναι τουλάχιστον υπερβολή...
    Μην είσαι απόλυτος...
    Σε οδηγεί σε λάθος απόψεις.
    Έχουν υπάρξει, αποδεδειγμένα, συμπληρώματα που ήταν άλλα αντί άλλων και σίγουρα υπάρχουν ακόμα...αλλά σίγουρα όχι όλα...

    Πες μας σε παρακαλώ και την σχέση που έχεις με τον αθλητισμό για να ξέρουμε και με ποιον μιλάμε...
    Σαν άνθρωπο και μοτοσυκλετιστή σε παρακολουθώ από τα γραφόμενά σου και σε εκτιμώ, χωρίς να συμφωνώ πάντα, αλλά στο θέμα του αθλητισμού τα δυο σχόλια που έκανες μέχρι τώρα είναι κατά την γνώμη μου λάθος και σε λάθος κατεύθυνση μάλιστα. Με το τελευταίο εννοώ ότι καλό ειναι να είμαστε σκεπτικιστές αλλά σε καμία περίπτωση απόλυτοι, μηδενιστές ή μονολιθικοί...αντιεπιστημονικό πολύ δείχνει κάτι τέτοιο γενικά...
    Πες τα βρε LOYKILOYK!!Σωστός!!!!
    Συμπλήρωμα θεωρείται και το σίδηρο αλλά και η πολυβιταμίνη που παίρνει καποιος για διάφορους ιατρικούς λογους, όχι για να κάνει (όπως ο ίδιος πιστεύει,μονάχα αυτός) κορμί!!!
    Αλλο το ένα και άλλο το άλλο, μην λέμε ότι θέλουμε ή ότι μας κατέβει....
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  6. #111
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2011
    Μηνύματα
    12
    Και αμινοξέα μπορεί να πάρεις απο φαρμακείο (π.χ ΜΙΝΩΑ), και σίδηρο-φολικό οξύ και βιταμίνες και ηλεκτρολύτες και πρωτείνες με την σήμανση του ΕΟΦ στην συσκευασία φτάνει να έχεις την σύστσση γιατρού και φυσικά αν τα έχεις πράγματι ανάγκη, σε νορμάλ καταστάσεις χωρίς μεγάλες επιβαρύνσεις η κατάλληλη διατροφή σε υδατάνθρακες-πρωτείνες νομίζω καλύπτουν τις ανάγκες μας.

  7. #112
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asilver Προβολή μηνύματος
    Τονίζω δε πάλι με την όποια εμπειρία έχω στα 49 μου ότι όποιος ή όποια σκοπεύει να ξεκινήσει κάποιο πρόγραμμα γυμναστικής πριν εγγραφεί σε κάποιο γυμναστήριο ή πάρει κάποιο ποδήλατο και ξεκινήσει πρέπει οπωσδήποτε να κάνει μια επίσκεψη στον καρδιολόγο του.
    Ζητάμε κάτι συγκεκριμένο ή ξέρει αυτός ;
    Give me fuel, Give me fire

  8. #113
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2011
    Μηνύματα
    12
    Ανάλογα την ηλικία σου, το ιατρικό ιστορικό σου, τον Δείκτη Μάζας Σώματός,την εμπειρία σου στον αθλητισμό-άσκηση η εξέταση ξεκινάει από κλινική παρατήρηση-καρδιογράφημα και ανάλογα μπορεί νά χρειαστεί υπερηχοχράφημα τριπλεξ ή ακόμη και τεστ κοπώσεως, χρονοβόρα και σχετικά ακριβή ιατρική διαδικασία εξετάσεων αλλά ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ, πρόγράμματα και αξιόπιστες συμβουλές γυμναστικής μπορείς να βρεις ακόμη και στο net, αλλά το άλφα και το ωμέγα είναι ο καρδιολόγος (προτιμίστε κάποιον σχετικό με τον αθλητισμό).Δυστηχώς είμαι σε θέση να γνωρίζω αρκετα περιστατικά και μάλιστα αθλητών που είχαν πρόβλημα και δεν το είχαν εντοπίσει έγκαιρα.

  9. #114
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/05/2013
    Μηνύματα
    0
    Καλησπέρα παιδία και καλώς σας βρήκα. Ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τους ιμάντες. Σκεύτομαι να αγοράσω για το σπίτι? Ποιούς μου προτείνετε? Έχω δει τους παρακάτω....Είναι καλοί?

    http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=118001470

    Επιπλέον έχω βρεί απο e-bay τους παρακάτω

    http://www.ebay.com/itm/HENCHGRIPZ-C...item41736d9870

    Ποιούς προτείνετε?

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678

Παρόμοια θέματα

  1. ψαχνω μαγαζι με ιμαντες!!!
    από McTalas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2010, 15:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF