Σελίδα 6 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 180

Θέμα: Ποδηλατικό μποτιλιάρισμα

  1. #76
    οταν λες πομπη για ποσα οχηματα μιλας γιατι βλεπω καθε παρασκευη μικρες ομαδες ποδηλατων που κατευθυνοντε στο θησειο που ειναι το σημειο συνατησησ να κανουν το ιδιο

  2. #77
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Tώρα θες να μ' εκνευρίσεις κι εσύ. Πότε κλείσαμε διασταύρωση για μισάωρο;
    προφανώς και η μοτοσυκλέτα με το ρυθμό που κινείται και με τα νούμερα που πιάνει σε συμμετοχές εκδρομών δε μπορεί να κλείσει για μισή ώρα διασταύρωση....για τη δίτροχη πορεία σας όμως στο κέντρο της αθήνας μια χαρά κλείνουν όλοι οι δρόμοι περιμετρικά του κέντρου για πάνω από μισή ώρα.....μην συγκρίνεις λοιπόν ανόμοια πράγματα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikolas1709 Προβολή μηνύματος
    οταν λες πομπη για ποσα οχηματα μιλας γιατι βλεπω καθε παρασκευη μικρες ομαδες ποδηλατων που κατευθυνοντε στο θησειο που ειναι το σημειο συνατησησ να κανουν το ιδιο
    οι μικρές ομάδες είναι προσυγκεντρώσεις ανά συνοικίες για να κατεβαίνουν ασφαλέστερα στην κεντρική συγκέντρωση.
    υπάρχουν περίπου 7 βασικές προσυγκεντρώσεις και μετράνε από 20 έως 200 ποδήλατα. οι υπόλοιποι έρχονται με μικρότερα παρεάκια ή με τον ηλεκτρικό και το μετρό.

  3. #78
    θελω να δω τι 8α γινει οταν συναντηθουν 2 διαφορετικες πομπες ποδηλατων και θα θελει ο ενασ να κλεισει το δρομο του αλλου

  4. #79
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikolas1709 Προβολή μηνύματος
    θελω να δω τι 8α γινει οταν συναντηθουν 2 διαφορετικες πομπες ποδηλατων και θα θελει ο ενασ να κλεισει το δρομο του αλλου
    έχει συμβεί και οι λιγότεροι ενσωματώνονται στους περισσότερους και βολτάρουμε ως μια μεγαλύτερη παρέα

  5. #80
    διαβαζοντας σε ποδηλατικα forum χαρηκα οταν πολλοι αναρωτηθηκαν τι γινετε οταν εμπλακουν σε ατυχημα και φταινε και χαρηκα ακομα πιο πολυ οταν καποιοι απο αυτουσ εχουν ασφαλιστει για τετοιεσ ζημιεσ και απο οτι ειδα ειναι πολυ χαμηλο το ασφαλιστρο
    http://www.podilates.gr/?q=node/5783
    μακαρι να το εκανα ολοι αντι να κανουν τουσ κινεζους

  6. #81
    πωωωω...!!!
    μιλαμε κουραστικα...
    που την βρισκετε τοση ορεξη???


    υγ. παντως μερικοι εχετε πολυ πλακα, συνεχιστε...!
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Μερικά παληκάρια από δω μέσα μαζί σ' αυτά και εγώ ανακαλύψαμε το ποδήλατο την δεκαετία του 60 όταν τα ποδήλατα είχαν πινακίδες και υποχρεώσεις.Από την δεκαετία του 70 φυσικά έγινε το μέσο μας (και όχι η πλάκα ή το εναλλακτικό μας στυλάκι ή η μόδα κλπ) και ο αληθινός προθάλαμος για τα μηχανάκια που θα ακολουθούσαν.Πολλοί μετά τα μηχανάκια το παράτησαν άλλοι πάλι όχι.Διάβασα αρκετά εδώ μέσα ακόμα και για χίπηδες με σφυρίχτρες (αυτό ειδικά ας μη το σχολιάσω).Το θέμα είναι σχετικά απλό.Η γραμμή που διακρινεί τα όρια της ελευθερίας του ενός ατόμου από το άλλο καταπατείται καθημερινά και δυστυχώς πολύ ευκολότερα όταν κάποιος είναι οχυρωμένος μέσα στη μάζα.Όποιος σ' αυτή εδώ την χώρα σέβεται σέβεται είτε είναι πεζός με ποδήλατο με μηχανάκι με αυτοκίνητο κλπ.Το να γνωρίζεις ότι δημιουργείς πρόβλημα επιλέγοντας ας πουμε νυχτερινό ποδηλατικό sight-seeing στο κέντρο και να μην σε νοιάζει (επειδή στην Ελλάδα αυτό φοριέται πολύ) σας αφήνω να το χαρακτηρίσετε μόνοι σας.Εγώ πάλι θα συνεχίσω να επιλέγω τις διαδρομές μου με διαφορετικά κριτήρια και ποτέ προκαλώντας.Καληνύχτα και καλές βόλτες.

  8. #83
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Εκ των μέσω δεν θα είχα άποψη αλλά γνώση. Αλλά ευτυχώς δεν είμαι μέρος αυτού του εκτρώματος που λέγεται φρηντέυ που αντικειμενικός του σκοπός είναι η επίδειξη του ποδηλάτου μας και να πηδήξουμε.

    Σόρρυ αλλά μετά από ΠΟΛΛΕΣ φορές Παρασκευή μποτιλιαρισμένος πάνω στη μηχανή μου λόγω της εκδρομής σας έχω άποψη από αυτό που βλέπω. Κι αυτό που βλέπω είναι ένα τσούρμο από μ@λάκες και μ@λακισμένες που το μόνο που κάνουν είναι να χασκογελάνε (στην καλύτερη γιατί κάτι ατάκες που πετάγονται από τους ποδηλάτες είναι για πολλές μπουνιές) στους ταλαίπωρους που περιμένουν σαν τους μ@λάκες να περάσει ο συρφετός.

    Α, ναι.. πιθανότητα καβάλαγα ποδήλατο πριν γενηθείς κι έχω και ποδήλατο..
    Αυτα ακριβώς Νίκο....συμφωνούμε σε κάτι επιτέλους.
    Keep spamming!!!:a13:

  9. #84
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostasYZ Προβολή μηνύματος
    Και η πλάκα είναι ότι εφαγα τις χριστοπαναγίες σου στο σε είδα, ενώ ήταν η πρώτη φορά που πήγα στο freeday από περιέργια πιο πολύ. Τις χριστοπαναγίες και τις σχετικές χειρονομίες τις εχω συνηθίσει γιατί λόγω εντούρο, στο βουνό και στον δρόμο προς το βουνό μας βρίζουν πολλοί. Τώρα να με βρίζουν και με το ποδήλατο δεν το περίμενα. Πάντως προτιμώ τις χριστοπαναγίες του βουνού είναι πιο αγριες, πιο αυθεντικές και είναι βγαλμένες από στόματα οικολογικά, οσο να ναι εχει διαφορά.


    Στο θέμα μας τώρα...
    Επειδή ηταν η πρώτη φορά που εκανα τέτοια βόλτα δεν γνώριζα τι ακριβώς παίζει (δεν εχω φατσαμπουκ) και σε καμμία περίπτωση δεν περίμενα να δω τόσα ποδήλατα.

    Η αλήθεια είναι ότι ενιωσα πολλές φορές άβολα επειδή εκλειναν - κλειναμε καλύτερα τους δρόμους στη διαδρομή που κάναμε και άκουσα μπόλικα βρυσίδια και από τους μπλοκαρισμένους οδηγούς αλλά και από τους ποδηλάτες που μάλιστα κάποιοι αντιδρούν ιδιαίτερα προκλητικά στους οδηγούς των ΙΧ και των δικύκλων. Δεν είναι και πολύ ευχάριστο αυτό και όντως δεν νομίζω να ξαναπάω γιατί φαντάστικα τον εαυτό μου στη θέση κάποιου που ενω βιάζεται να πάει κάπου (είτε λόγω ανάγκης είτε λόγω διασκέδασης δεν εχει σημασία), να τρώει στη μαμα ενα απίστευτο μποτιλιάρισμα και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον θα τα έπαιρνα και γω στην ανάλογη περίσταση.

    Οπότε θα συνεχίσω να κάνω ποδήλατο κυρίως στο βουνό να βρίζω και κανα εντουρά ετσι για το καλό.
    Κώστα οι τελευταίες σου λέξεις περί"θα τα έπαιρνα και εγώ σε ανάλογη περιπτωση"μου αρκούν γιατί ειδες ότι τελικά συμφωνούμε.

    Πραγματικά απορώ ακόμα που επιμένει ο George ότι αυτό που κάνουν είναι σωστό.Και για να του απαντήσω, το ότι θα τους βρίσω δεν σημαίνει ότι θα πιαστώ και στα χέρια μαζί τους.Ας μς φθάσουν πρώτα τραβώντας πετάλι και μετά βλεπουμε.

    Όπως είπε και ο buckley και εγώ θά συνεχίσω να κάνω ποδήλατο αλλά χωρίς να ενοχλώ, όπως και έκανα πολύ πριν από κάποιους που την έχουν δει επαναστάτες που οταν καβαλάνε το ποδήλατο νομίζουν ότι είναι ο μελ γκιμπσον φωνάζοντας φριντομ.:Ρ
    Keep spamming!!!:a13:

  10. #85
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    αν σας ενοχλεί ο καθένας που διαμαρτύρεται για κάτι (είτε διεκδικεί ποδηλατόδρομο στη πόλη του είτε διεκδικεί καλύτερες συνθήκες εργασίας, είτε γενικά ένα καλύτερο επίπεδο ζωής) και η απάντησή σας είναι η μοιρολατρική και ουδέτερη στάση.....να μην ενοχλεί κανείς κανέναν......τόσο οι κοινωνίες θα περνάνε κρίση ηττοπάθειας και δε θα διεκδικούν ένα καλύτερο μέλλον.

    είτε σταμάτησε να βράζει το αίμα σας λοιπόν είτε ξεχάσατε τί σημαίνει προσπαθώ για κάτι καλύτερο μέσα από δημιουργική κίνηση και δυναμική πρωτοβουλία.

    σε κάθε περίπτωση συμφωνούμε στο οτι η ελευθερία του ενός σταματά εκεί που ξεκινά η ελευθερία του άλλου......με μια συμπλήρωση...για να συνεχίσει να υπάρχει ελευθερία θα πρέπει και μεις να είμαστε πιο ενεργοί

  11. #86
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    λυπάμαι αλλά κάνεις μεγάλο λάθος σε όσα λες.


    2)σκοπίμως παρακώλυση συγκοινωνιών? μα τι λες? οι άνθρωποι αυτοί έρχονται για να δουν την μίζερη αθήνα με άλλο μάτι. Να αθληθούν, να κοινωνικοποιηθούν και να διώξουν το άγχος που δημιουργείται όλη τη βδομάδα....γιατί ΝΑΙ το ποδήλατο με παρέα είναι ΚΑΙ αγχολυτικό.






    στην παραλιακή με 3 λωρίδες κυκλοφορίας ή στην κηφισίας ή στην μεσογείων αφήνουμε την αριστερή ελεύθερη. στα μόνα σημεία με 3 λωρίδες που κλείνει όλος ο δρόμος είναι στα σημεία πολύ κοντά στο κέντρο (Σύνταγμα Ομόνοια) ωστέ να διευκολυνθεί η γρηγορότερη αποσυμφόρηση και να φύγει η πομπή γρηγορότερα προς τον προορισμό της και άρα να επηρεάζει λιγότερη ώρα και λιγότερο κεντρικά σημεία.
    δεν διαβασα παρα μονο την πρωτη σελιδα.

    Χαιρωμε που ξε-ανγχωνεστε εσεις και γ##@τε τα δικας μας τα νευρα

    Εχω πετυχει παραλιακη απο το φαληρο και μετα ποδηλατες να εχουν κλεισει ολες τις λωριδες και να κανουν κωλοδαχτυλα σε εμας πισω...

    Εγω που πηγα σιγα σιγα με μια μηχανη που εβραζε στον τελευταιο και του ειπα <<ρε παιδια αφηστε μας μια λωριδα>> μου ειπε κατι γαλλικα για τη μανα μου ... και οι 2 - 3 μπροστα του... καταληξαμε να παιζουμε μπουνιες και να μας χωριζουν οι μπατσοι πισω μας.

    Ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ το θεμα με τα ποδηλατα ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΛΟΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΥΓΕΙΑΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΛΔ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΤΑΦΕΡΟΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΕΙΣ ΕΣΥ Ο ΥΓΙΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΣΥ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

    δεχωμε θυελλα αντιδρασεων απο δω και περα και δε με νοιαζε και καθολου. Ξερω ΞΕΡΩ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ! ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΦΡΟΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΔΗΓΟΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΟΥΝΤΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΝΩΧΛΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΤΟΥΣ.

    προφανως το μεγαλυτερο μου προβλημα δεν ειναι μερικοι σκαρτοι ποδηλατες ελεος εχω σοβαροτερα προβληματα απο αυτο . Αλλα να ακουγετε και η αντιθετη αποψη που και που...

    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  12. #87
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    προσωπικά λυπάμαι για τέτοια περιστατικά και σας ζητώ συγγνώμη. όπως ζητώ συγγνώμη και σε αντίστοιχα περιστατικά γίνονται μπροστά μου και φροντίζω να διώχνω τον καραγκιόζη ποδηλάτη από το σημείο της έντασης.

    να σας ξεδιαλύνω όμως το εξής.....το freeday δεν είναι κάτι το επίσημο ούτε όσοι βοηθούν στην οργάνωση της βόλτας (όπως εγώ) είναι επίσημοι εκπρόσωποί της ή αμοίβονται.

    όλα γίνονται εθελοντικά και προσπαθούμε για το καλύτερο.
    όταν είμαστε 20νοματαίοι για να τηρούνται οι κανόνες ασφαλείας και να αποφεύγονται τα προβλήματα και έχουμε να κοντρολάρουμε ένα πλήθος 2-3 χιλιάδων προφανώς και η αποτελεσματικότητα δεν αγγίζει την τελειότητα.
    και η ανοιχτή αριστερή λωρίδα θα κλείσει από τους ανυπόμονους ποδηλάτες που θέλουν να βγαίνουν αριστερά για να προσπερνάνε αλλά και συμπεριφορές όπως αυτή που περιγράφεις θα υπάρξει.
    διαβάστε προσεκτικά τα ήδη πάρα πολλά που έχω γράψει και θα δείτε οτι αυτά τα αρνητικά που καταλογίζετε τα έχω δεχθεί οτι ισχύουν....αποτελούν όμως την εξαίρεση στον κανόνα και προσπαθούμε ειλικρινά και με πολύ υπομονή να ενημερώνουμε τον κόσμο και να τον παροτρύνουμε να βοηθάει και να συνεισφέρει στην ομαλότητα του γεγονότος.

    διάβασε λοιπόν σε παρακαλώ όλες τις σελίδες γιατί προφανώς το ζήτημα σε αφορά και δεν είναι σωστό να επαναληφθώ και να γίνω κουραστικός για όσους τα διάβασαν ολοκληρωμένα.

    Καληνύχτα σας

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    επειδή κάποιο είναι γραφικοί να πρσθέσω πως και ποδήλατο κάνω όταν έχω πλέον κέφια καμιά κατάβαση γιατί δε το σηκώνω πλέον ούτε σε ευθεία αλλά και πολλοί φίλοι μου και δικοί μου άνθρωποι έχουν το ποδήλατο ως μέσο μετακίνησης τους ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ KAI OXI + ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΟΧΗΜΑ, ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΠΗΓΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟΠΟΡΕΙΑ. έλα καπετάνιε παραδέξου πως για κάτι τέτοια πηγαίνεις http://www.flashnews.gr/page.ashx?pid=3&aid=19434&cid=2 όσο για οδηγική παιδεία τι να πω μπορεί και να μην έχω, το σίγουρο είναι πως έχω αλλά πράγματα γιατί είμαι και ninja(όχι το μηχανάκι) εσύ όπως λες έχεις την σφυρίχτρα σου


    ps1: κάνω και ελεύθερο είμαι αρκετά σφυρίχτρας για την παρέα?

    ps2: η λέξη στα κομμάτια σας πείραξε ή η σφυρίχτρα και ο χιπισμός ?

    ps3: με ότι όχημα και να τρακάρω ΧΕΣΤΗΚΑ για τη ζημιά(δεν είμαι πλούσιος πεινάλας είμαι αλλά ΧΕΣΤΗΚΑ να πηγαίνω και με το λεωφορείο), θα νοιαστώ μη πάθει κάποιος το παραμικρό (άνθρωπος ή ζώο, έχω πληρώσει μόνος μου τη ζημιά σε αυτοκίνητο 2 μηνών από μηχανάκι που μεθυσμένος διέσχισε κάθετα την παραλιακή μέσα από τα παρτέρια και μάλιστα του πλήρωσα και την ασφάλεια του γιατί την επομένη θα τον κυνηγούσαν, έχω ρίξει σε διάζωμα ευτυχώς με λίγα για να μη χτυπήσω σκυλάκι που μετά του βρήκα και σπίτι έχω κάνει κηδείες σε 2 σπουργίτια που έπεσαν πάνω στο παρμπρίζ) και δε δέχομαι να αφήνεται μομφή για την ποιότητα μου ως άνθρωπος από τον κάθε αντεροσκονίδη από μια ίσως ατυχή φράση μου σε κάποιο forum(φράση που τη λέω συχνά και δε νομίζω να είναι και τόσο άσχημη)
    ps4: evi είσαι και εσύ ninja? pp

    αυτά ευγενικά και χωρίς να θέλω να αντιπαρατεθώ :*

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    προσωπικά λυπάμαι για τέτοια περιστατικά και σας ζητώ συγγνώμη. όπως ζητώ συγγνώμη και σε αντίστοιχα περιστατικά γίνονται μπροστά μου και φροντίζω να διώχνω τον καραγκιόζη ποδηλάτη από το σημείο της έντασης.

    να σας ξεδιαλύνω όμως το εξής.....το freeday δεν είναι κάτι το επίσημο ούτε όσοι βοηθούν στην οργάνωση της βόλτας (όπως εγώ) είναι επίσημοι εκπρόσωποί της ή αμοίβονται.

    όλα γίνονται εθελοντικά και προσπαθούμε για το καλύτερο.
    όταν είμαστε 20νοματαίοι για να τηρούνται οι κανόνες ασφαλείας και να αποφεύγονται τα προβλήματα και έχουμε να κοντρολάρουμε ένα πλήθος 2-3 χιλιάδων προφανώς και η αποτελεσματικότητα δεν αγγίζει την τελειότητα.
    και η ανοιχτή αριστερή λωρίδα θα κλείσει από τους ανυπόμονους ποδηλάτες που θέλουν να βγαίνουν αριστερά για να προσπερνάνε αλλά και συμπεριφορές όπως αυτή που περιγράφεις θα υπάρξει.
    διαβάστε προσεκτικά τα ήδη πάρα πολλά που έχω γράψει και θα δείτε οτι αυτά τα αρνητικά που καταλογίζετε τα έχω δεχθεί οτι ισχύουν....αποτελούν όμως την εξαίρεση στον κανόνα και προσπαθούμε ειλικρινά και με πολύ υπομονή να ενημερώνουμε τον κόσμο και να τον παροτρύνουμε να βοηθάει και να συνεισφέρει στην ομαλότητα του γεγονότος.

    διάβασε λοιπόν σε παρακαλώ όλες τις σελίδες γιατί προφανώς το ζήτημα σε αφορά και δεν είναι σωστό να επαναληφθώ και να γίνω κουραστικός για όσους τα διάβασαν ολοκληρωμένα.

    Καληνύχτα σας
    Φίλε George_Sp, ελπίζω να καταλαβαίνεις πως δεν αφορά προσωπική αντιπαράθεση το thread.
    Φυσικά και όλα όσα λες περί της διοργάνωσης της βόλτας ισχύουν.
    Φυσικά και 20 άτομα δεν είναι δυνατόν να ελέγξουν ένα πλήθος 3000 ποδηλατών.

    Πολλοί από εμάς, με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο και από διαφορετικά πόστα ο καθένας, γνωρίζουν τι σημαίνει εθελοντισμός.
    Για παράδειγμα, εγώ είμαι εθελοντής στην ομάδα που κάνει μεταφράσεις και εγκρίσεις/διορθώσεις μεταφραστικών μηνυμάτων για το Ubuntu Linux.
    Ναι, είμαστε μικρή ομάδα (31 άτομα) για πολύ κόσμο (9500 χρήστες έχει μόνο το forum μας).
    Ναι, υπάρχει αρκετό έργο και πολλές φορές δεν προλαβαίνουμε. Αν όμως αρχίσω να μεταφράζω μηνύματα από το Google translate και να τα περνάω χύμα μέσα γιατί είναι πιο γρήγορο και βγάζει περισσότερη δουλειά, τότε και τη μεταφραστική ομάδα θα σιχτιρίσει ο κόσμος και απλά δεν θα χρησιμοποιεί το Ελληνικό περιβάλλον. Και θα έχει και απόλυτο δίκιο.

    Αυτό που θέλω να πω, είναι μήπως κι εσείς αναλαμβάνετε (ως εθελοντές διοργανωτές εννοώ) περισσότερα από όσα μπορείτε να κάνετε σωστά;
    • - Έχετε σκεφτεί ποτέ πως θα πρέπει να θεσπίσετε μια υποχρεωτική αναλογία διοργανωτών-συμμετεχόντων και πως αν αυτή δεν «βγαίνει», είτε να αναγκάζονται κάποιοι να μετέχουν ως διοργανωτές, είτε να μειώσετε τις συμμετοχές; Πρέπει κι εσείς να δώσετε στους άλλους να καταλάβουν πως αν θέλουν να διασφαλίσουν το δικαίωμα να κάνουν το χόμπυ τους, θα πρέπει να δουλέψουν και λίγο, όπως δουλεύεις κι εσύ. Δεν μπορείς μόνο να ζητάς, πρέπει και να δίνεις κάπου κάπου.
    • - Έχετε σκεφτεί το ενδεχόμενο σε κάποιες περιπτώσεις να διευκολύνετε κι εσείς την κατάσταση ακόμα και αν δεν είσαστε υποχρεωμένοι; Εννοώ ναι, η πομπή δεν διακόπτεται, αλλά πόσο κακό είναι ανά 500-600 (βάλε εσύ έναν αριθμό, δεν θα τα χαλάσουμε εκεί) άτομα, να σταματάτε σε ένα φανάρι ώστε ο κόσμος να περιμένει σταματημένος 10-15 λεπτά και όχι 40; Δεν θεωρείς πως με μια τέτοια κίνηση θα κερδίσετε περισσότερο τον κόσμο;
    • - Έχετε σκεφτεί το ενδεχόμενο όταν πίσω σας σε δρόμο που δεν υπάρχει διαφυγή μαζεύονται πάνω από 100 αυτοκίνητα-μηχανές, να κάνετε ένα διάλειμμα και να τους οδηγείτε να περάσουν ή απλά να αφήνετε ένα κομμάτι στο δρόμο να περάσουν και να το κλείνετε μετά ξανά; Εδώ τρακάρισμα γίνεται και ένας περαστικός φτάνει να ρυθμίσει την κυκλοφορία μόνος του (το έχω κάνει), έτσι κι αλλιώς σε τέτοιες συνθήκες κανείς δεν μπορεί να τρέξει και να γίνει επικίνδυνος, δεν νομίζω να είναι και τόσο δύσκολο.

    Αυτό που ενοχλεί περισσότερο, δεν είναι το ότι κάποιος αργεί λίγο παραπάνω, είναι το ότι έτσι που έχουν τα πράγματα, δεν βλέπει φως.
    - Τι να το κάνω το να είσαστε καλά παιδιά αν εγώ εγκλωβιστώ εντελώς;
    • Ναι, κλείσε μου έναν δρόμο, αλλά άφησέ με να φύγω από κάπου αλλού.
    • Ναι, κόψε μου ένα-δύο-τρια φανάρια, αλλά άσε μου ένα να φεύγω που και που, δεν ξέρεις από τι καθυστερείς τον καθένα και πόσο σημαντικό είναι αυτό που θα χάσει.
    • Δείξε μια διάθεση «να τα βρούμε κάπου στη μέση», αν προβάλλεις συνεχώς λόγους ασφαλείας πηδώντας τον περίγυρο, τότε απλά κάποια στιγμή θα χάσεις και αυτό που έχεις τώρα (αυτό μην το πάρεις ως απειλή, αν για παράδειγμα η πομπή γίνει πολύ ενοχλητική για τους άλλους, μην αποκλείεις το ενδεχόμενο να μαζευτούν 10-15.000 υπογραφές που να ζητούν να σας απαγορευτούν οι οργανωμένες βόλτες ή να σας επιβληθούν περιορισμοί για το από που πως και πότε θα περνάτε).

    Απολύτως φιλικά,
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  15. #90
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    προσωπικά λυπάμαι για τέτοια περιστατικά και σας ζητώ συγγνώμη. όπως ζητώ συγγνώμη και σε αντίστοιχα περιστατικά γίνονται μπροστά μου και φροντίζω να διώχνω τον καραγκιόζη ποδηλάτη από το σημείο της έντασης.

    να σας ξεδιαλύνω όμως το εξής.....το freeday δεν είναι κάτι το επίσημο ούτε όσοι βοηθούν στην οργάνωση της βόλτας (όπως εγώ) είναι επίσημοι εκπρόσωποί της ή αμοίβονται.

    όλα γίνονται εθελοντικά και προσπαθούμε για το καλύτερο.
    όταν είμαστε 20νοματαίοι για να τηρούνται οι κανόνες ασφαλείας και να αποφεύγονται τα προβλήματα και έχουμε να κοντρολάρουμε ένα πλήθος 2-3 χιλιάδων προφανώς και η αποτελεσματικότητα δεν αγγίζει την τελειότητα.
    και η ανοιχτή αριστερή λωρίδα θα κλείσει από τους ανυπόμονους ποδηλάτες που θέλουν να βγαίνουν αριστερά για να προσπερνάνε αλλά και συμπεριφορές όπως αυτή που περιγράφεις θα υπάρξει.
    διαβάστε προσεκτικά τα ήδη πάρα πολλά που έχω γράψει και θα δείτε οτι αυτά τα αρνητικά που καταλογίζετε τα έχω δεχθεί οτι ισχύουν....αποτελούν όμως την εξαίρεση στον κανόνα και προσπαθούμε ειλικρινά και με πολύ υπομονή να ενημερώνουμε τον κόσμο και να τον παροτρύνουμε να βοηθάει και να συνεισφέρει στην ομαλότητα του γεγονότος.

    διάβασε λοιπόν σε παρακαλώ όλες τις σελίδες γιατί προφανώς το ζήτημα σε αφορά και δεν είναι σωστό να επαναληφθώ και να γίνω κουραστικός για όσους τα διάβασαν ολοκληρωμένα.

    Καληνύχτα σας
    Ρε φίλε άντε και ξεαγχώνεστε εσείς με το ποδήλατο σε δρόμους κυκλοφορίας κλείνοντας τους και δείχνεις τι?οτι όταν εσύ και οι άλλοι παρλαπίπες πίπισες αποφασίζετε να ξεαγχωθείτε εμείς οι άλλοι οι παρακατιανοί οι μαλακες θα ζοριζόμαστε?
    αν εγώ ξεαγχωνομαι γαμωντας..να περάσω να σου ρίξω ένα μανίκι σε εσένα η σε όποιον αλλο?τι λογική είναι αυτή και τι δείχνετε ταλαιπωρώντας μια ήδη τραγική κατάσταση στο λεκανοπέδιο και ημέρα μάλιστα που όλοι θέλουν να είναι λίγο πιο χαλαροί και εσύ -εσείς δεν τον αφήνεις.
    άμα πέσετε σε καναν ζορισμένο και τρελαμένο και του κόψετε το δρόμο και φρικάρει αυτός λέμε τώρα και πάρει αμπάριζα καμιά 30 απολίτιστους σα και εσάς και τους στείλει σακάτηδες ..θα ξαναβγείτε?

    εχω κάτσει περσι οχι φέτος στο παγκράτι στο αλσος 35 λεπτα να περιμενω να τελειωσει αυτο το τσιρκο ποδηλατου με σφυριχτρες μαγκια κλανια και να περασουν ολα τα πιθικια που οπως παντα μπενοντας σε μια αγελη μεγαλωσε η τσουτσουνα τους κανα 2 ποντους και βρίσκουν θαρος να κλεινουν δρομους να χλευαζουν κοσμο που κανει υπομονη για αυτους.
    οι ιδιοι το επομενο πρωι θα παρουν το αμαξι τους να πανε στη δουλεια τους..οι ταχα μου ποδηλάτες και τα καλαμπαλικια μου κουνιουνται.

Σελίδα 6 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. μποτιλιάρισμα...
    από POLICE6 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2012, 12:22
  2. βρέθηκε η λύση για το μποτιλιάρισμα
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2009, 22:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF