Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 72

Θέμα: Θελω να ξαναζωντανεψει!!

  1. #1

    Θελω να ξαναζωντανεψει!!

    Σπέρες,σπέρες.. Πριν αρχίσω θα ήθελα να ενημερώσω πως έχω διαβάσει αρκετά αλλα παρόμοια threads αλλα δεν βρήκα σταθερή απάντηση μιας και δεν ήταν το ίδιο ζήτημα!

    Κάτοχος ενός serrow μοντ.98' και αφού έχω δοκιμάσει αρκετά μηχανάκια ανεξαρτήτου κυβισμού και κατηγορίας,έβγαλα το εξής συμπέρασμα: το μηχανάκι έχει πέσει για τα καλά!
    Θα μου πείτε τι περιμένεις απο ένα μηχανάκι 14άρων χρόνων?

    Εδώ θέλω να πληροφορήσω πως το αγόρασε ο πατέρας μου πριν αρκετά χρόνια(νομίζω το 2000) και τα τελευταία χρόνια (3-4) το έχω αναλάβει εγώ. Μέχρι πρότινως,για βόλτα δηλαδή...

    Μεγαλώνοντας αφου πλέον εξέφρασα τις καλλιτεχνικές μου μαλ............ ανησυχίες τα προηγούμενα χρονια πάνω σε αυτό το μηχανάκι μη γνωρίζοντας τη ζημιά που του κάνω,αποφάσισα ενστικτοδώς χωρις να μου παρακινήσει κατι το ενδιαφέρον παρα το οτι σκάλιζα απο παλιά με φίλους μηχανάκια, θέλησα να το προσέξω λιγάκι!

    Να σημειωθεί πως όλα αυτά τα χρόνια αλλάζονταν μόνο λάδια στο μηχανάκι και γρασάρισμα στην αλυσίδα! Α και μια φορά δισκάκια συμπλέκτη! Επίσης αλλάχτηκαν στα 8.000 χλμ. (στην δική μας αγορά δηλαδή) ελατήρια βαλβιδών. Πέρα απο αυτά τίποτα άλλο!

    Ας μπούμε στο ψητό... Το έχω τεστάρει με άλλα μηχανάκια και πιστεύω πως δεν είναι το μέγιστο που μπορεί να δώσει.. Ανοίγοντας γκάζι δίπλα σε ένα crypton x (ξέρω θα μου πείτε το παπί είναι καινούριο,135 κυβικά) οχι,το τεστάρω με ενα καλό παπί οχι για κόντρα, αλλά να δω που βρίσκεται το δικό μου σε σχέση με κάποιο άλλο και το αποτέλεσμα είναι πως είμαι πίσω για λίγα μηχνάκια (μέτρα να μιλάμε πιο κόσμια!) Μου κάνει εντύπωση γιατί ειναι 225 cc το δικό μου ανεξαρτήτως την κατηγορία!

    Για να το ξανααναστήσω δε θέλω ούτε μετατροπές,ούτε μεγαλύτερα καρμπυλατέρ ούτε,ούτε... Θέλω μόνο τα μαμίσια πράγματα!

    Και εδώ θέλω τα φώτα σας!

    Να πω πρώτα τη γνώμη μου και μετά πείτε τη δική σας! ναι και εσυ oldman!

    το μηχανάκι έχει γυρω στα 26.000 χλμ τώρα!
    Πιστεύω πως πρέπει να αλλαχτούν ελατήρια βαλβιδών ή και βαλβίδες, ελατήρια πιστονιού ή και πιστόνι, φίλτρο λαδιού που θέλει τώρα αλλαγή(αυτό δεν ξέρω αν έχει σχέση με την απόδοση)
    Δισκάκια συμπλέκτη,εξάτμιση (ολόκληρη), φίλτρο αέρα!

    Ακούω γνώμες και όχι κράξιμο! δεν είμαι μηχανικός και δεν ξέρω άπτεστα τα μηχανικά μέρη... το παλεύω!
    Τελευταία τροποποίηση από -ΣΦΑΧΤΗΣ-; 30/06/2012 στις 11:11.
    enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..endu ro..enduro..enduro..enduro..

  2. #2
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Η γνώμη μου είναι να πάρεις άλλο μηχανάκι αν σου λείπει το γκάζι.


    Τώρα πως έβγαλες συμπέρασμα ότι δεν πάει όσο θα έπρεπε συγκρίνοντας το με ότι μηχανάκι τύχει και όχι με ένα ίδιο μόνο ο oldman το ξέρει
    Give me fuel, Give me fire

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Επίτηδες το έβαλες Παρασκευή απόγευμα που εχει παει για τσιπουρακι ο Oldman ε?

    Λοιπόν κοίταξε να δείς πως παει το πράγμα.

    Δεν αναφερεις να εγινε ποτέ ρυθμιση βαλβίδων κατι που ειναι απαραίτητο να γίνεται σε περιοδικά διαστήματα, ενω αναφερεις οτι εχουν αλλαχτεί ελατήρια βαλβίδων που κανονικά δεν αλλάζονται ποτέ.
    Μηπως εχεις μπερδέψει κάτι?
    Αν οντως δεν εχουν ρυθμιστεί βαλβίδες τότε εξηγείται το να μην πηγαίνει.
    Δισκους αλλάζεις αν πατινάρει, δηλαδή να ανεβαζει στροφές χωρίς να επιταχύνει.
    Πιστόνι κι ελατήρια αλλάζεις αν εχεις αρκετή φθορά πράγμα που φαίνεται απο υπερβολική κατανάλωση λαδιού.
    Βαλβίδες γενικά δεν αλλάζεις αν δεν εχουν ζημιά. Φιλτρο λαδιού αλλάζεις σε καθε δεύτερη αλλαγή λαδιών.
    Επίσης δεν αναφερεις να εχει αλλαχτεί μπουζί.
    Αλλαξέ το λοιπόν ρύθμισε και βαλβίδες, καθάρισε και το φίλτρο αέρα και μετα πες μας πως παει το μηχανάκι.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 29/06/2012 στις 16:41.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    χμμμ... ναι παραληψη... μπουζι επρεπε να αλλαχτει πριν 5,000 χλμ. τωρα εχω παραγγειλει και σε 1-2 μερες θα το εχω..εχει λαδωσει το ατιμο!

    επισης εγινε ρυθμιση στις βαλβιδες στα 8.000 απο τοτε ποτε παλι..
    επιπλεον το λαδακι το καιει παραπανω απ'οτι τα προηγουμενα χρονια παρολο που κανω αλλαγη πριν τα κανονικα χιλιομετρα!
    για δισκακια το λεω γιατι σε λιγο καιρο απο τη σουζα θα χρειαστουν δυστυχως!
    και εχει πεσει η αποδοση γιατι πριν 2 χρονια οταν το ανοιγα κατεβαζε το κοντερ ολοκληρο.. 140 γραφει θα κλεβει και λιγο, τωρα 110 σχεδον ψαρωμενος κλεβει λιγο παλι! λογικο δεν ειναι να εχει πεσει? τα κιλα ειναι τα ιδια πανω-κατω του αναβατη
    enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..endu ro..enduro..enduro..enduro..

  5. #5
    ΥΓ. δεν ηξερα οτι φιλτρο λαδιου χρειαζεται καθε δευτερη αλλαγη λαδιων... αυτο ισχυει για ολα τα μηχανακια?
    enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..endu ro..enduro..enduro..enduro..

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από -ΣΦΑΧΤΗΣ- Προβολή μηνύματος
    ΥΓ. δεν ηξερα οτι φιλτρο λαδιου χρειαζεται καθε δευτερη αλλαγη λαδιων... αυτο ισχυει για ολα τα μηχανακια?
    Nαι ισχύει για όλα. Αν δεν το εχεις αλλάξει ποτέ, δικαιολογείται το πρόβλημα αλλά δεν φτιάχνεται χωρίς να τα χώσεις.
    Εφ όσον όπως λες καιει λάδια και λαδωνει και το μπουζί, θα χρειαστείς το πιστόνι και τα ελατήρια κι ενα ρεκτιφιέ.
    Τα μηχανάκια δεν χανουν τη δυναμη τους σε 20.000 χλμ, αλλά με το να μην αλλάζεις ποτέ το μικρό χάρτινο φίλτρο λαδιού εδω και τόσο καιρό σιγουρα εγινε ζημιά αφού θα ειναι πλέον super βουλωμένο.

    Και κάνεις και σούζες με το serow τρομάρα σου!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Και κάνεις και σούζες με το serow τρομάρα σου!

    Που ειναι το παράξενο;;;;;

    Εδώ κάνει κόντρες με παπιά και οδηγάει και ''ψαράκι''!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #8
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Και κάνεις και σούζες με το serow τρομάρα σου!
    Γιατί όχι; Μια χαρά σηκώνεται...

  9. #9
    ρωτησα τον πατερα μου..τελικα το αγορασε στα 10.000 χλμ. τοτε εγινε αλλαγη φιλτρου αλλα μεχρι τα 26.000 που ειναι τωρα ποτε ξανα.. προφανως να αλλαχτηκε μπουζι,μπορει και οχι αλλα εστω πως ειναι αλλαγμενο στα 10.000 μεχρι τα 26.000 εχει λαδωσει! δε σημαινει οτι βαζω μπουζι και σε μια εβδομαδα γινεται μαυρο (θυμαμαι ενα αυτοματο διχρονο 80αρι που ειχε ενας φιλος..καθε 2 μερες ηθελε μπουζι χαχαχ)

    Τωρα για αρχη θα αλλαξω φιλτρακι στην επομενη αλλαγη λαδιων.. επισης δεν ειπα οτι καιει* λαδι ενος χαλασμενου διχρονου! απλα καιει λιγο παραπανω απο την αρχη(φυσιολογικο μου φαινεται)
    τωρα ρεκτιφιε δεν καταλαβαινω γιατι χρειαζεται!
    Τελευταία τροποποίηση από -ΣΦΑΧΤΗΣ-; 29/06/2012 στις 17:02.
    enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..endu ro..enduro..enduro..enduro..

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από -ΣΦΑΧΤΗΣ- Προβολή μηνύματος
    τωρα ρεκτιφιε δεν καταλαβαινω γιατι χρειαζεται!
    To ρεκτιφιέ το χρειάζεται για να ξαναζωντανέψει, να σε βοηθήσει στις σούζες και να πατας και τα παπια επιτέλους.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    To ρεκτιφιέ το χρειάζεται για να ξαναζωντανέψει, να σε βοηθήσει στις σούζες και να πατας και τα παπια επιτέλους.
    Περιμένω εναγωνίως την Δευτέρα, τον Αντώνη..
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    χαχαχα αυτες οι απαντησεις μου ανεβαζουν το ηθικο!!

    οχι τωρα περα απο την πλακα..δεν κανω κοντρες.. κανα φιλικο ανοιγμα με κανα φιλο..

    εγω ξερω πως με το ρεκτιφιε ανοιγεις τον κυλινδρο και κατ'επεκταση μπαινει μεγαλυτερο πιστονι!δεν ισχυει αυτο?
    enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..endu ro..enduro..enduro..enduro..

  13. #13
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από -ΣΦΑΧΤΗΣ- Προβολή μηνύματος
    χαχαχα αυτες οι απαντησεις μου ανεβαζουν το ηθικο!!

    οχι τωρα περα απο την πλακα..δεν κανω κοντρες.. κανα φιλικο ανοιγμα με κανα φιλο..

    εγω ξερω πως με το ρεκτιφιε ανοιγεις τον κυλινδρο και κατ'επεκταση μπαινει μεγαλυτερο πιστονι!δεν ισχυει αυτο?
    Όσο πάει γίνεται και καλύτερο... Δώσε πόνο!
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #14
    χαχαχαχ ρε παιδια ειπα δεν ειμαι και ο ειδικος! καποια στιγμη ολοι μαθαινουν..μεχρι να μαθεις ρωτας πετας μ........ες. κανω καπου λαθος? θελω να μου πειτε!
    enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..endu ro..enduro..enduro..enduro..

  15. #15
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από -ΣΦΑΧΤΗΣ- Προβολή μηνύματος
    χαχαχαχ ρε παιδια ειπα δεν ειμαι και ο ειδικος! καποια στιγμη ολοι μαθαινουν..μεχρι να μαθεις ρωτας πετας μ........ες. κανω καπου λαθος? θελω να μου πειτε!
    Mην αγχώνεσαι.. την Δευτέρα θα σου πει ο ειδικός επί των Serrow oldman
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 12:33
  2. θελω να πατησω χωμα
    από GTZ750 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2005, 06:33
  3. Θελω Να Πω..
    από Μικρή Λουλού στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2005, 17:34
  4. Stacy Sanches... Αυτό θέλω να βλέπω...
    από Wizard13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 08:30
  5. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2003, 21:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF