Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: CBF 1000 ABS '07 Δεν παιρνει μπρος ο κινητηρας...

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της mikele13
    Εγγραφή
    08/07/2012
    Μηνύματα
    9

    CBF 1000 ABS '07 Δεν παιρνει μπρος ο κινητηρας...

    Καλημερα παιδια....
    καινουριος στο φορουμ και στην παρεα σας και θα ηθελα να μοιραστω το προβλημα μου μαζι σας αλλα και την βοηθεια σας αν γνωριζετε κατι...
    το συγκεκριμενο μηχανακι το πηρα "κουτατο" το 2007 και καθ'οτι "ψειρας" ακομα και σημερα η κατασταση της ειναι αριστη χωρις ιχνος γρατζουνιας...
    παρα πολυ καλο μηχανακι,αλλα δυστυχως στα ηλεκτρολογικα του ειναι χαλια.Θα μου πειτε γιατι???
    εχω αλλαξει 2 φορες μπαταρια,ευτυχως την πρωτη ειχα εγγυηση,μετα απο 3 χρονια αλλαξα πηνια διοτι εμεινα κοκκαλο στα καλα καθουμενα...
    να σημειωσω οτι την μηχανη την χρησιμοποιω καθημερινα λογω δουλειας.
    και το προσφατο προβλημα(πριν 1 εβδομαδα) που μου παρουσιασε ηταν το εξης....
    ολοι γνωριζουμε οτι παιρνει μπρος ο κινητηρας με την μια που λεμε...
    πριν κανα μηνα τα πρωινα που ηθελα να παρω την μηχανη για να παω στην δουλεια,οταν παταγα την μιζα,δεν επαιρνε αμεσως,την αφηνα να κανει 3-4 γυρους η μιζα και την αφηνα.
    εκλεινα διακοπτη κεντρικο(τον κοκκινο δεν τον δουλευω,τον εχω μονιμα στο on),ξαναπαταγα μιζα και επαιρνε αμεσως...
    την παρασκευη 6-7-12 παω στην δουλεια μου κανονικα,και το μεσημερι που πηγα να την παρω για να φυγω,δεν επαιρνε μπροστα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!
    με βοηθαει ενας συναδελφος δινοντας μου ρευμα με το αυτοκινητο του διοτι ειχαμε ξελιγωσει την μπαταρια,αλλα τζιφος....
    παρατηρησα οτι αναβοσβηνει το λαμπακι του PGM-FI και λεω εχει σχεση με το injection και γενικα με το ρευμα...
    τεσπα,καλω οδικη βοηθεια,την παω στον μαστορα που εχω,μου λεει σε καποιου πελατη του που ειχε το ιδιο προβλημα με μενα,ηταν το immobilizer,κοβεται καποια κεραια που εχει που ειναι κατω απο τον κεντρικο διακοπτη....
    βαζουμε καινουριο immobilizer για δοκιμη,αλλα παλι τα ιδια...
    ελεγξαμε συναγερμο spyball που εχω μηπως φταιει,τον ξεσυνδεσαμε,τζιφος....
    τελικα ειδαμε οτι δεν παει ρευμα στα μπουζι....
    του παω και το 2ο κλειδι μηπως ξεσυγχρονιστηκε το 1ο,αλλα δυστυχως το 2ο δεν δουλευε καθολου διοτι δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε...
    με λιγα λογια η μηχανη εχει γινει ΦΥΛΛΟ ΚΑΙ ΦΤΕΡΟ και ακομα ακρη δεν εχουμε βρει...
    ο μαστορας λεει οτι απο τον τροπο που αναβοσβηνει το PGM-FI και το βλεπει στο διαγνωστικο,ειναι οτι πρεπει να ειναι η ηλεκτρονικη....
    η οποια παει σετ με αλλα κλειδια.....
    φοβαται ομως μην την αγορασει τζαμπα και τελικα δεν ειναι αυτο το προβλημα.....
    εχει τυχει σε κανεναν απο σας ρε παιδια αυτο το προβλημα,η αν γνωριζει κατι μπας και βγαλω ακρη....

    η μηχανη μου ειναι αυτη...http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2239026/

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sernodas2
    Εγγραφή
    07/05/2010
    Μηνύματα
    503
    τι να πει κανεις....καινουργιο μοτο κ να βγαζει τοσα θεματακια... δεν ξερω πατα κ καμια φορα το διακοπτακι στο τιμονι μπας κ εχει κολησει η εχει πιασει μακα κ δεν κανει καλη επαφη...μην εισαι τοσο ψειρας γιατη καμια φορα η μοτο θελουν κ της ξεμουτσουνιες τους,γενους θυληκου βλεπεις,κανα σκαμπιλακι την καταλληλη στιγμη καλο τους κανει


    (δλδ το πουλας για να καταλαβω?)
    Όποιος γυρίζει μυρίζει

    κ όποιος κάθετε βρωμίζει

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της mikele13
    Εγγραφή
    08/07/2012
    Μηνύματα
    9
    τι να πω ρε φιλε,γαματο μηχανακι,με φοβερο μοτερ,ευκολια χρησης μεσα στην πολη,και να εχει αυτα τα θεματακια....
    μακαρι να ηταν το διακοπτακι,αλλα δυστυχως ΔΕΝ...
    πρωτα ο θεος να το φτιαξω,και αν βρεθει ενδιαφερομενος,ναι θα την δωσω διοτι κοιταω για κατι πιο οικονομικο αφου στην εποχη που ζουμε,κοιταμε να μαζεψουμε απο παντου...
    απο την φωτο μπορεις να δεις ποσο "τζιτζι" ειναι το εργαλειο....

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Ο μηχανικός ειναι εξουσιοδοτημενος; Το έβαλε στο διαγνωστικό και λέει ότι μάλλον ειναι η ηλεκτρονική; Τι διαγνωστικό ειναι αυτο; Εγω ξέρω ότι το βάζεις και σου βγάζει που ακριβώς υπάρχει το πρόβλημα. Πήγαινε το σε κάποιον που ξέρει και έχει την τεχνογνωσία, τα μηχανάκια πλέον έχουν σαράντα αισθητήρες και πενήντα ηλεκτρονικά παπαρακια, δεν ειναι για τον καθένα να τα φτιάξει!

    Με τα πηνία ΟΚ, πρόβλημα. Η μπαταρία όμως έχει κάποια διαδικασία αρχικής φόρτισης και συντηρησης. Διάβασε εδω και θα δεις πολλα. Μην βγάζουμε τα μηχανάκια σκαρτα επειδη δεν ακολουθούμε την σωστή διαδικασία. Την έχω πάθει κι εγω με τη μπαταρία είσαι διπλόν και έφταιγε και στις δυο περιπτώσεις το κατάστημα και ο μαστο Μητσος που κρίνει ότι η μπαταρία θέλει φόρτιση μισή ώρα, σε οτιδήποτε ρεύμα γουστάρει αυτός και μετα θα φορτίσει μονη της!

  5. #5
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Πόσες φορές αναβοσβήνει το FI και με τι διάρκεια;
    Give me fuel, Give me fire

  6. #6
    Εμένα το μόνο που δεν μου κολλάει είναι ο χαρακτηρισμός στην αγγελία "εξαιρετική κατάσταση " :a13:

    Δλδ αν πάρει κάποιος τώρα τηλέφωνο τι θα του πεις , εξαιρετική κατάσταση απλά αυτή τη στιγμή για κάποιο λόγο δεν λειτουργεί και δεν ξέρει και ο μάστορας γιατί

    Στα της βλάβης θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ...δλδ ή έχει διαγνωστικό και βλέπει ακριβώς ποιοι αισθητήρες χτυπάνε ή δεν έχει και λέει μπούρδες .

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    έχω το ίδιο, ίδιας ηλικίας, με 44000 χλμ και δεν είχα(τουλάχιστο εώς σήμερα) κανένα θέμα...
    το θέμα μπαταρία είναι κατασκευαστικό λάθος(9amp/h θα έπρεπε να ήταν 14τουλάχιστο) και το ξέρουμε όλοι, το σασί προέρχεται από το 600αρι το οποίο εώς τότε ήταν καρπυρατεράτο(λιγότερες οι ανάγκες ρεύματος), μοιράστηκαν δυστυχώς το ίδιο σασί και τον κλωβό της μπαταρίας ο οποίος με συγκεκριμένες διαστάσεις δεν μπορεί να εγκατασταθεί μεγαλύτερη μπαταρία..

    έτσι λοιπόν εάν καταπόνησες το μηχανάκι σου στην διάρκεια προβλημάτων με την μπαταρία η οποία είχε λιγότερο ρέυμα(την ύστατη στιγμή) για να πάρει μπροστά ή εαν έβαλες κινέζικη μπαταρία πάνω ή κανα σπρώξημο(για να πάρει) έτσι λογικά προήλθε και το πρόβλημα στα πηνία και πιθανόν στον ανορθωτή που λογικά πρέπει να τον άλλαξες μαζί με τα πηνία

    και η δική μου άποψη είναι οτι πρέπει να οφείλετε το πρόβλημα σου στο ηλεκτρικό κύκλωμα
    πρέπει να πάς σε κάποιον αποδεδειγμένα γνωστικό μάστορα
    1.να δεί που βγάζει error το injection (εάν βοηθάει)
    2.η μπαταρία παίζει να έχει βραχυκυκλωμένα στοιχεία και να γίνεται όλο αυτό
    3.Περιοδική λειτουργία ανορθωτή
    4.Προβληματικά μπουζοκαλώδια
    5.κεντρικός διακόπτης (bridge)
    6.kill switch (bridge)
    7.immobilizer
    8.πλαγιοστάτης
    9.ckp sensor
    10.πηνία (ξανά)
    11.και τελευταία την ηλεκτρονική

    εάν λυθεί το πρόβλημα ενημέρωσε σε παρακαλώ εδώ στο τοπικ για να έχουμε ένα μελλοντικό Advisory tip
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της mikele13
    Εγγραφή
    08/07/2012
    Μηνύματα
    9
    Kαλημερα παιδια.....
    Specialized μηχανημα διαγνωστικο δεν εχει,αλλα εχει το βιβλιο της Honda με ολα τα μοντελα και τις επεξηγησεις των βλαβεων...
    τον μαστορα τον ξερω χρονια,και παω εκει διοτι ειναι παρα πολυ ψειρας στην δουλεια του,και προσεχει το μηχανακι σου σαν να ειναι δικο του..
    στην HONDA δεν θα το πηγαινα να μου πιασουν τον λοκω.....
    chr1s_86 το FI αναβει 1 φορα σταθερα και μετα 2 διακοπτομενες.το βιβλιο λεει οτι εχει σχεση με ηλεκτρονικη....
    faraway οταν εβαλα την αγγελια δεν ειχα αυτα τα θεματα.....
    αν ενδιαφεροταν καποιος να την αγορασει δεν ξερω τι θα εκανα...
    εσυ τι θα εκανες στην θεση μου???
    θα εκανες το "παγωνι"και δεν θα ελεγες τπτ για να μπορεσεις να την δωσεις,η θα ελεγες οτι εχει προβληματα???
    οσο για την μπαταρια,το μηχανακι το εχω 5μιση χρονια και εχει 26000 χλμ.
    καταλαβαινετε λοιπον οτι εχει λιγο-δουλευτει το μηχανημα,και ναι ειδικα τον χειμωνα με τα κρυα που δεν την πολυκυκλοφορουσα,αναγκαζομουν
    καθε μερα να την βαζω μπροστα με τον φοβο να μην μεινω....
    doctoras αυτο που λες περι μπαταριας εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ,δεν ειναι δυνατον με τοσα ηλεκτρονικα που εχει επανω,
    να εχεις μια ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΣΕ ΑΜΒΕR!!!
    κινεζικη μπαταρια ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΠΟΤΕ.
    ενταξει,πιστευω σχεδον σε ολους τους κατοχους 1000 κυβικων θα εχουν αλλαξει μπαταρια,θα εχουν καψει πηνια(σε μερικους εχει τυχει και 2 φορες)
    το μηχανακι ειναι τελειο,αλλα αυτα τα προβληματακια ειναι που με στεναχωρουν...
    ελατε και σεις στην θεση μου ρε παιδια,εκανα το σκατο παξιμαδι για να την παρω "κουτατη"(10.200Ε)
    ημουν και ανεργος για 1μιση χρονο,και να μου σκαει ζημια πηνια εκεινη την εποχη......
    το γουσταρω τρελλα το μηχανακι,αλλα οι τσεπες και οι συγκυριες της εποχης,μας αναγκαζουν να πραξουμε διαφορετικα.......
    (γι'αυτο την εχω βαλει και αγγελια)
    τεσπα να μην σας ζαλιζω αλλο το μηχανακι φτιαχτηκε...
    και το προβλημα ηταν οι επαφες του κεντρικου διακοπτη που βαζουμε το κλειδι.....

    χρηματικα ηταν ευτυχως ανεξοδα(50Ε).....
    δεν αλλαχτηκε,απλα ανοιχτηκε και καθαριστηκαν οι επαφες..
    ολα καλα λοιπον και ευχομαι να μην εχω αλλο θεματακι....

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 7gibernau
    Εγγραφή
    24/06/2010
    Μηνύματα
    1.085
    κατι τετοιο εχω περασει και γω με το τυονο πριν 4 χρονια.
    για 4 μηνες επερνε μονο οταν του ερχοταν και ξερεις τι ηταν???μια λασκαρησμενη γειωση.....τις εχεις τσεκαρει???ποτε δεν ξερεις....
    Πωλείται Ποδηλατο commencal supernormal 2 29"
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153604

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της mikele13
    Εγγραφή
    08/07/2012
    Μηνύματα
    9
    τι να σου πω φιλε μου,ο μαστορας τα τσεκαρε ολα αυτα και λεει ειμαι κομπλεδουρα....
    απο το στομα του και στου θεου τ'αυτι......

  11. #11
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikele13 Προβολή μηνύματος
    chr1s_86 το FI αναβει 1 φορα σταθερα και μετα 2 διακοπτομενες.το βιβλιο λεει οτι εχει σχεση με ηλεκτρονικη....
    Αυτό δείχνει πρόβλημα στο κύκλωμα του πρώτου μπεκ ψεκασμού και όχι ηλεκτρονική. Πιθανόν να μην έπαιρνε ρεύμα λόγω του προβλήματος στις επαφές του διακόπτη που βρήκατε... Αφού επισκευάστηκε όλα καλά!
    Give me fuel, Give me fire

  12. #12
    Νέο μέλος Το avatar του/της mikele13
    Εγγραφή
    08/07/2012
    Μηνύματα
    9
    λοιπον παιδια ΞΑΝΑΕΜΕΙΝΑ με το ιδιο προβλημα.....
    αλλα απο καλη μου τυχη και εντελως κωλοφαρδα το βρηκα...
    ο chr1s_86 εχει ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!!!
    απο το 1ο μπεκ στην μερια που ειναι τα πηνια δηλαδη,ειχε κοπει το καλωδιο απο το φισακι που ειναι μεσα στο πλαστικο βυσμα που κουμπωνει πανω στο μπεκ(μαυρο καλωδιο)
    οταν ακουμπαγε,δουλευε και οταν κουνιοταν,αντε γεια...
    εβγαλα το φισακι προσεχτικα με ψιλο κατσαβιδακι,κολλητηρι με καλαι και ολα μπομπα!!!
    τσαμπα το λυσιμο της μηχανης απο τον μαστορα...(ευτυχως δεν τον εχω πληρωσει ακομα...)
    τι διακοπτης και παπαριες.....
    παρτε και φωτο για αποδειξεις....Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00695.JPG 
Προβολές:	635 
Μέγεθος:	78,1 KB 
ID:	264405

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Ρε Μιχάλη, έλυσε όλη τη μηχανη ο μάστορας και δεν το είδε αυτο; Έχουμε καταλήξει να κάνουμε εμείς ηδουλεια τους!

  14. #14
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    απλό για το "κατηγορώ" πολύ δύσκολο για τον εντοπισμο δεν φταίει εδώ ο μάστορας
    το νου μας!!
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #15
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    απλό για το "κατηγορώ" πολύ δύσκολο για τον εντοπισμο δεν φταίει εδώ ο μάστορας
    το νου μας!!
    Δεν ξέρω αν υπάρχει φταίξιμο σε κάτι αλλά θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να ασχοληθεί να μάθει τι του λέει η μοτοσυκλέτα με το error code και όχι να λέει αοριστίες περί ηλεκτρονικής...
    Give me fuel, Give me fire

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. HELP Δεν παίρνει μπρος (CBF 600)
    από nikonian στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2018, 10:13
  2. CBF 600s ABS vs CBF 1000 ABS
    από franki26gr στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2008, 09:28
  3. Πρόβλημα! Δεν παίρνει μπρος!! (CBF-250)
    από SnakeMJK στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2005, 17:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF