Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Τράπεζα Πειραιώς? Ποτέ ξανά…

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    απλα πιστευω οτι εχουν λαθος ατομα σε επιμαχες θεσεις που χωρεις να εχουν τα προσοντα και της γνωσεις να εκτιμησουν την οικονομικη επιφανεια καποιου απο την ασχετοσηνη τους τον στελνουν στον τειρεσια. πιθανος τις θεσεις αυτες να την κατελαβαν με τον γνωστο ελληνικο τροπο την γλωσσα η το σηκομα των ποδιων. εμεις τι φτεμε ομως?

    Αυτό δυστυχώς ισχύει... Με την μεγάλη επέκταση των τραπεζών τα τελευταία χρόνια, τα κριτήρια πρόσληψης έγιναν πιο, ας το πούμε, χαλαρά.
    Αν προσθέσεις και το γεγονός του μεγάλου ανταγωνισμού που οδηγεί τις διοικήσεις να βάζουν πολύ υψηλούς στόχους πωλήσεων στους υπαλλήλους και να τους γεμίζουν άγχος, εύκολα οδηγούμαστε σε καταστάσεις σαν αυτή που περιέγραψες.

    Σκέψου οτι πολλά από τα νέα παιδιά που βλέπεις στα υποκαταστήματα έχουν προσωπικούς μηνιαίους στόχους (τόσες νέες κάρτες, τόσα δάνεια, τόσες καταθέσεις κλπ) και είναι με εξάμηνες και ετήσιες συμβάσεις που απλά ανανεώνονται χωρίς να γίνονται "μόνιμοι" (δηλ. αορίστου χρόνου μια και στον ιδιωτικό τομέα δεν υπάρχει μονιμότητα). Όπως θα κατάλαβες στα λέω εκ των έσω αυτά, κι εγώ στον "αμαρτωλό" και αντιδημοφιλή χώρο των τραπεζών είμαι.

    Θα μου πεις, εύλογα, τι φταις εσύ. Δίκιο έχεις...
    Σου εύχομαι να τελειώσουν όλα καλά και πάνω απ' ολα να προσέχεις την υγεία σου.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  2. #17
    Μουλιάσαμε Το avatar του/της marine521
    Εγγραφή
    06/04/2005
    Μηνύματα
    276
    Εις απάντηση και των δύο.

    Δυστυχώς κύριοι, (σε αυτό το θέμα), ζούμε στο αιώνα της τεχνολογίας. Η τράπεζα, (και η οποιαδήποτε τράπεζα) προσπαθώντας τόσο να περιορίσει τα κόστη της αλλά και να μπορεί να παρακολουθεί πιο εύκολα κάποιους κινδύνους οι οποίοι χρήζουν μεγαλύτερης προσοχής (μεγάλων οικονομικών μεγεθών) αυτοματοποιεί συγκεκριμένες διαδικασίες. Ιδιαίτερα σε περιπτώσεις καταναλωτικών δανείων αυτές οι διαδικασίες αυτοματοποιούνται ακόμα περισσότερο. Το κόστος για να προσλάβει έναν υπάλληλο να ασχολείται με τον κάθε κακομοίρη εξ ημών και με τα μερικά ευρουλάκια του είναι ιδιαίτερα μεγάλο.

    Ο Γιαγιάς αρκούδας ανέφερε ένα πολύ ωραίο παράδειγμα για το πώς κινεί την επιχείρηση του με τις επιταγές (Έτσι όμως δουλεύει η αγορά στις επιχειρήσεις). Εάν φίλε μου η σχέση που είχες με την Τράπεζα αφορούσε αυτά τα ποσά που κινείς με τις επιταγές να είσαι σίγουρος ότι η μεταχείριση θα ήταν διαφορετική. Για την Τράπεζα που σου δημιούργησε το πρόβλημα, (και χωρίς να θέλω να σε θίξω) είσαι άλλος ένας μικρός πελατάκος της καταναλωτικής που πήρε ένα μικρό δανειάκι, και κατάτασασε μαζί με πολλούς άλλους σε κουβάδες ομάδων για τις οποίες τα κριτήρια αξιολόγησης είναι τα ίδια όπως και τα κριτήρια έγκρισης ή απόρριψης. Η λήψη των αποφάσεων γίνεται μαζικά και μερικές φορές αυτόματα κατά ομάδες. Εάν δεν σε είχε αναγκάσεθ ο dealer να πάρεις το δάνειο από εκείνη την Τράπεζα αλλά την τράπεζα σου εσύ πιστεύεις οτι θα είχες πρόβλημα; Εγώ πιστεύω πως όχι. Τεχνικά πάντως (αν και δεν είμαι τεχνικός) φαντάσου έναν αλγόριθμο να τρέχει πίσω από κάθε δανειακό λογαριασμό μερικών χιλιάδων ευρώ και να ενημερώνει την βάση του Τειρεσία στην περίπτωση που παρουσιάστηκε καθυστέρηση στην πληρωμή των δόσεων ή μέρους δόσης για χ ημέρες. Δεν είναι άνθρωπος να καταλάβει ότι έβαλες τα μισά λεφτά και τα υπόλοιπα θα τα βάλεις σε 5 μέρες. Κάπως έτσι δουλεύουν τα πράγματα.

    Στα επιχειρηματικά δάνεια τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά. Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι τόσο θέμα ατόμων αλλά διαδικασιών.

    Τώρα αναφορικά με την ευκολία και την χαλαρότητα επιλογής των ατόμων μπορώ με βάση την μικρή μου εμπειρία ότι τα κριτήρια δεν είναι και τόσο χαλαρά όσο φαντάζεστε. Τα περισσότερα άτομα τουλάχιστον απ’όσο ξέρω εγώ δυσκολεύονται να μπουν σε τράπεζες ανεξαρτήτως με το πόσα πτυχία έχουν το καθένα. Και οι επιταγές που κόβει ο φίλος μας σε ύψος φτάνουν το ακαθάριστο εισόδημα τους αθροιστικά για μια πενταετία.

    Δεν ξέρω αν βοήθησα κάπως

  3. #18
    ειμαι αλλου Το avatar του/της dimitris74
    Εγγραφή
    09/08/2004
    Μηνύματα
    104
    εγω παντος το μονο που εχω καταλαβει ειναι οτι οι χειροτεροι πελατες των τραπεζων ειναι αυτοι που πληρωνουν στην ωρα τους,
    γιαυτο και διεκοψα καθε συνεργασια με την eurobank και οποτε με παιρνουν τηλεφωνο τους βριζω, δεν νοηται να εχεις πιστωτικη καρτα, να πληρωνεις τις δοσεις σου και με το παραπανω, αντι για 190 το ελαχιστο ηταν 200 και τις περρισοτερες φορες 210-220 και ευτοι οι καραγκιοζηδες να μην σου δινουν το δικαιωμα να αγορασεις κατι με την καρτα και να μην σου αυξανουν το πιστωτικο σου οριο.
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert

    Με ελάχιστη προσοχή, είναι κινητήρες που δεν χρειάζονται να έχουν κάποιο σοβαρό service πριν τα 200.000 χλμ. σε αντίθεση, με τους τετραμπ@ύρδελους Ιαπωνικούς που στα 40000 σου ζητάνε τα "οικονομικά" και εύκολα προσητά, σε όλους τους πληθωρικούς αγοραστές τους ανταλλακτικά...

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marine521
    Τώρα αναφορικά με την ευκολία και την χαλαρότητα επιλογής των ατόμων μπορώ με βάση την μικρή μου εμπειρία ότι τα κριτήρια δεν είναι και τόσο χαλαρά όσο φαντάζεστε. Τα περισσότερα άτομα τουλάχιστον απ' όσο ξέρω εγώ δυσκολεύονται να μπουν σε τράπεζες ανεξαρτήτως με το πόσα πτυχία έχουν το καθένα.

    Δεν φαντάζομαι, γνωρίζω, τα τελευταία 10 χρόνια. Το οτι δυσκολεύονται να μπουν δεν έχει να κάνει τόσο με την αυστηρότητα των κριτηρίων (εντάξει, όταν λέω χαλαρά δεν εννοώ χύμα...) όσο με την υπερπροσφορά overqualified υποψηφίων, παιδιών που έχουν 2-3 πτυχία Ελλάδας και εξωτερικού, καμία πείρα (γιατί όλοι απο κάπου ξεκινάμε) και οι ζητούμενες θέσεις είναι χαμηλόβαθμων και χαμηλόμισθων υπαλλήλων. Με δυο λόγια: έχουμε υψηλή ανεργία, ειδικά πτυχιούχων και αυτό ειναι που κρατά τους μισθούς στην Ελλάδα στα απαράδεκτα χαμηλά επίπεδα.

    Τώρα, στο θέμα που ταλαιπώρησε τον Γιαγιά-Αρκούδα, διαβάστε και την παρακάτω είδηση

    http://www.naftemporiki.gr/news/stat...21/1091384.htm
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #20
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marine521
    Ασε μας ρε πιτσιρίκο... Μάθε πρώτα τι ήταν ο Τειρεσίας και μετά έλα να μας πεις...
    για αρχή χαλάρωσε....
    μαθήματα ιστορίας στο σχολείο και όχι απο σένα.
    Νομίζω ότι δεν πρόσβαλα κανέναν,και η ηλικία μου τι σχέση έχει?


    Και μιας και μιλάς για προσωπικά δεδομένα εσύ άμα σου ερχόταν αύριο ένας να αγοράσει το μηχανάκι σου ή κάτι άλλο με δόσεις ή γραμμάτια δεν θα φρόντιζες να μάθεις εάν ο τυπάς έχει φεσώσει την αγορά;; (και αν μου πεις για μετρητά θα σου πω οτι είσαι βαθιά νυχτωμένος για το πως κινείται η αγορα)

    Και βέβαια θα κοίταζες να μάθεις απο οπουδήποτε και οποιονδήποτε. (Το ίδιο κάνουν και οι Τράπεζες).
    το να έχεις καθυστερήσει την αποπληρωμή μιας δόσης,σημαίνει ότι έχεις φεσώσει όλη την αγορά?

    και επιδή κάτι είπες για πρόγραμμα που δεν μπορεί να καταλάβει κάνεις μεγάλο λάθος.
    Οι βάσεις δεδομένων που κρατάνε οι για σένα οι τράπεζες (και τόσοι άλλοι) μπορούν να δούν αν είσαι πράγματι αφερέγγυος ή απλά καθυστέρησες μια δόση μια ή δυο φορές.


    Και βέβαια οι υπάλληλοι πρέπει να ξέρουν απλά δεν πρέπει να το δημοσιοποιούν.Λέγεται Τραπεζικό απόρρητο φίλε
    πρέπει να το ξέρουν όλοι οι υπάλληλοι?
    δηλαδή αν έχω λογαριασμό στην alpha στην Αθήνα,ο υπάλληλος στην Βέροια γιατί να ξέρει το υπολοιπό μου?
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


  6. #21
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587

    Τειρεσίας Α.Ε.

    Για όποιον θέλει να μάθει
    http://www.tiresias.gr/
    και
    http://www.tiresias.gr/law/law.html


    ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ
    ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    10 Απριλίου 1997
    ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 2472
    Προστασία του ατόμου από την επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα.

    ....μπλα μπλα μπλα ....

    Άρθρο 10
    Απόρρητο και ασφάλεια της επεξεργασίας

    2. Για τη διεξαγωγή της επεξεργασίας ο υπεύθυνος επεξεργασίας οφείλει να επιλέγει πρόσωπα με αντί_στοιχα επαγγελματικά προσόντα που παρέχουν επαρ_κείς εγγυήσεις από πλευράς τεχνικών γνώσεων και "προσωπικής ακεραιότητας για την τήρηση του απορ_ρήτου.
    ...παρέχουν επαρκείς εγγυήσεις....
    προσωπική ακεραιότητα....
    οκ,τώρα ασθάνομαι πολύ καλύτερα
    με την σαφήνεια του νόμου,και τα μέτρα που οφείλει να πάρει(τα ποιά?) η κάθε τράπεζα.
    Ο νόμος είναι σαφέστατος,επαρκείς εγγυήσεις!!!!!

    Δουλευόμαστε ή μου φαίνεται?


    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


  7. #22
    Highway To Hell... Το avatar του/της Boxer
    Εγγραφή
    16/03/2004
    Μηνύματα
    167
    Εγω γυρω στο 2000-2001 ειχα φεσωσει ολες τις τραπεζες.(μα ολες σας λεω).Ειχα καμμια δεκαρια δανεια του εκατομμυριου + 3-4 πιστωτικες και η δοση το μηνα εφτανε γυρω στις 400.000 δρχ.
    Εγω εβγαζα τοτε γυρω στις 250.000 και γυρναγα τα λεφτα γυρω γυρω.
    Κατα συνεπεια καθυστερησεις δοσεων 2-3 μηνων ηταν καθημερινα στο προγραμμα. Συν του οτι η Eurobank που σημειωτεον την πληρωνα πιο τακτικα απο ολους μου κατειγγειλε την καρτα και μου ζητησε ολο το ποσο εφαπαξ.

    Παρολα αυτα δεν μπηκα ποτε στον Τειρεσια , μπλοκ επιταγων βγαζω κανονικοτατα , την μηχανη μου την πηρα με δανειο ανετοτατα. Μονο η BMW δεν μου εγκρινε τη χρηματοδοτηση γιατι ειδε λεει δυσμενη στοιχεια σε μια περιοδο οπου ημουν πιο καθαρος και "φορτωμενος" απο ποτε. Αλλα και αυτο σε καλο μου βγηκε διοτι πηγα σε τραπεζα και πηρα πιο φτηνο δανειο απο τη χρηματοδοτηση της BMW.
    Εχω και καταδικαστικη αποφαση για γραμματια (που δεν φταιω βεβαια και ουτε εχω πληρωσει και αμα μπω στον Τειρεσια εχω στοιχεια που ο κυριος αυτος θα με πληρωνει μια ζωη) και στον Τειρεσια ειμαι λευκα περιστερα.

    Γιαυτο διαβαζω ολα αυτα που λεει ο αγαπητος φιλος Γιωργος και μου φαινονται λιγο τραβηγμενα.
    Πολυ μανουρα αδερφακι μου.
    Προς θεου δεν τα αμφησβητω ετσι;
    Απλα λεω οτι εχω κανει τρισχειροτερα και σε ολες τις "καλες" τραπεζες και δεν μου κανανε τιποτα.

    Ισως βεβαια να εχουν σκληρηνει τα πραγματα απο τοτε.

    Α και κατι αλλο.Εχω φιλο σε τραπεζα που με ενημερωνει τακτικα για το αν ειμαι στον Τειρεσια και ναι εχουν ολοι οι υπαλληλοι προσβαση στον Τειρεσια και αυτος ειναι ο λογος που ο Τειρεσιας βγηκε.Για να τον βλεπουν. Απλα κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να ειναι λιγοτερο αυστηρος σε καποιες υποθεσεις τουλαχιστον.
    Keep on rocking in a free world !!!

  8. #23




    τραπεζες??ο θανατος σου η ζωη τους.....το λοιπον ολα τα μοτο τα πηρα μεσω τραπεζης....περσυ τον νοεμβριο και αφου εχω πληρωσει
    2 απο 12 δοσεις παω στην eurobank για αποπληρωμη του δανειου και διαγραφει κυριωτητας
    ρωταω ποσο ειναι το υπολυπο και μου λενε δεν ξερουμε παρε στο e-banking και θα σου πουν ,τουςλεω γιατι δεν περνετε εσεις και γιατι δεν μπορειτε μεσω του υπολογιστη σας?τελος παντον περνω απο το σπιτι και μου λενε 2076 ευροπουλακια ...λεω οκ ευχαριστω και παω καρφι στην eurobank(ειναι 100μ απο το σπιτι μου)τους ενημερωνω οτι το e-banking μου ειπε το ποσο το καταθετο και τελος...μετα 2 μερες ζηταω εξωφληση απο e-banking και μου απαντανε οτι θα ερθει ταχηδρομικος απο αθηνα..περνανε 1,5μηνας και μου στελνουν ενα χαρτι αναλογο με αυτο τον δοσεων που γραφει επανω υπολοιπο 0,01
    ξανα τηλ στα κεντρικα τι εγινε ρε παιδια λεω.. καλα μου απαντανε θα το σβησουμε..
    μα καλα λεω αφου σας τηλ και μου ειπατε το ποσο τι ειναι τωρα αυτο?? οκ μου απαντανε μην κανετε ετσι..
    για να μην τα πολυλογο ξαναπαω στην τραπεζα με το χαρτι και δινω 0,05και τον λεω κιολας κρατα τα ρεστα
    ο κακομοιρος ταμιας τα επαιξε και μου λεει ρε φιλε το χαρτι ειναι πιο ακριβω απο το ποσο αστο δεν πειραζει...τελικα η πληρωμη εγινε κανονικα και η αρση της κυριωτητας και μπορεσα να [πουλησω την bmw φανταζεστε ομως το 0.01 αν το αφηνα κατα τα λεγομενα τους σε μερικα χρονια ποσο θα το εφταναν και ποιος ηταν αυτος ο εξυπνος που τυπωσε λογαριασμο με αυτο το ποσον η μηπως ειναι καποιο κολπο της τραπεζας για να σε τρεχουν.....
    ......''Only a Biker knows why a dog sticks his head out of a car window.'' ............
    "μοτοσυκλετα"..
    η μαγεια του μεγαλου ρισκου για ενα ονειρο που μονο εσυ βλεπεις......

  9. #24
    Highway To Hell... Το avatar του/της Boxer
    Εγγραφή
    16/03/2004
    Μηνύματα
    167
    Ειναι στο κολπο για να σε τρεχουν.
    Τα ιδια μου καναννε και μενα για 0,20 λεπτα.Και με στειλανε στην καλιθεα καπου να βρω ακρη.
    Γιατι ρε τους λεω . Εσεις τι ειστε ; μπακαλικο ; δεν ειστε η τραπεζα απο την οποια πηρα το δανειο ; καραγκιοζηδες.
    Keep on rocking in a free world !!!

  10. #25
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    δεν είναι μόνο οι υγιείς επιχειρήσεις που κινούνται εδω και πολύ καιρό με δανεισμό..

    είναι και οι κομπίνες που στήνονται και ειδικά με τον καιρό του χρηματιστηρίου τότε το 2000 που πολλές επιχειρήσεις έπαιρναν μεγάλα πακέτα με δάνεια σε δισσσσ

    έμπαιναν μέσα κάνανε αύξηση μετοχικού κεφαλαίου και μάζευαν χρήμα και με αυτό ξεπληρώνανε τα δάνεια..

    έσκασε το πακέτο με το χρηματιστήριο και μείνανε στην απέξω...

    και μετά?
    πουλάγανε σπίτια και βίλες οι μέτοχοι για να γλυτώσουνε και ψάχνουν ακόμα να βρούν τίποτα κορόιδα στη αλοδαπή που θα επενδύσουν σε υψηλού κινδύνου και ρίσκου μετοχές...

    και νάτανε μόνο αυτο...

    απο την άλλη οι ιδιώτες τα νυκοκυριά όπως λένε..είναι φεσωμένοι μέχρι το λαιμό..

    είμαστε ενα κλιστό σύστημα που ΔΕΝ παράγει τίποτα βασίζεται σε κομπίνες για να επιζήσει και κλαιγόμαστε...

    δεν βλέπω να τραβάει για πολύ η όλη ιστορία..

    τα κανόνια ήδη έχουν αρχίσει να βαράνε στη αγορά και στα νοικοκυριά..
    και η ζωή συνεχίζεται...

  11. #26
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    Γιώργο παρασκευή σήμερα,τι έγινε με τις εξετάσεις?όλα καλά?
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ποτε Ξανα Shell
    από R1100S στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 202
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2020, 10:29
  2. california school πότε ξανά?
    από gispy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2005, 20:27
  3. τραπεζα πειραιως.... το ασπρο και το μαυρο....
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2005, 10:52
  4. Ποτέ ξανά ΒΤ 014
    από nikonian στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 13:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF