Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Καλώς σας βρήκα, με προβληματισμούς και ερωτήσεις...

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2012
    Μηνύματα
    66

    Καλώς σας βρήκα, με προβληματισμούς και ερωτήσεις...

    Καλημέρα σε όλους...

    Κατ'αρχάς χαίρομαι πολύ που βρίσκομαι σε αυτό το forum το οποίο ξεζουμίζω όλο και περισσότερο τις τελευταίες μέρες!
    Ονομάζομαι Θοδωρής, είμαι 27 ( πιο πολύ για 17 με κάνω αλλά τέλος πάντων ) και σκέφτομαι να μπω πιο δυναμικά στο χώρο του 2τρόχου!
    Μέχρι σήμερα η εμπειρία μου είναι κάποια χιλιόμετρα με μία 50άρα vespa παλιά με συμπλέκτη, αρκετά επίσης χιλιόμετρα με μία 150άρα vespa αυτόματη της κοπελιάς μου, με το hornet 600 ('05-'06) του κολλητού μου και πολλά χωμάτινα (καταβάσεις) αλλά και ασφάλτινα χιλιόμετρα με το κατεβασιάρικο ποδηλατάκι μου
    Στο θέμα μου λοιπόν...Το ότι μένω πλέον (και για πολύ ακόμα πιστεύω) στην Αθήνα, με κάνει να σκέφτομαι όλο και περισσότερο να δώσω το 4τροχο σαραβαλάκι μου και να πάρω όπως είναι φυσικό σε ένα 2τροχο το οποίο πιστεύω θα μου λύσει τα χέρια, θα μειώσει τους χρόνους μετακίνησης αλλά και θα με βολέψει περισσότερο όπως και να έχει στην πρωτεύουσά μας. Εκτός αυτού, είναι όνειρο ζωής να αποκτήσω μία μηχανή.
    Η χρήση της λοιπόν θα είναι για μέσα στην Αθήνα, εκτός αυτής (πηγαίνω συχνά Ανάβυσσο) αλλά και για ταξίδια-άκια όπως π.χ. Πρέβεζα από όπου και κατάγομαι...
    Η αγορά της μηχανής αυτής δε θα είναι άμεση λόγω οικονομικών και άλλων προβλημάτων, αλλά κακό δεν κάνει να κάνουμε έρευνα αγοράς
    Προσωπική μου άποψη είναι πως ότι καβαλάμε πρέπει να μας αρέσει κιόλας, οπότε πριν τις συμβουλές σας θα αναφέρω κάποια μηχανάκια που μου αρέσουν και στη συνέχεια, μπορούμε να αποκλείσουμε ότι χρειαστεί με τη βοήθεια της εμπειρίας σας

    Στο δια ταύτα λοιπόν...Μου αρέσουν πάρα πολύ τα γυμνά μηχανάκια όπως πχ Hornet 600, Z750 ( η Agusta Brutale δε την αναφέρω γιατί ξεφεύγουμε από τα όρια της ρεαλιστικής αγοράς ), το ER-6N (αν και έχω ένα θέμα με τον ήχο του αλλά οκ...). Επίσης, αλλάζοντας κατηγορία, το hypermotard (άπιαστο σχεδόν χρηματικά) αλλά και το dorsoduro με ελκύουν πάρα πολύ! Σε άλλα δε θέλω να αναφερθώ γιατί θα το μπλέξω πολύ το θέμα...

    Το λοιπόν, θα ήθελα τις απόψεις σας, κατά πόσο θα μπορούσε ένας οδηγός, με τη μικρή μου εμπειρία, να μπει στον κόσμο του 2τρόχου (και στα χαρτιά πλέον) με ένα μηχανάκι από τα προαναφερθέντα ή κάποιο παρεμφερές με το λιγότερο κόστος για την υγεία του !

    Και πάλι χαίρομαι πολύ που είμαι μέλος αυτού του forum και ελπίζω σύντομα να ποστάρω τις 2τροχες ταξιδιωτικές εμπειρίες.

    Καλό ξημέρωμα, Θοδωρής

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Το Er6n ειναι μια πολυ καλη επιλογη για να ξεκινησεις, εφοσον εχεις τα μυαλα στο κεφαλι, μιας και το γκαζι ειναι γλυκοοοοοοοο

    Καλοριζικος

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2012
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Το Er6n ειναι μια πολυ καλη επιλογη για να ξεκινησεις, εφοσον εχεις τα μυαλα στο κεφαλι, μιας και το γκαζι ειναι γλυκοοοοοοοο

    Καλοριζικος
    Ευτυχώς έχω τα μυαλά στο κεφάλι, δυστυχώς μετά από πολλούς αδικοχαμένους φίλους μπήκαν στη θέση τους...Τόσα χρόνια δεν είχα πάρει την απόφαση να πάρω μηχανή ακριβώς γι'αυτό το λόγο...γιατί με φοβόμουν...
    Γιατί όμως το Er6n και όχι ένα hornet ή Ζ? Έχει να κάνει με την ποιότητα κατασκευής?Με τους λιγότερους ίππους?

    Ευχαριστώ για το welcome

  4. #4
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teoT Προβολή μηνύματος
    Ευτυχώς έχω τα μυαλά στο κεφάλι, δυστυχώς μετά από πολλούς αδικοχαμένους φίλους μπήκαν στη θέση τους...Τόσα χρόνια δεν είχα πάρει την απόφαση να πάρω μηχανή ακριβώς γι'αυτό το λόγο...γιατί με φοβόμουν...
    Γιατί όμως το Er6n και όχι ένα hornet ή Ζ? Έχει να κάνει με την ποιότητα κατασκευής?Με τους λιγότερους ίππους?

    Ευχαριστώ για το welcome
    το δικυλινδρο κατ'εμε ειναι φιλικοτερο για το νεο αναβατη σε σχεση με τα 4κυλινδρα που ψηλα ....ουρλιαζουν (εχουν ξεσπασματα μετα τις 6-8κ στροφες)
    Ειναι ελαφρυτερο αν θυμαμε καλα χαμηλοτερο αρα και ευκολοτερο να κουμανταρεις
    Και προφανως οι ιπποι ειναι λιγοτεροι και ευκολοτεροι να δαμασεις

  5. #5
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    ..............
    +1000
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #6

  7. #7
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Hornet 600 και έληξε το θέμα...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  8. #8
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Στη θέση σου δε θα πουλούσα το αυτοκίνητο για να πάρω μηχανή. Αν και για εμένα η μηχνή είναι έρωτας, πιστεύω ότι αμάξι πρέπει στάνταρ να υπάρχει. Ακόμη και ένα μικρό των 2.000€ που υπάρχουν σήμερα άπειρα στην αγορά. Προσωπική άποψη πάντα.

  9. #9
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    +1000
    Like.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2012
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    hornet 900!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Hornet 600 και έληξε το θέμα...
    Μήπως μπορείτε να αιτιολογήσετε τις απαντήσεις σας? Είναι καθαρά λόγω αρέσκειας για τα μηχανάκια αυτά ή πιστεύετε πως κάνουν για 1ο 2τροχο?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    Στη θέση σου δε θα πουλούσα το αυτοκίνητο για να πάρω μηχανή. Αν και για εμένα η μηχνή είναι έρωτας, πιστεύω ότι αμάξι πρέπει στάνταρ να υπάρχει. Ακόμη και ένα μικρό των 2.000€ που υπάρχουν σήμερα άπειρα στην αγορά. Προσωπική άποψη πάντα.
    Καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς και αν ήταν άλλοι οι καιροί, πολύ πιθανόν να έκανα αυτό που λες, αλλά φοβάμαι πως τα έξοδα θα είναι αρκετά για κάτι που θα κινείται μόνον σε εξαιρετικές περιπτώσεις...Μέχρι την αγορά της μηχανής βέβαια, πολλά μπορεί να αλλάξουν...

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    το γκαζι ειναι γλυκοοοοοοοο
    Και τι σχέση έχει το ER6N με Ζαχαροπλαστείο...???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    αν και κάτοχος hornet600:

    μην το πάρεις, γιατί τραβάει καλά μόνο σε ψηλές στροφές, κι αυτό πιθανότατα θα σε κουράσει

    μην το πάρεις γιατί είναι γυμνό και στα ταξίδια στην Πρέβεζα δεν θα μπορείς να το εκμεταλλευτείς, από τα 120χ/ω η αντίσταση του αέρα θα σε ενοχλεί και από τα 140χ/ω θα είναι σχεδόν αφόρητη

    μην το πάρεις γιατί καίει πολύ

    πάρε δικύλινδρο με fairing, που θα σου δώσει αρχοντική ροπή σε ΟΛΟ το φάσμα στροφών, και προστασία από αέρα, και χαμηλώτερη κατανάλωση

    π.χ. Versys, ER-6F, v-strom, sv650 etc.

    μικρώτερα μηχανάκια δεν σου προτείνω γιατί έχεις ήδη εμπειρία στα 600κεκ. άρα δεν είσαι αρχάριος

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teoT Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σε όλους...

    Κατ'αρχάς χαίρομαι πολύ που βρίσκομαι σε αυτό το forum το οποίο ξεζουμίζω όλο και περισσότερο τις τελευταίες μέρες!
    Ονομάζομαι Θοδωρής, είμαι 27 ( πιο πολύ για 17 με κάνω αλλά τέλος πάντων ) και σκέφτομαι να μπω πιο δυναμικά στο χώρο του 2τρόχου!
    Μέχρι σήμερα η εμπειρία μου είναι κάποια χιλιόμετρα με μία 50άρα vespa παλιά με συμπλέκτη, αρκετά επίσης χιλιόμετρα με μία 150άρα vespa αυτόματη της κοπελιάς μου, με το hornet 600 ('05-'06) του κολλητού μου και πολλά χωμάτινα (καταβάσεις) αλλά και ασφάλτινα χιλιόμετρα με το κατεβασιάρικο ποδηλατάκι μου
    Στο θέμα μου λοιπόν...Το ότι μένω πλέον (και για πολύ ακόμα πιστεύω) στην Αθήνα, με κάνει να σκέφτομαι όλο και περισσότερο να δώσω το 4τροχο σαραβαλάκι μου και να πάρω όπως είναι φυσικό σε ένα 2τροχο το οποίο πιστεύω θα μου λύσει τα χέρια, θα μειώσει τους χρόνους μετακίνησης αλλά και θα με βολέψει περισσότερο όπως και να έχει στην πρωτεύουσά μας. Εκτός αυτού, είναι όνειρο ζωής να αποκτήσω μία μηχανή.
    Η χρήση της λοιπόν θα είναι για μέσα στην Αθήνα, εκτός αυτής (πηγαίνω συχνά Ανάβυσσο) αλλά και για ταξίδια-άκια όπως π.χ. Πρέβεζα από όπου και κατάγομαι...
    Η αγορά της μηχανής αυτής δε θα είναι άμεση λόγω οικονομικών και άλλων προβλημάτων, αλλά κακό δεν κάνει να κάνουμε έρευνα αγοράς
    Προσωπική μου άποψη είναι πως ότι καβαλάμε πρέπει να μας αρέσει κιόλας, οπότε πριν τις συμβουλές σας θα αναφέρω κάποια μηχανάκια που μου αρέσουν και στη συνέχεια, μπορούμε να αποκλείσουμε ότι χρειαστεί με τη βοήθεια της εμπειρίας σας

    Στο δια ταύτα λοιπόν...Μου αρέσουν πάρα πολύ τα γυμνά μηχανάκια όπως πχ Hornet 600, Z750 ( η Agusta Brutale δε την αναφέρω γιατί ξεφεύγουμε από τα όρια της ρεαλιστικής αγοράς ), το ER-6N (αν και έχω ένα θέμα με τον ήχο του αλλά οκ...). Επίσης, αλλάζοντας κατηγορία, το hypermotard (άπιαστο σχεδόν χρηματικά) αλλά και το dorsoduro με ελκύουν πάρα πολύ! Σε άλλα δε θέλω να αναφερθώ γιατί θα το μπλέξω πολύ το θέμα...

    Το λοιπόν, θα ήθελα τις απόψεις σας, κατά πόσο θα μπορούσε ένας οδηγός, με τη μικρή μου εμπειρία, να μπει στον κόσμο του 2τρόχου (και στα χαρτιά πλέον) με ένα μηχανάκι από τα προαναφερθέντα ή κάποιο παρεμφερές με το λιγότερο κόστος για την υγεία του !

    Και πάλι χαίρομαι πολύ που είμαι μέλος αυτού του forum και ελπίζω σύντομα να ποστάρω τις 2τροχες ταξιδιωτικές εμπειρίες.

    Καλό ξημέρωμα, Θοδωρής

    ama paris esi mixani 8a vgalo ke ego malia...
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2012
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ego_o_idios Προβολή μηνύματος
    ama paris esi mixani 8a vgalo ke ego malia...
    Και δε θέλεις?
    Ξερενόμαστε από κάπου?

  15. #15
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    +1000
    +900

    καλος ορισες!
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF