Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: C-50 αξίζει ο κόπος?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    10

    C-50 αξίζει ο κόπος?

    Γεια σας φίλοι μου…. Είμαι της παλιάς σχολής και γω ηλικιακά, και οδηγούσα μηχανή (η μάλλον μηχανές) από τα 12 μου χρόνια… σήμερα 42 χρονών πια, έχω μια δεκαετία χωρίς μηχανή…. Ένας φίλος έχει λυμένο στον πάγκο του ένα C-50 6v το στρογγυλοφάναρο χρώματος μπλε, μοντέλο πιθανόν αρχές 80 ίσως και νωρίτερα μιας και η άδεια (ναι έχει άδεια! και πινακιδα με 2 γράμματα και 2 αριθμούς!!!) δεν γράφει μοντέλο παρά μόνο τους αριθμούς πλαισίου. Ο φίλος λοιπόν απ ότι μου λέει το παπάκι δούλευε και το είχε λύσει για να το βάψει, όμως το έχει παρατήσει λυμένο όλα αυτά τα χρόνια. Μου το χαρίζει λοιπόν και το μόνο που χρειάζεται είναι να θεωρήσω την άδειά του, που έχει μείνει αθεώρητη από το 1993. Ρώτησα στην τροχαία και μου είπαν ότι θα στοιχίσει 237 €. Επειδή μεγάλωσα με τέτοια μηχανάκια, ψήνομαι να το ξαναζωντανέψω. Η ερώτησή μου είναι απλή : αξίζει ο κόπος? Πέρα από συναισθηματισμούς αλλά στην ουσία! Θα αντέχει να με πηγαίνει γύρω γύρο για μικροδουλίτσες, η λόγω ηλικίας θα με προδώσει? Οι επιλογές που έχω είναι 3. Η πληρώνω για να θεωρήσω την άδειά του, το συναρμολογώ και το κυκλοφορώ, η πληρώνω την άδειά του και το πουλάω (άραγε πόσο εκτιμάται αυτό το μηχανάκι σήμερα?) η το δίνω έτσι για ανταλλακτικά. Περιμένω προτάσεις και ιδέες!!!
    Φιλικά Γιάννης
    Τελευταία τροποποίηση από jdrossos; 29/08/2012 στις 10:10.

  2. #2
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Αυτό τον καιρό ψάχνω και εγώ ένα "πεθαμένο" μηχανάκι σαν και εσένα έχω βρει αρκετά αλλά έχουν να πληρώσουν τέλη κυκλοφορίας προ αμνημονεύτων χρόνων.
    Και ακόμα ψάχνω βέβαια(ακούει ο Παλιοκρητίκαρος?) που θα πάει θα βρω κοντά είμαι ....
    Με μια 100ρα βρίσκεις 6βολτο δεμένο σε μέτρια κατάσταση αλλά θα θέλει ανακατασκευή όπως θέλει και αυτό που βρήκες .
    Αν σου περισσεύουν τα εβρώπουλα και πιάνουν τα χέρια σου μην το σκέπτεσαι θα έχεις ένα "καινούργιο" παπί και εμείς άλλο ένα φωτορομάντζο ανακατασκευής
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gregogti
    Εγγραφή
    22/06/2011
    Μηνύματα
    393
    φτιαχτο αν πιανουν τα χερια σου και θα ειναι μια χαρα για μες την πολη
    KLE 400-XT 250.

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Φτιαχτο αλλα μην θεωρησεις την αδεια...

    δεν αξιζει.... ειδικα αν δεν μενεις σε μεγαλη πολη.

    Αν δεν ειχε προβλημα, το 6ν ειναι σκυλι αξιοπιστιας

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2012
    Μηνύματα
    84
    παρτο,φτιαχτο,δωσε και τα 237,μη στα πρηξουν σε κανα μπλοκο,και θα χεις ενα σκυλι για καθε μερα.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    10
    κατέβασα και το service manual και ελπιζω να το συναρμολογισω.... ;-) γιατι το δυσκολο για μενα ειναι οτι δεν το ελυσα εγω ωστε να βαλω τα "σημαδια" μου.....

  7. #7
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παντα αξιζει ο κοπος για ενα 'C',προχωρα αφοβα.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της whatever
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jdrossos Προβολή μηνύματος
    κατέβασα και το service manual και ελπιζω να το συναρμολογισω.... ;-) γιατι το δυσκολο για μενα ειναι οτι δεν το ελυσα εγω ωστε να βαλω τα "σημαδια" μου.....
    είναι εύκολο να μου στείλεις το λινκ με πμ ;

  9. #9
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.953
    ο πατέρας μου έχει ένα μοντελο του 1981! και με λίγη και σωστή συντήρηση είναι ακόμη αποδοτικό και άψογο, όμως το εχει πάει στο εξοχικό μας στο λουτράκι και το χρησιμοποιεί εκει κυρίως αλλά στην ουσία δε του έχει βγάλει κανενα μηχανικό πρόβλημα τουλάχιστον τα ταιλευταία 10 χρόνια που θυμάμαι τον εαυτό μου πάνω σε αυτό.απλά κάντο είναι όμορφο δυκικλο..
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από whatever Προβολή μηνύματος
    είναι εύκολο να μου στείλεις το λινκ με πμ ;
    φυσικα ;-)

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της papg
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    70
    Πρίν 2 χρόνια έκανα ολική επαναφορά σε εργοστασιακό επίπεδο σε ένα C50 6volt του 1983 πρώτο παπί γαρ. Αξίζει και παρα αξίζει π΄αρε και το μάνιουαλ για επισκευή στα ελληνικά
    https://rapidshare.com/#!download|33....pdf|79531|0|0

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/04/2013
    Μηνύματα
    3
    Αν είχες την καλοσύνη μπορείς να μου το στείλεις κι εμένα το μάνιουαλ στα ελληνικά;
    Στο μέιλ μου niklasbakop@hotmail.com
    Υπόχρεος

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF