Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726

    ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ

    Τριαντάρης 1,80 cm και ~130 kg (κάνω δίαιτα μη με κράξετε) δεν έχω εμπειρία από μηχανές η μηχανάκια (τον επόμενο μήνα ξεκινάω μαθήματα) Ήταν να πάρω μηχανή πριν κάτι μήνες αλλά στράβωσε η δουλειά.
    Όπως και να έχει από μέσα Φεβρουαρίου θα κάνω συχνά ταξίδια Αθήνα - Λακωνία περίπου δύο με τρεις φορές το μήνα. Λεφτά για βενζίνες με αυτοκίνητο είναι πάρα πολλά ειδικά αν συνυπολογιστεί πως ένας από τους κύριους σκοπούς της μηχανής θα είναι το καθημερινό ανέβα-κατέβα του Ταΰγετου και όλης της Νότιας Μάνης. Υπάρχει κάτι που να μπορεί να προταθεί με 1500-2000 (έχω υπολογίσει ξεχωριστά κόστος εξοπλισμού) όπου να μπορώ να κάνω αυτή τη δουλειά; προφανώς θέλω κάτι που να μπορεί να κάνει αργά και οικονομικά ταξιδάκια και να μπορεί και να πατάει χώμα άνετα με μικρές φυσικά ταχύτητες.
    Άρα έχουμε και λέμε φτηνό, οικονομικό, να μη χαλάει, να μπορεί να κάνει ταξίδια με 100-120 χλμ/ώρα και να μπορεί να πηγαίνει βουνό (όχι σε γκρεμούς ). Ξέρω πώς ζητάω πολλά αλλά η ανάγκη...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    honda xrv 750 africa twin


  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mparmpanik
    Εγγραφή
    20/05/2009
    Μηνύματα
    171

    Re: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από skylaros

    Άρα έχουμε και λέμε φτηνό, οικονομικό, να μη χαλάει, να μπορεί να κάνει ταξίδια με 100-120 χλμ/ώρα και να μπορεί να πηγαίνει βουνό (όχι σε γκρεμούς ).
    ολα τα τρανσαλπ τα 600 και τα 650.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    ωραία και δικύλινδρα με ότι συνεπάγεται αυτό, αλλά έχω την εντύπωση πως είναι βαριά για εμένα καθότι όπως είπα έχω πραγματικά πολύ μικρή εμπειρία.

  5. #5
    Γειά σου σκύλαρε !( φιλόζωος να υποθέσω ; )

    Λιγάκι δύσκολα τα πράματα και οι επιλογές που σου έδωσαν πιο πάνω είναι ταμάμ .
    Γνώμη μου είναι να δεις τί γίνεται με το πως θα κουμπώσεις και θα αντιδράσεις οδηγώντας μηχανή .
    Έχεις πολλές πιθανότητες να τα πας καλά με τα μοντέλα αυτά λόγω σώματότυπου .

    Τώρα αν θές κοίτα και σε Χτ 500-600 αλλά θα δυσκολευτείς στο πήγαινε -έλα στην Αθήνα . Σχετικό βέβαια γιατί φιλαράκι ξεκίνησε με το Χτ600 από Κρήτη για Αλεξ/πολη και πίσω .

    Το άλλο θέμα είναι πως αν κάνεις τέτοιες βόλτες το χειμώνα , δεν φτάνει το μποφανάκι ,κρανάκι κτλ ..Εκεί θες αδιάβροχα , καλά γάντια κτλ .

    Δεν ξέρω τον πωλητή ,αλλά είναι κάπως όπως το περιγράφεις . http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1981438/

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Καλησπερα φιλε, το αφρικα και το τρανσαλπ που σου προτειναν ειναι ιδανικα για αυτα που ζητας (ιδανικα για ταξιδι αφου προσφερουν καλυψη απο τον αερα,ανετη σελα - στο αφρικα ισως να του βαλεις μια αφτερμαρκετ). Την εμπειρια αν εισαι προσεκτικος θα την αποκτησεις, για τον σωματοτυπο σου ομως (χωρις καμια παρεξηγηση) οτιδηποτε αλλο (πιο ελαφρυ,πιο στενο,λιγοτερα κυβικα,πιο χαμηλο) θα σε κουραζει αργοτερα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    ψηφίζω κι εγώ υπέρ αφρικα. Μη το φοβάσαι το θέμα με την εμπειριά, μυαλό έχεις υποθέτω (30άρης) θα της πάρεις τον αέρα σιγά σιγά. Το δικύλινδρο είναι θα έλεγα ευκολότερο απο το μονοκύλινδρο ειδικά στα ξεκινηματα (που είναι και πιο "ψοφιο". αλλά αυτό δεν είναι κακό στη περίπτωσή σου) ή στο ότι δε σκορτσάρει τόσο έυκολα χαμηλά.

    Με την οικονομική κατάσταση που επικρατεί και αν έχεις το χρήμα στο χέρι θα βρείς πολύ καλή περίπτωση ειδικά τώρα που είναι χειμώνας και δεν αγοράζει κανένας. Μη βιαστείς στις αποφάσεις σου και να κάνεις επένδυση στον εξοπλισμό (ότι πάρεις θα το βρείς μπροστά σου)

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Σας ευχαριστώ όλους για τις μέχρι τώρα προτάσεις σας

    Ναι αγαπάω πολύ τα ζώα

    καμιά παρεξήγηση για το σωματότυπο μου αφού είμαι χόντρος!

    Είχα σκεφτεί για Suzuki freewind, Aprilia Pegaso και αν έβρισκα σε αυτά τα λεφτά ( ας όψεται η μακροχρόνια ανεργία ) κάνα BMW GS650 2001-2003 με abs εξαιτίας της απειρίας μου. Με αυτά που μου λέτε με βάζετε σε σκέψεις και σας ευχαριστώ για αυτό.

  9. #9
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    σωστοι οι φιλοι απο πανω.η τελικη αποφαση σε εσενα θα ειναι.αυτα που ειπες,ειδικα απριλια θα πρεπει να γνωρισεις και ενα καλο μαστορα στην σπαρτη που θα πηγαινεις συχνα.και το τρανσαλπ και το αφρικα πολυ αξιοπιστα και "σκυλια"...εφοσον θα κανεις ταξιδια,ανεβα στην σελα τους κανε μια βολτα και οτι σε βολεψει.τον αερα ευκολα η δυσκολα θα τους τον παρεις θες δεν θες .καλη αναζητηση και καλους δρομους..
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  10. #10
    ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ KLE 500





    Τής Καβασάκι,πού είναι μέν παλιό ,όμως τό βρίσκεις πολύ φθηνό καί κάτω
    άπό 2000 εύρώ,είναι πολύ φιλικό καί ευκολοδήγητο καί γιά έναν συνετό
    όδηγό πρωτάρη καλύπτει καί τήν όδηγική άπειρία μέ τή θέση όδήγησης.
    Θεωρώ ότι τό Άφρικα δέν ένδείκνυται γιά άρχάριο.
    Συμφωνώ άπόλυτα μέ τά τρανσάλπ 600 καί 650.
    Σίγουρα τά μονοκύλινδρα είναι τά πιό εύκολα καί οίκονομικά μέ τά 100-120κμ.
    Πηγαινοερχόμουν μέ μονοκύλινδρο 2 χρόνια Πάτρα - Θεσσαλονίκη.
    Είναι θέμα διάθεσης,συμβιβασμών καί ήλικίας.
    Μέ δεδομένο ότι είσαι 30 ,πετάς...!!
    Καλώς μάς ήρθες στόν κόσμο τής μοτό,
    καί καλά ταξίδια........






  11. #11
    Το μηχανακι που θελεις να παρεις με 2.000 ευρω max, θα καιει το ιδιο (αν οχι περισσοτερο) απο το αυτοκινητο που εχεις (αν το οδηγεις οικονομικα) για τις διαδρομες που λες.
    Εκτος αν ειναι αυτοκινητο 30ετιας σταγερ

    Ξανασκεψου το.. κ στο μεταξυ μαζεψε κανενα φραγκο ακομα

  12. #12
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    +1 στο αφρικα
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    λ7 δε παίζει να μαζευτούν για την ίδια την αγορά της μοτό αλλά για όλα τα παρελκόμενα. Το 650 το transalp είναι μια χαρά μηχανάκι και από κραδασμούς αποδεκτό (έχω καβαλήσει) και σίγουρα υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου. Το kle το βγάζουμε εκτός γιατί μου δίνει μια αίσθηση ανασφάλειας λόγο του ύψους του. Η αφρικάνα είναι μια πολύ όμορφη μηχανή πολύ καλή σε ότι κάνει αλλά σίγουρα δεν είναι για την εμπειρία μου. Να συμπληρώσω ότι η μηχανή θα έχει αυτή την καθαρά χρηστική αξία μόνο για έξι μήνες, από εκεί και μετά βλέπουμε.

    ps:Το αυτοκίνητο καίει 8-9 λίτρα τα 100 χιλιόμετρα σε ταξίδι με 120-140 από εκεί και πάνω καίει άστα βράστα, συνυπολόγισε το κόστος των διοδίων και το κόστος των διαδρομών σε ακτίνα Ταίναρο- Σπάρτη και φυσικά τις ορεινές διαδρομές αλλά και τους χωματόδρομους που διέπουν αυτές τις περιοχές.

    Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τις προτάσεις σας

  14. #14
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    απο τη στιγμη που απορριπτεις το αφρικα και εχεις δοκιμασει και το τρανσαλπ και θεωρεις οτι σε καλυπτει κιολας, go for it.

    καλη αγορα και καλους δρομους να χεις.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mparmpanik
    Εγγραφή
    20/05/2009
    Μηνύματα
    171
    το τρανσαλπ 650 θα σου καιει περιπου 6 λιτρα στα 100.
    χοντρικα με 15 λιτρα θα σε παει 250 χιλιομετρα και θα εχεις και λιγο να πας μεχρι το βενζιναδικο.
    αν το επιλεξεις ΜΗΝ ΒΑΣΙΣΤΕΙΣ ΠΟΤΕ στον δεικτη βενζινης του.
    δειχνει οτι τον φωτισει ο θεος.
    μετρα χιλιομετρα και μολις κανεις 250 μπες σε βενζιναδικο.
    ετσι δεν θα μεινεις ποτε στον δρομο.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ...
    από waterlicious στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 21:24
  2. ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ
    από NIKOLAS1976 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2005, 18:37
  3. ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ
    από SKIP στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 09:39
  4. Αγορα ΜηΧανησ
    από noble στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2004, 00:11
  5. Αγορα ΜηΧανησ
    από noble στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2004, 16:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF