Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 62

Θέμα: Πρόβλημα με μεταβίβαση τρακαρισμένης μηχανής!! SOS όποιος γνωρίζει!!!

  1. #1

    Πρόβλημα με μεταβίβαση τρακαρισμένης μηχανής!! SOS όποιος γνωρίζει!!!

    Γεια χαρά!
    Είχα ακριβώς πριν 2 χρόνια (1/10/10) ατύχημα με την μηχανή μου, το οποίο με έστειλε και στο νοσοκομείο 1 μήνα. Με τράκαρε μια γυναίκα οδηγός (όχι ότι υπονοώ κάτι) μέσα στην πόλη των Σερρών, μέρα μεσημέρι παραβίασε STOP σε κεντρική οδό! :/

    Τέσπα, τότε μου λέγανε ότι ίσως είναι καλά να μεταβιβάσω την μηχανή σε κάποιον άλλον για να μη μου ζητήσει η ασφαλιστική την κυριότητα της. Εγώ όμως επειδή είχα άλλα θέματα, 1μισο χρόνο θεραπείες κτλ κτλ κτλ, δεν έδωσα σημασία, σκέφτηκα ούτως ή άλλως ότι είναι κάτι που μπορώ να το κάνω κάποια άλλη στιγμή.

    Τώρα έφτασε η στιγμή που και ο δικηγόρος μου είπε ότι πρέπει να μεταβιβάσουμε την μηχανή, στον αδερφό μου πχ, ώστε να μη φαίνεται στο όνομα μου γιατί θα προβούμε σε συμβιβασμό και η ασφαλιστική της γυναίκας που με χτύπησε θα μου ζητήσει την άδεια της μηχανής. Πάω εγώ στο Μηχανολογικό Σερρών και μου ζητάνε ΚΤΕΟ!
    Αλήθεια δε θυμάμαι αν έχω περάσει ΚΤΕΟ, έχω την εντύπωση ότι δεν την είχα περάσει γιατί ήταν καινούργια και αν δεν κάνω λάθος τα καινούργια οχήματα δεν χρειάζονται για κάποιο χρονικό διάστημα (4 χρόνια?), αγοράστηκε το 2008. Από την άλλη δε ξέρω αν την είχα περάσει ΚΤΕΟ, δε θυμάμαι καθόλου και το κακό είναι ότι πέρισυ μου έκλεψαν το τσαντάκι μου όπου μέσα είχα ότι είχα καθώς και όλα τα χαρτιά της μηχανής! Οπότε αν είχα ΚΤΕΟ θα το είχα εκεί μέσα, αλλά δε ξέρω αν είχα. Πήγα στο μηχανολογικό και έβγαλα καινούργια άδεια, αφού δήλωσα την απώλεια της στην αστυνομία κτλ κτλ.

    Τώρα πάω να κάνω μεταβίβαση την μηχανή στον αδερφό μου και μου ζητάνε ΚΤΕΟ. Το πρόβλημα είναι ότι η μηχανή είναι τρακαρισμένη και δε μπορώ να την περάσω ΚΤΕΟ. Δλδ εγώ, βάση ελληνικού νόμου, πρέπει να φτιάξω την μηχανή με δικά μου έξοδα, να την πουλήσω και μετά να αποζημιωθώ από την ασφαλιστική.. ????

    Από την άλλη κάποιος μου είπε να βρω σε ποιον νομό στην Ελλάδα δεν υπάρχει ΚΤΕΟ για μηχανές και να συνεννοηθώ με το μηχανολογικό του νομού να μου κάνουν την μεταβίβαση αυτοί, χωρίς ΚΤΕΟ κτλ. Ισχυεί κάτι τέτοιο? Αν ναι ποιος νομός είναι αυτός να πάω αύριο κιόλας να το κάνω?? (Καστελόριζο? :P)
    Υπάρχει κάποια λύση που μπορώ να κάνω ώστε να μη χάσω την κυριότητα της μηχανής και να αποζημιωθώ κανονικά?

    Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε βοήθεια!
    Κώστας

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Δηλαδή σου βγάζουν ολική τη μηχανή και θα αποζημιωθείς γι' αυτό;

    Ή εγώ κάτι χάνω ή κάτι δε μας λες καλά...

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karhariasgr Προβολή μηνύματος
    Γεια χαρά!

    Υπάρχει κάποια λύση που μπορώ να κάνω ώστε να μη χάσω την κυριότητα της μηχανής και να αποζημιωθώ κανονικά?

    Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε βοήθεια!
    Κώστας


    Δεν γίνονται αυτά... η ασφαλιστική για να σε αποζημιώσει με ολική ασφαλώς και θέλει την κυριότητα της μηχανής...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    604
    και αμα την μεταβιβασεις πως θα παρεις αποζημιωση αφου δεν θα ειναι δικη σου...δεν την δικαιουσε......
    κατι δεν μας λες σωστα......

    Αμα σε αποζημιωσει η ασφαλιστικη και στην βγαλει ολικη την μηχανη...τοτε θα πρεπει να τους την δωσεις....αφου στην πληρωσαν.....ετσι γινεται....
    και οτι αλλο σου αποζημιωσουν (κρανος, παντελονι, παπουτσια κτλ, κτλ ) τους τα δινεις........
    δεν καταλαβεινω τον λογο που θα πρεπει να την μεταβιβασεις !!

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  5. #5
    Την ίδια απορία έχω κι εγώ. Γιατί θέλεις να κρύψεις την μηχανή; Έφταιγες και καταδικάστηκες;

  6. #6
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Να πας μαζί με τον δικηγόρο σου στο κεπ και να πεις στους αδιάβαστους μλκες εκεί ότι το κτεο είναι υποχρεωτικό για τα αυτοκίνητα μέχρι τεσσάρων ετών και για τις μηχανές με άδεια από το 1998 και πριν......
    Keep spamming!!!:a13:

  7. #7
    Δηλαδή , για να καταλάβω :

    -τράκαρες.
    -σου έβγαλε η ασφαλιστική ΟΛΙΚΗ καταστροφή.
    -για να σε αποζημιώσει πρέπει να γίνει μεταβίβαση.
    -για να γίνει μεταβίβαση , πρέπει να περάσει ΚΤΕΟ η ….ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΕΝΗ μηχανή !!!!!!

    Δηλαδή , αν είχες ασφάλεια κλοπης και στην έκλεβαν , για να σε αποζημιώσει θα σου ζηταγε να …. Βρεις την μηχανη να την περάσεις ΚΤΕΟ για να τους την μεταβιβάσεις ?

    Ή είναι τελείως ηλίθιοι ή κάτι δεν σου λένε καλά…

  8. #8
    οχι δεν υπάρχει ολική ζημιά, ούτε ολική αποζημίωση. Έχω το τελευταίο το Transalp XLV 700 της HONDA.

    Πως έγινε, σόρρυ αν τα μπερδεύω λίγο αλλά και εγώ "καινούργιος" είμαι σε τέτοια και μακάρι να μη τα είχα ποτέ μου!

    Λοιπόν, αγοράζω την μηχανή το 2008 περίπου 8,000+ €. Το 2010 με τράκαραν.
    Έρχεται ένας μάστορας και παίρνει την μηχανή μου και βγάζει αναλυτική λίστα ζημιών και στο τέλος μου λέει ότι οι ζημιές φτάνουν στο ύψος των 5,000 €.
    Έρχεται και ο εμπειρογνώμων της ασφαλιστικής (όχι της δικιά μου), βλέπει την μηχανή και μου λέει ότι η μηχανή μου, έτσι όπως είναι τρακαρισμένη κοστίζει 1,500 € και μια και ήμουν και εγώ παρών μπαίνει στο car.gr κάνει αναζήτηση για transalp '08 μοντέλο και μου λέει ότι μεταχειρισμένη η μηχανή σου κάνει 5,000 € (δεν ήξερα ότι απλά μια αναζήτηση στο car.gr καθορίζει την τιμή των μεταχειρισμένων).
    Εν ολίγοις εγώ θα αποζημιωθώ για 5,000 € για την μηχανή (άσχετα από την ηθική οδύνη) αλλά είναι τα 5.000 € για την ζημιά της και όχι τα 5,000 € για την αξία της σαν μεταχειρισμένη (δλδ ολική αποζημίωση). Απλά τυχαίνει το νούμερο να είναι το ίδιο και στις δύο περιπτώσεις.

    Με τον δικηγόρο μου που μίλησα μου είπε ότι αν ήθελαν να μας αποζημιώσουν την μηχανή εντελώς θα έπρεπε να πάρω 6,500 €, δλδ τα 5,000 € για την ζημιά + 1,500 € για το κόστος σαν ανταλλακτικά τώρα. Τότε θα μου έπαιρναν και την άδεια αλλά και την τρακαρισμένη μηχανή. Στην δικιά μου περίπτωση μου δίνουν 5,000 € για την ζημιά της αλλά μου ζητάνε την κυριότητα της, δλδ την άδεια της. Την μηχανή, σαν σίδερα, θα μου την αφήσουν για μένα.

    Απλά ρωτάω τρόπο να την μεταβιβάσω ώστε να μου μείνει και η μηχανή μετά την αποζημίωση?

  9. #9
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karhariasgr Προβολή μηνύματος
    . Στην δικιά μου περίπτωση μου δίνουν 5,000 € για την ζημιά της αλλά μου ζητάνε την κυριότητα της, δλδ την άδεια της. Την μηχανή, σαν σίδερα, θα μου την αφήσουν για μένα.

    Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά μάλλον....


    (εκτός αν λες ότι παίρνεις 5000 για ολική)
    Τελευταία τροποποίηση από chr1s_86; 01/10/2012 στις 15:27.
    Give me fuel, Give me fire

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά μάλλον....
    Καλά το κατάλαβε απλά θέλουν να κάνουν ενα συνηθισμένο κόλπο.
    Κανονικά η μηχανή θα έπρεπε να καταθέσει πινακίδες και να πουληθεί σαν ανταλλακτικά για να γίνει 100% σωστά και τυπικά η δουλειά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    Να πας μαζί με τον δικηγόρο σου στο κεπ και να πεις στους αδιάβαστους μλκες εκεί ότι το κτεο είναι υποχρεωτικό για τα αυτοκίνητα μέχρι τεσσάρων ετών και για τις μηχανές με άδεια από το 1998 και πριν......
    αυτό που λες είναι 100% έτσι!?!?!?!?!? όχι αν είναι σίγουρο αυτό να παω να βάλω φωτιά το μηχανολογικό Σερρών αύριο γιατί με έχουν φρικάρει. είναι μια εκεί μέσα, ας μην χαρακτηρίσω από εδώ, η οποία εμ δε μπορούμε να πάμε αλλού να μας κάνει την δουλειά μας, αυτή το παίζει και υπεράνω και δε κοιτάει καν τα χαρτιά μου. μόνο που της λέω ότι δεν εχω ΚΤΕΟ μου λέει ότι δε μπορεί να κάνει τίποτα. Δλδ γιατί δεν είδε ότι η μηχανή είναι του 2008 και ΔΕΝ χρειάζεται ΚΤΕΟ?

  12. #12
    όχι δεν έχω να κρύψω κάτι ούτε είμαι εγώ ο υπαίτιος. Εγώ είμαι το θύμα και ψάχνω εξιλέωση

    ναι θέλω να κάνω αυτό το "συνηθισμένο κόλπο" που λέει και ο Sapila Racing. Είναι κόλπο που όσοι την έχουν πάθει έτσι το ξέρουν, και εγώ δε το ήξερα και όταν μου το έλεγαν δε μπορούσα να το καταλάβω, γιατί μέσα μου ακόμη δε στέκει ο νόμος, αλλά όπως και να 'χουμε δεν υπάρχει πραγματικό δίκαιο οπότε παίζουμε με τα παραθυράκια.

    να ξαναπω ότι ΔΕΝ θα αποζημιωθώ ολικά για την μηχανή! Η ολική αποζημίωση θα μου έδινε 6500 € και όχι 5000 € (αν και κανονικά θα έπρεπε 8000 €). Επίσης για μπουφάν και κράνη θα αποζημιωθώ και θα τα παραδώσω κανονικά. Για την μηχανή θα πάρω μόνο την αξία καταστροφής της ώστε με τα λεφτά αυτά να την ξανακάνω αλλά παρ όλα αυτά η ασφαλιστική μου ζητάει την άδεια της.

    Αν εγώ δε σας τα έλεγα όλα τα παραπάνω και σας έλεγα μόνο ότι έχω μια μηχανή του 2008 τρακαρισμένη και θέλω να την μεταβιβάσω τι θα έπρεπε να κάνω? Δλδ δε μπορώ? Πρέπει να είναι 100% λειτουργικό κάτι για να μεταβιβαστεί?

  13. #13
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karhariasgr Προβολή μηνύματος
    να ξαναπω ότι ΔΕΝ θα αποζημιωθώ ολικά για την μηχανή! Η ολική αποζημίωση θα μου έδινε 6500 € και όχι 5000 € (αν και κανονικά θα έπρεπε 8000 €). Επίσης για μπουφάν και κράνη θα αποζημιωθώ και θα τα παραδώσω κανονικά. Για την μηχανή θα πάρω μόνο την αξία καταστροφής της ώστε με τα λεφτά αυτά να την ξανακάνω αλλά παρ όλα αυτά η ασφαλιστική μου ζητάει την άδεια της.

    Δηλαδή σου δίνουν το ποσό που χρειάζεται να επισκευαστεί αλλά σου παίρνουν την άδεια ; Τι επισκευή θα γίνει τότε;
    Give me fuel, Give me fire

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    Να πας μαζί με τον δικηγόρο σου στο κεπ και να πεις στους αδιάβαστους μλκες εκεί ότι το κτεο είναι υποχρεωτικό για τα αυτοκίνητα μέχρι τεσσάρων ετών και για τις μηχανές με άδεια από το 1998 και πριν......
    Αυτό ισχύει για την Περιφέρεια Αττικής, όχι γενικώς σε όλη την Ελλάδα.

  15. #15
    όταν λες περιφέρεια Αττικής? ο αδερφός μου είναι στην τροχαία στην Αθήνα, μπορώ να του πω να πάει εκεί που λες (που είναι ακριβώς ) και να κάνει την μεταβίβαση αυτός?

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ
    από jimmy7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2013, 11:06
  2. Πρόβλημα με μεταβίβαση
    από apostolos72 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2010, 16:23
  3. Sos ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ σε προβλημα με Τροχαια!
    από low__rider στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2008, 13:37
  4. Sos!!!ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΡΕΛΑΝΤΙ
    από AUFGEBRACHT στο forum BMW
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2008, 18:34
  5. sos ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΣΕ XT '02
    από madgordons στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2007, 09:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF