Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: κεραυνός σε μοτό.....

  1. #1

    κεραυνός σε μοτό.....

    με αφορμή αυτό, ξέρει, έχει ακούσει κανείς, αν έχει γίνει ποτέ με μοτό και τι έγινε στους αναβάτες??? (εκτός από ψητοί )

  2. #2
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    υπό φυσιολογικές συνθήκες ασφαλείας (γάντια, μποτάκι) δεν ακουμπάς κανένα μεταλλικό μέρος της μηχανής με το σώμα σου άμεσα. Επομένως δεν διατρέχεις κίνδυνο πέρα από το σοκ της στιγμής.

    Τώρα αν σε πιάσει καλοκαιρινό μπουρίνι και έχεις πάει με τη σαγιονάρα μιγκάτο παραλία και χωρίς γάντια......το λογικό είναι οτι δε θα χρειαστείς αντι-ηλιακό αλλά αντικεραυνικό

  3. #3
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    καλη η πλακιτσα... εγω μια φορα θυμαμαι το σκηνικο ( το ακουγα στις ειδησεις)


    στο δρομο προς Χαλκιδικη, TDM ... ο αναβατης νεκρος.... δεν ειμαι φυσικος, αλλα ισως η εκκενωση να μην "κυνηγησει" το πλαισιο ή το τιμονι της μοτο, αλλα τον ορθιο αναβατη
    Accipere quam facere praestat injuriam

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    υπό φυσιολογικές συνθήκες ασφαλείας (γάντια, μποτάκι) δεν ακουμπάς κανένα μεταλλικό μέρος της μηχανής με το σώμα σου άμεσα. Επομένως δεν διατρέχεις κίνδυνο πέρα από το σοκ της στιγμής.
    Ναι, βεβαια. Αλλωστε μιλαμε για μονο 1 εκατομμυριο βολτ, ψιλοπραματα
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #5
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SVX Προβολή μηνύματος
    καλη η πλακιτσα... εγω μια φορα θυμαμαι το σκηνικο ( το ακουγα στις ειδησεις)


    στο δρομο προς Χαλκιδικη, TDM ... ο αναβατης νεκρος.... δεν ειμαι φυσικος, αλλα ισως η εκκενωση να μην "κυνηγησει" το πλαισιο ή το τιμονι της μοτο, αλλα τον ορθιο αναβατη
    tdm με κράνος γάντια και μποτάκι? και αύριο σβήνουμε και το χρέος μας σαν χώρα?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Ναι, βεβαια. Αλλωστε μιλαμε για μονο 1 εκατομμυριο βολτ, ψιλοπραματα
    τρισεκατομμύριο να είναι....η γείωση του ανθρώπινου σώματος πάνω από γάντια, μπότες και κράνος δεν είναι εφικτή....εκτός αν δεν είναι καλής ποιότητας ο εξοπλισμός και η σχετική υγρασία του δέρματος από τη νεροποντή (με απλά λόγια πόσο νερό πέρασε από τα παραπάνω) θα δώσει ευκαιρία για να περάσει το ρεύμα εντός

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    τρισεκατομμύριο να είναι....η γείωση του ανθρώπινου σώματος πάνω από γάντια, μπότες και κράνος δεν είναι εφικτή....εκτός αν δεν είναι καλής ποιότητας ο εξοπλισμός και η σχετική υγρασία του δέρματος από τη νεροποντή (με απλά λόγια πόσο νερό πέρασε από τα παραπάνω) θα δώσει ευκαιρία για να περάσει το ρεύμα εντός
    Το ηλεκτρικο τόξο το ξεχναμε δλδ...

    Οκ
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #7
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Το ηλεκτρικο τόξο το ξεχναμε δλδ...

    Οκ
    καλά τώρα εντάξει.....θα πρέπει να είσαι μόνος σου σε ολόκληρη την περιοχή, να πηγαίνεις σε δρόμο που θα είναι τελείως γυμνός από δέντρα και κολώνες ρεύματος και άλλα πολλά.....

    ξύπνησες ορεξάτος μου φαίνεται

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    υπό φυσιολογικές συνθήκες
    τα πόδια δεν τα έχεις σε θέση λες και θα γεννήσεις.

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    ξύπνησες ορεξάτος μου φαίνεται
    Οχι, απλα θυμαμαι τις σκηνες με το "μπαμ" απο το εργαστήριο υψηλών τάσεων στη σχολη (και το μισο τμημα να φευγει τρεχοντας) και γελαω.

    Εννοείται δε, οτι για να σε χτυπησει κεραυνος πρεπει να εισαι εσυ το "ψηλοτερο" σημειο στην ευρυτερη περιοχη, δε μιλαμε να είσαι διπλα σε ανεμογεννητριες.

    Αντιθετα με το αυτοκινητο που γινεται ενας ωραιος κλωβος φαραΔέυ και τη γλυτωνεις, στη μοτο τον ήπιες.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #10
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    τα πόδια δεν τα έχεις σε θέση λες και θα γεννήσεις.
    α ναι ξέχασα....tdm είπαμε...σαγιονάρα και μαγιώ άρα ακάλυπτα τα μπούτια πάνω στο τεπόζιτο.....ΧΑ! guess what! έχω δερμάτινο bagster με μαγνήτες που θα φάνε τον κεραυνό όπως ο thor για πρωινό

  11. #11
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    με αφορμή αυτό, ξέρει, έχει ακούσει κανείς, αν έχει γίνει ποτέ με μοτό και τι έγινε στους αναβάτες??? (εκτός από ψητοί )

    Το video είναι καραfake αλλά να ξεκινήσεις τη μέρα με ανησυχία μη φας κεραυνό στο κεφάλι Νταξ... μήπως να την ξαναπέσεις για κάνα διωράκι?

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    α ναι ξέχασα....tdm είπαμε...σαγιονάρα και μαγιώ άρα ακάλυπτα τα μπούτια πάνω στο τεπόζιτο.....ΧΑ! guess what! έχω δερμάτινο bagster με μαγνήτες που θα φάνε τον κεραυνό όπως ο thor για πρωινό
    Το tdm δεν κατάλαβα που κολλάει αλλά όπως και ναχει άμα πέσει πάνω σου, και ολόσωμη δερμάτινη να φοράς...

  13. #13
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    ....και τι έγινε στους αναβάτες??? (εκτός από ψητοί )
    Έγκυρες πηγές αναφέρουν ότι κάπως έτσι ξεκίνησε.....Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ghost-rider-superhero.jpg 
Προβολές:	436 
Μέγεθος:	32,5 KB 
ID:	270081

    Keep spamming!!!:a13:

  14. #14
    Δυστυχώς , μπορεί να γίνει….

    Καλοκαίρι του 2001(ή 2002) γνωστός μου ταξίδευε φουλ εξοπλισμένος με ένα τρανσαλπ…
    Κάπου στα Τέμπη τον πιάνει μια καλοκαιρινή μπόρα…

    Οι αυτόπτες μάρτυρες είπαν ότι είδαν μόνο μια λάμψη και την μηχανή τα τσουλαει αργά στην άκρη του δρόμου και να πέφτει…

    Το παιδί σκοτώθηκε ακαριαία…

    Η μηχανή , την οποία μετέφεραν σε γνωστό μου συνεργείο κα την είδα, είχε καμένο το αριστερό γκριπ και τα καπάκια του μοτερ είχαν ανοίξει σαν τριαντάφυλλο…

    Οι μπόρες δεν πρέπει να μας βρίσουν εκτεθειμένους , ειδικά σε επίπεδα μέρη …
    Στάση σε κάποιο υπόστεγο και αναμονή ….

  15. #15
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SVX Προβολή μηνύματος
    καλη η πλακιτσα... εγω μια φορα θυμαμαι το σκηνικο ( το ακουγα στις ειδησεις)


    στο δρομο προς Χαλκιδικη, TDM ... ο αναβατης νεκρος.... δεν ειμαι φυσικος, αλλα ισως η εκκενωση να μην "κυνηγησει" το πλαισιο ή το τιμονι της μοτο, αλλα τον ορθιο αναβατη
    Τυγχάνει αυτό το παιδί να ήταν ξάδερφος της συζύγου μου και ο κεραυνός χτύπησε κατευθείαν στο κεφάλι με αποτέλεσμα τον ακαριαίο θάνατο. (Δεν κατάλαβε τίποτα λένε οι ιατροδικαστές)
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κινητήρας WANKEL σε μοτό (ιστορική αναδρομή)
    από 675 στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2012, 10:25
  2. Αλλαγή μπαταρίας σε μοτό....
    από billakosthegr στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2010, 18:00
  3. "Κοτσαρουν" τα αγροτικα πανω σε ΜΟΤΟ?
    από SVX στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2009, 08:51
  4. Αεροσακος σε μοτο
    από el_hymador στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 16:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF