Σελίδα 7 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 128

Θέμα: ΜΟΤΟ ΒΥΝΙΟΣ-ΚΑΛΛΙΘΕΑ.ΟΚ..ΓΕΛΑΣΑ ΠΟΛΥ...

  1. #91
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tkata
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    128
    Να πω και εγώ την εμπειρία μου...δεν υποστηρίζω τον έμπορο, προς θεού. Θα πω αυτό που συνέβει σε μένα.

    Όταν έβγαλα το παπί για πώληση, εμπορικό & μάλιστα του 2009, σε πολύ καλή κατάσταση, με έπερναν από το car.gr και μου έλεγαν κουλά (τόσα έχω, άμα θέλεις, να σου τα δόσω σε δόσεις, κλπ.). Κατανοητό...οι εποχές είναι δύσκολες, όταν πουλάς θέλεις πολλά και όταν αγοράζεις θέλεις να δόσεις λίγα...

    Τελικά το παπί το πήρε ο Βύνιος στα Άνω Πατήσια (δεν πήγα εγώ...αυτός με πήρε τηλέφωνο και ήρθαν στον χώρο μου να το δουν!), μετρητά και στην τιμή που του ζήτησα, 200 ευρώ παραπάνω από αυτά που μου έδιναν ιδιώτες. Φαντάζομαι ότι δεν είναι μαλάκας...Το παπί ήταν χαρτί και σίγουρα έβγαλε 2-3 κατοστάρικα κέρδος, αν γύρισε και το κοντέρ (που το γύρισε σίγουρα).

    Άρα, το θέμα είναι αν αυτό που πουλάς είναι εμπορικό την εποχή αυτή. Τώρα πουλάνε όλοι τις μεγάλες μηχανές και ψάχνονται για παπιά και μικρές μηχανές...λογικό δεν είναι λοιπόν; Ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης.

    Η αγορά είναι πάτος και ζητάει μικρά και οικονομικά. Λογικό να μην εκτιμάει πλέον σούπερ μηχανές τις οποίες δεν μπορεί να τις συντηρήσει πια ο κόσμος. Εδώ έφτασαν στο σημείο να δίνουν 400-600 κ.ε. μηχανές ανταλλαγή με αυτοκίνητα 1.200 - 1.400 κ.ε ! Λογικό...αφού έχουν την ίδια περίπου κατανάλωση.

    Η εποχή της καύλας δυστυχώς τελείωσε.

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tkata Προβολή μηνύματος
    Η εποχή της καύλας δυστυχώς τελείωσε.
    Η μηχανή είναι καύλα ανεξάρτητα από κυβικά.
    Ειδικά αν μπορείς και να την κυκλοφορήσεις.

  3. #93
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2012
    Μηνύματα
    43

    Talking

    Με καθε σεβασμο στα πιστευω του καθενος,να πω οτι:ετυχε να ξαναμιλησω με το παληκαρι πριν μερες κ μου ειπε κατα λεξη:φιλε μου μαζι σου..δεν επρεπε καν να σου πω ποσο την αγοραζουμε τη μοτο...ειναι ξεφτιλα τα 3500ε το ξερω.......παει αυτο...επισης κ το βασικοτερο η μηχανη πουληθηκε 1100ε παραπανω...δηλ 4600ε......κ ξαναλεω σε οσους θελουν να πουλησουν η να ανταλλαξουν..ΥΠΟΜΟΝΗ Κ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ ΣΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ...Κ ΦΕΥΓΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...Η ΔΙΚΙΑΜΟΥ ΑΓΓΕΛΙΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 4 ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΕ 500 ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ Κ 9 ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΑΤΑ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΤΗΛ ΣΠΑΣΑΝΕ...Ε Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΕ Κ ΤΗΝ ΕΛΕΝΞΕ ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΚΙΟΛΑΣ...

  4. #94
    διώτης την πήρε , όχι μαντράς .

    Βρήκες τον τρελό που ήθελε αυτό που είχες την σωστή στιγμή ..Που είχε τα λ7 ντούκου και ήθελε να πάρει από ιδιώτη και αυτός για να πάρει καλύτερη τιμή απο αυτη της πώλησης του μαντρα ...Ο οποίος όμως αν κάποιος δεν τα έχει ντούκου ..του κάνει και διακανιονισμό .

    Για σένα ...Όλα καλά , τέλος καλό λοιπόν .

    Σκέφτεσαι για κάποιο άλλο μηχανάκι τώρα που τα μάγκωσες ;;;

  5. #95
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karv1982 Προβολή μηνύματος
    Με καθε σεβασμο στα πιστευω του καθενος,να πω οτι:ετυχε να ξαναμιλησω με το παληκαρι πριν μερες κ μου ειπε κατα λεξη:φιλε μου μαζι σου..δεν επρεπε καν να σου πω ποσο την αγοραζουμε τη μοτο...ειναι ξεφτιλα τα 3500ε το ξερω.......παει αυτο...επισης κ το βασικοτερο η μηχανη πουληθηκε 1100ε παραπανω...δηλ 4600ε......κ ξαναλεω σε οσους θελουν να πουλησουν η να ανταλλαξουν..ΥΠΟΜΟΝΗ Κ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ ΣΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ...Κ ΦΕΥΓΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...Η ΔΙΚΙΑΜΟΥ ΑΓΓΕΛΙΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 4 ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΕ 500 ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ Κ 9 ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΑΤΑ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΤΗΛ ΣΠΑΣΑΝΕ...Ε Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΕ Κ ΤΗΝ ΕΛΕΝΞΕ ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΚΙΟΛΑΣ...
    αδερφε μου, τωρα που την εδωσες θα μου λυσεις μια απορια ?

    Λεκανη είχες βάλει ?

  6. #96
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2012
    Μηνύματα
    43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    αδερφε μου, τωρα που την εδωσες θα μου λυσεις μια απορια ?

    Λεκανη είχες βάλει ?
    ναι φιλε την αλλαξα...εννοειται....

  7. #97
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    στο συγκεκριμενο καταστημα εκανε προσφατα ο αδερφος μου ανταλλαγη με καινουργιο.δεν χρειαζεται να πω τι και πως.απλα τελικα δεν προκειται να αγορασω μηχανακι μεταχειρισμενο απο μαντρα.τα χλμ ως δια μαγειας εγιναν μισα!!!οποτε,δεν νομιζω το οποιοδηποτε μεταχειρο να εχει πραγματικα χλμ...
    δεν λεω κατι για τον συγκεκριμενο,ολοι το ιδιο κανουν απλα το ειδα πραγματικα με τα ματια μου..
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  8. #98
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αυτό που σου έκανε τόση εντύπωση είναι δεδομένο εδώ και δεκαετίες....Το μαγαζί που κάνει ανταλλαγές/πουλάει μεταχείρω τα παίρνει α) σε καλή κατάσταση εξωτερικά και β) με λίγα σχετικά κμ οπότε Ελλάδα είμαστε,με 345 μέρες το χρόνο λιακάδα ακόμα και παπί 2ετίας έχει μέσο όρο 40000κμ...Έτσι λοιπόν ένα όχημα με άριστη εμφάνιση αλλά πολλά κμ χτυπάει αρνητικά στον καχύποπτο Έλληνα...Έτσι ο μαγαζάτορας αν θέλει να φύγει γρήγορα,αναγκαστικά θα το γυρίσει το κοντέρ αλλιώς το κοιτάει για πάντα,όσο καλοδιατηρημένο και νάναι......
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Αυτό που σου έκανε τόση εντύπωση είναι δεδομένο εδώ και δεκαετίες....Το μαγαζί που κάνει ανταλλαγές/πουλάει μεταχείρω τα παίρνει α) σε καλή κατάσταση εξωτερικά και β) με λίγα σχετικά κμ οπότε Ελλάδα είμαστε,με 345 μέρες το χρόνο λιακάδα ακόμα και παπί 2ετίας έχει μέσο όρο 40000κμ...Έτσι λοιπόν ένα όχημα με άριστη εμφάνιση αλλά πολλά κμ χτυπάει αρνητικά στον καχύποπτο Έλληνα...Έτσι ο μαγαζάτορας αν θέλει να φύγει γρήγορα,αναγκαστικά θα το γυρίσει το κοντέρ αλλιώς το κοιτάει για πάντα,όσο καλοδιατηρημένο και νάναι......
    δεν νομιζω να του εβαλε κανενας το πιστολι στον κροταφο....

    οσο για το μεσο ορο ενος μηχανακιου δεν μπορεις ΠΟΤΕ να εισαι σιγουρος για το ποσα εχει...
    παραδειγματα στο στενο μου οικογενειακο κυκλο:
    το αυτοκινητο του πατερα μου αγοραστηκε καινουργιο το Πασχα του 2005...με 3 οδηγους στην οικογενεια... εκεινος, εγω και ο αδερφος μου.
    τωρα το αμαξι εχει 67χιλ χλμ...και πιθανοτατα μεχρι το Πασχα του 2013 θα εχει γυρω στα 70χιλ χλμ. αρα ουτε 9χιλ χλμ τον χρονο...(εχουμε και οι 3 μηχανακια)

    αντιστοιχα της κοπελιας μου αγοραστηκε με περιπου 50χιλ χλμ το 2008 και μετα απο 4χρονια ειχε 110χιλ χλμ. (το μονο μεσο της)

    το Κ9 μου αγοραστηκε με 2800 χλμ. τον Μαρτιο του 2011...τωρα το μηχανακι εχει περιπου 6χιλ χλμ και τοσα θα εχει και τον Μαρτιο του 2013...

    ουτε η λιακαδα που εχει η Ελλαδα εχει σχεση ουτε η περιοχη, ουτε ο ανθρωπος που το εχει, μονο το ποσο χρησιμοποιειται το οχημα...
    αν ειναι βασικο μεσο μετακινησης και δεν μοιραζονται και καπου αλλου τα χλμ, τοτε εχει πολλα...

  10. #100
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    ακόμα και παπί 2ετίας έχει μέσο όρο 40000κμ...
    κόψε κάτι ρε άνθρωπε.... 20.000χλμ το χρόνο έτσι για πλάκα;

    εντάξει, αν οδηγεί κανείς ντελίβερι, ναι θα τα κάνει...

  11. #101
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jorgevaldano Προβολή μηνύματος
    κόψε κάτι ρε άνθρωπε.... 20.000χλμ το χρόνο έτσι για πλάκα;

    εντάξει, αν οδηγεί κανείς ντελίβερι, ναι θα τα κάνει...
    Κάποτε κάποιοι από εμάς κάναμε 16.000 χλμ σε 4 μήνες, βόλτες ανά την Ελληνική επικράτεια (τότε γεμίζαμε ντεπόζιτο μ' ενα 10ρικο βεβαια). Δεν είμαστε ο μέσος όρος αλλά γίνονται αυτά τα χιλιόμετρα εύκολα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #102
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Βεβαίως και γίνονται, αλλά αποτελούν εξαίρεση, ενώ ο φίλος τα παρουσίασε ως ψωμοτύρι, ότι "ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΠΑΠΙ" τα κάνει

  13. #103
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.879
    Παντως το δικο μου παπι που το χω 3 χρονια και τον 1 χρονο το ειχε η αδελφη μου εχει 50.000χλμ.

  14. #104
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    απλα δεν το ειχα δει με τα ματια μου!!οσα μηχανακια ειχα παρει,απο ιδιωτες παντα.να σημειωθει πως εκανε ανταλλαγη με καινουργιο και του εδωσε και 2000 ευρα,του το επαιζε δυσκολος για την τιμη ανταλλαγης,οτι δεν αξιζει τοσα που θες κλπ(ναι,κλασικο θα μου πειτε)και το εβαλε 1400 ευρω πανω!μια μηχανη της ταξης των 3-4000.
    να μην λεμε μονο τα εκει,εδω στην πατρα μονο 1 μαγαζι του εκανε ανταλλαγη,ολοι οι αλλοι δεν....
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  15. #105
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Εγώ πάντως στην (οδηγική) ζωή μου με όλα τα μέσα ζήτημα να χω κάνει 100 χιλιάδες χλμ, δε με υπολογίζω πάνω από 7~8 το χρόνο...
    θα θέλω να πουλήσω τίποτα και θα με κράζουν
    50 χιλιάρικα με παπί σε 2 χρονια (αντε 45) ? μα τι δουλειά κάνεις βρε zephyr

Σελίδα 7 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΟΤΟ ή Car χρειαζεται πιο πολύ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ?????
    από SUZUKAKIAΣ στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 137
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2008, 23:41
  2. θα αγοραζατε Er-6 για πρωτη μοτο??(πολυ πρωτη ομως)!!!
    από dimdil στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2008, 10:15
  3. GALOP: Πιο Avatar σας αρέσει πιο πολύ?
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2006, 18:38
  4. Μια πολύ καλή ιδέα...
    από VaSsiLaKos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 09:09
  5. Πολύ καλημέρα σας
    από Godfather στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 12:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF