Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: Να πάρω Africa?

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Blixa
    Εγγραφή
    10/05/2008
    Μηνύματα
    20

    Να πάρω Africa?

    Αγαπητοί φίλοι καλώς σας βρήκα

    Αν και σας παρακολουθώ καιρό σήμερα πείρα το κουράγιο να γραφτώ στο forum και να γνωριστούμε καλύτερα.

    Είμαι αρκετά σιτεμένος (35) και μετά από πολύχρονη αναβολή αποφάσισα να πάρω την απόφαση και να ικανοποιήσω την καψούρα πολλών ετών και να τσιμπήσω μοτοσυκλέτα.

    Ξεκαθαρίζω ότι είμαι αρκετά αρχάριος οδηγός.
    Ο σκοπός της μοτοσυκλέτας θα είναι πολλαπλός, μεταφορά στην δουλεία μου που είναι μια γενναία απόσταση, ταξιδάκια με την σύζυγο, αλλά και τριψίματα στο γκαράζ , φιλιά και χάδια (για την μοτοσυκλέτα λέμε ντε)

    Σημαντικός παράγοντας είναι επίσης ότι δεν θεωρούμαι αδύνατος , το αντίθετο θα έλεγα, και αν έβλεπες εμένα και την σύζυγο σε ουρά για συσσίτιο δεν θα μας πίστευες.

    Έχω καταλήξει στο ότι μου αρέσει πολύ η Africa Twin , είναι αρκετοί οι λόγοι , πέρα απ το ότι είναι super γκόμενα στον δρόμο , με πείθει και ως διαχρονική αξία. Δεν αναφέρω εδώ το ubuntu (Αφρική) μην με πάρετε και με τις πέτρες.

    Η ένσταση μου είναι , μήπως είναι πια παλιά μηχανή και να ψαχτώ σε κάτι πιο καινούριο? Είναι πολλά τα κυβικά Άρη για αρχάριο οδηγό? (δόξα τον random Θεό ωστόσο βαστάνε καλά τα μπράτσα μου).

    Είμαι στην διάθεσή σας όπως επίσης αναμένω και τα σχόλια / συμβουλές.

    (εύχομαι να το έβαλα στο σωστό μέρος το thread)

  2. #2
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Να το πάρεις! να το μάθεις,να το συντηρείς μόνος σου να το σεβαστείς σαν αρχάριος αλλά και σαν οδηγός...δεν θα σου ζητήσει τίποτα και να το κρατήσεις για όσο θέλεις ή και για πάντα,μερικές αξίες ιδέες και μηχανές δεν παλιώνουν ποτέ! καλή επιλογή!
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  3. #3
    άντε ας πω και γω τη γνώμη μου πριν το Post αυτό ξεφύγει.. Αν δεν έχεις καβαλήσει τίποτα μεγαλύτερο πριν πάρε Transalp για αρχή..


  4. #4
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    ...ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΟΤΙ ΙΣΩΣ Η AFRICA ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ...ΕΠΙΣΗΣ-ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ-ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.ΚΑΛΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αν μου επιτρεπετε επειδη εχω περασει τετοια φαση...κι αν δεν εχουμε περασει καλο ειναι να μη λεμε... φιλικα μιλαω!
    Σιγουρα επιλογες υπαρχουν πολλες για το φιλο αλλα αν του αρεσει η Αφρικανα και τη γουσταρει τοσο...κι εγω αρχαριος ημουν οταν την πηρα στα 29 μου, απο παπι προερχομουν αλλα δε με προβληματισε πουθενα!
    Φιλικη, ευκολη, "σταθερη στις αποφασεις της και στο τι θελει", γενικως μια απροβληματιστη συμβιωση!

    Ψαξε και βρες μια καλη...κι οταν την παρεις και ασχοληθεις μαζι της δε θα σε προδωσει καθολου ευκολα παρα μονο αν εσυ δεν της εισαι αρκετος πια... οπως ενιωσα να γινεται σε μενα!

    Για να μη μιλαω "περιεργα"...

    εννοω πως οταν εφτασα στο σημειο να θελω περισσοτερα και την "απατησα" με μεγαλυτερη, ηταν γιατι εκεινη με ωριμασε και με εκανε ετσι, γι αυτο και δε στεναχωρηθηκε οταν της εφυγα! Εγω ημουν αυτος που στεναχωρηθηκε περισσοτερο απ τους δυο μας κι ας ημουν πλεον ερωτευμενος με τη καινουρια!

    Το Transalp αν εισαι και στα κυβικα που φανταζομαι θα σου μοιαζει εντελως παπί!

    Καλη επιλογη οτι κι αν αποφασισεις και καλως ηρθες!


  6. #6
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    καλωσόρισες στον κόσμο των 2 τροχών και στην οικογένεια του μοτο φόρουμ.. στις αγγελίες παίζει μία άριστη africa twin σε τιμή που πήγα και πήρα το ybr125 καινούριο.. δεν έχω καμία σχέση με το παλικάρι που την πουλάει απλά επειδή είπες ότι ψάχνεις..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.085
    ενα παλιο τραγουδακι ελεγε

    να το παρεις το κοριτσι να το παρεις
    να το παρεις μην το παιδευεις

    παντως και εγω συμφωνω με καποιον προλαλησαντα
    Το transalp ειναι καταλληλοτερο για εναν αρχαριο και πιο χρηστικο αν γινομαι αντιληπτος
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Trickster
    Εγγραφή
    15/07/2006
    Μηνύματα
    658
    Blixako καλωσόρισες στο κόσμο της μηχανής.
    Λεπόν για να συμπληρώσω και γω αν και στα έχω πει κατά ιδίαν είσαι μεν αρχάριος και τα
    παιδιά εδώ καλά κάνουν και σε προστατεύουν από το να πάρεις κάτι που δεν μπορείς να το πας.
    Εγώ πιστεύω πως την africa θα την συνηθίσεις σχετικά γρήγορα και είναι πιο ολοκληρωμένη
    μοτοσυκλέτα από την transalp. Φτάνει μόνο να την πάρεις με χαμηλή θέση για να φτάνουν και
    τα 2 πόδια κάτω για αρχή.

    Αν και θα στεναχωρήσω αρκετούς εδώ μέσα, μην πάρεις v-strom, είναι κακάσχημο man
    FAMOUS LAST WORDS:
    "Helmet? I don need no steenking helmet!"



  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hector
    Εγγραφή
    22/06/2005
    Μηνύματα
    160

    Re: Να πάρω Africa?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Blixa
    Αγαπητοί φίλοι καλώς σας βρήκα

    Αν και σας παρακολουθώ καιρό σήμερα πείρα το κουράγιο να γραφτώ στο forum και να γνωριστούμε καλύτερα.

    Είμαι αρκετά σιτεμένος (35) και μετά από πολύχρονη αναβολή αποφάσισα να πάρω την απόφαση και να ικανοποιήσω την καψούρα πολλών ετών και να τσιμπήσω μοτοσυκλέτα.

    Ξεκαθαρίζω ότι είμαι αρκετά αρχάριος οδηγός.
    Ο σκοπός της μοτοσυκλέτας θα είναι πολλαπλός, μεταφορά στην δουλεία μου που είναι μια γενναία απόσταση, ταξιδάκια με την σύζυγο, αλλά και τριψίματα στο γκαράζ , φιλιά και χάδια (για την μοτοσυκλέτα λέμε ντε)

    Σημαντικός παράγοντας είναι επίσης ότι δεν θεωρούμαι αδύνατος , το αντίθετο θα έλεγα, και αν έβλεπες εμένα και την σύζυγο σε ουρά για συσσίτιο δεν θα μας πίστευες.

    Έχω καταλήξει στο ότι μου αρέσει πολύ η Africa Twin , είναι αρκετοί οι λόγοι , πέρα απ το ότι είναι super γκόμενα στον δρόμο , με πείθει και ως διαχρονική αξία. Δεν αναφέρω εδώ το ubuntu (Αφρική) μην με πάρετε και με τις πέτρες.

    Η ένσταση μου είναι , μήπως είναι πια παλιά μηχανή και να ψαχτώ σε κάτι πιο καινούριο? Είναι πολλά τα κυβικά Άρη για αρχάριο οδηγό? (δόξα τον random Θεό ωστόσο βαστάνε καλά τα μπράτσα μου).

    Είμαι στην διάθεσή σας όπως επίσης αναμένω και τα σχόλια / συμβουλές.

    (εύχομαι να το έβαλα στο σωστό μέρος το thread)

    εχεις πμ

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
    Αν μου επιτρεπετε επειδη εχω περασει τετοια φαση...κι αν δεν εχουμε περασει καλο ειναι να μη λεμε... φιλικα μιλαω!
    Σιγουρα επιλογες υπαρχουν πολλες για το φιλο αλλα αν του αρεσει η Αφρικανα και τη γουσταρει τοσο...κι εγω αρχαριος ημουν οταν την πηρα στα 29 μου, απο παπι προερχομουν αλλα δε με προβληματισε πουθενα!
    Φιλικη, ευκολη, "σταθερη στις αποφασεις της και στο τι θελει", γενικως μια απροβληματιστη συμβιωση!

    Ψαξε και βρες μια καλη...κι οταν την παρεις και ασχοληθεις μαζι της δε θα σε προδωσει καθολου ευκολα παρα μονο αν εσυ δεν της εισαι αρκετος πια... οπως ενιωσα να γινεται σε μενα!

    Για να μη μιλαω "περιεργα"...

    εννοω πως οταν εφτασα στο σημειο να θελω περισσοτερα και την "απατησα" με μεγαλυτερη, ηταν γιατι εκεινη με ωριμασε και με εκανε ετσι, γι αυτο και δε στεναχωρηθηκε οταν της εφυγα! Εγω ημουν αυτος που στεναχωρηθηκε περισσοτερο απ τους δυο μας κι ας ημουν πλεον ερωτευμενος με τη καινουρια!

    Το Transalp αν εισαι και στα κυβικα που φανταζομαι θα σου μοιαζει εντελως παπί!

    Καλη επιλογη οτι κι αν αποφασισεις και καλως ηρθες!



    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Εγώ έχω ένα xtz 750 super tenere περίπου ίδιο με την αφρικάνα
    και σωματικά ίδιος με το φίλο μας bliha αν και λίγο μεγαλήτερος (42) και εγώ και η κυρά μου την έχουμε καταβρεί με την yamaha μας πράγματι αυτές οι μηχανές είναι σαν το παλιό καλό κρασί.
    να ευχηθώ και εγώ στο φίλο μας καλώς ήρθε κοντά μας και μια καλή επιλογή.
    Στης Ελλάδας τον κόρφο ως πότε θα φωλιάζουν ηγέτες ΠΡΟΔΩΤΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. #11

    Re: Να πάρω Africa?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Blixa
    Είμαι αρκετά σιτεμένος (35) ...
    Σημαντικός παράγοντας είναι επίσης ότι δεν θεωρούμαι αδύνατος ...
    Σα να βλέπω τον εαυτό μου...
    Λοιπόν, αν θες οπωσδήποτε άφρικα και όχι κάτι πιο καινουργιο, να ξέρεις ότι η σέλα δεν κάνει για 2 άτομα αμα έχεις μπαγκαζιέρα επάνω και τρως όλο σου το φαγητό λόγω του ότι είναι κοντή σε μήκος...
    Εγώ έκανα μια πατέντα και έβαλα την μπαγκαζιέρα 5 πόντους πιο πίσω και όλα καλά
    Επίσης, ότι άφρικα κυκλοφορεί τώρα έχει μαζέψει αρκετα χιλιόμετρα και το μηχανάκι μετά τα 50000 χλμ θέλει οποωσδήποτε αλλαγή στα ελατήρια των αναρτήσεων μπρος-πίσω.
    (Εχω αφρικα σχεδόν 10 χρόνια...)
    Πες μας τι λεφτά σκοπεύεις να δώσεις, μήπως ενα απ'ο τα πρώτα varadero η TDM σου κάνουν καλύτερη δουλειά...
    Τα περι πρωτης μηχανης δεν τα σχολιάζω, με κάλυψε ο Dimsantorini...

  12. #12
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    αντε να κανω και γω τον δικηγορο του διαβολου...

    Η αφρικα ειναι πενταβαρη και ο,τι πιο βαρετο εχω οδηγηση ποτε. Ειναι τεχνολογια 30 ετων και της φαινεται οταν την οδηγεις. Το μπροστινο της ειναι μετριο ως και κακο με ανεπαρκη φρενα και εμφανεις στρεβλωσεις. Ο κινητηρας πολυ αδυναμος για 2-κυλινδρος 750, δεν εχει καθολου νευρο και γενικα περα απο ομαλοτητα στερειται παντελως χαρακτηρα οπως και ολοκληρη η μοτοσυκλετα.

    Προφανως υπαρχουν και θετικα, οπως η πολυχρηστικοτητα, η ποιοτητα κατασκευης και η προστασια απο τον αερα, αλλα για μενα ειναι μηχανη καταλληλη για αυτους που προτιμουν να βλεπουν το τοπιο παρα να κινουνται 'κεφατα' σε αυτο.

    Απο την αλλη, αν βρεις καποια σε καλη τιμη, την παιρνεις, μαθαινεις και την ξαναπουλας χωρις να χασεις και πολλα. Ταξιδια με δυο και ανεση τα ξεχνας βεβαια λογω σελλας.

    Αν εχεις κατι παραπανω να διαθεσεις και σου αρεσουν αισθητικα παρε ειτε κανενα versys η vstrom, η TDM, ανηκουν σε διαφορετικη κατηγορια (ειδικα το πρωτο) αλλα ειναι δεκαετιες μπροστα απο το αφρικα απο καθε αποψη.

  13. #13
    japanesechoppersarthens Το avatar του/της castor
    Εγγραφή
    25/01/2008
    Μηνύματα
    352
    ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ
    ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ, :rotflmao:
    F/B Team (CHOPPER OWNERS ATHENS ) or (Γιαπωνέζικα Τσόπερς Αθήνα)

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Σίγουρα η αφρικα είναι παλιά μοτοσυκλέτα. Μην θεωρείς ότι είναι κάτι υπερβολικό και μεγάλο, δεν ειναι. Και είναι και ζυγισμένη μοτοσυκλετα.
    Δες και το τρανσαλπ που είπε καποιος, μια χαρά είναι και αυτό.
    Να μην την πληρώσεις ακριβά μονο. Γιατί μπορεί, σαν παλια μοτο, κάτι να χρειαστεί.

  15. #15
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Ας πω κι εγώ την άποψή μου ως παλαιότερος κάτοχος.

    Πιστεύω είναι ένα διαχρονικό μηχανάκι που φυσικά διαφέρει πολύ από τα καινούργια.

    Αν αφαιρέσεις από το μυαλό σου τα τεχνολογικά επιτεύγματα της τελευταίας 4ετίας (πχ ψεκασμούς κλπ) και κοιτάξεις καθαρά και μόνο τη χρήση που θα της κάνεις, πιστεύω πως είναι μια καλή επιλογή ακόμα και για αρχάριο (βρίσκονται στην ίδια θέση με εσένα μια και ουσιαστικά από το παπάκι πήγα απευθείας στην Afrika).

    Ίσως είναι ένα από τα πιο τίμια μηχανάκι που κυκλοφορούν και λυπάμαι που το πούλησα (είχα το 01 μαύρο).

    Όμως.

    - Δεν θα δώσεις πάνω από 3.500 ευρώ και θα προσπαθήσεις να βρεις μοντέλο από '01 και μετά.
    - Αν τελικά την πάρεις, στην αρχή θα οδηγείς μόνος σου μέχρι να μάθεις να φρενάρεις και να στρίβεις. Τις τούμπες με αυτή τη μηχανή τις τρως σταματημένος ή στις κατηφόρες, ιδιαίτερα αν έχει κατηφόρα και πας να κάνεις αναστροφή (έρε γλέντιααααα :rotflmao: )
    - Έλεγχξε αν έχει γίνει αλλαγή στον ανορθωτή. Ήταν το μόνο πρόβλημα που έβγαζε (κάτι που διορθώθηκε μόνο στο τελευταίο 03 μοντέλο)
    - Είναι μηχανή που ΡΟΥΦΑΕΙ βενζινούλα.
    - Θα πρέπει να μάθεις να τη συντηρείς μόνος σου και να προσπαθείς να αποφεύγεις την κεντρική αντιπροσωπεία, εκτός κι αν σου αρέσει το strip show (κοινώς ξεβράκωμα).

    Διαφορετικά, για 5000 ευρώ, παίρνεις το Vstrom 650, που είναι σαφώς νεότερης τεχνολογίας, πολύ πιο άνετο, πολύ πιο εύκολα ελέγξιμο και ίσως το βρεις και με ABS, κάτι πολύ σημαντικό για τον αρχάριο οδηγό.

    Η τελική επιλογή είναι δική σου.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	im003368.jpg 
Προβολές:	929 
Μέγεθος:	67,8 KB 
ID:	157183
    I had a dream ...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να παρω;
    από adam_tsouk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2007, 19:43
  2. Τι μηχανη να παρω ?
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2004, 16:54
  3. Τι ΜηΧανη Να Παρω?
    από nimbus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 02:02
  4. να πάρω bmw f650?
    από enfield στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2004, 17:02
  5. Αγορά 250 - Τι να πάρω ρε παιδιά?
    από johnpan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 19:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF