Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 61

Θέμα: μοτοσυκλετα και κριση

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2012
    Μηνύματα
    34

    μοτοσυκλετα και κριση

    παλια μεχρι το 2004 ειχαμε επαγγελματικη ενασχοληση με την μοτοσυκλετα στην επαρχια.η επαρχια παντοτε ακολουθησε την αθηνα η τα αστικα κεντρα στις εξελιξεις αρνητικες η θετικες.
    κατεληξα να φτιαχνω τα μηχανακια τα οποια ειχα σε ενα φιλο που εχει συνεργειο κοντα στο σπιτι μου.ειχα διαφορα απο το 04 μεχρι σημερα.ξεμεινα με το ιννοβα αυτη τη στιγμη.πηγαινω συχνα στο συνεργειο λοιπον και σαν βολτα κ για αλλα.βιωνω ταυτογχρονα το δραμα του ιδιοκτητη και του πελατη κ νομιζω οτι παρακολουθω μια ταινια τρομου
    το συνεργειο αγωνιζεται με νυχια κ με δοντα να κρατηθει.εχει δουλεια αλλα δεν αντεχει να απασχολει υπαλληλο για πολλους λογους οχι μονο οικονομικους.απειρες ωρες εργασιας για να τα καταφερει και πολυ κουραση.δεν λεω αν ειναι καλος η κακος αυτο ειναι σε αλλο επιπεδο
    οι πελατες ζουνε το δικο τους δραμα.με τρομο ακουνε για βλαβες που παλιοτερα θα εκαναν φασαρια ποτε θα ειναι ετοιμο το μηχανακι.διπλασια χιλιομετρα για λαδια,φτηνα λαδια,φτηνα λαστιχα,φτηνα ολα.επισκευες εκει που ολα τα αλλαζαν καποτε και εχουν βγει απο τα υπογεια ολα τα μηχανακια απο την δεκαετια του 80 και μετα
    τι καταφεραν με αυτο?να καταρρευσει μια αγαπημενη αγορα για τον ελληνα.το μηχανακι του.το παπακι του,η ερωμενη του.πληγωμενες μπουσες,ευνουχισμενα 1000ρια,καταραμμενα κινεζικα τελευταιας κατηγοριας να κυκλοφορανε διπλα διπλα σαν υπνωτισμενα
    πικρη ιστορια η μηχανη στην ελλαδα.αντιμετωπιστηκε με μισος απο το κρατος και καχυποψια απο την κοινωνια.κ εκει που ολα αλλαζαν ηρθε η προδοσια
    ελπιζω να μειωσουν το φπα στα ειδη ασφαλειας . να παζαρευτε τα παντα στις αγορες σας φιλοι μου
    μπροστα μας εχουμε μια νεα δεκαετια του 80 με το παπακι που κυριαρχουσε τοτε και τωρα.
    αυτα λοιπον για την κριση...απο μενα

  2. #2
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Δεν πειράζει, ίσως γίνουμε πλέον σωστοί μοτοσυκλετιστές.
    Να μάθουν κάποιοι τι σχήμα έχει ένα κατσαβιδι και πως αλλάζουν τα λάδια. Να μην πουλάνε την τριών ετών μηχανή τους επειδή "πάλιωσε" για να αγοράσουν το καινούριο μοντέλο που είναι ολόιδιο με καινούρια αυτοκόλλητα κλπ.

    Ακουγα οτι ο άλλος πήγαινε να αλλάξει λάδια και του χρέωναν σύνολο 90 ευρω με εργασία!
    Ρυθμιση βαλβίδων 250 ευρω!
    Καθαρισμό καρμπ άλλα τόσα!
    ...και τα πλήρωνε!

    Άντε, καιρός ήταν να στρώσουν και τα συνεργεία. Έχει η οικονομική κρίση τα κακά της, αλλά θα μάθουμε να εκτιμάμε και να μετράμε κάποια πράγματα σωστότερα!

  3. #3
    Χ@σ@ μέσα όπως και να το δεις το θέμα .

    Καλημέραα !!

  4. #4
    Στο Βέλγιο μου έκανε εντύπωση, πριν απο χρόνια, που κυκλοφορούσαν τόσες παλαιές μηχανές.
    Καλύτερα να κρατάμε το παλαιό μοντέλο και να ασχολούμαστε μαζί του σε όσα μπορεί να πιάσει το χέρι μας. Επιπλέον υπάρχει και το ebay για μεταχειρισμένα.
    Καιρός να αλλάξουμε. Το Traction control κανείς μας δεν το χρειάζεται (για τις δυνατότητες μας). Χρόνια Πολλά...
    ΚΩΣΤΗΣ

  5. #5
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Ναι αλλά αν δεν αγοράσουμε κάτι νέο πως θα κινηθεί η αγορά;
    Έλα και ετοιμάζομαι για gsxf1250 αυτό το χρόνο και ταξιδάκια - αν και το 2013 φαίνεται δυσοίωνο για μένα καθ ότι πλέον είμαι "ακριβός" γαμώ το OPEX τους - δεν παύω να κοιτάω μπροστά για αυτά που θέλω να πετύχω.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  6. #6
    H κρίση τα ΄χει κάνει όλα κ@λ@ς .

    Πολλοί δεν άντεξαν και τα πούλησαν . Αλλοι θέλουν να τα δώσουν και δεν βρήσκουν και άλλοι πάλι έβγαλαν και έδωσαν τις πινακίδες .

    Άλλοι πάλι..... πιστοί ,προτημούν να φάνε μακαρόνια και τα ρέστα βενζύνη

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Άλλοι πάλι..... πιστοί ,προτημούν να φάνε μακαρόνια και τα ρέστα βενζύνη
    δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

    κάποιοι ήδη τρώνε μακαρόνια για πολύ καιρό τώρα και δεν μένουν ρέστα για βενζίνη...

    και πιστοί υπάρχουν πολλοί, με ή χωρίς μηχανή

  8. #8
    Ναι ρε. και κάποιοι δεν έχουν ούτε νερό να βράσουν τα μακαρόνια .
    Ξέρω τι λες ,αλλά .... Είπαμε . Ανωτέρα βία .
    Να μαστε καλά .

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2012
    Μηνύματα
    103
    Δυστυχώς τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα λέει ο mlv στην επαρχία.Έχω φίλο που έχει συνεργείο και μέχρι πριν 1 χρόνο είχε υπάλληλο.Μου έλεγε ότι του στοιχίζε 60 ευρώ ημερησίως με ικα-σύκα κτλ.Αποτέλεσμα να δουλεύει πλέον μόνος και ο υπάλληλος να επισκευάζει μηχανάκια στο σπίτι του.Ευτύχως είναι από χωριό και βγάζει ένα μεροκάματο.Στο συνεργείο πλέον,πάνε μηχανές μόνο σπρωχτές και φορτωμένες σε κάνα τρέιλερ ή σε κανά αγροτικό.Ευτυχώς ο φίλος το έχει 20 χρόνια και έχει πελατεία από άλλους τρεις νομούς.Έχει ρίξει τις τιμές,που ποτέ δεν πλησίαζαν σε καμιά περίπτωση εκείνες της Αθήνας,η ποιότητα της εργασίας του ήταν και είναι πολύ ανώτερη επίσης απ'αυτές γι'αυτό και καταφέρνει να επιβιώνει.
    Drake Ramore

    Δεν πειράζει, ίσως γίνουμε πλέον σωστοί μοτοσυκλετιστές.
    Να μάθουν κάποιοι τι σχήμα έχει ένα κατσαβιδι και πως αλλάζουν τα λάδια. Να μην πουλάνε την τριών ετών μηχανή τους επειδή "πάλιωσε" για να αγοράσουν το καινούριο μοντέλο που είναι ολόιδιο με καινούρια αυτοκόλλητα κλπ.
    +904!!!ήρθε η ώρα να ξεχωρίσει η ήρα από το σιτάρι,να φύγουν οι καιροσκόποι και να μείνουν οι μοτοσυκλετιστές αλλά δυστυχώς παίρνει και τους τελευταίους η μπάλα...λιγότερες βόλτες,ταξίδια,trackdays και ας κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι...

    boussias

    Στο Βέλγιο μου έκανε εντύπωση, πριν απο χρόνια, που κυκλοφορούσαν τόσες παλαιές μηχανές.
    Καλύτερα να κρατάμε το παλαιό μοντέλο και να ασχολούμαστε
    Φέτος ήρθε για διακοπές στα ενοικαζόμενα μου ένας Ιταλος μ΄ένα fzr100 exup δεν μπορείς να φανταστείς σε τι κατάσταση και πόσο "φορτωμένο" ήταν...

  10. #10
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Drake Ramore Προβολή μηνύματος
    Δεν πειράζει, ίσως γίνουμε πλέον σωστοί μοτοσυκλετιστές.
    Να μάθουν κάποιοι τι σχήμα έχει ένα κατσαβιδι και πως αλλάζουν τα λάδια. Να μην πουλάνε την τριών ετών μηχανή τους επειδή "πάλιωσε" για να αγοράσουν το καινούριο μοντέλο που είναι ολόιδιο με καινούρια αυτοκόλλητα κλπ.

    Ακουγα οτι ο άλλος πήγαινε να αλλάξει λάδια και του χρέωναν σύνολο 90 ευρω με εργασία!
    Ρυθμιση βαλβίδων 250 ευρω!
    Καθαρισμό καρμπ άλλα τόσα!
    ...και τα πλήρωνε!
    Ώπα, ώπα!!! Από πότε ο σωστός μοτοσυκλετιστής είναι αυτός που κάνει τα service μόνος του; Καταλαβαίνω τί θέλεις να πεις και το θέμα με τα συνεργεία, αλλά από την άλλη συγχώρεσέ με αλλά το ότι εσύ ξέρεις να ρυθμίζεις βαλβίδες και να αλλάζεις λάδια δε νομίζω πως σε κάνει σωστότερο μοτοσυκλετιστή από εμένα ή κάποιον άλλο που δεν καταπιάνεται με τα τεχνικά θέματα. Άντε να δεχτώ τον ορισμό "περισσότερο ολοκληρωμένος", αλλά όχι σωστότερος. Είναι κακό να κρίνουμε από τον εαυτό μας και να θεωρούμε ότι όλοι πρέπει να είναι έτσι. Το ότι εσύ ή κάποιος άλλος το κατέχει δε σημαίνει ότι όλοι πρέπει και ότι είναι ικανοί να τα καταφέρουν εξίσου καλά με εσένα. Υπάρχουν άνθρωποι που "δεν πιάνουν τα χέρια τους" όπως λέει και η έκφραση, άλλοι που δεν τους αρέσει να μουτζουρώνονται, άλλοι δεν έχουν το χρόνο, τη διάθεση, το χώρο, τα εργαλεία να το κάνουν. Εάν δηλ αλλάξω τα λάδια μόνος μου και μετά από άγνοια ή βλακεία πάρω τα λάδια και τα πετάξω στη θάλασσα ή όπου να 'ναι θα είμαι σωστός μοτοσυκλετιστής γιατί τα κατάφερα; Ή άμα είμαι εντελώς άσχετος και άχρηστος και σώνει και καλά θέλω να προσπαθήσω να ρυθμίσω βαλβίδες αλλά καταλήξω να διαλύσω το μοτέρ τί γίνεται;
    Ελπίζω να πιάνεις το νόημα των λεγομένων μου, φιλικά πάντα

  11. #11
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Ασε μας ρε φίλε, δε ξέρεις να λαδωνεις ούτε τη τη αλυσίδα και σου φταιμε μεις μετά...


  12. #12
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    Ασε μας ρε φίλε, δε ξέρεις να λαδωνεις ούτε τη τη αλυσίδα και σου φταιμε μεις μετά...

    Ρε φίλος δεν έχουμε όλοι ΚΤΜ που χαλάνε συνέχεια και αναγκαστικά μαθαίνεις... Εμείς έχουμε αξιόπιστα μοτοσακά...άσε που έχουν άξονα, με ανάγκασες νυχτιάτικα να ψάχνω στο google τί είναι η αλυσίδα και γιατί πρέπει να λαδώνεται...

  13. #13
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ώπα, ώπα!!! Από πότε ο σωστός μοτοσυκλετιστής είναι αυτός που κάνει τα service μόνος του; Καταλαβαίνω τί θέλεις να πεις και το θέμα με τα συνεργεία, αλλά από την άλλη συγχώρεσέ με αλλά το ότι εσύ ξέρεις να ρυθμίζεις βαλβίδες και να αλλάζεις λάδια δε νομίζω πως σε κάνει σωστότερο μοτοσυκλετιστή από εμένα ή κάποιον άλλο που δεν καταπιάνεται με τα τεχνικά θέματα. Άντε να δεχτώ τον ορισμό "περισσότερο ολοκληρωμένος", αλλά όχι σωστότερος. Είναι κακό να κρίνουμε από τον εαυτό μας και να θεωρούμε ότι όλοι πρέπει να είναι έτσι. Το ότι εσύ ή κάποιος άλλος το κατέχει δε σημαίνει ότι όλοι πρέπει και ότι είναι ικανοί να τα καταφέρουν εξίσου καλά με εσένα. Υπάρχουν άνθρωποι που "δεν πιάνουν τα χέρια τους" όπως λέει και η έκφραση, άλλοι που δεν τους αρέσει να μουτζουρώνονται, άλλοι δεν έχουν το χρόνο, τη διάθεση, το χώρο, τα εργαλεία να το κάνουν. Εάν δηλ αλλάξω τα λάδια μόνος μου και μετά από άγνοια ή βλακεία πάρω τα λάδια και τα πετάξω στη θάλασσα ή όπου να 'ναι θα είμαι σωστός μοτοσυκλετιστής γιατί τα κατάφερα; Ή άμα είμαι εντελώς άσχετος και άχρηστος και σώνει και καλά θέλω να προσπαθήσω να ρυθμίσω βαλβίδες αλλά καταλήξω να διαλύσω το μοτέρ τί γίνεται;
    Ελπίζω να πιάνεις το νόημα των λεγομένων μου, φιλικά πάντα

    Αν προσέξεις το ποστ μου έχω διαχωρίσει την αλλαγή λαδιών και το σχήμα που έχει το κατσαβίδι, από την ρύθμιση βαλβίδων και καρμπ.

    Στην πρώτη περίπτωση ναι, η προσωπική μου γνώμη είναι ότι κάποιος που θέλει να λέγεται μοτοσυκλετιστής πρέπει να γνωρίζει τα βασικά. Η αλλαγή λαδιών είναι στα βασικά μιας και πρόκειται για δουλειά που απαιτεί το ξεβίδωμα μια βίδας και μιας τάπας. Αλλιώς τον θεωρώ απλά χρήστη δικύκλου και όχι μοτοσυκλετιστή.

    Για την ρυθμιση βαλβιδων όπως βλέπεις δεν το έχω στο σημειο περι σωστότερου μοτοσυκλετιστή, αλλα στο σημείο περί υπερβολικών τιμών που ζητούσαν.Φυσικά και δεν ειναι δουλειά που μπορεί να κάνει ο καθένας χωρίς να κάτσει να διαβάσει και να αποκτήσει μια κάποια εμπειρία. Αυτό δεν είναι μέσα στα βασικά που λέγαμε παραπάνω.

    Αλλο το ένα άλλο το άλλο λοιπόν. Η πρώτη πρόταση μιλάει για βασική εργασία που κατα την δική μου γνωμη πάντα όλοι μας πρέπει να γνωρίζουμε (αλλαγή λαδιών, τέντωμα αλυσίδας, αλλαγή υγρών φρένων, φούσκωμα τα λάστιχα κλπ) και η άλλη πρόταση ότι φτάσαμε να πληρώνουμε την αξία ενός μεταχειρισμένου παπιού για να μας ρυθμίσουν βαλβίδες και καρμπ και να το θεωρούμε φυσιολογικό.



    Υ.Γ Για τις βασικές εργασίες συντήρησης που αναφέρω παραπάνω δεν χρειάζονται ειδικές γνώσεις, ούτε περίτεχνα εργαλεία. Το να πεταξει κάποιος τα λάδια που εβγαλε στην θάλασσα ειναι όπως ειπες θέμα αγνοιας και βλακειας, αλλά παρόλα αυτά δεν θα χαλάσει την μηχανή του.

  14. #14
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ρε φίλος δεν έχουμε όλοι ΚΤΜ που χαλάνε συνέχεια και αναγκαστικά μαθαίνεις... Εμείς έχουμε αξιόπιστα μοτοσακά...άσε που έχουν άξονα, με ανάγκασες νυχτιάτικα να ψάχνω στο google τί είναι η αλυσίδα και γιατί πρέπει να λαδώνεται...

    Ρε ψεύτη έχει η κουδουνιστρα σου άξονα;

  15. #15
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Εγώ δε θεωρώ μοτοσυκλετιστη, κάποιον που δεν κάνει τουλαστιχον tooth: κάτω από 1:10 στα Μέγαρα...


Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μοτοσυκλέτα και "ευαίσθητες περιοχές"
    από project.breeze στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2010, 19:29
  2. Αναβάτης, μοτοσυκλέτα και ... λακούβες
    από Operater στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2009, 07:02
  3. Η ΚΡΙΣΗ ΧΤΥΠΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ!
    από taxydromos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2009, 05:05
  4. Αγορά και κρίση... πως να μην έχει;
    από Gandalf dr685sm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 124
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2008, 11:48
  5. Μοτοσυκλέτα και ροκ..
    από makis206 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2008, 10:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF