Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 156

Θέμα: Balkans brainstorming

  1. #46
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Άλλος για το θέμα parking..?

    Επίσης, τα βενζινάδικα, δέχονται κάρτες γενικά ή πληρώνεις cash? Βενζίνη βάζεις μόνος ή δουλεύει το ελληνικό σύστημα;

  2. #47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Άλλος για το θέμα parking..?

    Επίσης, τα βενζινάδικα, δέχονται κάρτες γενικά ή πληρώνεις cash? Βενζίνη βάζεις μόνος ή δουλεύει το ελληνικό σύστημα;
    Ότι απάντηση και αν πάρεις για το θέμα πάρκινγκ, απάντησε στον εαυτό σου αν θα κοιμάσαι το βράδυ γνωρίζοντας ότι το μηχανάκι σου θα είναι στο πεζοδρόμιο.

    Επίσης, ότι και αν ισχύει για κάρτες και μετρητά, το καλύτερο είναι να έχεις και απο τα δυο. Τέλος, έχει σημασία το πως βάζεις βενζίνη? Θα αλλάξει κάτι στον προγραμματισμό σου?

  3. #48
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Ότι απάντηση και αν πάρεις για το θέμα πάρκινγκ, απάντησε στον εαυτό σου αν θα κοιμάσαι το βράδυ γνωρίζοντας ότι το μηχανάκι σου θα είναι στο πεζοδρόμιο.

    Επίσης, ότι και αν ισχύει για κάρτες και μετρητά, το καλύτερο είναι να έχεις και απο τα δυο. Τέλος, έχει σημασία το πως βάζεις βενζίνη? Θα αλλάξει κάτι στον προγραμματισμό σου?
    Όσον αφορά το πως βάζεις βενζίνη, νομίζω έχει σημασία, μιας και αν είναι self service τότε το πιθανότερο είναι ότι όλο το 24ωρο είσαι κομπλέ. Για το parking δε ρωτάω τόσο για το βράδυ (ύπνος) αλλά όταν κάνεις city sightseeing. Ισπανία πχ δεν ένοιωσα φόβο όπου παρκάραμε.

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Όσον αφορά το πως βάζεις βενζίνη, νομίζω έχει σημασία, μιας και αν είναι self service τότε το πιθανότερο είναι ότι όλο το 24ωρο είσαι κομπλέ. Για το parking δε ρωτάω τόσο για το βράδυ (ύπνος) αλλά όταν κάνεις city sightseeing. Ισπανία πχ δεν ένοιωσα φόβο όπου παρκάραμε.
    Αν είναι να οδηγείς τη νύχτα, νομίζω άλλα πράγματα πρέπει να σε απασχολήσουν περισσότερο και όχι αν είναι self service τα βενζινάδικα. Δες λίγο ρεαλιστικά το προβλεπόμενο δρομολόγιο σου και προσπάθησε να το προγραμματίσεις έτσι ώστε να μην οδηγείς νύχτα.

    Οκ, δεν γνωρίζω, αλλά νομίζω ότι προσωπικά δεν θα λάμβανα υπόψη το πως κινούμασταν στο καρατουριστικό και μικρό San Sebastian για να συγκρίνω καταστάσεις με τις βαλκανικές μεγάλες πόλεις.

  5. #50
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Αν είναι να οδηγείς τη νύχτα, νομίζω άλλα πράγματα πρέπει να σε απασχολήσουν περισσότερο και όχι αν είναι self service τα βενζινάδικα. Δες λίγο ρεαλιστικά το προβλεπόμενο δρομολόγιο σου και προσπάθησε να το προγραμματίσεις έτσι ώστε να μην οδηγείς νύχτα.

    Οκ, δεν γνωρίζω, αλλά νομίζω ότι προσωπικά δεν θα λάμβανα υπόψη το πως κινούμασταν στο καρατουριστικό και μικρό San Sebastian για να συγκρίνω καταστάσεις με τις βαλκανικές μεγάλες πόλεις.
    Για το α) σκέλος, καλό είναι να γνωρίζω τι γίνεται, ασχέτως αν θέλω να κινηθώ νύχτα.Just in case..
    Για το β) σκέλος, οι απόψεις είναι κάργα αντιδιαμετρικές, διαβάζω για κανένα φόβο, διαβάζω να έχω τα μάτια μου 14.

    Anyway, instict always work..

  6. #51
    Επίσης, στο horizons έριξες καμιά ματιά για biker friendly ξενοδοχεία/χόστελ/κάμπινγκ?
    Έχει μερικά εδω: http://www.horizonsunlimited.com/hub...endly-europe-2 . Και να μην έχεις σκοπό να περάσεις από εκεί, δεν είναι κακή ιδέα να τα έχεις σημειωμένα κάπου, ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις τα πλάνα σου καθ' οδόν.

  7. #52
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Επόμενη ερώτηση:

    Έχω το κλασσικό ροζ :a07: ροζ δίπλωμα (χάρτινο), (υπόδειγμα Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων). Παίζει θέμα; Να πάω να πάρω το καινούριο πλαστικό ή στα @@ μου; Να σας πω την αλήθεια δε με ψήνει προς το παρόν να πάω για το πλαστικό, εκτός αν αναγκαστώ.

  8. #53
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Επόμενη ερώτηση:

    Έχω το κλασσικό ροζ :a07: ροζ δίπλωμα (χάρτινο), (υπόδειγμα Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων). Παίζει θέμα; Να πάω να πάρω το καινούριο πλαστικό ή στα @@ μου; Να σας πω την αλήθεια δε με ψήνει προς το παρόν να πάω για το πλαστικό, εκτός αν αναγκαστώ.
    Σε έλεγχο σε Βουλγαρια και Σερβία έδειξα το κλασσικο ροζ(το παλιο) που έχει ΜΟΝΟ Ελληνικά
    Νο προμπ

  9. #54
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Μάικ χαλάρά....με το δίπλωμα κανένα πρόβλημα...γενικά μόνο η πράσινη κάρτα τους ενδιαφέρει (τα φράγκα...), άδειες, διπλώματα ψιλόγραμμένα τα έχουν...
    Διαβατήριο θα χρειστείς αν θές να είσαι ποιο σίγουρος και νόμιμος παντού...τα Βαλκάνια είναι είναι μια διευρημένη Ελλάδα...ποτέ δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος για κάτι...Π.χ. αστυνομία....σκέψου την ΕΛ.ΑΣ., αν σου πούνε "έλα τώρα στο τμήμα για εξακρίβωση στοιχείων"...άντε βγάλε άκρη με τον μέσο Έλληνα μπάτσο...
    Για βενζίνη... στην Αθήνα και άλλες πόλεις, μπορείς να βρεις όλο το 24ώρο στην επαρχία μπορεί να είναι κλειστά όλη την Κυριακή...
    Για κλοπές, στην επαρχία τα αφήνουμε ξεκλείδωτα...στις πόλεις τα πράγματα αλλάζουν...Αν κλειδώσεις με καλή κλειδαριά και το έχεις έξω από την είσοδο του ξενοδοχείου μια χαρά...το ίδιο και την μέρα...αν είσαι ανχωτικός πάρε ταρίφα...μεγάλη και μοναδική εμπειρία...
    Νομίζω ότι καλό θα ήταν να ασχοληθείς με το πρόγραμμα και την διαδρομή...έχω την εντύπωση ότι θα χρειαστείς να αλλάξεις πραγματάκια...ίσως βέβαια να μην έχω καταλαβει σωστά την πιθανή πορεία σου...
    Ο κανόνας στα Βαλκάνια είναι ότι δεν υπάρχουν κανόνες...αυτή είναι και η ομορφιά σε σχέση μετην δυτική και πολιτισμένη Ευρώπη...take it or leave it...Αυτό σε συνδυασμό με τις διαφορετικές οπτικές, χαρακτήρα αλλά και εμπειρίες του καθενός, δημιουργούν και τις διαφορετικές απόψεις στα ίδια θέματα...Αν και από όσο είδα σε μεγάλο βαθμό πολλοί εδώ μέσα συμπέφτουμε στα λεγόμενά μας...
    Το "πνευμα του δρόμου" καλά στα λέει, βάλε προτερεότητες...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  10. #55
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Λούκι, όσον αφορά τη διαδρομή, προς το παρόν έχω αυτή στο μυαλό, ίσως προσθέσω και τη Brasov για μια νύχτα. Πιθανόν να είναι 20 οι μέρες. Γιατί νομίζεις ότι θα πρέπει να αλλάξω πράγματα;

    Θέλω να με πείτε και το κόλπο του "πως λαδώνω" μπάτσο.. και το 20ευρω είναι οκ;

  11. #56
    Mike, η διαδρομή είναι αυτή που έχεις στο λινκ στη 2η σελίδα του θρεντ? Κάθε γράμμα είναι και μια μέρα?

  12. #57
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Mike, η διαδρομή είναι αυτή που έχεις στο λινκ στη 2η σελίδα του θρεντ? Κάθε γράμμα είναι και μια μέρα?
    Ναι, ίσως με μικρές αλλαγές, πχ έξω η Nis και διανυκτέρευση κοντά σε Mokra Gora, επίσης λέω να περάσω από τον εθνικό δρυμό Durmitor στο Μαυροβούνιο & Brasov μάλλον. Γενικά όμως αυτό είναι το concept. Επίσης σε κάποια μέρη έχει 2πλες διανυκτερεύσεις και Βουκουρέστη μάλλον 3 νύχτες.

  13. #58
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Ναι, ίσως με μικρές αλλαγές, πχ έξω η Nis και διανυκτέρευση κοντά σε Mokra Gora, επίσης λέω να περάσω από τον εθνικό δρυμό Durmitor στο Μαυροβούνιο & Brasov μάλλον. Γενικά όμως αυτό είναι το concept. Επίσης σε κάποια μέρη έχει 2πλες διανυκτερεύσεις και Βουκουρέστη μάλλον 3 νύχτες.
    Μην πάς κοντά...πήγαινε μέσα στη Μοκρα...δεν είναι ακριβά γενικά...και πάρε και το τρενάκι να δεις και ένα διαφορετικό στροφιλίκι...κατά τα άλλα δεν το μελέτησα επισταμένα αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο αισιόδοξο το σενάριο των χιλιομέτρων...όχι ότι δεν βγαίνουν, αλλά αν πας με αμόρε και θες και λίγο "διακοπούλες" μην σχεδιάζεις σαν να πήγαινες με τον roadspirit......νομίζω με πιάνεις...Θα τσεκάρω το πλάν καλύτερα και θα επανέλθω...ίσως να κάνω και λάθος...
    Για τους μπάτσους θα δεις, θα ζυγίσεις και θα κρίνεις...με ένα 20άρικο θα χορέψουν και καρσιλαμά, αλλά δεν είναι πάντα απαραίτητο...αν έχεις κάνει όντως παράβαση, πες sorry, έχετε δίκιο δεν θα ξαναγίνει...αν θέλουν να σου κόψουν κλήση πες να τους δώσεις τα χρήματα να στην πληρώσουν αυτοί...και πως τα μόνα μετρητά που έχεις πάνω σου είναι λίγα...εδώ αυτοσχεδιάζεις, όπως και σε όλα άλλωστε, όπως είπαμε.
    Πάω σελίδα 2 για διάβασμα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  14. #59
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Οκ...κατάλαβα...έχεις 16(πλην Αθήνας) σημεία στο χάρτη και μιλούσες αρχικά για 15 διανυκτερέυσεις...δεν μου βγαίναν τα κουκιά τώρα που γίναν 20 οι μέρες πάω πάσο...
    Πρόταση...ξεκίνα ανάποδα, από Βουλγαρία... και κάνε πρώτη διανυκτέρευση εκεί...στην εθνική Ελλάδα πας "αεροπορία", ξεκούρστος, ορεξάτος, γλιτώνεις και μια διανυκτέρευση...άλλωστε μόνο Ελλάδα θα κινηθείς σε εθνικό δίκτυο...
    Μετά το Βουκουρέστη, πήγαινε κατευθείαν Σιμπίου για διανυκτέρευση...αν ξεκινήσεις νωρίς, το απογευματάκι θα είσαι εκεί...στο Curtea de Arges δεν λέει και κάτι...(αν κάποιος ξέρει κάτι διαφορετικό ας μας φωτίσει...).
    Ξαναδές το θέμα "σκηνή" μιας και στα πλέον τουριστικά και ακριβά Μόσταρ, Ντουμπρόβνικ, Κότορ και Μπούντβα ίσως γλυτώσεις πολύ χρήμα...(εννοείτε ότι θα βρεις κάμπιγκ κοντά στις πόλεις αυτές...) Στην περίπτωση που τελικά πάρεις και σκηνή γίνεσε ποιο "ευέλικτος" στις διανυκτερεύσεις γενικότερα...Δες εδώhttp://www.moto.gr/forums/showthread...08541&page=3:D
    Τέλος εγώ προτίμησα Οχρίδα και όχι Καστοριά...δεν το μετάνιωσα...καλό και φτηνό φαγητό, ποτό και ύπνο...

    αυτιά τα ολίγα από μένα...όπως και να έχει σούπερ θα είναι...
    Τελευταία τροποποίηση από LOUKILOUK; 07/02/2013 στις 03:53.
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  15. #60
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Θέλω να με πείτε και το κόλπο του "πως λαδώνω" μπάτσο.. και το 20ευρω είναι οκ;
    Μέσα στο δίπλωμα να έχεις ενα 10ρικο και να ειναι τα 'μονα μετρητά΄ που έχεις και καλα, γιατι έχεις κάρτες!

    20αρικο ειναι πολλά!!!!!

Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Balkan Tour 2009
    από mhtsorodas στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2010, 00:00
  2. Balkan Off Road Marathon
    από drmel στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2009, 17:21
  3. Event Agenda Of The Balkan Moto-rock Fest Veliko Tarnovo, Bulgaria 20 – 23 August
    από alexshadow στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2009, 08:46
  4. Balkan off road marathon
    από drmel στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2009, 19:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF