Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΚΟΦΤΗ ΣΕ 50 CC PEUGUOT V CLIC

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2013
    Μηνύματα
    2

    ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΚΟΦΤΗ ΣΕ 50 CC PEUGUOT V CLIC

    Καλώς σας βρήκα..
    Όπως λέει και ο τίτλος αγόρασα το παραπάνω μηχανάκι στην κοπέλα μου..(άπειρη εντελώς) και επειδή τυχαίνει να το παίρνω και εγώ που και που θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να βγάλω τον κοφτή που εχει και δεν πηγαίνει πάνω απο 45 χλμ. Μου είπαν οτι είναι υπόθεση 5 λεπτών και πολύ απλό.
    Μπορεί να βοηθήσει κάποιος για να γλυτώσουμε το 50 ρι ευρώ που μου ζητάνε για να τον βγάλουν?
    Ευχαριστώ!

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Εγώ θα σου έλεγα να τον αφήσεις στην ησυχία του....

    Υπάρχει λόγος που βρίσκεται εκεί
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Κατ' αρχήν η απάντηση του Bowleno με όλο το σεβασμό, δε είναι αυτή που θα περίμενε ο φίλος που άνοιξε το topic.
    Πιστεύω ότι είμαστε στην κατηγορία Τεχνικά Θέματα και θα πρέπει να τεκμηριώνουμε την απάντησή μας. Φιλικά πάντα για αποφυγή παρεξηγήσεων.
    Τώρα όσον αφορά τον κόφτη συνήθως είναι κάποιο καλωδιάκι στο κοντέρ. Το λέω αυτό με βάση τα cbr 400 rr πήγαιναν μέχρι 190κμ/ω και ο κόφτης ήταν μέσα στο κοντέρ, μια αντιστασούλα που αφαιρούσαμε.
    Βρές το ηλεκτρικό διάγραμμα από το internet να δεις τι παίζει.
    Τώρα για το συγκεκριμένο scooter προφανώς τον έχουν βάλει για να περνάει τις ευρωπαϊκές οδηγίες.
    Βέβαια για να έρθω και στα λεγόμενα του Bowleno η ευθύνη δικιά σου για τυχόν φθορές και προβλήματα ασφάλειας διότι δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές στα φρένα και κρατήματα το v clic σε ταχύτητες άνω των 45κμ/ω.
    Το speedfight της ίδιας εταιρείας, το δίχρονο τουλάχιστον χτυπάει 80κμ/ω αλλά είναι πολύ διαφορετικά στημένο.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LKOSTAS Προβολή μηνύματος
    Κατ' αρχήν η απάντηση του Bowleno με όλο το σεβασμό, δε είναι αυτή που θα περίμενε ο φίλος που άνοιξε το topic.
    Πιστεύω ότι είμαστε στην κατηγορία Τεχνικά Θέματα και θα πρέπει να τεκμηριώνουμε την απάντησή μας. Φιλικά πάντα για αποφυγή παρεξηγήσεων.
    Τώρα όσον αφορά τον κόφτη συνήθως είναι κάποιο καλωδιάκι στο κοντέρ. Το λέω αυτό με βάση τα cbr 400 rr πήγαιναν μέχρι 190κμ/ω και ο κόφτης ήταν μέσα στο κοντέρ, μια αντιστασούλα που αφαιρούσαμε.
    Βρές το ηλεκτρικό διάγραμμα από το internet να δεις τι παίζει.
    Τώρα για το συγκεκριμένο scooter προφανώς τον έχουν βάλει για να περνάει τις ευρωπαϊκές οδηγίες.
    Βέβαια για να έρθω και στα λεγόμενα του Bowleno η ευθύνη δικιά σου για τυχόν φθορές και προβλήματα ασφάλειας διότι δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές στα φρένα και κρατήματα το v clic σε ταχύτητες άνω των 45κμ/ω.
    Το speedfight της ίδιας εταιρείας, το δίχρονο τουλάχιστον χτυπάει 80κμ/ω αλλά είναι πολύ διαφορετικά στημένο.
    για αυτόν ακριβώς τον λόγο είπα να μην τον πειράξει, ΔΕΝ είναι ασφαλές να περνάει τα 45 τόσο για το μΕχανάκι όσο και για την άπειρη κοπέλα. (παθών με μια πρώην μου )
    επιπλέον, από την στιγμή που ούτε εσύ γνωρίζεις πως βγαίνει από το συγκεκριμένο ο κόφτης (το συνήθως είναι...δεν λέει τίποτα απολύτως) είσαι κι εσύ off topic (με τον ανάλογο πάντα, σεβασμό)





    (κάτσε να μπει και ο παλιΑνθρωπάς να το δει και να μας κάνει ρόμπες)
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 04/02/2013 στις 14:54.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mouse112
    Εγγραφή
    15/04/2011
    Μηνύματα
    113
    επιδη το εχω κανει 7345 φορες ακου.....
    εχει 2 κοφτες...
    ο ενασ ειναι στο κομπλερ μπροστα (μεσα στης μπιλιεσ) ειναι μια πλαστικι ροδελα.. εχει βιδες 7mm
    και ο αλλος ειναι το καπακι του καρμπιρατερ (μαυρο) δεν θημαμε αν εχει βιδα ι πλαστικο...
    αν εχει βιδα ξεβιδονεισ-βγαζεις..
    αν εχει πλαστικο..το καβεισ με ενα κοφτακι.....
    ΑΦΤΑΑ...
    πωλούνται καρμπιρατέρ για μηχανάκι η μηχανή 36 mm

  6. #6
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    για αυτόν ακριβώς τον λόγο είπα να μην τον πειράξει, ΔΕΝ είναι ασφαλές να περνάει τα 45 τόσο για το μΕχανάκι όσο και για την άπειρη κοπέλα. (παθών με μια πρώην μου )
    επιπλέον, από την στιγμή που ούτε εσύ γνωρίζεις πως βγαίνει από το συγκεκριμένο ο κόφτης (το συνήθως είναι...δεν λέει τίποτα απολύτως) είσαι κι εσύ off topic (με τον ανάλογο πάντα, σεβασμό)

    [/SIZE]


    ασε ρε παιδι να βγανει τον κοφτη, επακολουθως θα μπουνε και Μπρεμπους , θα σιαξουμε και λιγο γεωμετρια ... στα Τεχνικα ειμαστε... !


    να πεταξουμε καμια μπιτουμπο απανω και δισκια μαργαριτες με υψηλης ... μην ειστε στενομυαλοι και ξενερωτοι ...
    Accipere quam facere praestat injuriam

  7. #7
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsitax69 Προβολή μηνύματος
    Καλώς σας βρήκα.. Όπως λέει και ο τίτλος αγόρασα το παραπάνω μηχανάκι στην κοπέλα μου..(άπειρη εντελώς) και επειδή τυχαίνει να το παίρνω και εγώ που και που ... Ευχαριστώ!
    Κατ' αρχάς αγόρασες εσύ το μηχανάκι στην κοπέλα σου.. Αν ήθελες να την σκοτώσεις, υπήρχαν κι άλλοι τρόποι.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #8
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsitax69 Προβολή μηνύματος
    Καλώς σας βρήκα..
    Όπως λέει και ο τίτλος αγόρασα το παραπάνω μηχανάκι στην κοπέλα μου..(άπειρη εντελώς) και επειδή τυχαίνει να το παίρνω και εγώ που και που θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να βγάλω τον κοφτή που εχει και δεν πηγαίνει πάνω απο 45 χλμ.
    Ενώ αν τον βγάλεις άντε να πηγαίνεις με 47χλμ...

  9. #9
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Χρήσιμες απαντήσεις στην απλή τεχνική ερώτηση του tsitax: 1 στις 7 (1 στις 8 με τη δική μου)...

    mouse, τσάκω μία

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mouse112
    Εγγραφή
    15/04/2011
    Μηνύματα
    113
    στο γκρεμο και με ευνοικο τυφονα....θα πιανει 55-60...
    πωλούνται καρμπιρατέρ για μηχανάκι η μηχανή 36 mm

  11. #11
    Λοιπόν έχουμε και λέμε.
    Ο κόφτης τελικά είναι στην ηλεκτρονική.
    Για να βγει θέλει χειρουργείο!!!!!!!
    Άρα μια λύση για να μη χαλάσεις την μαμίσια ηλεκτρονική είναι να αγοράσεις μια ρυθμιζόμενη.
    Ψάχνοντας λίγο βρήκα αυτό:
    http://www.scooter4u.gr/product.htm?product=1851

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LKOSTAS Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν έχουμε και λέμε.
    Ο κόφτης τελικά είναι στην ηλεκτρονική.
    Για να βγει θέλει χειρουργείο!!!!!!!
    Άρα μια λύση για να μη χαλάσεις την μαμίσια ηλεκτρονική είναι να αγοράσεις μια ρυθμιζόμενη.
    Ψάχνοντας λίγο βρήκα αυτό:
    http://www.scooter4u.gr/product.htm?product=1851
    Δεν θα συνηγορούσα στο γεγονός ότι αυτό είναι Τεχνική φύσης απάντηση ..

    Αποφασίστε αν τον όλον θέμα πάει στις Aftermarket Βελτιώσεις ή αν πάει στον γκρεμό (μαζί με το σκουτεράκι..)
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 05/02/2013 στις 15:13.
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Εντάξει λοιπόν.
    Ας καταργήσουμε τότε την κατηγορία Τεχνικά Θέματα.
    Δε βρίσκω το λόγο που μερικοί ενώ δεν δίνουν απαντήσεις που αφορά το πρόβλημα ενός συμforumίτη κατακρίνουν αυτούς που απαντάνε και δίνουν ή προτείνουν λύσεις για το πρόβλημα.
    Με τους προλαλήσαντες εγώ προσωπικά αλλά και άλλοι πιστεύω θα το σκεφτούμε σοβαρά να προσπαθήσουμε να δώσουμε λύση σε κάποιο πρόβλημα διότι όποιος απαντάει ξαφνικά δέχεται επίθεση από άλλους έξυπνους και αγαπητούς βεβαίως - βεβαίως συμforumίτες χάνοντας την ουσία.

    Εγώ παραιτούμαι από το συγκεκριμένο topic και ας δώσει κάποιος μια άλλη λύση ίσως καλύτερη από τη δική μου, διότι αρκετά κουράσαμε τον δημιουργό του συγκεκριμένου topic.
    Φιλικά πάντα.
    Κώστας

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LKOSTAS Προβολή μηνύματος
    Ας καταργήσουμε τότε την κατηγορία Τεχνικά Θέματα.
    Αφού δεν μπορούμε να καταργήσουμε τον κόφτη ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Και για να μην τρελαίνεσαι Κώστα...

    Πιστεύεις ότι μια συζήτηση του τύπου : "Γουστάρω να πηγαίνω με 270 χ.α.ω, δεν γουστάρω να φοράω κρανος αλλά έχω πρόβλημα με τα μπαμπούρια που σκάνε στη μούρη μου.. Τι με συμβουλεύετε..??" θα έμενε αυστηρά στο νόημα της ερώτησης..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αφαιρεση κοφτη χιλιομετρων σε hayabusa
    από reinmeister στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2007, 20:27
  2. Jog 50 cc
    από MrTag στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2007, 01:29
  3. Mono 50 cc ?? Giati ??
    από Spike στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 10:15
  4. Ανεβασμα Κοφτη Σε Cbr1000rr
    από VFR781 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2004, 19:09
  5. Ανεβασμα Του Κοφτη Σε Cbr954
    από VFR781 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2004, 10:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF