Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 130

Θέμα: Ανασφάλιστα οχήματα

  1. #46
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    8 χρόνια ;;;
    εσύ είσαι μια χαρά μη το συζητάς
    Όπως είχα ξαναγράψει, ο έλεγχος θα γίνει μέσω στοιχείων που θα στείλουν οι ασφαλιστικές στις εφορίες και vice versa
    άρα...
    αρα τι ?
    Θα στειλει η ασφαλιστικη στην εφορια τι ?
    Η εφορια τι δουλεια εχει με το 50αρι ?
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή εάν τα πράγματα ήταν αλλιώς θα κυκλοφορούσε κανονικά ,αλλά ανασφάλιστος ...Ρε πάμε καλά ;;;

    Οι μόνοι που τον πίνουν είναι τα νοικιάρικα και τα πίστας κτλ .

    Όλοι οι άλλοι δηλο ..Να έχουνε πινακίδα , αλλά ασφάλεια δεν χρειάζεται αφού δεν την ¨πολυκυκλοφορούν¨ Τί για μια βόλτα μια στις τόσες να κάνουμε και ασφάλεια ...

    Το καλύτερο μέτρο μέχρι σήμερα για μένα ήταν αυτό .

    Όποιος δεν έχει ασφάλεια τί την θέλει την μηχανή με πινακίδα ; Άμα το αποφασίσει ...Να πάει να πάρει τις πινακίδες πίσω . ΔΕΝ είναι υποχρεωτική η ασφάλεια σε ακινητοποιημένα οχήματα . Αλλά ξαναλέω πως όχημα με πινακίδες ΔΕΝ θεωρείται ακινητοποιημένο .

    ΜΗν τρελαθούμε τελείως
    Εγω ομως θελω ολη την χρονια να το κανω βολτα 1 μηνα μονο(και θα μπω στο τρυπακι να παω να τις παρω πισω και ξανα μανα στο τελος αυτου του μηνα να της ξαναεπιστρεψω) γιατι να πληρωσω για ολο το χρονο ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ?

  3. #48
    Άλλο λέμε , άλλο λες Καραβίδα .

    Όσες βόλτες και να κάνεις το χρόνο τέλη πρέπει να έχεις .

    Κράτα τη μοτό χωρίς πινακίδες και τέλη και τον μήνα που θες , τράβα βγάλε μια τρίμηνη να κανεις τη δουλειά σου (τέλη θα πληρώσεις μια φορά -όποτε θες εσύ.Δηλ όποτε πάρεις πινακίδες πίσω)...Δεν ξέρω αν υπάρχουν ασφάλειες με το μήνα ,αλλά δεν πιστεύω .


    Άλλο τα τέλη και άλλο η ασφάλεια .

    Αφού δεν ήμασταν καλά παιδιά και κυκλοφορούν στο δρ'όμο δεν ξέρω και εγώ πόσα ανασφάλιστα οχήματα ...Καλά να πάθουνε ...

    Αυτό το μέτρο πονάει ΜΟΝΟ όποιον μέχρι τώρα ήταν παράνομος (πλην ελαχίστων περιπτώσεων που θα συμβιβαστούν με τα νέα δεδομένα ) Δεν γινόταν αλλιώς .

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Γιατι να τα πληρωνω ομως για ΟΛΗ την χρονια αφου θα το κυκλοφορησω-ασφαλισω μονο 1,2,3 μηνες..?Γιατι λεω εγω αλλο και εσεις αλλα?Πληρωνω ασφαλεια-τελη για οσο κυκλοφορω αυτο ειναι το λογικο γιατι τα διαχωριζεις..?

  5. #50
    Ά ! Να πληρώσεις τελη δηλ όσο σου αναλογεί .

    120 ευρά ανά έτος (12 μηνες) Άρα να πληρώσεις τέλη για 3μηνο το 1/4 του 120 . ΟΚ νταξ .


    Θα πάω αύριο να φάω μπριζόλα και ότι περισέψει θα ζητήσω να μην χρεωθεί στο λγ/σμό ....Αυτό λες


    ...ΕΚΤΟΣ και αν αλλάξει ο τρόπος που πληρώνουμε τα τέλη και γίνει με το χλμ (στην τιμή της βενζίνης δηλ)

  6. #51
    Πικραμένο μέλος Το avatar του/της guzzistas
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    851
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Άλλο λέμε , άλλο λες Καραβίδα .


    Αυτό το μέτρο πονάει ΜΟΝΟ όποιον μέχρι τώρα ήταν παράνομος (πλην ελαχίστων περιπτώσεων που θα συμβιβαστούν με τα νέα δεδομένα ) Δεν γινόταν αλλιώς .

    Είσαι λάθος κατά την άποψή μου...

    εγώ έχω μηχανάκι λυμένο για ανακατασκευή και δεν ξέρω πότε ακριβώς θα τελειώσει. Κι επειδή δεν ήθελα να παραδώσω πινακίδες, πλήρωσα τα τέλη κανονικά. Ασφάλεια γιατί να βγάλω?

    Φυσικά και γινόταν αλλιώς, αλλά που να τρέχουμε τώρα (σκέφτηκε ο γραφιάς στο υπουργείο)... που να στήνουμε μπλόκα να κάνουμε ελέγχους, να απασχολούμε την τροχαία και την αστυνομία με τον άχαρο αυτό ρόλο του ελέγχου... ας τους στείλουμε να φυλάνε 10-10 τις βίλες του μεγαλοεργολάβου φίλου μας....

    αυτή είναι η λογική του μπορδέλου εεεε συγγνώμη του "κράτους" που ζούμε.. και σε συνδυασμό με τον ραγιά τον Ελληνα... όλα πάνε καλά... έρχεται κι ανάπτυξη... μη μασάτε...
    Οι μόνοι πιο ΗΛΙΘΙΟΙ από τους πολιτικούς, είναι οι ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ.



  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Ά ! Να πληρώσεις τελη δηλ όσο σου αναλογεί .

    120 ευρά ανά έτος (12 μηνες) Άρα να πληρώσεις τέλη για 3μηνο το 1/4 του 120 . ΟΚ νταξ .


    Θα πάω αύριο να φάω μπριζόλα και ότι περισέψει θα ζητήσω να μην χρεωθεί στο λγ/σμό ....Αυτό λες


    ...ΕΚΤΟΣ και αν αλλάξει ο τρόπος που πληρώνουμε τα τέλη και γίνει με το χλμ (στην τιμή της βενζίνης δηλ)
    ΣΩραιος....

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή εάν τα πράγματα ήταν αλλιώς θα κυκλοφορούσε κανονικά ,αλλά ανασφάλιστος ...Ρε πάμε καλά ;;;

    Οι μόνοι που τον πίνουν είναι τα νοικιάρικα και τα πίστας κτλ .

    Όλοι οι άλλοι δηλο ..Να έχουνε πινακίδα , αλλά ασφάλεια δεν χρειάζεται αφού δεν την ¨πολυκυκλοφορούν¨ Τί για μια βόλτα μια στις τόσες να κάνουμε και ασφάλεια ...

    Το καλύτερο μέτρο μέχρι σήμερα για μένα ήταν αυτό .

    Όποιος δεν έχει ασφάλεια τί την θέλει την μηχανή με πινακίδα ; Άμα το αποφασίσει ...Να πάει να πάρει τις πινακίδες πίσω . ΔΕΝ είναι υποχρεωτική η ασφάλεια σε ακινητοποιημένα οχήματα . Αλλά ξαναλέω πως όχημα με πινακίδες ΔΕΝ θεωρείται ακινητοποιημένο .

    ΜΗν τρελαθούμε τελείως


    Αυτό λέω και εγώ....μην τρελαθούμε τελείως! ρε μεγάλε πλάκα μας κάνεις?
    Εκτός και αν νομίζεις ότι ο κόσμος σταματάει ένα τετράγωνο πιο κάτω απο το σπίτι σου....



    Σε αυτήν την χώρα εκτός απο τα ιχ και τα νοικιάρικα δεν υπάρχει τίποτε άλλο??

    Γνωρίζεις μήπως πόσο αγροτικά μηχανήματα-τρακτέρ-πλατφόρμες κ.λ.π υπάρχουν που θα πρέπει να ασφαλιστούν όλον τον χρόνο και που χρειάζονται μόνο 15 μέρες ανα έτος?
    π.χ κομπίνα θεριζοαλωνιστική που την θέλεις ΜΟΝΟ για να θερήσεις κριθάρι -σιτάρι 10-25 ιουνίου. ή σπαρτικές αυτοκινούμενες που τις θέλεις τον σεπτέμβρη μόνο ή φορτηγά που κουβαλούν χορτάρια μόνο το καλοκαίρι.
    Εκτός αν νομίζεις ότι τον υπόλοιπο χρόνο θα πάω με την κομπίνα για καφέ και θα την αράξω εξω απο την καφετέρια.
    Τόσο απλά λες να πάμε να καταθέτουμε πινακίδες....μάλιστα..
    έχω περίπου 5 τέτοια μηχανήματα + φορτηγά+ 2 τρακτέρ + ιχ + μηχανές.
    εγώ άλλη δουλειά δεν θα έχω να κάνω,μόνο να τρέχω κάθε λίγο και λιγάκι για πινακίδες....τόσο απλά!
    και όλα αυτά επειδή το κράτος δεν μπορεί να πιάσει μπαταχτσήδες ...

    Και ξέρεις οι αγρότες μας πόσο τυπικοί είναι σε αυτά...θα καταθέσουν πινακίδες και όποιον πάρει ο χάρος...
    Μην τρέφεις ελπίδες ότι θα κάνω κάτι διαφορετικό.

    Αυτά!τόσο απλά!

    Συγνώμη που πήρε εσένα η μπάλα άλλα δεν μπόρεσα να κρατηθώ!

  9. #54
    Όλα αυτά τα μηχανήματα είναι στην ίδια φάση δηλ με τα ΙΧ ; Αν είναι έτσι ...Ναι έχεις δίκιο .


    Εγώ ήθελα απλά να μήνω στο γεγονός ότι έχουν μερικοί οχήματα και τα κινούν ανασφάλιστα . Αυτό ! Τώρα που λένε πως θα σφίξουν οι κώλοι , αυτοί χαλάστηκαν .

    Εχω την εντύπωση πως θα είσαι σε άλλη κατηγορία με τα γεωργικά . Αυτό που λες , θέλει και σηκώνει πολή κουβέντα .

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Όλα αυτά τα μηχανήματα είναι στην ίδια φάση δηλ με τα ΙΧ ; .
    Σχετικά με την ασφαλιστική κάλυψη ναι.Είναι το ίδιο και μας έστειλαν σχετική ανακοίνωση απο την αγροτική ένωση να σπεύσουμε....

    Εμείς βέβαια δεν πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας στα οχήματα που η άδειά τους εκδίδεται απο την Νομαρχία (Α/Μ-αγροτικό μηχάνημα),και πληρώνουμε χαμηλά τέλη κυκλοφορίας σε αυτά που έχουν κανονικές πινακίδες.
    π,χ αγροτικό 2500 cc περίπου πληρώνει 90 ευρώ αν θυμάμαι καλά.πέρσι ήταν 60

  11. #56
    Δε μιλάω για τα αγροτικά ...Ξέρω . Αγρότες είμαστε και εμείς .Στα χωράφια μεγάλωσα . Για τις θεριστικοαλωνιστικές λέω ....

  12. #57
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    Εαν ξερει κανενας ....

    Σε αρχαιο 50αρι το οποιο η αδεια δεν εχει ανανεωθει εδω και 8-9 χρονια (δεν ξερω καν εαν υπαρχει καπου η αδεια) τι γινεται ?
    εαν το εχεις ακομα και σκεφτεσαι να το κυκλοφορησεις,θα πρεπει-
    α)εφ οσον εχασες η δεν εχεις την παλια αδεια,να φαινεται οτι ειναι δικο σου(αποδειξη,τιμολογιο,πινακιδα)-και πινακιδα να μην εχεις αν θυμασαι τον αριθμο και βγαλεις μια πλαστικη(με τις ιδιες διαστασεις γραματα κλπ)και πηγαινεις στο τοπικο τμημα τροχαιας,οπου εισαι(μαζι με το μηχανακι)
    β)δειχνεις οτι χαρτια εχεις που αποδυκνειουν οτι ειναι δικο σου-απο τα κιταπια και το συστημα της αστυνομιας φιανεται αυτο
    γ)σου βγαζουν καινουργια αδεια(εκεινο το πρασινο βιβλιαρακι)μετα βγαζεις ασφαλεια και ξαναπηγαινεις στην τροχαια,βλεπουν απο ποτε εχεις να κανεις αναννεωση,σου λενε απο που θα παρεις παραβολα και ποσο(δημοσιο ταμειο)και ειναι 8-9 ευρο για καθε ετος-στα 50αρια δεν παιζει προστιμο μη καταβολης τελων-ανανεωσης αδειας-και μετα εισαι νομιμοτατος

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Δε μιλάω για τα αγροτικά ...Ξέρω . Αγρότες είμαστε και εμείς .Στα χωράφια μεγάλωσα . Για τις θεριστικοαλωνιστικές λέω ....
    ;Oσο αναφορά την ασφάλεια είναι το ίδιο.την εβδομάδα που μας έρχεται θα σου έχω φρέσκα νέα μιας και θα πρέπει να πάω.
    αλλά μην σκαλώνεις μόνο στις θεριζοαλωνιστικές.
    Αφού γνωρίζεις απο γεωργικές εργασίες,θυμήσου πόσα φορτηγά και πλατφόρμες και εμποροανατροπές με κανονικές πινακίδες είναι παρκαρισμένα και δουλέυουν μόνο με τριφύλλια το καλοκαίρι.τι στόλο πρέπει να έχει απο πίσω του κάποιος που κάνει τέτοιες δουλειές...

    Για αυτό σου λέω...βρήκαν την εύκολη και πιο κερδοφόρα λύση.
    Δίκιο έχεις και εσύ όπως το βλέπεις για τους χίλιουςδυό κατσαπλιάδες που κυκλοφορούν στις πόλεις ανασφάλιστοι,,,αλλά πρέπει να ζήσουμε και εμείς.
    Πόσο αίμα να δώσουμε και εμείς που παράγουμε έ?

  14. #59
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από guzzistas Προβολή μηνύματος
    Είσαι λάθος κατά την άποψή μου...

    εγώ έχω μηχανάκι λυμένο για ανακατασκευή και δεν ξέρω πότε ακριβώς θα τελειώσει. Κι επειδή δεν ήθελα να παραδώσω πινακίδες, πλήρωσα τα τέλη κανονικά. Ασφάλεια γιατί να βγάλω?

    Φυσικά και γινόταν αλλιώς, αλλά που να τρέχουμε τώρα (σκέφτηκε ο γραφιάς στο υπουργείο)... που να στήνουμε μπλόκα να κάνουμε ελέγχους, να απασχολούμε την τροχαία και την αστυνομία με τον άχαρο αυτό ρόλο του ελέγχου... ας τους στείλουμε να φυλάνε 10-10 τις βίλες του μεγαλοεργολάβου φίλου μας....

    αυτή είναι η λογική του μπορδέλου εεεε συγγνώμη του "κράτους" που ζούμε.. και σε συνδυασμό με τον ραγιά τον Ελληνα... όλα πάνε καλά... έρχεται κι ανάπτυξη... μη μασάτε...
    εφ οσον πληρωσες τελη το μηχανακι φαινεται οτι υπαρχει και κυκλοφορει ΚΑΝΟΝΙΚΑ.αρα υπαρχει κινδυνος να σε τσιμπησει το συστημα για ανασφαλιστο οποτε και οταν λειτουργησει.εγω τον περασμενο σεπτεμβριο αγορασα ενα bandit 400 το οποιο ειναι σε φαση ανακατασκευης,επειδη ομως δεν κυκλοφορουσε,και επρεπε για την μεταβιβαση να ειναι και περασμενο απο κτεο,μου εβγαλαν αδεια η οποια γραφει<δεν ισχυει για κυκλοφορια>μετ α αλλαξα οροφο παρεδωσα πινακιδα και αδεια και για την ωρα δεν πληρωσα τπτ.οταν το τελειωσω,θα πληρωσω τελη θα παρω αδεια ασφαλεια,θα περασω κτεο και μετα θα ξαναπαω για να βγλω καινουργια αδεια#ΠΡΟΣΟΧΗ#ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΕΥΣΗ 2 Η 3 3ΤΩΝ(αναλογως της νομαρχιας και του συγκοινωνιων)ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜ/ΝΙΑ-ΕΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΔΩΣΕΣ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΕΙΣ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟ

  15. #60
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Δε μιλάω για τα αγροτικά ...Ξέρω . Αγρότες είμαστε και εμείς .Στα χωράφια μεγάλωσα . Για τις θεριστικοαλωνιστικές λέω ....
    μετα τον ντορο που εγινε για τους κατα τ αλλα αγροτες με τις τρελες επιδοτησεις,και αφου συζητουσαν πως θα πιαστουν και θα τα αρπαξουν,μεσω διασταυρωσεων απο τα Ε1/Ε9 για οχηματα,τρακτερ.θεριζοαλωνιστικες,ραντιστικα,και αλλα αυτοκινουμενα μηχανηματα που εχουν οι γεωργοι στην κατοχη τους θα αναζητηθουν μεσω διασταυρωσεων ασφαλειες για τα ανωτερο μηχανηματα,ουκ ολιγα εχουν εμπλακει σε διαφορα τροχαια(κυριως τους θερινους μηνες)και η πλειοψηφια αυτων ειναι ανασφαλιστα

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1746
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2019, 09:41
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  4. Ωραια οχηματα.............
    από devil's animal στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2005, 17:19
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF