Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 130

Θέμα: Ανασφάλιστα οχήματα

  1. #61
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsompanis Προβολή μηνύματος
    Αυτό λέω και εγώ....μην τρελαθούμε τελείως! ρε μεγάλε πλάκα μας κάνεις?
    Εκτός και αν νομίζεις ότι ο κόσμος σταματάει ένα τετράγωνο πιο κάτω απο το σπίτι σου....



    Σε αυτήν την χώρα εκτός απο τα ιχ και τα νοικιάρικα δεν υπάρχει τίποτε άλλο??

    Γνωρίζεις μήπως πόσο αγροτικά μηχανήματα-τρακτέρ-πλατφόρμες κ.λ.π υπάρχουν που θα πρέπει να ασφαλιστούν όλον τον χρόνο και που χρειάζονται μόνο 15 μέρες ανα έτος?
    π.χ κομπίνα θεριζοαλωνιστική που την θέλεις ΜΟΝΟ για να θερήσεις κριθάρι -σιτάρι 10-25 ιουνίου. ή σπαρτικές αυτοκινούμενες που τις θέλεις τον σεπτέμβρη μόνο ή φορτηγά που κουβαλούν χορτάρια μόνο το καλοκαίρι.
    Εκτός αν νομίζεις ότι τον υπόλοιπο χρόνο θα πάω με την κομπίνα για καφέ και θα την αράξω εξω απο την καφετέρια.
    Τόσο απλά λες να πάμε να καταθέτουμε πινακίδες....μάλιστα..
    έχω περίπου 5 τέτοια μηχανήματα + φορτηγά+ 2 τρακτέρ + ιχ + μηχανές.
    εγώ άλλη δουλειά δεν θα έχω να κάνω,μόνο να τρέχω κάθε λίγο και λιγάκι για πινακίδες....τόσο απλά!
    και όλα αυτά επειδή το κράτος δεν μπορεί να πιάσει μπαταχτσήδες ...

    Και ξέρεις οι αγρότες μας πόσο τυπικοί είναι σε αυτά...θα καταθέσουν πινακίδες και όποιον πάρει ο χάρος...
    Μην τρέφεις ελπίδες ότι θα κάνω κάτι διαφορετικό.

    Αυτά!τόσο απλά!

    Συγνώμη που πήρε εσένα η μπάλα άλλα δεν μπόρεσα να κρατηθώ!

    Νομιζω οτι καπου μπερδευεσαι,αλλο η αφαλεια του οχηματος αλλο οι πινακιδες,εγω προσωπικα δεν ξερω γνωριζα ελαχιστους που ειχαν αφαλισμενα τα τρακτερ τους,επισης αλλο η κατηγορια οχηματος(βλεπε κατι pajero-renegade)με πινακιδα κυκλοφοριας Α/Μ=αγροτικο μηχανημα,αλλο ενα καινουργιο ναβαρα με κανονικη πινακιδα που ομως εχει γεμισει η ελλαδα-η γνωστη ιστορια με τους αγροτες του κολωνακιου που γεμισε 4χ4 αγροτικα,που πληρωνουν μηδαμινα τελη επειδη εχουν 10 ελιες στο χωριο η καποια αναλογη λαμογια,και βγαζουν αδεια αγροτικου,πες μου ομως ποσα απο αυτα που κυκλοφορανε στα κεντρα(αθηνα-θεσ/νικη κλπ)αναγραφει στο πλαι ιχ αγροτικο,εδρα,ωφελιμο κλπ?η μηπως θυμασαι την πατατα με τα αγροτικα-επαγγελαματικα με τα κλειστα πισω τζαμια?θυμαμαι καποτε σε μια εκπομπη(απο την θεση του οδηγου αντ)ειχε βγαλει κατι πορσε-φεραρι κλπ,στα οποια εκλεισαν τα πισω παραθυρα με αυτοκολλτο,εβαλαν και αυτοκολλητα ιχ αγροτικο ωφελιμο κλπ και κυκλοφορουσαν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.καλα κανουν και τους κυνηγανε και αργησαν-ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΟΧΗΜΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ-θα ξεχασω εγω που πριν μερικα χρονια κινουμενος σε επαρχιακο βρεθηκα ξαφνικα κατω απο πλατφορμα χωρις φωτα?και πηγε να βγει και απο πανω ο κωλογερος ηταν και ανασφαλιστος,και δικαιωθηκα μετα απο 12 χρονια με δικαστηρια?η τα αγροτικα μηχανηματα τρακτερ κλπ κινουνται μονο σε αγροτικους δρομους?και πως πανε εκει πετωντας?ολοι αφαλεια για να εχουμε και οι υπολοιποι το κεφαλι μας ησυχο

  2. #62
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Ρε παληκάρια, υπάρχει και η δική μου η περίπτωση: Κάτοχος ΙΧ που κυκλοφόρησε τελευταία φορά τον προηγούμενο
    Αύγουστο, κανονικά με ΚΤΕΟ - κάρτα καυσαερίων - ασφάλεια κλπ. Εκτοτε παραμένει ακινητοποιημένο σε αποθήκη.....
    Η ασφάλεια έληξε το τέλος του '12. Τα τέλη κυκλοφορίας πληρώθηκαν μέσω ίντερνετ. Το αυτοκίνητο θα ξανακυκλοφορήση
    πιθανότατα τον Ιούλιο, οπότε και θα ξαναασφαλιστεί γιά 6 μήνες (γιά κυκλοφορία μόνο 20 ημερών....)
    Δεν ειμαι διατεθημένος να ''φάω'' δυό-τρεις μέρες στην εφορία ή στο υπουργείο Συγκοινωνιών από τις 15-20 μέρες που θα μείνω στην Ελλάδα γιά να παραδώσω ή να παραλάβω τις πινακίδες.
    Σίγουρα η απάντηση είναι αυτή, δηλαδή, αφού δεν το κυκλοφοράς, να παραδώσεις τις πινακίδες, αλλά ποιός ''χαραμίζει''
    δυό μέρες άδεια, γιά το πάρε-δώσε πινακίδες;;;;;;
    Ενώ κρατώντας τις πινακίδες, μπορώ μιά βδομάδα πρίν έρθω στην Ελλάδα, μέ ένα τηλέφωνο στον ασφαλιστή μου, το
    αυτοκίνητο να κυκλοφορήση κανονικά (αντε χωρίς κάρτα καυσαερίων, την οποία θα βγάλω την πρώτη-δεύτερη ημέρα
    της κυκλοφορίας του)
    Δεν έχω την δυνατότητα νά κάνω το ίδιο με τις πινακίδες όμως και γι' αυτό πληρώνω τα τέλη κυκλοφορίας γιά όλο
    τον χρόνο.

    Που είμαι παραβάτης και πρέπει να πληρώσω πρόστιμο;;;;;;;;;;;;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  3. #63
    Καλημέρα σε όλους.
    Από τα ετήσια στατιστικά δεδομένα του υπουργείου συγκοινωνιών, χιλιάδες οχήματα παραμένουν τρακαρισμένα, αλλά με πινακίδα, και φυσικά ανασφάλιστα, και από την άλλη πλευρά, χιλιάδες άνθρωποι δεν είναι σε θέση να οδηγήσουν μετά από ένα ατύχημα, αφήνοντας φυσικά το όχημα τους ανασφάλιστο. Αυτόε ο αριθμός -δυστυχώς - ανανεώνεται κάθε χρόνο.
    Και πάμε στους έλληνες του εξωτερικού που έρχονται ενα-δυο μήνες τον χρόνο και έχουν το αυτοκίνητο τους με μία τρίμηνη -φυσιολογικά- ασφάλεια.
    Συνεχίζω με ανθρώπους που τώρα στην κρίση έχουν ανασφάλιστο το ένα - πιθανώς - από τα δύο οχήματα μέχρι να το πουλήσουν.
    Όλοι οι παραπάνω, και φυσικά όλοι μας, πληρώνουμε υπέρογκους φόρους σε βενζίνη, διόδια, τέλη, φπα, τελωνείο(παράνομα), και τελευταία πάλι τεκμήριο.
    Δείτε το όλοι καθαρά, η αναγκαστική ασφάλιση κάθε οχήματος είναι φορομπηχτικής διαθέσεως και τίποτα άλλο.
    Όχι, δεν νοιάζονται για την ασφάλεια μας. Για περισσότερα λεφτά κόπτονται. Χέστηκαν αν εμείς πάθουμε κάτι στον δρόμο και δεν έχουμε ασφάλεια.
    Αφήστε τις παπαριές στην άκρη, γιατί μας ενώνουν περισσότερα από ότι μας χωρίζουν.
    Όλοι θέλουν να είναι νόμιμοι αφαλισμένοι, αλλά γνωρίζω πατεράδες που πρέπει να επιλέξουν ανάμεσα στην ασφάλεια και στο γάλα του παιδού τους.
    Μην κρίνετε εκ του ασφαλούς, ελάτε στην θέση των ''δικαιολογημένα'' ανασφάλιστων.
    Πάντα όρθιοι.
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  4. #64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από konsttanttinos Προβολή μηνύματος
    Δείτε το όλοι καθαρά, η αναγκαστική ασφάλιση κάθε οχήματος είναι φορομπηχτικής διαθέσεως και τίποτα άλλο.
    Όχι, δεν νοιάζονται για την ασφάλεια μας. Για περισσότερα λεφτά κόπτονται. Χέστηκαν αν εμείς πάθουμε κάτι στον δρόμο και δεν έχουμε ασφάλεια.
    Αφήστε τις παπαριές στην άκρη, γιατί μας ενώνουν περισσότερα από ότι μας χωρίζουν.
    Όλοι θέλουν να είναι νόμιμοι αφαλισμένοι, αλλά γνωρίζω πατεράδες που πρέπει να επιλέξουν ανάμεσα στην ασφάλεια και στο γάλα του παιδού τους.
    Μην κρίνετε εκ του ασφαλούς, ελάτε στην θέση των ''δικαιολογημένα'' ανασφάλιστων.
    Πάντα όρθιοι.
    +600

  5. #65
    Αυτός με το Βαραντέρο που λέγαμε πιο πάνω που δεν είναι στο εξ/κο και τίποτα από τα παραπάνω ....είναι δηλ μεμονωμέμη περίπτωση ;

    Μια χαρά το οδηγάει και χωρίς ασφάλεια και χωρίς πινακίδα .


    Εγώ μπήκα μέσα κάποτε 9 χιλιάρικα από τράκα που το δικό μου όχημα ήταν σταματημένο και εκτός οδοστρώματος .... Τα πήρα ,δε λέω ....Μετά από ένα χρόνο .


    Δεν με νοιάζει αν τί και πως ... Εμένα με νοιάζει όποιος κυκλοφορεί δίπλα μου να έχει ασφάλεια . Αυτό .

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από konsttanttinos Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σε όλους.
    Από τα ετήσια στατιστικά δεδομένα του υπουργείου συγκοινωνιών, χιλιάδες οχήματα παραμένουν τρακαρισμένα, αλλά με πινακίδα, και φυσικά ανασφάλιστα, και από την άλλη πλευρά, χιλιάδες άνθρωποι δεν είναι σε θέση να οδηγήσουν μετά από ένα ατύχημα, αφήνοντας φυσικά το όχημα τους ανασφάλιστο. Αυτόε ο αριθμός -δυστυχώς - ανανεώνεται κάθε χρόνο.
    Και πάμε στους έλληνες του εξωτερικού που έρχονται ενα-δυο μήνες τον χρόνο και έχουν το αυτοκίνητο τους με μία τρίμηνη -φυσιολογικά- ασφάλεια.
    Συνεχίζω με ανθρώπους που τώρα στην κρίση έχουν ανασφάλιστο το ένα - πιθανώς - από τα δύο οχήματα μέχρι να το πουλήσουν.
    Όλοι οι παραπάνω, και φυσικά όλοι μας, πληρώνουμε υπέρογκους φόρους σε βενζίνη, διόδια, τέλη, φπα, τελωνείο(παράνομα), και τελευταία πάλι τεκμήριο.
    Δείτε το όλοι καθαρά, η αναγκαστική ασφάλιση κάθε οχήματος είναι φορομπηχτικής διαθέσεως και τίποτα άλλο.
    Όχι, δεν νοιάζονται για την ασφάλεια μας. Για περισσότερα λεφτά κόπτονται. Χέστηκαν αν εμείς πάθουμε κάτι στον δρόμο και δεν έχουμε ασφάλεια.
    Αφήστε τις παπαριές στην άκρη, γιατί μας ενώνουν περισσότερα από ότι μας χωρίζουν.
    Όλοι θέλουν να είναι νόμιμοι αφαλισμένοι, αλλά γνωρίζω πατεράδες που πρέπει να επιλέξουν ανάμεσα στην ασφάλεια και στο γάλα του παιδού τους.
    Μην κρίνετε εκ του ασφαλούς, ελάτε στην θέση των ''δικαιολογημένα'' ανασφάλιστων.
    Πάντα όρθιοι.
    Συγνώμη κι'όλας...
    Αν δεν μπορεί κάποιος να συντηρήσει το όχημα ας το δώσει..
    Απο το να αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε ασφάλιστρα και γάλα,καλύτερα με λεωφορείο,και εγώ και τα παιδιά μου..
    The only easy day was yesterday.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη κι'όλας...
    Αν δεν μπορεί κάποιος να συντηρήσει το όχημα ας το δώσει..
    Απο το να αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε ασφάλιστρα και γάλα,καλύτερα με λεωφορείο,και εγώ και τα παιδιά μου..
    Σου ευχομαι αν ποτε σου κατσει στραβη να πραξεις οπως λες.
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη κι'όλας...
    Αν δεν μπορεί κάποιος να συντηρήσει το όχημα ας το δώσει..
    Απο το να αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε ασφάλιστρα και γάλα,καλύτερα με λεωφορείο,και εγώ και τα παιδιά μου..
    Το αγγούρι δεν πονάει όταν δεν μπαίνει στο δικό σου κώλο
    Μπουκόφσκι

  9. #69
    αυτό το πόστ,
    εχει αποκαλυψει κατι τρομακτικους ξερόλες,
    που έχουν την απάντηση κ την λύση, ευκολη κ έτοιμη στο στομα τους.

    Τουλάχιστον ενυπωσιακό ..

    .. αλλα όλοι έξω απ´το χορό ..

  10. #70
    Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα φίλε.
    Ύστερα από μια λογική οικονομικά πορεία στην ζωή σου, δικαιούσαι να έχεις ένα αυτοκίνητο να μετακινείς την οικογένειά σου όποτε μπορείς εσύ και όποτε κριθεί αναγκαίο χωρίς να ξεροσταλιάζεις τον χειμώνα, ή μέσα στον καύσωνα, μαζί με το νεογέννητο στην στάση για την επίσκεψη στον παιδίατρο.
    ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ μία αξιοπρεπή ζωή εσύ και η οικογένεια σου, και δεν μπορεί ο κάθε καριόλης να σου χώνει έναν καινούριο νόμο στον κώλο γιατί ξύπνησε στραβά.
    Οι ανεύθυνοι που τόσα χρόνια ήταν ανασφάλιστοι, έτσι κι αλλιώς θα είναι και τώρα.Δεν μιλάω γι'αυτούς.
    Τους σωστούς που αναγκάστηκαν να βάζουν την οικογένειά τους σε ανασφάλιστο όχημα -και μάλιστα στους ελληνικούς δρόμους - γιατί δεν τους καταλαβαίνεις?
    Ξέρεις τι ανασφάλεια σου δημιουργείται όταν αναγκάζεσαι από τους καριόληδες να το κάνεις αυτό?
    Ας μην νιώσεις ποτέ αυτό το αίσθημα.
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  11. #71
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    ευχομαι να μην σας εγκαταλειψει ανασφαλιστο οχημα ξαπλωμενους στην ασφαλτο!

  12. #72
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Α ρε Ελλαδάρα!!

    Βουρ για εμφύλιο είσαι! Άντε να το ζήσουμε και αυτό!

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    QUIZ 1
    Eχω το αυτοκίνητο στο γκαράζ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟ για τον Χ-Ψ λόγο.
    Πρέπει να πάω το παιδί μου στον γιατρό.
    Τί κάνω?

    α. Παίρνω το αυτοκίνητο.
    β. Παίρνω ταξί-λεωφορείο

    QUIZ 2
    To παιδί μου ΠΕΙΝΑΕΙ και έχω στο γκαράζ ένα όχημα αξίας Χ ευρώ
    Τι κάνω?

    α.Το κρατάω ανασφάλιστο και κλειδωμένο.
    β.Το κρατάω ανασφάλιστο και κυκλοφορώ επειδή είμαι αρχιδ@τος
    γ.Το πουλάω και τρώω εγώ και τα παιδιά μου


    Η ωμή αλήθεια είναι μία,αν έχεις φράγκα έχεις και όχημα,αν δεν έχεις φράγκα δεν έχεις όχημα.Καλά θα κάνουμε να το καταπιούμε..Οσοι προσαρμοστούν είναι και όσοι θα επιβιώσουν.Ολοι οι άλλοι Cowboys παλιά στο Texas..
    Και για να προφτάσω μερικούς δεν είμαι ούτε παιδί των Β.Π. ούτε γόνος πλούσιας οικογένειας.Το ψωμί μου το βγάζω υπο συνθήκες που λίγοι από εσάς αντέχουν.
    The only easy day was yesterday.

  14. #74
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    γουσταρω να εχω μοτοσυκλετα για να πηγαινω 1-2-3-10 βολτες τον χρονο παραεξω.το καλοκαιρι δεν την χρησιμοποιω γιατι δεν την παλευω με την ζεστη.οποτε κανω 1 εξαμηνη ασφαλεια πχ απο νοεμβρη μεχρι απριλη να παω οσες βολτες μπορω γιατι οταν παω βολτα με την μοτο μου ηρεμω,ξεφευγω,δεν νιωθω εγκλωβισμενος.
    για παραπανω ασφαλειες,βολτες,και οτι αλλο θες,δεν βγαινω οικονομικα.
    γιατι να μην μπορω να το κανω αυτο;
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akistrevor Προβολή μηνύματος
    γουσταρω να εχω μοτοσυκλετα για να πηγαινω 1-2-3-10 βολτες τον χρονο παραεξω.το καλοκαιρι δεν την χρησιμοποιω γιατι δεν την παλευω με την ζεστη.οποτε κανω 1 εξαμηνη ασφαλεια πχ απο νοεμβρη μεχρι απριλη να παω οσες βολτες μπορω γιατι οταν παω βολτα με την μοτο μου ηρεμω,ξεφευγω,δεν νιωθω εγκλωβισμενος.
    για παραπανω ασφαλειες,βολτες,και οτι αλλο θες,δεν βγαινω οικονομικα.
    γιατι να μην μπορω να το κανω αυτο;
    Μαζί σου.
    Διαφωνώ κάθετα με αυτό το μέτρο.
    Εσύ όμως είσαι σωστός και συνειδητοποιημένος,και πράγματι βγάζεις το μηχανάκι μόνο όταν είναι ασφαλισμένο..Λίγοι λειτουργούν με συνείδηση.
    Κάτι άλλοι βάζουν την οικογένεια τους μέσα σε ανασφάλιστο όχημα,και όταν χτυπήσουν τον κακόμοιρο μοτοσυκλετιστή την κάνουν,γιατί φυσικά δεν έχουν ασφάλεια....
    The only easy day was yesterday.

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1746
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2019, 09:41
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  4. Ωραια οχηματα.............
    από devil's animal στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2005, 17:19
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF