Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 130

Θέμα: Ανασφάλιστα οχήματα

  1. #76
    60 ευρώ κάνει η ασφάλεια στο 950 το εξάμηνο .

    Όποιος δεν μπορεί να δώσει 60 ευρώ το 6μηνο ...για μένα ...πάει να πει πως και η μηχανή του δεν τυγχάνει της ανάλογης συντήρησης .


    Ούτε και εγώ είμαι γόνος $$ ,αλλά προτημώ από το να πάρω ιφόν και λοιπές μαλακίες , τα λ7 μου να τα δίνω στην κ@υλα μου .

    Οι υπόλοιποι με οικογένειες κτλ υποχρεώσεις να με συγχωρέσουν ,αλλά δεν μπορώ να τους καταλάβω(να μπω στη θέση τους δηλ) γιατί αν και παντρεμένος , δεν έχω ακόμα παιδιά .
    Είναι όμως πολλοί που λένε ..

    ¨Να τα μας πάλι ,βρήκαν καινούριο κόλπο να μας τα πάρουν πάλι . Άκου εκεί υποχρεωτική ασφάλεια ... Και συνεχίζουν την κουβέντα και το ποτάκι τους σε μπαράκι ή καφέ και μετά παίρνουν το ανασφάλιστο πλοίο και σιγά σιγά το δρόμο για το σπίτι.... Κάπου εκεί καραδωκεί και ο μπάτσος που θα κόψει την κλήση και την συνέχεια την ξέρετε ... Μέ γράψανε τα μο@νο@π@ν@ για ασφάλεια ¨

    Τέτοιοι δυστυχώς είναι πάρα πολλοί και για αυτούς , την πληρώνουν και όλοι όσοι πραγματικά θα μπορούσαν να έχουν ακινητοποιημένο ένα όχημα .

    Όλα τα άλλα ...άλλα λόγια να αγαπιόμαστε

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    QUIZ 1
    Eχω το αυτοκίνητο στο γκαράζ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟ για τον Χ-Ψ λόγο.
    Πρέπει να πάω το παιδί μου στον γιατρό.
    Τί κάνω?

    α. Παίρνω το αυτοκίνητο.
    β. Παίρνω ταξί-λεωφορείο

    QUIZ 2
    To παιδί μου ΠΕΙΝΑΕΙ και έχω στο γκαράζ ένα όχημα αξίας Χ ευρώ
    Τι κάνω?

    α.Το κρατάω ανασφάλιστο και κλειδωμένο.
    β.Το κρατάω ανασφάλιστο και κυκλοφορώ επειδή είμαι αρχιδ@τος
    γ.Το πουλάω και τρώω εγώ και τα παιδιά μου


    Η ωμή αλήθεια είναι μία,αν έχεις φράγκα έχεις και όχημα,αν δεν έχεις φράγκα δεν έχεις όχημα.Καλά θα κάνουμε να το καταπιούμε..Οσοι προσαρμοστούν είναι και όσοι θα επιβιώσουν.Ολοι οι άλλοι Cowboys παλιά στο Texas..
    Και για να προφτάσω μερικούς δεν είμαι ούτε παιδί των Β.Π. ούτε γόνος πλούσιας οικογένειας.Το ψωμί μου το βγάζω υπο συνθήκες που λίγοι από εσάς αντέχουν.
    Η ωμή αλήθεια είναι ότι μπορεί να πάρεις το αυτοκίνητο της γυναίκας σου που καίει και λιγότερο από το landcruizer,
    οτι το όχημα που έφτυσες αίμα για να έχεις στο γκαράζ σου έχει μικρότερη αξία από ένα γεύμα στα Goodys,
    και στην πραγματικότητα τα ανασφάλιστα θα καταθέσουν και πινακίδα γιατί ήταν και ψιλοάχρηστα στους ιδιοκτήτες τους (την τρύπα στον προϋπολογισμό θα την καλύψουμε από μισθούς και συντάξεις).
    Και τέλος η ωμή αλήθεια είναι ότι το όχημα πλέον μπορεί να το έχεις με ελάχιστα φράγκα και ασφαλισμένο.
    Δυστυχώς δεν μπορώ να πώ το ίδιο για το ρεύμα ή την θέρμανση.

  3. #78
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    θυμαμαι οταν ημουν μικρος,δεν ειχε και πολλα αυτοκινητα,αλλα ο κοσμος εξυπηρετουνταν.θυμαμαι οτι λιγο ποιο μεγαλος πηγα διακοπες χρησιμοποιωντας το κτελ ουκ ολιγες φορες.περυσι προτιμησα να παραδωσω την αδεια και τις πινακιδες απο το subaru που εχω,να μην πληρωσω τελη(660)και ασφαλεια(240)-περσινες τιμες-και να ανεβοκατεβαινω ως τον βολο-πατρικο της γυναικας μου-να βρω και να δω την οικογενεια με ενα cb 400,και οταν χαλασε πηγαινα με το κτελ,ενταξει ολοι θελουμε την ανεση μας,ολοι τα θελουμε ολα ηα μαλλον τα θελαμε ολα,ημασταν υπερ καταναλωτικοι,μας εκαναν και εμεις τα χαιβανια το φαγαμε.ωρα να κατεβει η μπαλα χαμηλα,ποιος απο εσας εχοντας στην αυλη του ενα impreza 2000cc το αφηνε στην ακρη,για να κυκλοφορει με 4 παιδια με ενα atos?καθολα νομιμο και ασφαλισμενο κλπ.ουτε πιστευω καποιον που λεει<εγω το κυκλοφορω μονο 6 μηνες>μετα τπτ οποτε δεν κανει ασφαλεια.το παπι το ασφαλιζω ολον τον χρονο,μπορει τον χειμωνα να το βγαζω μια φορα την εβδομαδα η μια φορα τον μηνα αλλα ειναι ασφαλισμενο.και το cb που ειχα το ιδιο.σχεδον καθημερινα(λογω δουλειας)συναντω ανθρωπους με ανασφαλιστα οχηματα(αυτο-μοτο)αλλα δεν εχω ενδοιασμους,γιατι τοτε αν τον αφησω ο νομιμος που πληρωνει ασφαλεια κλπ θα ειναι μα@@κας.και αν χτυπησει με αυτον θα φταιω κατα ενα μερος και εγω-που λυπηθηκα,εκανα στραβα ματια χαζευα-που δεν μπορει να φτιαξει το μοτο του η το αμαξι του επειδη χτυπησε με ανασφαλιστο(προσωπικα δινω την ευκαιρια σε οποιον ανασφαλιστο συναντω,να επιστρεψει σπιτι του και μεσα σε 3 μερες να στειλει η να φερει την ασφαλεια ο ιδιος αλλιως προχωραει η κληση,η οποια για οσους δεν το ξερουν κοβεται υπερ Δ.Ο.Υ,500 αυτο,250 μοτο,οποτε βγαζοντας ασφαλεια ο δικος μου παραβατης και γλιτωνει την τσεπη του,και αλλους οδηγους,κριση υπαρχει ολλα δεν θα την περασουμε εις βαρος τριτων

  4. #79
    Τελικά εδώ και δυο σελίδες μαλώνουμε για 100-200 ευρώ το πολύ το χρόνο, όπως θα έλεγε και ο συγχωρεμένος ο παππούς μου: ''κάντην να πάει στο διάολο''...

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Και τέλος η ωμή αλήθεια είναι ότι το όχημα πλέον μπορεί να το έχεις με ελάχιστα φράγκα και ασφαλισμένο.
    Δυστυχώς δεν μπορώ να πώ το ίδιο για το ρεύμα ή την θέρμανση.
    Αυτό μάλιστα,είναι ένα πραγματικά σοβαρό ζήτημα,που δεν θίγει απλά την "βολή" και το prestige του μέσου οικογενειάρχη που μόλις παρέδωσε τις πινακίδες του..


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    θυμαμαι οταν ημουν μικρος,δεν ειχε και πολλα αυτοκινητα,αλλα ο κοσμος εξυπηρετουνταν.θυμαμαι οτι λιγο ποιο μεγαλος πηγα διακοπες χρησιμοποιωντας το κτελ ουκ ολιγες φορες.περυσι προτιμησα να παραδωσω την αδεια και τις πινακιδες απο το subaru που εχω,να μην πληρωσω τελη(660)και ασφαλεια(240)-περσινες τιμες-και να ανεβοκατεβαινω ως τον βολο-πατρικο της γυναικας μου-να βρω και να δω την οικογενεια με ενα cb 400,και οταν χαλασε πηγαινα με το κτελ,ενταξει ολοι θελουμε την ανεση μας,ολοι τα θελουμε ολα ηα μαλλον τα θελαμε ολα,ημασταν υπερ καταναλωτικοι,μας εκαναν και εμεις τα χαιβανια το φαγαμε.ωρα να κατεβει η μπαλα χαμηλα,ποιος απο εσας εχοντας στην αυλη του ενα impreza 2000cc το αφηνε στην ακρη,για να κυκλοφορει με 4 παιδια με ενα atos?καθολα νομιμο και ασφαλισμενο κλπ.ουτε πιστευω καποιον που λεει<εγω το κυκλοφορω μονο 6 μηνες>μετα τπτ οποτε δεν κανει ασφαλεια.το παπι το ασφαλιζω ολον τον χρονο,μπορει τον χειμωνα να το βγαζω μια φορα την εβδομαδα η μια φορα τον μηνα αλλα ειναι ασφαλισμενο.και το cb που ειχα το ιδιο.σχεδον καθημερινα(λογω δουλειας)συναντω ανθρωπους με ανασφαλιστα οχηματα(αυτο-μοτο)αλλα δεν εχω ενδοιασμους,γιατι τοτε αν τον αφησω ο νομιμος που πληρωνει ασφαλεια κλπ θα ειναι μα@@κας.και αν χτυπησει με αυτον θα φταιω κατα ενα μερος και εγω-που λυπηθηκα,εκανα στραβα ματια χαζευα-που δεν μπορει να φτιαξει το μοτο του η το αμαξι του επειδη χτυπησε με ανασφαλιστο(προσωπικα δινω την ευκαιρια σε οποιον ανασφαλιστο συναντω,να επιστρεψει σπιτι του και μεσα σε 3 μερες να στειλει η να φερει την ασφαλεια ο ιδιος αλλιως προχωραει η κληση,η οποια για οσους δεν το ξερουν κοβεται υπερ Δ.Ο.Υ,500 αυτο,250 μοτο,οποτε βγαζοντας ασφαλεια ο δικος μου παραβατης και γλιτωνει την τσεπη του,και αλλους οδηγους,κριση υπαρχει ολλα δεν θα την περασουμε εις βαρος τριτων
    Πολύ καλά τα λες
    The only easy day was yesterday.

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    QUIZ 1
    Eχω το αυτοκίνητο στο γκαράζ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟ για τον Χ-Ψ λόγο.
    Πρέπει να πάω το παιδί μου στον γιατρό.
    Τί κάνω?

    α. Παίρνω το αυτοκίνητο.
    β. Παίρνω ταξί-λεωφορείο

    QUIZ 2
    To παιδί μου ΠΕΙΝΑΕΙ και έχω στο γκαράζ ένα όχημα αξίας Χ ευρώ
    Τι κάνω?

    α.Το κρατάω ανασφάλιστο και κλειδωμένο.
    β.Το κρατάω ανασφάλιστο και κυκλοφορώ επειδή είμαι αρχιδ@τος
    γ.Το πουλάω και τρώω εγώ και τα παιδιά μου


    Η ωμή αλήθεια είναι μία,αν έχεις φράγκα έχεις και όχημα,αν δεν έχεις φράγκα δεν έχεις όχημα.Καλά θα κάνουμε να το καταπιούμε..Οσοι προσαρμοστούν είναι και όσοι θα επιβιώσουν.Ολοι οι άλλοι Cowboys παλιά στο Texas..
    Και για να προφτάσω μερικούς δεν είμαι ούτε παιδί των Β.Π. ούτε γόνος πλούσιας οικογένειας.Το ψωμί μου το βγάζω υπο συνθήκες που λίγοι από εσάς αντέχουν.
    Η σωστή ερώτηση είναι
    Έχω ένα παιδί που πεινάει και στη κουζίνα ένα τραπεζομάχαιρο ΝΑ
    Τι κάνω?
    Α το σφάζω να γλυτώσει κι αυτό κι εγώ?
    Β πάω στη γιαγιά δίπλα που χτες πήρε τη σύνταξη, στο ψιλικατζίδικο πιο κάτω κλπ
    Γ Ρισκάρω το πλούσιο που έχει σεκιουριτάδες, σκύλο, κάμερες και μπορεί να βγάλει και κανένα σίδερο από κανένα ντουλάπι?
    Δ Φεύγω μετανάστης

    Φυσικά μπορεί να έχω και συνδυασμό
    Β Γ Δ …
    Ξεκόλλα με αυτές τις θεωρίες.
    Η ζωή όταν φτάνουμε στην επιβίωση είναι σκληρή και ανελέητη και κανένα νόμος γραφειοκρατικός δεν μπορεί να το σταματήσει.
    Τώρα το ποιος θα επιβιώσει είναι πολύ μεγάλη κουβέντα.





    Το παράξενο είναι ότι ακόμα και τώρα δεν έχετε καταλάβει ότι αυτά τα νομοσχέδια ουδεμία σχέση έχουν με την δική μας ευμάρεια.
    Τις ασφαλιστικές θέλουν να εξυπηρετήσουν και τις τράπεζες.

    Μόλις φάμε αυτό μετά έχει σειρά και η υποχρεωτική ασφάλιση στο σπίτι.

    Μια απλή ερώτηση υποθετική
    Εγώ έχω λεφτά και μπορώ να καλύψω από μόνος μου την όποια ζημιά κάνει τα αμάξι μου ή μηχανή μου.
    Γιατί πρέπει να έχω ΚΑΙ ασφάλεια?
    Πληρώνω, εγγυούμαι με την προσωπική μου περιουσία.
    κατανοητό?

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Α ρε Ελλαδάρα!!

    Βουρ για εμφύλιο είσαι! Άντε να το ζήσουμε και αυτό!
    Κατ αρχήν κι εσύ μέρος της Ελλαδάρας είσαι.
    Κατά δεύτερο εκεί πάει το πράγμα ολοταχώς.
    Μη νομίζεις δηλαδή ότι όσο μεγαλώνει η φτώχια άρα και η αδυναμία να ανταπεξέλθει κάποιος στις υποχρεώσεις του θα φέρει ευγενή άμιλλα και ανταγωνισμό.
    Βία θα φέρει δυστυχώς.
    Εδώ έχεις ένα πρώτο δείγμα.
    Ο Ένας λέει ότι θέλει να κυκλοφορούν όλοι ασφαλισμένοι γύρω του, ο άλλος θέλει να πάει στις 5 στη φάμπρικα και με 530ευρώ το μήνα δεν του φτάνουν να πληρώσει ΚΑΙ ασφάλεια.
    Απλά πράγματα…
    Φυσικά ο ένας δείχνει τον άλλο και το ρετιρέ κάνει πάρτι !

  8. #83
    είμαι 42 χρονών.....

    όταν ήμουν παιδί και μέχρι να φτάσω 5-6 χρονών (1976 - 1977) οι γονείς μου ΔΕΝ είχαν αμάξι (ο πατέρας μου μία βέσπα μόνο)....

    δόξα τω θεώ ούτε εγώ, ούτε ο αδελφός μου πάθαμε κάτι...

    αυτά από εμένα....

  9. #84
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    είμαι 42 χρονών.....

    όταν ήμουν παιδί και μέχρι να φτάσω 5-6 χρονών (1976 - 1977) οι γονείς μου ΔΕΝ είχαν αμάξι (ο πατέρας μου μία βέσπα μόνο)....

    δόξα τω θεώ ούτε εγώ, ούτε ο αδελφός μου πάθαμε κάτι...

    αυτά από εμένα....
    +100000

  10. #85
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    το Δ και με ψηλα το κεφαλι.και αν δεν φτανουν να μην κυκλοφορησει,και αν χρειαστει καποιος φιλος γειτονας κλπ θα τον εξυπηρετησει.δοξα το θεο,σκεψου να χτυπησει καποιον να ειναι ανασφαλιστος και να τρεχει και στα δικαστηρια?η ακομα χειροτερα να κανει καμια σοβαρη ζημια.τοτε ειναι που θα φυγει νυχτα μεταναστης και χωρις επιστροφη.μπορει να δειχνουμε ο ενας τον αλλο γιατι μεταξυ μας ερχομαστε σε επαφη,το ρετιρε ειναι αλλου,οταν ομως το ρετιρε κυκλοφορει στους δρομους υποκειται στους γηινους νομους και κανονες,και εκει τα πραγματα αλλαζουν,το<ξερεις ποιος ειμαι εγω>πεθανε.και εκει δεν εχει δευτερη ευκαιρια σε 3 ημερες,τα λαμογια φοβουνται να κυκλοφορησουν γιατι φοβουνται το διασυρμο απο εναν τυχαιο εντοπισμο.πως νομιζεται εχουν πιαστει ολοι αυτοι η μεσαιο μεγαλοι και ακομα ποιο μεγαλοι για χρεη σε υπαλληλους ,στο δημοσιο στο ικα.απο το χερι του θεου?ενταξει ο θεος ειναι μαζι μας ειναι μεγαλος αλλα αφου αυτος ειναι μαζι μας ποιος ειναι με τους αλλους?

  11. #86
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    60 ευρώ κάνει η ασφάλεια στο 950 το εξάμηνο .
    ......
    Όλα τα άλλα ...άλλα λόγια να αγαπιόμαστε
    Ποια ειναι αυτη η ασφαλεια ρε Λιουλιε?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Η σωστή ερώτηση είναι
    Έχω ένα παιδί που πεινάει και στη κουζίνα ένα τραπεζομάχαιρο ΝΑ
    Τι κάνω?
    Α το σφάζω να γλυτώσει κι αυτό κι εγώ?
    Β πάω στη γιαγιά δίπλα που χτες πήρε τη σύνταξη, στο ψιλικατζίδικο πιο κάτω κλπ
    Γ Ρισκάρω το πλούσιο που έχει σεκιουριτάδες, σκύλο, κάμερες και μπορεί να βγάλει και κανένα σίδερο από κανένα ντουλάπι?
    Δ Φεύγω μετανάστης

    Φυσικά μπορεί να έχω και συνδυασμό
    Β Γ Δ …
    Ξεκόλλα με αυτές τις θεωρίες.
    Η ζωή όταν φτάνουμε στην επιβίωση είναι σκληρή και ανελέητη και κανένα νόμος γραφειοκρατικός δεν μπορεί να το σταματήσει.
    Τώρα το ποιος θα επιβιώσει είναι πολύ μεγάλη κουβέντα.





    Το παράξενο είναι ότι ακόμα και τώρα δεν έχετε καταλάβει ότι αυτά τα νομοσχέδια ουδεμία σχέση έχουν με την δική μας ευμάρεια.
    Τις ασφαλιστικές θέλουν να εξυπηρετήσουν και τις τράπεζες.

    Μόλις φάμε αυτό μετά έχει σειρά και η υποχρεωτική ασφάλιση στο σπίτι.

    Μια απλή ερώτηση υποθετική
    Εγώ έχω λεφτά και μπορώ να καλύψω από μόνος μου την όποια ζημιά κάνει τα αμάξι μου ή μηχανή μου.
    Γιατί πρέπει να έχω ΚΑΙ ασφάλεια?
    Πληρώνω, εγγυούμαι με την προσωπική μου περιουσία.
    κατανοητό?
    Μην ακούω επικίνδυνες απερίσκεπτες κουβέντες.Πριν χρόνια θυμάμαι περιστατικό σοβαρού τροχαίου που δεν έφτασε η ασφαλιστική κάλυψη προς τρίτους και χρειάστηκε εξαργύρωση της ακίνητης περιουσίας του "υπευθύνου" για την αποζημίωση και εσύ συζητάς να κυκλοφοράς εντελώς ανασφάλιστος ???

  13. #88
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Μην ακούω επικίνδυνες απερίσκεπτες κουβέντες.Πριν χρόνια θυμάμαι περιστατικό σοβαρού τροχαίου που δεν έφτασε η ασφαλιστική κάλυψη προς τρίτους και χρειάστηκε εξαργύρωση της ακίνητης περιουσίας του "υπευθύνου" για την αποζημίωση και εσύ συζητάς να κυκλοφοράς εντελώς ανασφάλιστος ???
    αυτο ειπα και εγω παραπανω

  14. #89
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Μου αρέσει ο τρόπος που εξελίχθηκε η κουβέντα.
    Από την (λογική κατ' εμέ) αγανάκτηση κάποιων ανθρώπων που είτε έχουν ακινητοποιημένα οχήματα είτε θέλουν να τα κυκλοφορούν περιστασιακά και δεν έχουν καμιά διάθεση να πηγαινοέρχονται στο υπουργειο να δίνουν / παίρνουν πινακίδες, στο αν έχουμε το "δικαίωμα" λόγω κρίσης να κυκλοφορούμε ανασφάλιστοι.
    Έχεις δεν εχεις να φας, δεν πρέπει να κυκλοφορείς ανασφάλιστος ρε μεγάλε.
    Δεν με νοιάζει αν είναι άρρωστο το παιδί σου, έχει περίοδο η γυναίκα σου ή πονάει ο κώλος της πεθεράς σου
    Με νοιάζει ότι αν τρακάρεις εμένα, προφανώς δε θα έχεις να με αποζημιώσεις, και μαύρο φίδι που με έφαγε

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    σχεδον καθημερινα(λογω δουλειας)συναντω ανθρωπους με ανασφαλιστα οχηματα(αυτο-μοτο)αλλα δεν εχω ενδοιασμους,γιατι τοτε αν τον αφησω ο νομιμος που πληρωνει ασφαλεια κλπ θα ειναι μα@@κας.και αν χτυπησει με αυτον θα φταιω κατα ενα μερος και εγω-που λυπηθηκα,εκανα στραβα ματια χαζευα-που δεν μπορει να φτιαξει το μοτο του η το αμαξι του επειδη χτυπησε με ανασφαλιστο(προσωπικα δινω την ευκαιρια σε οποιον ανασφαλιστο συναντω,να επιστρεψει σπιτι του και μεσα σε 3 μερες να στειλει η να φερει την ασφαλεια ο ιδιος αλλιως προχωραει η κληση,η οποια για οσους δεν το ξερουν κοβεται υπερ Δ.Ο.Υ,500 αυτο,250 μοτο,οποτε βγαζοντας ασφαλεια ο δικος μου παραβατης και γλιτωνει την τσεπη του,και αλλους οδηγους,κριση υπαρχει ολλα δεν θα την περασουμε εις βαρος τριτων
    Κατανοοω την υπηρεσια σου,δεν κατανοω τους υψηλοβαθμους και τους πολιτικους προισταμενους σου..Ο τροπος και η φιλοσοφια ειναι η προληψη και οχι η καταστολη,το τελευταιο καιρο ειμαστε μονο στην καταστολη.Οι ιδιοι σαν υπηρεσια θα επρεπε να εχετε πει οτι δεν μπορεις να ζητας απο καποιον κληση με 500€ ή 1000€ οταν ο μισθος ειναι κατω απο αυτο το ποσο,δεν υπαρχει καμια λογικη σε ολο αυτο.Αν κανεις αυτο που λες σου βγαζω το καπελο,καποτε πιτσιρικας οταν γυριζα με το παπι ξεκρανωτος γενικα την ειχα γλυτωσει και απο ατυχηματα αλλα και απο κλησεις,βρεθηκε μια μερα ενας Ζ γυρω στα 50(ετων) μαλιστα η φημη του ηταν ως ο πιο σκληρος εδω στην περιοχη μου.Μου ειπε ...Ρε μαλακα γιατι θες να σκοτωθεις τσαμπα...φορεσε το το ρημαδι το κρανος για να μπορεις να ευχαριστιεσε πολλα χρονια το μηχανακι σου και να παρεις και μεγαλυτερο.Το παραδειγμα εχει να κανει με το γεγονος οτι με ποινες απλα δημιουργεις φοβο και "ευκολα" βρισκεις τροπους να ξεφυγεις ενω με την νουθεσια σιγουρα εχεις καλυτερα αποτελεσματα.
    Ο παραδειγματισμος ειναι το πιο σημαντικο,εδω καλοκαιρακι η υπηρεσια σας σας επιτρεπει να κυκλοφορειτε με πουκαμισο και υφασματινο παντελονι σαν να ειστε εισπρακτορες στα λεωφορεια.

    Ο στοχος ειναι να μαζεψουν χρηματα που σε ενα βαθμο ειναι και αυτο λογικο,το παραλογο ειναι οτι δεν υπαρχουν επιλογες.Λυσεις σιγουρα υπαρχουν που να εξυπηρετουν ΠΡΩΤΑ τον πολιτη και να ειναι ασφαλης και νομιμος.Ασφαλησε με σαν ατομο σαν οδηγο και φροντισε να με ελεγχεις,οχι επειδη εχει τρυπα το συστημα και δεν εχει προσωπικο κτλ κτλ χαρατσωνεις τους παντες.Εχω περασει σε αλλο επιπεδο συντομα θα σου πουν ασφαλησου μονος σου γιατι το κρατος δεν μπορει και αν εσυ δεν εχεις ψοφα τι να κανουμε thats life συμφωνα με μερικους συμφορουμιτες.τοτε ομως θα ειναι αργα για να αντιδρασεις ακομα και εσυ που εχεις καποια εξουσια στα χερια σου.Το εχω ξαναπει καποια στιγμη εδω μεσα μοιαζουμε ολοι με την πουτανα που ενω την χτυπα ο νταβας ενω την εκδιδει,στο τελος λεει οτι τον αγαπαει και τις αρεσει και απο πανω.

    Ουτοπικα σκεπτομενος για μενα θα επρεπε να καταργηθουν οι ασφαλειες,τοτε θα γινονταν ολοι και μονο πιο συνετοι οδηγοι και προσεκτικοι..τωρα οδηγουν απαντες ανεξελεκτα με την λογικη οτι εχω ασφαλεια και το λενε και καταμουτρα...αυτους φοβαμε πολυ...τρομαζω στην ιδεα και μονο οτι ο αλλος ειναι αδιαφορος επειδη εχει λεφτα και εχει και ασφαλεια...
    Στα τρυφερα μου αν εχει ασφαλεια και με στειλει σε τοπο χλωερο και αναπαυσεως στα τρυφερα του πατερα μου αν αν αν του δωσουν πεντε φραγκα για τον γιο του αν το εχει κατω απο μαρμαροπλακα...
    (την απαντησει την ξερω μπορει να σε σκοτωσει ανασφαλιστος και να μην παρεις φραγκο...ειναι το ιδιο αδιαφορη και αυτη..)

    Ευχαριστω σορρυ για το μακροσκελες καλη συνεχει εχουμε δρομο ακομα μεχρι τον πατο..
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1746
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2019, 09:41
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  4. Ωραια οχηματα.............
    από devil's animal στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2005, 17:19
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF