Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: rvf400

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/11/2008
    Μηνύματα
    84

    rvf400

    εχει ενας φιλος ενα rvf400 το οποιο δουλευει κανονικα ετσι λεει δεν πηγαμε να το βαλω μπρος ακομα απλα το ειδα,αλλα εχει πολλες ελειψεις οπως φαιρινγκ κοντερ φωτα μπροστα θελει λαστιχα και μπαταρια.θα του πω αν μου το πουλαει για 300 και αν μου πει ναι θα το παρω και σιγα σιγα θα το φτιαξω αρκει να δουλευει μηχανικα.τι λετε να το παρω για τετοια τιημ η θα στοιχισει παρα πολλα μεχρι να γινει κανονικο μηχανακι????
    g.t

  2. #2
    θα στοιχισει αρκετα φιλε μου αν θες να ειναι rvf, δηλαδη να εχει πανω τα φωτα του κλπ,κλπ.
    Βεβαια οσο μπορω θα βοηθησω αν μπορω με καποια πραγματακια που ισως να εχω. Δες τις ελλειψεις και μετα μπες στον Αι Μπεη να κανεις ενα κουστουμι και βλεπεις αν σε παιρνει.
    Φαιρινγκ απο Κινα περιπου 350
    Λαστιχα ειχα βαλει με 220
    Μπαταρια ενα 50
    Φωτα εχει στο Ebay απο 50 μεχρι 100
    Κοντερ καμια 100

    Τι θα ελεγες να μου το δωσεις εμενα αφου το παρεις???
    Που μενεις φιλε μου?
    Η ζωή είναι μεγάλη... ...μην την κάνεις καρναβάλι!!!

  3. #3
    [FONT=Helvetica Neue]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g.t Προβολή μηνύματος
    εχει ενας φιλος ενα rvf400 το οποιο δουλευει κανονικα ετσι λεει δεν πηγαμε να το βαλω μπρος ακομα απλα το ειδα,αλλα εχει πολλες ελειψεις οπως φαιρινγκ κοντερ φωτα μπροστα θελει λαστιχα και μπαταρια.θα του πω αν μου το πουλαει για 300 και αν μου πει ναι θα το παρω και σιγα σιγα θα το φτιαξω αρκει να δουλευει μηχανικα.τι λετε να το παρω για τετοια τιημ η θα στοιχισει παρα πολλα μεχρι να γινει κανονικο μηχανακι????
    Άμα ξέρεις να μαστορεύεις ο ίδιος, δεν έχεις καμία ανάγκη τους μηχανικούς, έχεις καλή γνώση του μοντέλου, και ξέρεις που να ψάξεις τι στην αγορά, να το πάρεις είναι ευκαιριάρα αν είναι όπως λέει ο φίλος.


    Ψάξε να δεις πόσο πουλιούνται τα σε καλή κατάσταση RVF στο mobile.de , δεν σου λέω άλλο.


    Αν δεν το έχεις, φέρνεις εμένα σε επαφή με τον φίλο σου, το θέλω εγώ.

    Το γιατί εγώ το βλέπεις π.χ. εδω >>> http://www.vfrh.net/t4216-topic

    Μπορώ επίσης να το δω και να σου πω αν ειναι καλό, αν μιλάμε για αττική.
    [/FONT]
    Τελευταία τροποποίηση από Πολυμήχανος; 20/04/2013 στις 12:57.

  4. #4
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Για τρία κατοστάρικα το παίρνω κι εγώ! Κατά τ' άλλα, όπως σου τα είπε ο Χορνετάκιας...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sernodas2
    Εγγραφή
    07/05/2010
    Μηνύματα
    503
    και ποιος δεν το περνει για 6 πενινταρια.......

    παρτο κ αν δεν σου βγει δωστο, η ολοκληρο, η σε κομματια

    Όποιος γυρίζει μυρίζει

    κ όποιος κάθετε βρωμίζει

  6. #6
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Βλέπω μεγάλη η λίστα αναμονής
    Give me fuel, Give me fire

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/11/2008
    Μηνύματα
    84
    προς το παρων περιμενω την απαντηση του φιλου για το αν μου το δωσει και αν πει οκ παμε για να δουμε αν δουλευει μηχανικα,παντως δεν δινω πανω απο 300 ευρω.ευχαριστω για τις απαντησεις σας και μακαρι να το παρω.
    g.t

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/11/2008
    Μηνύματα
    84
    μολις μιλησα με το φιλο στο τηλεφωνο και μου ειπε ραντεβου το βραδακυ η το απογευμα για να μου πει τιμη,και μου ειπε ακομα οτι θελει ηλεκτρονικη.τι λετε για αυτο?αν δεν παιρνει μπρος τι να κανω ?πως θα ελενξω το μοτερ?
    g.t

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g.t Προβολή μηνύματος
    μολις μιλησα με το φιλο στο τηλεφωνο και μου ειπε ραντεβου το βραδακυ η το απογευμα για να μου πει τιμη,και μου ειπε ακομα οτι θελει ηλεκτρονικη.τι λετε για αυτο?αν δεν παιρνει μπρος τι να κανω ?πως θα ελενξω το μοτερ?
    μιλα με τον Πολυμηχανο .
    Εχει ολες τις λυσεις. Εμενα αυτος με δασκαλεψε μεχρι τωρα. Και αυτος με βοηθησε στον ελεγχο της 1ης μου μοτοσυκλετας την οποια τωρα του εχω δωσει.
    Η ζωή είναι μεγάλη... ...μην την κάνεις καρναβάλι!!!

  10. #10
    Μπορείς να το κάνεις μικρότερης ''ακρίβειας'' ελέγχους.

    Μπορείς να κοιτάξεις τα λάδια, προυποθέτει να τα αδειάσεις ή να πάρεις ένα μπόλικο δείγμα. Μεταλικά ρινίσματα στα λάδια=κακό.

    Μπορείς να το μιζάρεις, να δεις αν γυρίζει. Αυτό μπορεί να γίνει με τα ηλεκτρικά της μοτό, αλλά μπορείς να το μιζάρεις με κροκοδείλους από άλλο όχημα απευθείας στην μίζα, προσοχή μόνο να είναι στην νεκρά. Θα δεις αν γυρνάει, οπότε θα ξέρεις ότι δεν είναι τελείως σπασμένο το μοτέρ. Αυτό όμως δεν σε εξασφαλίζει ότι είναι και τελείως καλό.

    Βγάζεις μπουζί και τα κοιτάς σε τι κατάσταση είναι. Ένα μπουζί λιωμένο, δείχνει ότι έχει γίνει σύγκρουση μεταλικών πραγμάτων μέσα στο κύλινδρο που το έβγαλες. Προσοχή θέλει 13mm μπουζόκλειδο ή σωληνωτό μακρύ, τα συνήθη δεν χωράνε.

    Μετράς συμπίεση καθώς το μιζάρεις με τα μπουζί βγαλμένα. Πρέπει να γυρίζει αεροπορία χωρίς τα μπουζί. Αν δεν έχεις συμπιεσόμετρο, που δεν θα έχεις, ταπώνεις με το χέρι τις τρύπες και βλέπεις αν ρουφάνε-σπρώχνουν αέρα με δύναμη, και αν είναι στο περίπου ίδιο όλοι οι κύλινδροι. Αν έχεις συμπιεσόμετρο, οι νορμάλ τιμές για αυτό το μοτέρ είναι 157 μέχρι 203 psi. Οτιδήποτε εκτός αυτών των τιμών δείχνει πρόβλημα.

    Η εικόνα του μοτέρ εξωτερικά επίσης είναι μια καλή ένδειξη. Εκτεταμένες διαρροές λαδιού δεν είναι καλό σημάδι. Αν μπορείς να βγάλεις κάποιο καπάκι, κεφαλών ή πλαινά, η εικόνα των εκκεντροφόρων, των μετάλων και των εξαρτημάτων, επίσης δείχνει αρκετά την κατάσταση. Πρέπει να λαμποκοπάνε όλα. Αν είναι των ψαρρών η κατάμαυρη ράχη, ο πρώην δεν άλλαζε λάδια ΠΟΤΕ και μόνο συμπλήρωνε, πράγμα όχι καλό, γιατί αφενός το μοτέρ έκαιγε λάδι, αφετέρου έχει δουλέψει με κακό βρωμισμένο λάδι μέσα του.

    Φυσικά αν δεν το βάλεις μπρος να το ακούσεις, όλα τα παραπάνω είναι ενδείξεις.
    Τελευταία τροποποίηση από Πολυμήχανος; 20/04/2013 στις 16:06.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/11/2008
    Μηνύματα
    84
    η ηλεκτρονικη που μου ειπε οτι θελει ποσο μπορει να κοστιζει?
    g.t

  12. #12
    Η ερώτηση που θα έπρεπε να σε απασχολεί, είναι γιατί δεν έχει ηλεκτρονική; Τι απέγινε η δική του;

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/11/2008
    Μηνύματα
    84
    απο οτι καταλαβα μαλλον ειναι καμενη...σας τα λεω τωρα για να ξερω οταν βρεθουμε τι να τον ρωτησω......ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας....με εχετε βοηθησει αρκετα γιατι δεν ηξερα τιποτα...
    g.t

  14. #14
    Μια και εσύ δεν ξέρεις πολλά, όταν θα πας να το δεις, βγάλτο όσο πιο πολλές φωτό μπορείς.

    Από πάνω, από κάτω, από πλάι, από παντού.

    Βγάλε και πιο κοντινές σε μοτέρ, πλαίσιο, πηρούνια, ψαλίδι.

    Πόσταρε εδώ και κάποια συμπεράσματα θα βγάλουμε να σου πούμε που μπορεί και να σε βοηθήσουνε πολύ.

    Μάθε και λεπτομέροιες από την ιστορία του. Γιατί έγινε έτσι όπως έγινε, γιατί ξέμεινε στον φίλο, τι το έκανε όσο το είχε, είναι πληρωμένα τα τέλη του, τα χαρτιά του όλα εντάξει; Έχει φωτό ο φίλος πως ήτανε; 'Ολα τα πιθανά γιατί που μπορεί να σκεφτείς. Κι αυτά δείχνουν πολλά πράγματα.

    Α, μάθε-σημείωσε αριθμό πλαισίου και πες μου με ΠΜ, να σου πω πληροφορίες.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g.t Προβολή μηνύματος
    εχει ενας φιλος ενα rvf400 το οποιο δουλευει κανονικα .....
    ...Κανονικα...ποτε ας πουμε δουλεψε για τελευταια φορα γιατι , απο τις περιγραφες σου, καταλαβαινω οτι....καποια στιγμη εφαγε στουκα και λογω ελειψης χρηματων - ανταλλακτικων - απογοητευσησης λογω δυσκολιας ανευρεσης ανταλλακτικων, το παρατησε.

    Αν υποθεσω οτι ο κινητηρας ειναι σε καλη λειτουργικη κατασταση τοτε σχεδον σιγουρα ,το ντεποζιτο του θα ειναι σε κακο χαλι, απο χτυπηματα και σκουριες εσωτερικα. Η καλωδιωση, για να λες οτι εκαψε ηλεκτρονικη δεν θα ειναι και ο'τι καλυτερο. Τα ψυγεια,τα καρμπς, τα μπουζι ΩΧ...τα μπουζι....τα φρενα....και η λιστα ειναι τεραστια.... Αν καταμετρησουμε οπως σου προειπαν και τα παιδια αυτα που μπορει να χρειαζεται, μιλαμε για ΠΟΛΛΑ ευρω, και φυσικα με δικα σου εργατικα, οχι να το δωσεις σε συνεργειο.

    Αυτο δεν σημαινει οτι δεν επανερχεται, εχει να κανει περισσοτερο με το τι χρηματα εχεις να διαθεσεις σε τι κατασταση θες να το φτασεις και πανω απ ολα για τι χρηση το θελεις. Αν ας πουμε το θες για να πηγαινεις στην δουλεια σου ΔΕΝ κανει.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Fairing για RVF400 NC35
    από maniatiakos στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2009, 01:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF