Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Στρωσιμο καινουριου CBF 600

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163

    Στρωσιμο καινουριου CBF 600

    Σε λιγες μερες θα γινω ο ευτυχης κατοχος ενος CBF 600. Θα ηθελα την γνωμη οσον καβαλανε τη συγκεκρημενη μηχανη για τον τροπο που το στρωσανε. Ποιες ειναι οι διαδικασιες για ενα σωστο στρωσιμο και τι πρεπει να προσεξω? Εψαξα λιγο να βρω σχετικο ποστ αλλα βρηκα μονο για τα καμπιλατερατα.
    Και κατι αλλο βρε παιδια! Μαυρο η ασπρο? Σε λιγο το παραγγελνω και ειμαι ακομα σε διλημα
    Ειμαι 1.85 υψος και 80 κιλα. Θα ειναι βολικο σε ταξιδια για τον σωματοτιπο μου?
    Ευχαριστω εκ τον προτερον

  2. #2
    Άσπρο θα διάλεγα εγώ, διαφέρει από το πλήθος.
    Στρώσιμο, τα πρώτα 1000χλμ συντηρητικά χωρίς στροφές στα κόκκινα, όχι ζόρισμα με μεγάλη σχέση στο κιβώτιο-λίγες στροφές και ζωντανό δούλεμα του μοτέρ.
    Αυτά τα πρώτα χλμ συνήθως καθορίζουν την μακροζω'ί'α του μοτέρ.
    Από ύψος μια χαρά σε κόβω και για ταξίδια ταμάμ το 600αράκι.
    Καλοβολτάριστο και καλολάσπωτο όταν με το καλό το παραλάβεις.

  3. #3

  4. #4
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    To μοτερ σου εχει ηδη δουλεψει στα κοκκινα στο δυναμομετρο πριν μονταριστει στην μηχανη σου. Αν παντως αμφιβαλλεις για αυτο, τοτε ζεστανε το καλα, βρες ενα βουνισιο ανηφορικο κομματι και πιες του το αιμα, ανεβοκατεβαζοντας συνεχεια ταχυτητες και στροφες. κανα μισαωρο ειναι οτι πρεπει. Μετα, αλλαξε λαδια και φιλτρο και αφησε το να κρυωσει για ενα 24ωρο. Επανελαβε αλλη μια φορα και θα εχεις ενα τελεια στρωμμενο μοτερ.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Το πιθανότερο ειναι το manual να λεει 500 χιλιόμετρα ηρεμης οδήγησης.Το δικό μου CB900 ετσι έλεγε.Το manual της Honda επίσης δεν προτείνει ούτε ιξωδες αλλα αφήνει εσένα να το αποφασίσεις ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία περιβάλλοντος.
    Εαν θες να κανεις κατι διαφορετικό και πιο σωστο,στρωστο σε επαρχιακό οδικό δίκτυο και κανε 3 αλλαγές λαδιων σε διάστημα 1500 χιλιομέτρων.Η Επιδαυρος ειναι ιδανική για αυτήν την δουλεια.Θα δουλέψουν κινητήρας,κιβώτιο,φρένα,αναρτήσεις και φυσικα εσυ.
    Το στροφόμετρο χώρισε το σε σε 3 περιοχές.Τα πρώτα χιλιόμετρα πήγαινε μεχρι της 4000 στροφές τα επόμενα 500 μεχρι τις 7000 στροφές και τα τελευταία 500 κανε ανοίγματα μεχρι το όριο στροφών που ορίζει ο κατασκευαστής.
    Προτίμησε ενα επωνυμο ορυκτελαιο για στρωσιμο και όχι full synthetic.
    Εαν θες να βγάλεις μερικά αλογακια παραπάνω κανε το στρωσιμο που σου προτείνει ο απο πανω.Κλασσικη συνταγή για στρωσιμο μοτέρ που θα πάρουν μέρος σε αγώνες με μοτοσικλέτες παραγωγής.
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  6. #6
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.747
    Εγώ θα έκανα ακριβώς αυτο που λέει ο κατασκευαστής


    ... και θα επέλεγα λευκό.



    Κατα τα άλλα, με το καλό το νέο μηχανάκι και πάντα με πλήρη και σωστό εξοπλισμό

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163
    Ευχαριστω παιδια για τις ευχες και τις συμβουλες! Τελικα ασπρακι το παρηγγειλα. Απο οτι καταλαβα σε γενικες γραμμες για τα πρωτα 1000χλμ χαλαρες βολτες μεχρι 4000 στροφες σε επαρχιακο δυκτιο και μετα σταδιακο ανοιγμα. Να κανω και δυο ερωτισουλες σκομα. Δυκαβαλο μπορω να παρω απο την αρχη η μετα απο καποια χιλιομετρα? Επιρεαζει το στρωσιμο?
    Ο αντιπροσωπος με βαζει συναγερμο patrol, γιατι λεει συνδεεται κατευθειαν σε φισα και εχει και servise στην Θεσσαλονικη. Να τον βαλω η να προτιμησω κατι ποιο ποιοτικο π.χ. scorpions? Δεν θελω ομως με τιποτα να κοπουν καλωδια για να συνδεθει ο συναγερμος. Αν συνδεεται με φισα ο εν λογω μπορει να τον προτιμησω, αλλιως patrol. Εχει κανεις ιδεα περι αυτου?

  8. #8
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα έκανα ακριβώς αυτο που λέει ο κατασκευαστής
    Αυτό και μόνο αυτό!!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Φυσικά και μπορείς δικάβαλο.
    Βάλε τον scorpio. Υπάρχουν και εξτρα φίσες για να ταιριάξει χωρίς κοψίματα.

  10. #10
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.709
    600 ειναι, οχι 50αρι!!! Κανε οτι λεει μεσα το βιβλιαρακι σου κ δεν θα εχεις θεμα.
    Καλα χλμ με προσοχη!!
    Ride(s) the wind of change...

  11. #11
    Kαλόβολτο το εργαλείο Κωστή . Να το χαρείς όσο δεν πάει και χαίρομαι που το πήρες άσρπρο !!


  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163
    Παιδια ξερει καποιος να μου προτεινει ενα αξιοπιστο μαγαζι που να πουλαει και να εγκαταστει συναγερμους scorpio στη Θεσσαλονικη? Καποιο μαγαζι που να εχει εμπειρια σε εγκαταστασεις συναγερμων σε μηχανες.
    Το μηχανακι ειναι καινουριο και οπως καταλαβενεται δεν θελω να πεσω σε κανεναν τσαπατσουλη επαγγελματια που να μην εχει την αναλογη εμπειρια και μου το κανει καμια ζημια.

  13. #13
    AYTH H ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗ ΦΥΣΣΑ............


    Δέν καταλαβαίνετε ότι τό νά κουμπώνει ένας συναγερμός σέ μιά φύσσα ,είναι σάν νά λές στόν κλέφτη
    βάλε τή γείωση καί φύγε..??
    Ότι πιό άπλό καί εύκολο τό νά βγάλει κάποιος αύτή τήν περίφημη φύσσα άν βρεί πρόσβαση γρήγορη,
    νά κουμπώσει μετά τήν έργοστασιακή γείωση πού προφανώς θά έχει μαζί του πηγαίνοντας νά κλέψει
    τό συγκεκριμμένο μηχανάκι καί άντίο σας.....!!!
    Ένας καλός μάστορας πού ξέρει τί κάνει θά κλειδώσει τή μηχανή μέ τό συναγερμό σωστά καί εύκολα.
    Όμως ό κάθε κλέφτης δέν θά κάτσει νά ψάχνει μέ τό πολύμετρο πού πάει τό κάθε καλώδιο γιά νά τόν
    άφοπλίσει.
    Παγιδεύτε τή σέλλα σας μέ ένα μπουτόν ώστε σέ άπόπειρα παραβίασης νά χτυπήσει άμέσως.
    Βάζετε τόν συναγερμό σέ δύσκολο σημείο πρόσβασης ώστε νά μήν τόν ψακάσουν άμέσως μέ κάποιο
    σπρέυ γιά νά σταματήσει νά φωνάζει.
    Όχι κάτω άπό τή σέλλα σέ κοινή θέα..!!
    ΟΧΙ ΦΥΣΣΑ....!!!
    Τά μαστόρια ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΔΟΥΣ, άκόμα καί οί πωλητές στά μαγαζιά έχουν γίνει έγκαταστάτες συναγερμών
    μέ τό παραμύθι αύτής τής φύσσας,ή όποία είναι πολύ βολική γιά τόν κάθε άσχετο.
    Ένα κολλητήρι καλό, καλάϊ ,ένας καλός ήλεκτρολόγος,ένα πολύμετρο καί κάποιες γνώσεις...!!!
    ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ........έτσι βάζω τούς συναγερμούς στά μηχανάκια.
    ΜΕΤΑ, καί μετά PATROL αύτοί είναι καί μέ τή σειρά πού τούς έγραψα ή άξιολόγηση τους.
    Μέ τούς patrol ναί θά έξυπηρετηθείτε καλύτερα αύτή είναι ή έμπειρία μου,οί ΜΕΤΑ όμως είναι
    πιό ποιοτικοί μέ καλύτερες λειτουργίες.
    Άξιόπιστοι κι οί δύο στά καλά τους μοντέλλα όχι τά φθηνιάρικα....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Τώρα αύτός ό Σκορπιός μέ τα περιφερειακά ραντάρ καί τούς παππάδες πού κάνει..??
    Δέν τόν ξέρω......

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.981
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    AYTH H ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗ ΦΥΣΣΑ............


    Δέν καταλαβαίνετε ότι τό νά κουμπώνει ένας συναγερμός σέ μιά φύσσα ,είναι σάν νά λές στόν κλέφτη
    βάλε τή γείωση καί φύγε..??
    Ότι πιό άπλό καί εύκολο τό νά βγάλει κάποιος αύτή τήν περίφημη φύσσα άν βρεί πρόσβαση γρήγορη,
    νά κουμπώσει μετά τήν έργοστασιακή γείωση πού προφανώς θά έχει μαζί του πηγαίνοντας νά κλέψει
    τό συγκεκριμμένο μηχανάκι καί άντίο σας.....!!!
    Ένας καλός μάστορας πού ξέρει τί κάνει θά κλειδώσει τή μηχανή μέ τό συναγερμό σωστά καί εύκολα.
    Όμως ό κάθε κλέφτης δέν θά κάτσει νά ψάχνει μέ τό πολύμετρο πού πάει τό κάθε καλώδιο γιά νά τόν
    άφοπλίσει.
    Παγιδεύτε τή σέλλα σας μέ ένα μπουτόν ώστε σέ άπόπειρα παραβίασης νά χτυπήσει άμέσως.
    Βάζετε τόν συναγερμό σέ δύσκολο σημείο πρόσβασης ώστε νά μήν τόν ψακάσουν άμέσως μέ κάποιο
    σπρέυ γιά νά σταματήσει νά φωνάζει.
    Όχι κάτω άπό τή σέλλα σέ κοινή θέα..!!
    ΟΧΙ ΦΥΣΣΑ....!!!
    Τά μαστόρια ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΔΟΥΣ, άκόμα καί οί πωλητές στά μαγαζιά έχουν γίνει έγκαταστάτες συναγερμών
    μέ τό παραμύθι αύτής τής φύσσας,ή όποία είναι πολύ βολική γιά τόν κάθε άσχετο.
    Ένα κολλητήρι καλό, καλάϊ ,ένας καλός ήλεκτρολόγος,ένα πολύμετρο καί κάποιες γνώσεις...!!!
    ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ........έτσι βάζω τούς συναγερμούς στά μηχανάκια.
    ΜΕΤΑ, καί μετά PATROL αύτοί είναι καί μέ τή σειρά πού τούς έγραψα ή άξιολόγηση τους.
    Μέ τούς patrol ναί θά έξυπηρετηθείτε καλύτερα αύτή είναι ή έμεπειρία μου,οί ΜΕΤΑ όμως είναι
    πιό ποιοτικοί μέ καλύτερες λειτουργίες.
    Άξιόπιστοι κι οί δύο στά καλά τους μοντέλλα όχι τά φθηνιάρικα....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Τώρα αύτός ό Σκορπιός μέ τα περιφερειακά ραντάρ καί τούς παππάδες πού κάνει..??
    Δέν τόν ξέρω......
    Αν καταφέρει κάποιος να φτάσει στον εργοστασιακό connector του συναγερμού και να τον ξεκουμπώσει χωρίς να χτυπήσει ο συναγερμός, τότε μιλάμε για πολύ μαλακία συναγερμό...

  15. #15
    ΕΒΑΛΕΣ ΔΥΟ ΠΡΑΜΜΑΤΑ ΜΑΖΙ................


    Δέν ξεκουμπώνει συναγερμός χωρίς νά φωνάξει,είπα όμως άν είναι σέ κοινή θέα τρώει ένα σπρέυ καί δέν κάνει ΚΙΧ...!!
    Δεύτερον ,έχεις δεί γιά παράδειγμα σέ ποιό σημείο είναι ό κονέκτορας ένός άπό τά μέ τίς μεγαλύτερες πωλήσεις μοντέλλα..??
    Τού vstrom...???
    Πανεύκολη πρόσβαση σέ ένα δευτερόλεπτο,μόλις σηκώσεις τή σέλλα.
    Γιαυτό έγραψα έπίσης πώς παγιδεύεις τή σέλλα,νά φωνάξει καί μετά άν τόν έχεις τοποθετήσεις πλάγια σέ δύσκολο σημείο πρόσβασης
    πού δέ φαίνεται μέ τήν πρώτη ματιά έχεις πιό πολλές πιθανότητες νά αίφνιδιάσεις τόν κλέφτη καί νά γλυτώσεις τό μοτόρι σου.
    Καί κάτι τελευταίο...............δέ χρειάζεται όσοι βάζετε συναγερμό νά έκτίθετε τό λεντάκι σέ θέα νά φαίνεται τρυπώντας μάλιστα κάποιοι καί τά καπάκια σας.
    ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ό κλέφτης νά ξέρει ότι έχετε συναγερμό γιά πολλούς λόγους.
    Άς τό μάθει τήν ώρα τής άπόπειρας κλοπής,πιστέψτε με είναι καλύτερο.
    Ή θεωρία πώς άποτελεί άποτρεπτικό λόγο άν βλέπει ένα λαμπάκι ή ότιδήποτε άλλο νά άναβοσβήνει γιά μένα είναι ΛΑΘΟΣ.
    Έπίσης μεγάλη βλακεία τό νά ένημερώνουμε τί μάρκα συναγερμό έχουμε τοποθετώντας σέ έμφανές σημείο τό γνωστό αύτοκόλλητο
    πού δίνουν οί εταιρίες....!!!!
    Άκόμα πιό μεγάλη χαζομάρα αύτή.........
    Όταν ήμασταν πιτσιρικάδες,καί οί συναγερμοί ήταν σέ πρωτόγονη μορφή,είχαμε κάνει κάτι πολύ άπλό.
    Ένα διακοπτάκι πού έκοβε τό ρεύμα σέ ένα κρυφό σημείο κάτω άπό τό τεπόζιτο.
    Αύτό έσωσε κάποια φορά ένα GSX-E 1100
    Γενικά είμαι τής σχολής πώς ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ τά όπλα μας τά άμυντικά στόν κλέφτη....!!
    Πολλά χρόνια τώρα καί άκόμα δέν μού έτυχε κάτι κακό.
    Άπόπειρες κλοπής είχα σέ βάρος μου, άλλά χρησιμοποιώντας τά παραπάνω
    καί κάποια άλλα πράμματα έχω γλυτώσει τά μηχανάκια μου.....

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V-Storm 650 vs Cbf 600s
    από tzo80 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2014, 21:58
  2. CBF 600 Service Manual
    από quirky9 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 13:56
  3. Στρώσιμο Cbf-600 ;
    από makis206 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2006, 06:55
  4. Στρώσιμο CBF-600;
    από bsari στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2005, 13:47
  5. cbf 600 04
    από wild_cat/anima στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF