Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: Camping και βρεγμένος εξοπλισμός

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/02/2013
    Μηνύματα
    5

    Camping και βρεγμένος εξοπλισμός

    Λοιπόν, η ερώτηση είναι απλή:

    Όταν κατασκηνώνουμε στην ύπαιθρο μετά από μία βροχερή μέρα οδήγησης που ο εξοπλισμός μας έχει γίνει μούσκεμα (εσωτερικό κράνους, μπαλακλάβα, μπουφάν, γάντια, παντελόνι, μπότες, ενδεχομένως και εσώρουχα και κάλτσες), τί μπορούμε να κάνουμε για να τα φορέσουμε όσο πιο στεγνά γίνεται την επόμενη ημέρα;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Έχουμε φορέσει αδιάβροχα την προηγούμενη...

  3. #3
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Προσευχή στον μανιτού να βγάλει ήλιο το βράδυ....

















































    ...η εναλλακτικά δευτερό σέτ από τα πάντα όλα για να είσαι κομπλέ σε κάθε ταξίδι σου.

    ps:+ τα αδιαβροχα που εξυπακούονται που λέει και ο Θωμάς.
    Keep spamming!!!:a13:

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/02/2013
    Μηνύματα
    5
    Από ρουχισμό εξετάζω τα ακόλουθα προϊόντα (παντελόνι, τζάκετ, μπότες) τα οποία υποτίθεται ότι είναι πλήρως αδιάβροχα. Δηλαδή προτείνετε πάραυτα να κουβαλάω μαζί και έξτρα αδιάβροχα. Σκέφτομαι ότι αφού η επένδυση αδιαβροχοποίησης βρίσκεται μέσα από το εξωτερικό ύφασμα και αφαιρείται, λογικά θα πρέπει και να μπορεί να στεγνώσει σχετικά γρήγορα. Τώρα για τις μπότες, σε περίπτωση που περάσει νερό, είναι προτιμότερο να τις γυρίσω ανάποδα να στραγγίσουν ή να πατάνε κανονικά με τη σόλα για να αερίζονται καλύτερα και ό,τι εξατμιστεί; Επίσης με προβληματίζουν και τα γάντια, αλλά από αυτά θα μπορώ να έχω δεύτερο ζευγάρι μια που δε πιάνουν πολύ χώρο ή βάρος.

  5. #5
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kosak Προβολή μηνύματος
    Από ρουχισμό εξετάζω τα ακόλουθα προϊόντα (παντελόνι, τζάκετ, μπότες) τα οποία υποτίθεται ότι είναι πλήρως αδιάβροχα. Δηλαδή προτείνετε πάραυτα να κουβαλάω μαζί και έξτρα αδιάβροχα. Σκέφτομαι ότι αφού η επένδυση αδιαβροχοποίησης βρίσκεται μέσα από το εξωτερικό ύφασμα και αφαιρείται, λογικά θα πρέπει και να μπορεί να στεγνώσει σχετικά γρήγορα. Τώρα για τις μπότες, σε περίπτωση που περάσει νερό, είναι προτιμότερο να τις γυρίσω ανάποδα να στραγγίσουν ή να πατάνε κανονικά με τη σόλα για να αερίζονται καλύτερα και ό,τι εξατμιστεί; Επίσης με προβληματίζουν και τα γάντια, αλλά από αυτά θα μπορώ να έχω δεύτερο ζευγάρι μια που δε πιάνουν πολύ χώρο ή βάρος.
    Ξέχνα ότι σκέφτεσαι περί αδιάβροχου εξοπλισμού.ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ μπάζουν μετά από κάποια λεπτά δυνατής βροχής.Μονόδρομος είναι τα αδιάβροχα πάνω κάτω και καλύματα γαντιών αδιάβροχα επίσης.Οι μπότες συνήθως δεν μπάζουν ποτέ οι αδιάβροχες,τουλάχιστον δεν έχει τύχει ποτέ σε εμένα.
    Keep spamming!!!:a13:

  6. #6
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Καλώστον.

    Πρώτη ερώτηση, ετοιμάζεσαι για κάπου, ταξίδι;

    Όσον αφορά τα αδιάβροχα, ναι, καλό είναι να τα έχουμε πάντα μαζί μας. Δε πιάνουν χώρο, ενώ ανεξάρτητα από το αν δηλώνουν αδιάβροχα τα jacket-παντελόνι, όπως και να το κάνουμε σε καλή βροχή θα μουλιάσουν. Έτσι αν φοράς τα αδιάβροχα σε περίπτωση καλής βροχής, γλυτώνεις το θέμα με το στέγνωμα.

    Όσον αφορά τις μπότες, αν πάρεις ένα καλό μοντέλο με goretex το πιθανότερο είναι ότι δε θα μπάσουν καθόλου νερό. Πάντα βέβαια υπάρχουν & οι γκέτες οι οποίες πιάνουν και αυτές ελάχιστο χώρο.

    Γάντια και εδώ πρέπει να είναι goretex.

    Δες τα ρούχα της rukka αφού μιλάς για τόσο νερό.
    Το να έχεις μαζί σου 2ο jaket-παντελόνι, δεν είναι εφικτό, εκτός αν οδηγάς αυτοκίνητο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ μπάζουν μετά από κάποια λεπτά δυνατής βροχής.
    Σωστός, αλλά όχι και μετά από κάποια λεπτά βρε άνθρωπε.
    Άμα τρως βροχή για καμιά ώρα και βάλε, ναι από κάπου θα "γλύψει" και θα περάσει.

  8. #8
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Σωστός, αλλά όχι και μετά από κάποια λεπτά βρε άνθρωπε.
    Άμα τρως βροχή για καμιά ώρα και βάλε, ναι από κάπου θα "γλύψει" και θα περάσει.
    Πές στο σε κάποιους που βγήκαν με τα μηχανάκια τον φλεβάρη που έριξε σε λίγη ώρα όσο θα έριχνε κανονικά όλο τον μήνα.
    Keep spamming!!!:a13:

  9. #9
    τα απλωνεις επανω στην μοτο να κρεμονται διπλα στον κηνητηρα και με την ζεστη του κινητηρα μεχρη να κρυωση θα εχουν στεγνωσει αρκετα, τα γαντια και οτι αλλο μπορεις εαν σου δεινη δινατοτητα η εξατμιση βαζεις ενα πανι στην αναγκη το φανελακι σου και τα ακουμπας επανω γιατι αν τα βαλεις απευθειας θα λιωσει το δερμα.
    εγω παλια που ειχα οταν ημουν μικρος ενα χοντα 750 φουρ εβαζα τα τελικα απο τις εξατμισεις μεσα στης μποτες αφου τα ειχα τιλιξει με ενα πανι για να μην μου καψουν την εσωτερικη επενδυση.
    βεβαια στην εποχη που ημουν νεος αδιαβροχο ειχαμε την σκουπιδοσακουλα και ισοθερμικα της εφημεριδες.......
    οποτε..... πενια τεχνας κατεργαζεται..... αν το γραφω καλα......
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    Πές στο σε κάποιους που βγήκαν με τα μηχανάκια τον φλεβάρη που έριξε σε λίγη ώρα όσο θα έριχνε κανονικά όλο τον μήνα.
    να μην περνουν αδιαβροχα απο το lidl....
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Ποτέ στέγνωμα σε φωτιά ‘η τζάκι ...


    Αδιάβροχα πάνω από κορντούρα + επιγάντια + αδιάβροχα μπότας (αυτά τα γελοία) + κράνος τουριστικό
    Δεν πρέπει να βάλει σταγόνα όλη μέρα.
    Αν βάλει καθάρισμα και πέρασμα με σπρέι αδιαβροχοποίησης μέχρι να ΜΗ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙ
    (τεστεντ)

  12. #12
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ Προβολή μηνύματος
    να μην περνουν αδιαβροχα απο το lidl....
    Γιώργο μιλάω για αυτούς που βγήκαν μόνο με τα μπουφάν νομίζοντας ότι είναι πλήρως αδιάβροχα.
    Keep spamming!!!:a13:

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    Γιώργο μιλάω για αυτούς που βγήκαν μόνο με τα μπουφάν νομίζοντας ότι είναι πλήρως αδιάβροχα.

    πληρος αδιαβροχα? τους ειπες το αλλο με τον τοτο?
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Το να έχεις μαζί σου 2ο jaket-παντελόνι, δεν είναι εφικτό, εκτός αν οδηγάς αυτοκίνητο.
    μα αν ήταν να πάει με αμάξι δεν θα έκανε τέτοια ερώτηση καρντιά μου, ( (εσωτερικό κράνους, μπαλακλάβα, μπουφάν, γάντια, παντελόνι, μπότες)
    (εκτός αν είναι πόντιος και πάει με ανοικτό κάμπριο στην βροχή )
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    μα αν ήταν να πάει με αμάξι δεν θα έκανε τέτοια ερώτηση καρντιά μου, ( (εσωτερικό κράνους, μπαλακλάβα, μπουφάν, γάντια, παντελόνι, μπότες)
    (εκτός αν είναι πόντιος και πάει με ανοικτό κάμπριο στην βροχή )

    I know.. It was just a fun για να δείξω ότι δε παίζει..

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2012, 22:04
  2. Ελλειπής και... αντιφατικός εξοπλισμός
    από anf125 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2011, 15:59
  3. Πώς κατάντησε το πόδι και ο εξοπλισμός μου...
    από TOLISTOLAROS στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2008, 11:08
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2006, 17:15
  5. Εξοπλισμός camping...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 01:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF