Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: ΜΟΤΕΡ LIFAN 125cc

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2013
    Μηνύματα
    11

    ΜΟΤΕΡ LIFAN 125cc

    καλησπέρα.επειδή το μοτέρ μου έχει πρόβλημα και πρέπει να γίνει αλλαγή θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω μοτέρ ΜΟΤΕΡ LIFAN 125cc http://motosmart.car.gr/parts/view/2050306/ το εχει βαλει κανεις >?

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2013
    Μηνύματα
    11
    τουλάχιστον μπορει να μου πεις κανεις αν υπαρχει κανενα video η καποιο link για το πως μπορεις να κατεβασεις το μοτερ απο το παπι γιατι μου ζητανε 50ευρω και δεν θελω να τους τα δωσω αν ειναι κατι ευκολο

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος_Κρικ Προβολή μηνύματος
    τουλάχιστον μπορει να μου πεις κανεις αν υπαρχει κανενα video η καποιο link για το πως μπορεις να κατεβασεις το μοτερ απο το παπι γιατι μου ζητανε 50ευρω και δεν θελω να τους τα δωσω αν ειναι κατι ευκολο
    Να το κατεβάσεις είναι πανεύκολο, ξεκουμπώνεις τα ηλεκτρικά από το μοτέρ (τις φύσες), ξεβιδώνεις το καρμπυρατέρ ή αφαιρείς τη ντίζα του γκαζιού, βγάζεις την ασφάλεια της αλυσίδας και την αφαιρείς, βγάζεις μαρσπιέ που είναι βιδωμένα κάτω από το μοτέρ, βγάζεις εξάτμιση και πίσω φρένο, ξεβιδώνεις τις δυο βάσεις του μοτέρ και το κατεβάζεις.
    Ακριβώς το αντίστροφο με το άλλο μοτέρ που θα βάλεις επάνω.

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος_Κρικ Προβολή μηνύματος
    τουλάχιστον μπορει να μου πεις κανεις αν υπαρχει κανενα video η καποιο link για το πως μπορεις να κατεβασεις το μοτερ απο το παπι γιατι μου ζητανε 50ευρω και δεν θελω να τους τα δωσω αν ειναι κατι ευκολο
    αυτα ακριβως που σου ειπε,στην ουσια ειναι 2 βιδες,αλλα δεν μας ειπες το μοτερ lifan που θελεις να το περασεις?
    και αν δεν απατωμαι το 125 της lifan ειναι υδροψυκτο η κανω λαθος?

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    σορρυ τωρα ανοιξα το λινκ,ενταξει αεροψυκτο ειναι αλλα υπαρχει και υδροψυκτο

  6. #6
    Ξέχασα να γράψω πως αν δεν έχεις διπλό στάντ να βάλεις γιατί θα κάνεις καλύτερατο ανέβασμα-κατέβασμα του μοτέρ.

    @shooter45, το αερόψυκτο είναι, φοράω εδώ και χρόνια το 110cc στο δικό μου C-50 και μπορώ να πω πως δεν μου έχει βγάλει κάτι, εκτός ίσως από τη δυσκολία στη μανιβέλα-λόγω συμπίεσης;

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    834
    Στα ιδια λεφτα σχεδον παρε το αντιστοιχο της daytona.
    εαν δεν εχεις καποιον να σε βοηθησει μη το δοκιμασεις μονος σου.το βγαλε ευκολο ειναι,στο βαλε θα εχεις θεμα

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Στα ιδια λεφτα σχεδον παρε το αντιστοιχο της daytona.
    εαν δεν εχεις καποιον να σε βοηθησει μη το δοκιμασεις μονος σου.το βγαλε ευκολο ειναι,στο βαλε θα εχεις θεμα
    Αν βάλει το μοτέρ επάνω σε δύο χρυσούς οδηγούς και το τοποθετήσει κάτω από το μηχανάκι θα είναι παιχνιδάκι.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    834
    Νομιζω οτι και παλι δεν ειναι δουλεια που την κανει ενα ατομο μονο του χωρις να εχει και πριν εμπειρια.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Νομιζω οτι και παλι δεν ειναι δουλεια που την κανει ενα ατομο μονο του χωρις να εχει και πριν εμπειρια.
    Συμφωνώ για την εμπειρία και στο ότι αν θα το κάνει για πρώτη φορά καλό θα είναι να υπάρχει και δεύτερο άτομο για βοήθεια.
    Απλά παράθεσα θεωρητικά κάποια πραγματάκια για να γίνει πιο εύκολα η όλη εργασία.

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Ξέχασα να γράψω πως αν δεν έχεις διπλό στάντ να βάλεις γιατί θα κάνεις καλύτερατο ανέβασμα-κατέβασμα του μοτέρ.

    @shooter45, το αερόψυκτο είναι, φοράω εδώ και χρόνια το 110cc στο δικό μου C-50 και μπορώ να πω πως δεν μου έχει βγάλει κάτι, εκτός ίσως από τη δυσκολία στη μανιβέλα-λόγω συμπίεσης;
    και εγω το ιδιο μοτερ εβαλα στο δικο μου,και μετα απο ενα χρονο και 3500χλμ,αρχισε να πατιναρει και να κατεβαινει αδεια η μανιβελα,αλλαξα δισκακια με honda γνησια απο astrea και το προβλημα λυθηκε,και πιστευω για πολυ περισοτερο χρονο

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    και εγω το ιδιο μοτερ εβαλα στο δικο μου,και μετα απο ενα χρονο και 3500χλμ,αρχισε να πατιναρει και να κατεβαινει αδεια η μανιβελα,αλλαξα δισκακια με honda γνησια απο astrea και το προβλημα λυθηκε,και πιστευω για πολυ περισοτερο χρονο
    Αυτό ακριβώς με λίγα βελτιωμένα ανταλλακτικά εκεί που πάσχουν -και υπάρχουν πάμπολα- μπορείς να έχεις ένα φθηνό μοτέρ-γα'ι'δουράκι για πολλά χρόνια.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/04/2013
    Μηνύματα
    1

    Exclamation min tin patisete opws egw

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος_Κρικ Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα.επειδή το μοτέρ μου έχει πρόβλημα και πρέπει να γίνει αλλαγή θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω μοτέρ ΜΟΤΕΡ LIFAN 125cc http://motosmart.car.gr/parts/view/2050306/ το εχει βαλει κανεις >?
    file mou kalispera...epeidi prosfatws tin patisa asxima me ta en logo moter efxome meta apo afto to mnm na se prolavw esena i kapoion allo prin ertheis sti thesi mou.me liga logia exw ena daytona to opoio tou ipia to aima gia 3 xronia kanodas 30000 asxima klm...arxise na kaiei ladi kai en kairo ithele polla gia na ftiaxtei (kilindrobistona ktl ktl...).logo asximis epoxis gia oikonomika anoigmata se agora papiou apofasisa na to ftiaksw.to olo kostos tha mou pigene sta 150 euro...opote apofasisa na parw ena lifan 110cc amizo na kanw tin douleia mou me 190 euro.fisika an to papi mou itan honda tha dialega ton prwto dromo...agorasa loipon to moter...to koubosame panw...ola kala mexri ta 900 prwta klm pou arxise na xtypaei i kabana les kai eixe vgalei podia gia na fygei.to piga sinergeio...o mastoras tin esfikse k mou eipe oti borei na etoixe se mena afto.meta apo 700 klm pali ta idia k xeirotera...to ksanapiga kai mou eipe na apefthinthw apo ekei pou to agorasa gia na tous pw oti i kabana exei varesei opws episeis kai ta spiromata ekei...fisika den vrika akri giati poli apla den exoun egyhsi...k exw bei se ena trypaki na min borw na vrw to dikio mou pouthena.parepiptodws to mixanaki den to spaw...me 60 klm to paw .thelw na kataliksw oti kalitera na vreis mia alli lisi...edelws alli para na blekseis.kai den einai toso to kostos.einai i koroidia poy niwtheis otan ena moter kalodoulemeno me 1600 klm sinolika se 2 mines xrisi sou vgazei tetoia.diladi ston xrono ti tha mou zitisei????......skepsou kala k min tsibas apo delear oti me 2 katostarika vazw mixani.

  14. #14
    ο αλανθαστος κανονας εξ αρχης του κοσμου ειναι......οτι πληρωνεις παιρνεις.
    υπαρχουν lifan κινητηρες με 190-250-400-600 ευρω.
    και αυτοι που εχουν 190 και 250 εχω την εντυπωση κατα 95% οτι ειναι μαιμου.
    κοιτα ολους τους ιμιτασιον στροφαλους-πιστονια-μπιελες κλπ που πωλουνται στην αγορα.
    ολοι τους μα ολοι τους γραφουν πανω made in japan.(για παπια μιλαμε παντα εε?)
    ο αλλος αλανθαστος κανονας εξ αρχης των παπιων ειναι...
    να επισκευαζεις το μαμα κινητηρα και ας κοστισει διπλασια (σε βαθος χρονου θα βγεις κερδισμενος)

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    εγω παντως που εχω απο επανω στο glx μου λιφαν 110 και εχω ηδη 3500χλμ δεν εκανε ουτε κιχ,και χτυπησα και το καλοκαιρι βολτα εδεσσα κατερινη σκασμενο,ουτε βαλβιδες ουτε λαδακι να καψει τπτ
    φιλος ομως με ιδιο μοτερ ειχε-εχει παρομοια προβληματα με εσενα,αν σου κατσει που λενε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μοτερ Lifan 110 μιζάτο
    από th3ofilos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2013, 00:09
  2. Lifan 125cc Βοηθεια :( Γρηγορα
    από chrisgr93 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2011, 22:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF