Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 81

Θέμα: Βρέξει χιονίσει...

  1. #31
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Αντε με γειες Γιωργο! Καλοταξιδο, καλοστριφτο και ολα τα σχετικα!
    Παρε το haynes manual, κανε μια βολτα και απο ενα halfords να αγορασεις μια κασετινα εργαλεια και στο συνεργειο μονο για βαλβιδες!
    Την Σκωτια θα την καταφχαριστηθει η ψυχη σου στους 2 τροχους!

    Ευχαριστώ Αγι, ελπίζω να γίνουν όλα όπως τα λες...

    Σκοπευτή έτσι είναι...μερικά πράγματα δεν αλλάζουν ποτέ στο νησί...παρόλο που πέρασα και τα σύνορα και έφτασα Αγγλία...

    Η χιονόπτωση συνεχίζετε...επίτηδες μάλλον το κάνει...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  2. #32
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Καλοταξιδο!!!

  3. #33
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Give me fuel, Give me fire

  4. #34
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.825
    καλοτάξιδο

  5. #35
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    To λοιπόν...μόλις κλείσαμε 3 (τρεις) μήνες παρέα με το φέιζερ και σκέφτηκα να κάνω ένα μίνι report για το μηχανάκι και όχι μόνο...
    Μετά από κάτι περισσότερο από 2κ μίλια πλέον, νομίζω ότι έχω φτάσει σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο χειρισμού της που μου επιτρέπει να μπορώ να την αξιολογήσω με αρκετή αντικειμενικότητα. Αρχίζω με μια μικρή ατυχία..., πτώση ενώ ήταν παρκαρισμένη, από τον αέρα, κάτι που στοίχισε ένα σπασιματάκι στο φέρινγκ και το δεξί φλας. Φλας αγοράστηκε μεταχείρο, αλλά δεν έχει φορεθεί ακόμα μιας και είναι καθαρά αισθητικό το θέμα, ενώ το φαίρινγκ σουλουπώθηκε και ίσως πάει για βάψιμο το χειμώνα, γενικά δεν είναι κάτι σοβαρό απλά χάλασε την τέλεια εικόνα της μηχανής.
    Ζημιές-βλάβες δεν υπήρξαν και περάσαμε ΜΟΤ (κτεο) αέρα. Τοποθετήθηκαν DIY θερμενόμενα της Oxford και νομίζω ότι ήταν ότι ποιο απαραίτητο...
    Στο δρόμο η μηχανή έχει δυο πρόσωπα, το γλυκό, χαλαρό "κοριτσάκι" που χωρίς υστερίες και δράματα βολτάρει ανέμελα και χαμογελαστά μέχρι να φτάσει η "καρδούλα" τις 8500 στρ/λεπτό, από εκεί και μετά μεταμορφώνετε σε ένα λυσσασμένο, εξαγριωμένο και κακό "πλάσμα" που γελάει σατανικά και ρουφάει δέμονισμένα βενζίνη... τότε είναι που σε δρόμους με καλή ποιότητα ασφάλτου και καλή χάραξη πατάει καλά, στρίβει γλυκά και φρενάρει δυνατά. Όταν η ποιότητα του δρόμου χαλάσει αρχίζει να κουνάει η ανάρτηση, ειδικά η μπροστά παύει να δείχνει στιβαρή και σταθερή, και γίνετε νευρική και δύστρωπη.
    Ουσιαστικά μέχρι πριν τις 9000 στρ/λεπτό βολοδέρνεις νοχελικά χωρίς παραίτητα να πηγαίνεις και αργά...αλλά δόντια βγάζει από εκεί και πάνω... Η ανάρτηση είναι άνετη και η θέση οδήγησης δεν κουράζει ιδιαίτερα τουλάχιστον μέχρι και τις 4-5 ώρες οδήγησης. Το μπροστινό φρένο είναι πολύ καλό αλλά θέλει λίγο προσοχή μέσα στην πόλη ενώ το πίσω είναι λίγο αδύναμο και χωρίς ιδιαίτερη αίσθηση. Η κατανάλωση είναι χαμηλή και αν υπολογίζω σωστά πρέπει να είναι γύρω στα 5-5.5 λτ/100χλμ αλλά ανεβαίνει κατακόρυφα όταν δείχνει το κακό της πρόσωπο...(μιλάω μόνο για επαρχιακό...όχι εθνικές, ελάχιστη πόλη).
    Τώρα ψάχνω για λάδια και μάλλον λέω για μοτούλ 5100 ημισυνθετικά 10W-40 με τιμή γύρο στα 40λυριά το 4λιτρο...τι λενε οι "τεχνικοί" του φόρουμ;
    να κοιτάξω κάτι άλλο;
    Αυτά τα ολίγα προς το παρόν...περισσότερα και αναλυτικότερα προσεχώς...γνώμες, απόψεις, διαφωνίες, κράξιμο και αψιμαχίες πάντα ευπρόσδεκτα...
    Τελευταία τροποποίηση από LOUKILOUK; 28/06/2013 στις 10:23.
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  6. #36
    δλδ μια χαρά σου ήρθε....

    εγω μοτούλ ποτες.... 10-40 χμ.... μαλλον αλλα για πες μία πάλι τις θερμοκρασίες εκεί?

    μήπως φταίνε τα ελαστικά και όχι η ασφαλτος?

  7. #37
    Να το χαίρεσαι ρε φίλε...εκεί στην ξενιτιά...πολύ ωραίο το μοτό σου...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #38
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    λουκι η περιγραφη σου ειναι αντικειμενικοτατη!

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  9. #39
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    δλδ μια χαρά σου ήρθε....

    εγω μοτούλ ποτες.... 10-40 χμ.... μαλλον αλλα για πες μία πάλι τις θερμοκρασίες εκεί?

    μήπως φταίνε τα ελαστικά και όχι η ασφαλτος?
    Μια χαρά ευχαριστημένος είμαι προς το παρόν, αλλά "διαολίζομαι" που και που και κάνω κακές και πονηρές σκέψεις για το επόμενο Σκοτσέζικο καλοκαίρι...
    Εγώ τα μοτούλ, τα φουλ συνθετικά 300V, τα χρησημοποιώ και στο 990, κανένα παράπονο πέρα από την τιμή τους. Για το ιξώδες και εγώ δεν είμαι πολύ σίγουρος, θα κάνω και μια γύρα στα τοπικά συνεργεία για ερωτήσεις αλλά νομίζω ότι παίζει πολύ σαν πιθανότητα. Οι θερμοκρασίες εδώ παίζουν από -5 τον χειμώνα και δεν ανεβαίνουν πάνω από τους 22 ΠΟΤΕ το καλοκαίρι...Γενικά η μηχανή βγαίνει από τους 5-6 βαθμούς και πάνω. Κάτω από τους 2 είναι δράμα...μιλάω για αξιοπρεπείς ημερήσιες βόλτες της τάξης των 80-180 μιλίων (140-300χλμ) κατά βάση.
    Τα ελαστικά μου είναι σε όχι τέλεια αλλά καλή κατάσταση, θα πάω για καινούρια στην επόμενη σεζόν, αλλά πιστευω ότι είναι ο δρόμος γιατί όπου είναι χαλί το μηχανάκι ρολάρει πολύ γλυκά, όταν μπω όμως σε δρόμους με χειρότερη ποιότητα δρόμου, όχι τόσο ασφάλτου αλλά χάραξης, εκεί αρχίζουν τα χοροπηδητά και οι ασάφιες, ειδικά μπροστά...μιλάω πάντα για την φάση που το μηχανάκι δείχνει τον "κακό" του χαρακτήρα...όσο δεν το πιέζεις είναι κυρία ατάραχη.
    Εσύ γιατί μοτούλ ποτέ; Έχω διαβάσει και εγώ διάφορα στο φόρουμ παλιότερα και από άτομα με γνώσεις προφανώς, αλλά θεωρώ ότι μάλλον είναι υπερβολικά διατυπωμένα μερικά πραγματάκια... Τι βάζεις στο δικό σου;
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  10. #40
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    λουκι η περιγραφη σου ειναι αντικειμενικοτατη!

    Απλά περιγράφω αυτά που ζω-οδηγώ...ελπίζω μόνο να μπορώ να καταλαβαίνω-νοιώθω τι καβαλάω...
    καμιά συμβουλή από παλιοφεϊζερά υπάρχει; για λάδια, φίλτρα, τακάκια, λάστιχα και λοιπά αναλώσιμα;
    και από μένα μία

    υ.γ. Γράψε και συ για το ΚΤΜ καμιά αράδα, δεν έχει πάρει κάτι το μάτι μου.
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  11. #41
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Απλά περιγράφω αυτά που ζω-οδηγώ...ελπίζω μόνο να μπορώ να καταλαβαίνω-νοιώθω τι καβαλάω...
    καμιά συμβουλή από παλιοφεϊζερά υπάρχει; για λάδια, φίλτρα, τακάκια, λάστιχα και λοιπά αναλώσιμα;
    και από μένα μία

    υ.γ. Γράψε και συ για το ΚΤΜ καμιά αράδα, δεν έχει πάρει κάτι το μάτι μου.
    το κατεμι το εδωσα.
    για φειζερ οτι και να γραψω ειναι αλλες οι συνθηκες που οδηγεις και γι' αυτο δεν γραφω τπτ.
    παντως το feedback σου απο τη μοτοσυκλετα ειναι πολυ καλο
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Τι βάζεις στο δικό σου;
    ημισυνθετικά τόρκο.... ιξώδες δεν σου λέω γιατί εδώ είναι ελλάδα μάτια μου.....

    υγ....
    στο πλαίσιο της αεκτζίδικης μοτο-αλληλεγγύης (καθότι είναι διαφορετικό να είσαι ΑΕΚ) εαν και εφόσον για παρελκόμενα του ρημαδιού σου (του 990 ντε, τι νόμιζες ) δεις οτι οι εδώ τιμές είναι καλύτερες και δεν έχεις άλλο τρόπο να στα στείλουν, ρίξε πμ και με μία μικρή προμηθειούλα () θα την βρούμε την άκρη


    α.... ρώτα τον τρούπη γιατί το πούλησε βρε......

  13. #43
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    ....

    υ.γ. Γράψε και συ για το ΚΤΜ καμιά αράδα, δεν έχει πάρει κάτι το μάτι μου.
    Να γράψω εγώ καλυτερα για το RCV212
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #44
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    ημισυνθετικά τόρκο.... ιξώδες δεν σου λέω γιατί εδώ είναι ελλάδα μάτια μου.....

    υγ....
    στο πλαίσιο της αεκτζίδικης μοτο-αλληλεγγύης (καθότι είναι διαφορετικό να είσαι ΑΕΚ) εαν και εφόσον για παρελκόμενα του ρημαδιού σου (του 990 ντε, τι νόμιζες ) δεις οτι οι εδώ τιμές είναι καλύτερες και δεν έχεις άλλο τρόπο να στα στείλουν, ρίξε πμ και με μία μικρή προμηθειούλα () θα την βρούμε την άκρη


    α.... ρώτα τον τρούπη γιατί το πούλησε βρε......
    Ήμουν σίγουρος ότι θα άκουγα Torco...πριν μάθεις για τα συγκεκριμένα τι έβαζες; (επίσης είμαι αρκετά σίγουρος ότι εδώ μέσα διάβασες και πείστικες για τα Torco...το πέτυχα
    Το άλλο με τα παρελκόμενα δεν το πιάσα και συμπάθαμε κιόλας...Το 990 βρίσκετε κλειδωμένο στο γκαράζ μου στην Ελλάδα...και ο Τρούπης μάλλον θα το πούλησε για οικονομικούς λόγους...ίσως δεν είναι και στο στιλάκι του επίσης...το οδηγικό εννοώ.

    υ.γ. είναι όντως διαφορετικό να είσαι ΑΕΚ...ειδικά τώρα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  15. #45
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    το κατεμι το εδωσα.
    για φειζερ οτι και να γραψω ειναι αλλες οι συνθηκες που οδηγεις και γι' αυτο δεν γραφω τπτ.
    παντως το feedback σου απο τη μοτοσυκλετα ειναι πολυ καλο
    Πες μας και γιατί το έδωσες...(χάρη κάνω στον Σπυράκο...)
    Για τις συνθήκες νταξ...δε οδηγάω και στο 'Αρη...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2008, 20:42
  2. Άμα χιονίσει μεσοβδόμαδα επιτέλους...
    από Atsatsos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 93
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2007, 08:42
  3. Αν Δεν Βρεξει,η Χιονισει...
    από Μικρή Λουλού στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2004, 18:15
  4. Βρεξει...Χιονισει....
    από Μικρή Λουλού στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 13:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF