Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: Zundapp vs Kreidler Florett

  1. #1
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704

    Zundapp vs Kreidler Florett

    Λοιπόν, μετά το Simson έχω πωρωθεί άγρια με τα δίχρονα 50αράκια και ψάχνω για ζούνταπ ή φλορέτα, να εμπλουτίσω τη συλλογή (κρίση σου λέει μετά...)
    Θέλω τα φώτα όσων γνωρίζουν, σχετικά με το ποιο από τα 2 να προτιμήσω! Βέβαια, πρωτίστως θα προτιμήσω αυτό που θα βρω σε καλή κατάσταση και τιμή, αλλά χρειάζομαι λίγη θεωρητική ενημέρωση! Α, ψάχνω βασικά μοντέλο ΜΕΤΑ το '70, τα παλιότερα μου φαίνονται ψιλο-χάλια σε εμφάνιση αλλά στην ανάγκη δε θα με χαλάγανε!
    Τα Zundapp KS 50 είναι πιο όμορφα κατά τη γνώμη μου και υπάρχει και το υδρόψυκτο μοντέλο, που όμως στην Ελλάδα μάλλον είναι όνειρο θερινής νυκτός!
    Tα Florett πάλι έχουν 800 διαφορετικά μοντέλα και διάβασα ότι υπήρχαν κάποια (RM/RMC) που είχαν περιορισμένη ιπποδύναμη από το εργοστάσιο! Για το RS με την ηλεκτρονική πάλι, λένε ότι είναι το πιο γρήγορο από όλα αυτά και τελικιάζει πάνω από 100χμ/ώρα! Πολύ κουφό μου φαίνεται και μου μυρίζει παραμύθι, εκτός βέβαια αν πέφτει "πείραγμα", το οποίο όμως είναι κάτι που δε με ενδιαφέρει, κυρίως λόγω budget αλλά και μηδαμινών γνώσεων στα "σκαλίσματα"! Μιλάω πάντα για "εργοστασιακές" καταστάσεις...
    Για ρίξτε καμιά γνώμη ρε παιδιά! Στους γερμαναράδες που κοίταξα, άλλοι δηλώνουν φανατικοί με ζούνταπ κι άλλοι με φλορέτες, άκρη δεν έβγαλα! Το σίγουρο είναι ότι πρόκειται και στις 2 περιπτώσεις για άριστα 50αράκια, γερά, πολύ αξιόπιστα και γρήγορα για την κατηγορία τους! Όμως θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν σε κάποιο μοντέλο "ευαίσθητα" ή προβληματικά σημεία, συγκεκριμένες αδυναμίες κι επίσης ποιο θα είναι πιο εύκολο στην επισκευή των μηχανικών (διαβάζω ότι οι φλορέτες θέλουν πονηρά κολπάκια για το σωστό λύσιμο/δέσιμο του κινητήρα) και στην εύρεση ανταλλακτικών εδώ στην Ελλάδα (στο εξωτερικό βρίσκονται εξ ίσου εύκολα και για τα δύο, αλλά παίζουν ΠΟΛΥ τσουχτερές τιμές από μια πρόχειρη ματιά που έριξα)!
    Περιμένω πνευματική καθοδήγηση!!
    ...το νου σου!!

  2. #2
    Για τα υπόλοιπα που ρωτάς δεν έχω πολλές απαντήσεις αλλά η ηλεκτρονική φλορέτα είχε 100 plus τελική, ακόμα θυμάμαι κάτι φτιαγμένα παπιά πίσω στα 80's που σκύλιαζαν να την περάσουν. Καλό ξεκίνημα και βάλε φωτό για το λαό.

  3. #3
    Στο Λύκειο (1985-1988) ένας φιλος ειχε Ζουνταπ το οποιο μαμα πηγαινε χαλαρα πανω απο 100 (120 κοντερ) και εμπαινε σε στροφες σαν ss (θυμαμαι ανεβαιναμε δικαβαλο Λ.Καβάλας και στριβαμε δεξιά στην Θηβων Περιστερι με 100χλμ και σχεδον εγλυφαν οι μαρσπιεδες, Αξεχαστες εποχες.....)Το συγκεκριμενο (Zundapp KS 50) μπορεις να το κανεις και υδροψυκτο ή ογδονταρι κλπ αρκει να βρεις ανταλλακτικα.Φυσικα οταν το πας βολτα θα σου φανει καπως....(ο λεβιες ταχυτητων θελαι μια Α διαδρομή για να αλλαξεις ταχυτητα κλπ...)

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Aν θέλεις μηχανάκι για κάθε μέρα προτίμησε απο τα πιο τελευταία μοντέλα και να εχουν και δικόφρενο.
    Τα 100 χλμ/ωρα δεν είναι καθόλου παραμύθι, αυτα τα μηχανάκια είναι γρήγορα, καμμια σχέση μετο simpson σου. Τα πιάνουν εύκολα, και τα 80ρια τα περνανε για πλάκα και πανε παραπανω.

    Επίσης υπάρχουν και τα αντίστοιχα Hercules με μοτέρ Sachs, και ισχύουν τα ίδια όπως και παραπάνω.
    πχ το Hercules Ultra LC (υδρόψυκτο με 2 δισκόφρενα εμπρός) ειναι το τούμπανο της εποχής μαζί με τα Zundapp KS watercooled. Υπήρχαν και εκδόσεις 80cc.
    Tα Kreidler δεν ειχαν υδρόψυκτες εκδόσεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    και που να δεις ιταλικα που υπηρχαν με μοτερ μιναρελλι... αλλα φυσικα ειναι σπανια στο ελλαντα. φλορετα ειχε κι ο πατερας μου και περναγε τα 100. ειχε και πλανισμενη κεφαλη αλλα την αλλαξε κι εβαλε την μανισια γιατι ειχε γινει αναξιοπιστη. την κεφαλη την εχω ακομα..

  6. #6
    spam on

    ASPES 50, 80, 125 (125 street είχε ένας γνωστός) είχε κανείς ή κάποιος κολλητός; καρασπάνιο πρέπει να ήταν τότε, μιλάω για το street έτσι;

    spam off

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Aν θέλεις μηχανάκι για κάθε μέρα προτίμησε απο τα πιο τελευταία μοντέλα και να εχουν και δικόφρενο.
    Τα 100 χλμ/ωρα δεν είναι καθόλου παραμύθι, αυτα τα μηχανάκια είναι γρήγορα, καμμια σχέση μετο simpson σου. Τα πιάνουν εύκολα, και τα 80ρια τα περνανε για πλάκα και πανε παραπανω.

    Επίσης υπάρχουν και τα αντίστοιχα Hercules με μοτέρ Sachs, και ισχύουν τα ίδια όπως και παραπάνω.
    πχ το Hercules Ultra LC (υδρόψυκτο με 2 δισκόφρενα εμπρός) ειναι το τούμπανο της εποχής μαζί με τα Zundapp KS watercooled. Υπήρχαν και εκδόσεις 80cc.
    Tα Kreidler δεν ειχαν υδρόψυκτες εκδόσεις.
    Ψαράκι ή μάλλον ζαργάνα...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ks50wc.jpg 
Προβολές:	250 
Μέγεθος:	58,4 KB 
ID:	286139

    ΥΓ Άστα Ιταλικά ρε Παναγιώτη(Νοτάκος) θα μπλέξουμε ...

  8. #8
    Yγρόψυκτο μηχανάκι, υγρό ποτάμι δίπλα, να παρεκτραπώ υποθέτωντας το ίδιο για την δεσποινίδα;

  9. #9
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Τελικά μάλλον για ζούνταπ με βλέπω, η διαφήμιση του 1973 είναι άκρως πειστική!!!
    ...το νου σου!!

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokkiklhs Προβολή μηνύματος
    Τελικά μάλλον για ζούνταπ με βλέπω, η διαφήμιση του 1973 είναι άκρως πειστική!!!

    Πάρε και μια ντυμένη

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0zundapp_ad_19761.jpg 
Προβολές:	261 
Μέγεθος:	37,1 KB 
ID:	286140

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Μετα την ζαργάνα και τα καμπάνα παντελόνια παρτε και το τούμπανο τώρα.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων normal_PICT3899kleiner.jpg‎  
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Καμπάνα κι άγιος ο Θεός!!! Γουστάρω '70s!!!!
    Γμτ, βρήκα εδώ στο νησί ένα μπάρμπα που έχει ζούνταπ ολόιδιο μ'αυτό στα δεξιά και δεν το δίνει με τίποτα! Καλά κάνει, μεταξύ μας, αλλά εγώ έμεινα τζίφος!!
    Ωραίο και το ζαξ, αλλά εγώ είμαι πιο πολύ της κλασικής εμφάνισης! Πάντως είναι πράγματι τούμπανο!!
    ...το νου σου!!

  13. #13
    Άρη πολύ καλό.

  14. #14
    τούμπανο η φλορέτα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8035564026_3e7e9c239f.jpg 
Προβολές:	249 
Μέγεθος:	39,5 KB 
ID:	286142

  15. #15
    Βάζω και το κλασικό-μαμά και σταματάω εδώ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	78-rs-luxus-export.jpg 
Προβολές:	252 
Μέγεθος:	53,3 KB 
ID:	286143

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kreidler Florett
    από MIKE BEPOIA στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2008, 02:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF