Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 51

Θέμα: Νεα μοτοσυκλετα...

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2013
    Μηνύματα
    19
    Οκ παιδια ευχαριστω!!!!!

  2. #17
    Νέωψ Το avatar του/της Verde
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    96
    και δίπλωμα να βγάλεις εφόσον είσαι 18 τώρα που αλλάξανε, μόνο σε 125cc μπορείς να πάρεις κάτι και μέχρι 11kw.
    το πιθανότερο είναι να τα ακούς βερεσέ αυτά και να κάνεις την κ@υλα σου αλλά έπρεπε κάποιοι να στα πουν

  3. #18
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Verde Προβολή μηνύματος
    ...έπρεπε κάποιοι να στα πουν
    Και κάθε φορά απορώ πώς γίνεται να φτάνουμε να είμαστε "εμείς" αυτοί οι κάποιοι. Τέσπα...

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2013
    Μηνύματα
    19
    Πραγματικα στο λεω δεν τα ακουω βερεσε και τα σκεφτομαι και θα τα σκεφτομαι και μελλοντικα .... Απλα ειναι η τρελα που εχω και ας πουμε δεν βλεπω την ωρα να καβαλησω το καταλαβαινεις νομιζω.... Αν ρωτησεις.ομως τους περισσοτερους του φορουμ αμφιβαλω αν ειχαν διπλωμα στα 18 τους.... Αυτο δεν σημαινενι επειδη δεν ειχαν οι αλλοι δεν θα εχω και εγω.... Θελει σκεψη.... Παντως εγω στο φορουμ μπηκα για να συμβουλευτω καποιους πιο εμπειρους απο εμενα.... Αν εκανα την ..... Μου δεν θα εμπαινα καν......

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2013
    Μηνύματα
    19
    Pipe smoker βγαζεις πολυ ευκολα τα συμπερασματα χωρις να ξερεις ουτε εμενα ουτε αυους που θα επρεπε να μου τα πουν .... Που μου τα εχουν πει δισεκατομμυριες φορες.... Αλλα τεσπα.....

  6. #21
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Miltos7 Προβολή μηνύματος
    Pipe smoker βγαζεις πολυ ευκολα τα συμπερασματα χωρις να ξερεις ουτε εμενα ουτε αυους που θα επρεπε να μου τα πουν .... Που μου τα εχουν πει δισεκατομμυριες φορες.... Αλλα τεσπα.....
    Κανένα συμπέρασμα δεν έβγαλα. Γενικά μίλησα (πιο γενικά δε γίνεται και είναι εμφανές νομίζω).

    Όπως λες κι εσύ δε σε ξέρω, και φαίνεται καταλαβαίνεις κι ο ίδιος πως όταν μπαίνεις σε ένα φόρουμ να ρωτήσεις κάτι κανείς δε σε ξέρει ούτε και ξέρεις κανέναν. Δεν πρόκειται περί συμπερασμάτων λοιπόν.

    Σχετικά με αυτά που έγραψες παραπάνω, το ότι είναι η τρέλα που έχεις και δε βλέπεις την ώρα να καβαλήσεις κλπ, αυτοί ακριβώς είναι και οι λόγοι που όταν μπαίνει κάποιος νέος οδηγός (ακόμα κι αν του το επιτρέπει το δίπλωμά του) και ρωτάει αν είναι καλύτερο να πάρει για πρώτη μηχανή hayabusa ή fireblade τον αποτρέπουμε (οι περισσότεροι έστω). Όχι γιατί θέλουμε να τα καβαλάμε εμείς κι όχι άλλοι. Αλλά γιατί αυτή η τρέλα και το "δε βλέπω την ώρα" σε συνδυασμό με την απειρία και μία γρήγορη μοτοσικλέτα είναι συνταγή ταμάμ για ένα ακόμα εκκλησάκι στην άκρη του δρόμου.

    Εν προκειμένω, υπάρχει κι ο περιορισμός του διπλώματός σου. Μπορεί να έχεις την εμπειρία και τα "χέρια" να κουμαντάρεις άνετα ένα 300άρι ninja με 40 άλογα αλλά θα είσαι παράνομος. Αυτό σημαίνει ότι θα είσαι με την ψυχή στο στόμα κάθε φορά που καβαλάς μην τυχόν και συμβεί το παραμικρό γιατί δε σε καλύπτουν ούτε ασφάλειες ούτε τίποτα. Πληρώνεις φταις δε φταις. Και θα έχεις ντράβαλα. Το πόσο άσχημα θα είναι αυτά τα ντράβαλα δεν το ξέρει να σου το πει κανένας από πριν. Μόνο κατόπιν εορτής θα το μάθεις.

    Τις μαλακίες μας όλοι τις έχουμε κάνει. Άλλος μεγάλες, άλλος μικρές, άλλος λίγες, άλλος πολλές και πάει λέγοντας. Δε σου μιλάει κανείς με δασκαλίστικο υφάκι. Αλλά το να σου πει κάποιος "προχώρα αγορίνα και μη σε νοιάζει τίποτα" είναι τουλάχιστον ανεύθυνο.

    Δικά σου τα γένια δικά σου και τα χτένια. Κι αν αποφασίσεις να το παίξεις outlaw δικά σου τα γένια δική σου και η έννοια. Εσύ θα είσαι με την ψυχή στο στόμα μη και γίνει η στραβή. Ούτε εγώ, ούτε κανείς άλλος.

    Γνώμες μπήκες να πάρεις και γνώμες πήρες. Απλά βγήκαν άλλα πράγματα στη φόρα και δεν πήρες τις γνώμες που ίσως αρχικά ήθελες.
    Κατ'εμέ, βγάλε το δίπλωμα που σου επιτρέπει η ηλικία σου να βγάλεις κι έλα μετά να ρωτήσεις 100 γνώμες για το τί μηχανή να πάρεις που να την καλύπτει αυτό το δίπλωμα. Κι όσο αναβαθμίζεις το δίπλωμα αναβάθμιζε και τα μοτοσακά σου. Έχεις τους γονείς σου δίπλα σου όπως είπες, κάτι που είναι πολύ σημαντικό, και δε χρειάζεται ούτε να μαζεύεις δεκάρα δεκάρα για να πάρεις κανά χρέπι και να το παντρευτείς για μια ζωή, ούτε να αγοράσεις μηχανή κρυφά για να μη σε πάρουν πρέφα. Κάποιοι παίξαμε έτσι και δεν ήταν κι ό,τι πιο εύκολο.
    Μπορει (κατά τη γνώμη μου) να ξεκίνησες "στραβά" γιατί οδηγούσες χρόνια χωρίς δίπλωμα κλπ, αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει και να συνεχίσεις "στραβά". Έχεις τα φόντα λοιπόν να "ισιώσεις" και να το πιάσεις από την καλή. Είναι δύσκολο πράγμα η υπομονή και πόσο μάλλον στα 18. Αλλά αν δε θες να συνεχίσεις αυτό το "στραβά" θα πρέπει να την κάνεις.

    Αυτά από εμένα.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2013
    Μηνύματα
    19
    Πολυ σωστα αυτα που λες και ισα ισα εκτιμω το γεγονος οτι με αποτρεπετε απο το να μπω κατευθειαν στα "βαθια" και ειδικα παρανομος....αυτο που ειπα με το"δεν βλεπω την ωρα να καβαλησω" το ειπα με την ενοια οτι δεν εχω υπομονη και ανυπομονω οχι οτι θα βγω στο δρομο και θα αρχισω γκιν γκιν γκιν.... Δεν μενω εκει... Ωραια το ενδεχομενο μεγαλης μηχανης το ξεχναμε.... Εγω σε 2 μηνες τελιωνω παννεληνιες και βγαζω καπακια διπλωμα.... Εκει τι μπορω να παρω σταμετρα μου και να ειμαι και νομιμος;;( τον νομο τον καναν μεχρι 12 kw??? ) και να εχει παραπανω γκαζακια απο το sh ??

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2013
    Μηνύματα
    19
    H πολυ απλα μενω με αυτο μεχρι τα 21.....

  9. #24
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Miltos7 Προβολή μηνύματος
    H πολυ απλα μενω με αυτο μεχρι τα 21.....
    Καταλαβαίνουμε απόλυτα (δεν με πιστεύεις αλλά ισχύει) την "αγωνία" σου, αλλά έχεις τόσο πολύ χρόνο μπροστά σου να ευχαριστηθείς να καβαλάς μηχανές μέχρι την ημέρα που εσύ θα θες να ξεκαβαλήσεις...

    Ηρεμα και χαλαρά κι όλα θα γίνουν...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #25
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Συμφωνώ με τον sniper.

    Σχετικά με τα του διπλώματος δεν έχω ιδέα τί ισχύει με τα καινούρια (ούτε καν αν καλύπτει το sh). Όταν είχα βγάλει εγώ δίπλωμα είχα ανοίξει κι ένα thread εδώ που εξηγούσα τί ισχύει για τις διάφορετικές κατηγορίες διπλωμάτων και λοιπά αναλυτικά. Θα σε παρέπεμπα εκεί αλλά δεν έχει νόημα γιατί πλέον αλλάξανε τα κόζια. Κάπου έχει πάρει το μάτι μου κάποια thread σχετικά με τα νέα διπλώματα. Ψάξε λίγο το φόρουμ και θα τα βρεις.

    Αν το καλύπτει το sh μπορείς κάλλιστα να μείνεις με αυτό μέχρι να μπορέσεις να αναβαθμίσεις το δίπλωμά σου και να πας σε κάτι άλλο. Αν πάλι δεν το καλύπτει ή αν το έχει σιχαθεί η ψυχή σου και το έχουν ξεράσει τα σκώτια σου και θες και σε παίρνει οικονομικά να κάνεις μια "ανανέωση", μπορείς να κοιτάξεις για κάποια μικρή μοτοσικλέτα. Ένα cbf125 πχ, μπορεί να είναι πιο αργό κι από το sh που έχεις τώρα, αλλά είναι πολύ πιο κοντά από κάθε άποψη στη μηχανή που θα πάρεις στα 21 σου. Έχει γεωμετρία μηχανής, έχει ταχύτητες, έχει συμπλέκτη κλπ. Παράδειγμα έφερα το cbf. Λογικά υπάρχουν κι άλλα που καλύπτονται από το δίπλωμα που πρόκειται να βγάλεις.
    Ξαναλέω, μπορείς να μείνεις και στο sh αν είναι εντός προδιαγραφών του διπλώματος. Απλά επειδή είπες κι ο ίδιος ότι υπάρχει μια σχετική οικονομική άνεση και διάθεση για αγορά μοτοσικλέτας, αν θες μια αλλαγή για να νιώσεις ότι καβαλάς κάτι που έχει τα βασικά χαρακτηριστικά μιας μοτοσικλέτας και για να καβαλάς πιο πολύ τη δικιά σου κι όχι των φίλων σου , μπορείς να κινηθείς προς την κατεύθυνση "μικρό μεν, μοτοσικλέτα δε".

  11. #26
    Νέωψ Το avatar του/της Verde
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    96
    Μίλτο το όριο για το Α1 δίπλωμα είναι 125cc ΚΑΙ έως 11kW.
    Δε χρειάζεται να περιμένεις μέχρι τα 21 γιατί στα 20 θα μπορέσεις να βγάλεις το Α2 (πάλι με εξετάσεις) το οποίο έχει όριο 35kW (48hp) και λόγο ισχύος προς βάρος <=0,2kW/kg.
    Απεριόριστο πλέον παίρνεις ή στα 24 απευθείας με εξετάσεις, ή όταν κλείσεις 2 χρόνια με το Α2.

  12. #27
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Verde Προβολή μηνύματος
    Μίλτο το όριο για το Α1 δίπλωμα είναι 125cc ΚΑΙ έως 11kW.
    Δε χρειάζεται να περιμένεις μέχρι τα 21 γιατί στα 20 θα μπορέσεις να βγάλεις το Α2 (πάλι με εξετάσεις) το οποίο έχει όριο 35kW (48hp) και λόγο ισχύος προς βάρος <=0,2kW/kg.
    Απεριόριστο πλέον παίρνεις ή στα 24 απευθείας με εξετάσεις, ή όταν κλείσεις 2 χρόνια με το Α2.
    Μόνο το συνημίτονο της γωνίας που σχηματίζει τα κ@υλί μας με το ντεπόζιτο δε μας έχουν βάλει να υπολογίσουμε για να δούμε τα όρια του διπλώματος

    Απ'αυτά που γράφεις λοιπόν καταλαβαίνω ότι το sh από πλευράς κυβικών (150) δεν καλύπτεται έτσι? Στα 11kw (15 παλιά καλά γνώριμα αλόγατα) μέσα πρέπει να πέφτει αλλά βγαίνει άκυρο λόγω κυβικών. Οπότε...

    Ας βγάλει το δίπλωμα με το καλό κι εδώ είμαστε.

  13. #28
    Νέωψ Το avatar του/της Verde
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    96
    όντως το sh δε καλύπτεται.επειδή το α1 έχει περιορισμό μόνο στους ίππους κ στα κυβικά και ΟΧΙ στον λόγο ισχύος προς βάρος, το καλό είναι ότι μπορεί να βρει ένα μηχανάκι 125cc με ακριβώς 11kW αλλά πολύ πολύ ελαφρύ.
    κάτι σε wr δηλαδή

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2013
    Μηνύματα
    19
    Παιδια σας ευχαριστω πολυ..... Για τις συμβουλες σας... πραγματικα μου δωσατε να καταλαβω πως εχουν να κανουν μερικα πραγματα και το εκτιμω..... Να ειστε καλα και οταν βγαλω το διπλωματακι... ξαναμιλαμε!!!!!
    Τελευταία τροποποίηση από Miltos7; 02/04/2013 στις 23:47.

  15. #30
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    τωρα που τα παιδια σου εξηγησαν και φαινεται να καταλαβες...εγω θα σου πω να κανεις κατι τελειως διαφορετικο με το οποιο και εσυ θα αποκτησεις το μηχανακι που γουσταρεις,και θα πεισεις τους γονεις σου να μην σε κοντραρουν και επι της ουσιας οταν θα βγεις στα 21 σου στον δρομο θα εισαι και αφαλης και γρηγορος.

    ακου λοιπον τη δικια μου προταση και κρινε.

    πας στον πατερα σου και του λες να διαθεσει κανα τριαρι χιλιαρικα για να παρεις ενα honda 600RR (που σου αρεσει κι ολας).του εξηγεις οτι τα κλειδια θα τα εχει εκεινος ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙΝΟΣ!!
    βαζετε αλλα 8 κατοσταρικα και αγοραζεις εξοπλισμο (κρανος,γαντια,μποτες,μπουφαν δερματινο,παντελονι).εισαι στα 3800 και ετοιμος για το ονειρο.

    μετα του δειχνεις αυτο--->http://www.motorcycleridingacademy.com/ και του λες οτι θα οδηγησει εκεινος με εσενα απο πισω μεχρι εκει για να κανεις το μαθημα.
    αφοτου κατανοησεις και κανεις κτημα σου τα μαθηματα που θα παρεις απο εκει, θα του πεις να σε παει στα μεγαρα μια μερα που θα εχει track day και θα μπεις στο γκρουπ των αρχαριων για να οδηγησεις και να κανεις τις ασκησεις που σου μαθανε.

    μετα θα περασεις στο επομενο λεβελ παιρνοντας μαθηματα απο εδω---->http://www.superbikeschool.co.gr/

    κ.ο.κ

    ετσι και θα αποκτησεις την γνωση για να καβαλας ενα τετοιο οπλο,και θα αποκτησεις το μηχανακι που γουσταρεις και θα πεισεις τους γονεις σου οτι εισαι ωριμος και δεν θα εχεις μανουρες, και θα ξεχαρμανιαζεις οδηγωντας στην πιστα που ειναι ενα ασφαλες περιβαλλον.

    πως σου φαινεται σαν ιδεα?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέα μοτοσυκλέτα, ίσως;
    από lookingboobies στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2013, 00:43
  2. Η νεα μου μοτοσυκλετα
    από emix24 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2009, 14:56
  3. Νεος οδηγός, νέα μοτοσυκλέτα, ζητάω τα φώτα σας...
    από Shinji στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2006, 22:36
  4. Νέα Κατηγορία στο forum "Μοτοσυκλέτα"
    από Webmaster στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 08:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF