Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: kawasaki ER6n or honda cbf600

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/03/2013
    Μηνύματα
    1

    kawasaki ER6n or honda cbf600

    καλησπερα συμφορουμιτες, νεος στο φορουμ 1 ποστ που κανω (εχω διαβασει πολλα θεματα εδω αλλα τωρα εφτιαξα λογαριασμο)
    θα ηθελα να θεσω μια ερωτηση ειμαι αναμεσα στο er6 06" και στο cbf 600 04" λογος που κοιταζω μεταχειρισμενα ειναι το budget... τη μηχανη τη θελω για πολη και καμια εξορμηση το καλοκαιρι σε κανα νησακι καμια πατρα και τετοια.... για το er6 μιας και ειναι γυμνο εχω βρει μια ψηλη ζελατινα που βοηθαει στον αερα απλα εχω κολησει με αυτες τις 2 και δε ξερω τι να κοιταξω... γνωμες αποψεις ολα δεκτα επισης κοιταζω και τις καταναλωσεις ερ6 5.5L/100 cbf600 6.5L/100 περιπου καταναλωση πολης

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2013
    Μηνύματα
    10
    Καλώς ήρθες στο forum! Εγώ σαν κάτοχος er 6n μπορώ να σου πω θετικά από αυτό, για το cbf 600 δεν γνωρίζω.. Για κατανάλωση που ανέφερες του er ισχύει, είναι κοντά στα 5,5/100, από πλευράς συντήρησης οικονομικό ως δικύλινδρο που είναι (2 λίτρα λάδι παίρνει +σε οικονομία δλδ αλλά -μην ξεχαστείς να τα τσεκάρεις και σου στεγνώσει ο κινητήρας), αρκετά φιλικό σε οδήγηση και με τη ζελατίνα που λες (έχω βάλει κ εγώ μια Kappa) κάνεις κάποια δουλειά στο θέμα του αέρα. Από όσο έχω ψάξει, ο κύλινδρος έχει κεραμική επίστρωση κ θεωρήται αξιόπιστος. Ελπίζω να βοήθησα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    εφοσον εχει περιορισμενο μπατζετ πας για το ερ 6.
    πρωτον το cbf του 04 πρεπει να ειναι καρμπυρατερατο.αρα θα εχει 4 αδα καρμπυρατερ με οτι αυτο σημαινει στη καταναλωση και στο ρυθμισμα τους.επισης περισσοτερο λαδι,μπουζι κτλ κτλ.
    παρε το ερ 6 χωρις δευτερη σκεψη.για τη δουλεια που το θες ειναι αριστο.

  4. #4
    Τρικαλινός Το avatar του/της SoulGR
    Εγγραφή
    30/09/2008
    Μηνύματα
    701
    kawa
    open your mind and your ass will follow
    for sale!
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146280

  5. #5
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SoulGR Προβολή μηνύματος
    kawa
    + 1
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #6
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Με κλειστά μάτια το cbf. Έχω ένα 600s του 04 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. πολύ καλή προστασία από τον αέρα, ρυθμίζεις τη σέλα όπου γουστάρεις σε ύψος και δεν έχει τραγική συντήρηση. Δεν μένει απο λάδι (όσο θα βάλεις, τόσο θα βγάλεις), σέρβις ουσιαστικό κάθε 24000χλμ. Το έχω από καινούριο και είναι σκυλί!

  7. #7
    Αν υπήρχε σύγκριση, δεν θα υπήρχε τέτοια διαφορά στην τιμή.
    Μεγάλη ποιοτική διαφορά υπέρ του cbf. Το ER όμως είναι πιο διασκεδαστικό.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Με κλειστά μάτια το cbf. Έχω ένα 600s του 04 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. πολύ καλή προστασία από τον αέρα, ρυθμίζεις τη σέλα όπου γουστάρεις σε ύψος και δεν έχει τραγική συντήρηση. Δεν μένει απο λάδι (όσο θα βάλεις, τόσο θα βγάλεις), σέρβις ουσιαστικό κάθε 24000χλμ. Το έχω από καινούριο και είναι σκυλί!
    το οτι σου βγηκε πολυ καλο λογω αξιοπιστιας (αναμενομενο) δε σημαιενι οτι ειναι και μονοδρομος.

    Προσωπικα αναμεσα στα 2 θεωρω πως το er ειναι μονοδρομος αν δεν υπαρχει κολλημα με τα 4κυλινδρα. Εξηγω

    ER6 ειναι ψεκαστο, ειναι πολυ πιο ελαφρυ, πολυ πιο οικονομικο σε καυσιμο και σερβις (λιγοτερο λαδι, λιγτερες βαλβιδες)

    Επισης σε πιο κιανουριο μοντελο βρισκει ιδια και καλύτερη τιμη ακομα και με abs

    Τελος ο φιλςο που ψαχνει μηχανη θελει πρωτα για χρηση πολης (καταναλωση στο er) και δευτερευοντως για καμια εξορμηση (μια φορα το μηνα? ) που και παλι θα ειναι σε νησακι κι οχι ανοιχτους δρομους με υψηλες ταχυτητες ταξιδιου

    Σιγουρα το cbf κουβαλαει την καλη ποιοτητα της honda , ομως αλλο να μιλαμε για μηχανακι 8 χρονων κι αλλο 4 χρονων.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  9. #9
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    το οτι σου βγηκε πολυ καλο λογω αξιοπιστιας (αναμενομενο) δε σημαιενι οτι ειναι και μονοδρομος.

    Προσωπικα αναμεσα στα 2 θεωρω πως το er ειναι μονοδρομος αν δεν υπαρχει κολλημα με τα 4κυλινδρα. Εξηγω

    ER6 ειναι ψεκαστο, ειναι πολυ πιο ελαφρυ, πολυ πιο οικονομικο σε καυσιμο και σερβις (λιγοτερο λαδι, λιγτερες βαλβιδες)

    Επισης σε πιο κιανουριο μοντελο βρισκει ιδια και καλύτερη τιμη ακομα και με abs

    Τελος ο φιλςο που ψαχνει μηχανη θελει πρωτα για χρηση πολης (καταναλωση στο er) και δευτερευοντως για καμια εξορμηση (μια φορα το μηνα? ) που και παλι θα ειναι σε νησακι κι οχι ανοιχτους δρομους με υψηλες ταχυτητες ταξιδιου

    Σιγουρα το cbf κουβαλαει την καλη ποιοτητα της honda , ομως αλλο να μιλαμε για μηχανακι 8 χρονων κι αλλο 4 χρονων.
    Ο geoxif πιο πάνω είπε πως πρέπει να το προσέχεις μη μείνει από λάδι! Πιστεύεις πως αυτή η κουβέντα ( αν ισχύει η όχι δεν το γνωρίζω) φανερώνει πως θα έπρεπε ο φίλος που ρωτάει, να τον οδηγήσει προς το kawasaki η θα ήταν πιο φρόνιμο να πάει προς το honda; Νοείται μηχανάκι 4 ετών, όπως λες, να έχει τέτοια θέματα; Κατ εμε είναι απαράδεκτο εάν και εφόσον υφίσταται τέτοιο θέμα!
    Χωρίς παρεξήγηση!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    δεν ισχυει αυτο που λες. Τα στατιστικα δεν προκυπτουν απο την αποψη ΕΝΟΣ μονο, οποτε μην επηρρεαζεσαι απο αυτο μονο.

    Μπες στο αντιστοιχο φορουμ και ψαξε. Θα ανακαλυψεις οτι δεν εχει κανενα θεμα με καψιμο λαδιου ο συγκεκριμενος κινητηρας.

    Απλα ο φιλος το ανεφερε οτι παιρνει πολυ λιγο (2 λιτρα) σε σχεση με τα 4κυλ ιδιων κυβικων (εμενα παιρνει 3,7 ή 4 λιτρα με το φιλτρο) οποτε αν σου καψει ειναι πιο πιθανο να μεινεις πιο γρηγορα.

    Χωρις παρεξηγηση επισης, αλλα ξεκινας χαλασμενο τηλεφωνο. Το ποστ του φιλου δεν υπονοει οτι καιει λαδια το er


    ΥΓ που ειναι ο topic starter? να μαθουμε τουλαχιστο αν αποφασισε τιποτα
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  11. #11
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    Τελος ο φιλςο που ψαχνει μηχανη θελει πρωτα για χρηση πολης (καταναλωση στο er) και δευτερευοντως για καμια εξορμηση (μια φορα το μηνα? ) που και παλι θα ειναι σε νησακι κι οχι ανοιχτους δρομους με υψηλες ταχυτητες ταξιδιου
    αυτο και μονο.το er για την πολη ειναι λουκουμι.αν εκανε περισσοτερες βολτες παραεξω θα υπηρχε λογος να το συζητησουμε.τωρα νομιζω πως δεν χρειαζεται.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Αν υπήρχε σύγκριση, δεν θα υπήρχε τέτοια διαφορά στην τιμή.
    Μεγάλη ποιοτική διαφορά υπέρ του cbf. Το ER όμως είναι πιο διασκεδαστικό.
    Οδηγησες ερ και δεν σε καλυπτε η ποιοτητα του?
    μια χαρα ποιοτικο ειναι και τα πλαστικα του το ιδιο(οσα εχει)

    ο συγκεκριμενος κινητηρας δεν καιει σταγορα λαδι.
    αν ειναι δυνατον να λεμε ως μειονεκτημα το οτι παιρνει 2 λιτρα λαδι και εαν καιει θα σου μεινει.
    ε αν δεν το κοιτας το μηχανακι καλα θα κανει και θα σου κολλησει.
    το ερ για πολη ειναι μονοδρομος αναμεσα σε αυτα τα 2.και θα κανει και την εξορμηση του παραπανω απο καλα...

  13. #13
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    καλό και άγιο το er αλλά μην το συγκρίνεις με τετρακύλινδρο χοντα.... καλύπτει άλλες ανάγκες. Οδήγησέ τα. Τελεία. Οοοοταν τα οδηγήσεις και δεις διαφορά στο δούλεμα, κύλιση, αίσθηση θα δεις ότι δεν υπάρχει σύγκριση... όμως όσα είπαν τα παιδιά περί κατανάλωσης, εξόδων κλπ ισχύει. Οπότε καταλήγουμε στο ότι πρέπει να τα οδηγήσεις πρώτα.

    Υ.Γ. Ναι, τα έχω οδηγήσει και τα δύο, και σε πόλη και σε μακρινή βόλτα
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    δεν ειπα πουθενα οτι υπερκαλυπτει το καβα το χοντα.
    σε καθε μου ποστ λεω οτι για πολη το καβα ειναι καλυτερο.ναι σε ταξιδι το χοντα ειναι καλυτερο
    αλλα θεωρω οτι πιο πολυ οφελος θα εχει εκμετταλευομενος τα πλεονεκτηματα του καβα στη πολη παρα του χοντα στα λιγοστα ταξιδια που θα κανει

  15. #15
    Αν είσαι σε σημείο που σκέφτεσαι τη διαφορά των 2 lt λαδιού από τα 3.7 και των 5,5lt/100 από τα 6,5lt/100 τότε έχεις ανοίξει λάθος post.. Δεν ψάχνεις μηχανή αλλά παπί κ αυτό σου το λέω με πλήρη συναίσθηση γτ θα πάρεις ένα μηχανάκι που δεν θα μπορείς να το συντηρείς με φυσικό επακόλουθο είτε να μή το χαίρεσαι.. είτε ακόμα χειρότερα να φάς το κεφάλι σου.. Δεν θα συγκρίνω ER-6 με CbF δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης, σίγουρα όμως δεν θα έπαιρνα μηχανάκι σχεδόν 10ετίας. Οπότε με αποκλειστικό γνώμονα αυτό θα διάλεγα το τίμιο για τα λεφτά του ER-6 ή ξαναλέω χωρίς παρεξήγηση ένα παπί να κάνω την δουλειά μου μέσα στην πόλη.. έχω κ παπί κ μηχανή κ αυτό γτ δυστηχώς το παπί δεν είναι μηχανή αλλά κ το αντίθετο. Βάλε κάτω αν χρειάζεσαι εργαλείο πρώτα ή μεσο ψυχαγωγίας. Με το παπί αν κάνεις τα κουμάντα σου κ όλα σου πάνε κατευχήν μπορεί σύντομα να μπορέσεις να πάρεις κάτι αξιόλογο σε μηχανή που να το γουστάρεις.. Με μια μηχανή όμως πλέον δύσκολο να μπεις στην διαδικασία να μαζέψεις για να αναβαθμιστείς. Μη στερηθείς για κάτι που θα σου συνεχίσει να στερεί, το να σου μείνει το παπί στην άκρη σαν δεύτερο δεν λέει κάτι, μηχανές όμως σαν τις παραπάνω είναι μηχανές παντρειάς όσο τις κρατάς θα τις πληρώνεις...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά Kawasaki ER6n και απορίες.
    από looperx στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2014, 16:42
  2. KAWASAKI ER-6f ABS OR HONDA CBF 600S
    από Ichigo στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 14:58
  3. kawasaki er-6f vs honda cbf600s
    από WILDCAT_mmm στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2006, 08:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF