Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: προβλημα ρευματος busa

  1. #1

    προβλημα ρευματος busa

    χελοουε σε ολους...εχουμε και λεμε...

    το μπουζα τον τελευταιο καιρο δεν μας τα λεει καλα...καποιο γαμημενο θεμα με τα ρευματα εχει και σαν γερος ανθρωπας πια δεν μπορω να σμπρωχνω για να παρει μπρος...

    το μηναχακι εχει επανω xenon και συναγερμο spyball...αυτα τα 2 αξεσουαρ τα εχει απο το 2007...η μονη αλλαγη που εκανα ειναι στα φωτα πορειας με καινουργια ballast πριν απο 6 μηνες...


    το θεμα ειναι οτι η μπαταρια αργα και σταθερα πεθαινει...το προβλημα παρουσιαστηκε πριν απο 9 μηνες (σε ελαφρος αμελητεα μορφη) οπου και πιστευαμε οτι φταιει η μπαταρια...στην αρχη βαλαμε μια ψιλομουφα οπου και μας αφησε χρονους στους 2 μηνες...αλλαχτηκε τελικα με μια yuasa...μετρηθηκαν ολα τα ρευματα (με κρυο μηχανακι) και ολα εδειχναν σωστα...με την παροδο του χρονου αρχισε και αυτη να τα παιζει...

    το μηχανακι κρυο εχει 1 αντε 2 μιζιες και μετα αρχιζει να ρεταρει η μπαταρια...οταν ζεσταθει και πολλα χλμ που του εκανα αμα σβησει δεν ξαναπερνει...οταν κρυωσει εχει παλι την γνωστη 1 μιζια αλλα και αυτη ξεψυχισμενη...καποια στιγμη η μπαταρια πεθανει τελειως...το περιεργο? ειναι οτι δεν ακουγετε ο γνωστος συνεχομενος ηχος (κλικ) απο το ρελε τις μιζας αλλα ειναι σαν να κανει ρεσταρτ (ολες οι ενδειξεις στο καντραν τερματιζουν και γυρνανε στο μηδεν).

    η μπαταρια φορτιστηκε πληρως και μετα απο 5 μερες παλι το ιδιο προβλημα...σκεφτηκα οτι μπορει να φταιει το πολυ ρευμα που καταναλωνει το μπαλλαστ στη εκκινηση και το απομονωσα και αυτο αλλα και παλι τζιφος...με τον συναργεμο δεν εχω ασχοληθει γιατι δεν το εχω το θεμα και θελω να μιλισω με τον ιδιο που τον τοποθετησε...

    το ξερω οτι ειναι καλυτερα να το παω σε συνεργιο αλλα εδω στα ξενα και τον κωλο θα μας πιασουνε και θελω να εχω εξαντλησει καθε δικη μου δυνατοτητα επιλυσης...

    εχω σκεφτει και για προβλημα ανορθωτη αλλα αν τα ειχε παιξει η μπαταρια δεν θα πεθαινε αμεσως?

    γνωμες?

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Γεια σου Πανούλη.

    Θες ηλεκτρολόγο μάλλον, πολλά μπορεί να είναι. Ξεκινάς από πιθανές διαρροές κάπου στη πλεξούδα, μετά ανορθωτής & τέλος πηνία.

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Γεια σου Πανούλη.

    Θες ηλεκτρολόγο μάλλον, πολλά μπορεί να είναι. Ξεκινάς από πιθανές διαρροές κάπου στη πλεξούδα, μετά ανορθωτής & τέλος πηνία.
    to kserw re Mike alla elega mipws to swso egw...an eixe diarroi omws den tha edeixne malakies to polymetro?

    p.s. sorry gia ta greeklish alla prin moy vgeikan ta matia me to virtual keyboard

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    to kserw re Mike alla elega mipws to swso egw...an eixe diarroi omws den tha edeixne malakies to polymetro?

    p.s. sorry gia ta greeklish alla prin moy vgeikan ta matia me to virtual keyboard
    Ψάξε για το manual του Busa να δεις πόσα Volt πρέπει να σου δίνει στους πόλους της μπαταρίας σε συγκεκριμένες στροφές μέτρησης. Κάνε τη μέτρηση, αν το αποτέλεσμα είναι μέσα στα όρια, τότε μήπως αρχικά να τσέκαρες αν το πολύμετρο σου είναι ακριβές ή μήπως δείχνει αρλούμπες;

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Marinos-GSXR
    Εγγραφή
    19/12/2006
    Μηνύματα
    338
    μηπως ο συναργεμος στη "καταναλωνει" σιγα σιγα?ειχα και εγω ενα θεμα(6μηνες κραταγε νεα μπαταρια) τον αλλαξα και δεν μου το ξαναεκανε.τα φωτα δεν νομιζω(ειδικα τα xenon),ο ανορθωτης μπορει(θα ειχες θεμα και εν κινηση) αλλα σπανιο στα gen1,τσεκαρε ακριβως τι μπαταρια γραφει στο manual(αμπερ,βολτ κτλ)
    που μένεις?....εκεί που με κρατάνε....

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Marinos-GSXR Προβολή μηνύματος
    μηπως ο συναργεμος στη "καταναλωνει" σιγα σιγα?ειχα και εγω ενα θεμα(6μηνες κραταγε νεα μπαταρια) τον αλλαξα και δεν μου το ξαναεκανε.τα φωτα δεν νομιζω(ειδικα τα xenon),ο ανορθωτης μπορει(θα ειχες θεμα και εν κινηση) αλλα σπανιο στα gen1,τσεκαρε ακριβως τι μπαταρια γραφει στο manual(αμπερ,βολτ κτλ)
    xmmmm...ti synagermo eixes an epitrepete kai ti akrivws sou ekane?oplize kanonika?kai pio itan to provlima me ton synagermo telika?

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    το restart που κανει εκτος απο ψοφια μπαταρια μπορει να οφειλεται και σε χαλαρη ή βρωμικη επαφη καπου (πολοι μπαταριας, κεντρικος διακοπτης, kill, ρελε μιζας)

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το restart που κανει εκτος απο ψοφια μπαταρια μπορει να οφειλεται και σε χαλαρη ή βρωμικη επαφη καπου (πολοι μπαταριας, κεντρικος διακοπτης, kill, ρελε μιζας)
    xmmmm...i epafes tis battarias einai sigoura ok kai kathares...diakoptis kai kill switch prepei na einai ok giati nomizw oti den tha eperne bros oute me sprwksimo i tha mou ekane diafora perierga...to rele den to exw tsekarei na pw tin alitheia...alla to thema einai oti to kanei otan patontas tin miza kai i battaria deixnei na "petneinei" stadiaka,ksafnika kollane ola,kai kanei ena geniko restart se ola (fwta,troba, kai kantran)...exei tyxei stin prwti mizia na akoygete i battaria pethameni, stin deyteri akoma xeirotera kai stin triti ksafnika san na ksanazwntanevei gia ligo kai pernei bros...vevea ennoeite oxi me tin battaria teleiws kai sxedon nekri...

    an to rele mizas eixe provlima den tha eprepe apla na min gyrizei i na exei kena kai oxi na akous tin battaria na kseligonete?

  9. #9
    Δεν κοιτάς και μία τη μίζα μήπως παίζει κάποιο βραχυκύκλωμα στην περιέλιξη; (και έλεγχος στα καρβουνάκια).
    Τελευταία τροποποίηση από notakos600; 09/04/2013 στις 08:40.

  10. #10
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Λοιπόν....το ότι η μπαταρία "πεθαίνει" όπως λες, δείχνει ότι δεν είναι σε καλή κατάσταση...αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι δεν φορτίζει σωστά, ή στο ότι έχει καταστραφεί (σχεδόν), πιθανότατα γιατί δεν φόρτιζε σωστά.
    Και για τα δύο, ο ύποπτος είναι το κύκλωμα φόρτισης -βλέπε- ανορθωτής.

    Το ζόρικο είναι ότι το μηχανάκι κάνει "νερά" όταν ζεσταθεί καλά (ειδικά αυτό το γενικό restart δεν είναι καλό) δείχνει ότι κάποιο από τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα ζεσταίνεται υπερβολικά.Ένας λόγος γιαυτό μπορεί να είναι ότι "τραβάει" περισσότερο ρεύμα από το κανονικό που χρειάζεται, και ο λόγος που τραβάει παραπάνω ρεύμα, είναι η χαμηλή τάση τροφοδοσίας, πρωτίστως, και ότι μπορεί να είναι βλαμμένο, δευτερευόντως.

    Είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα σε δικιά μου μηχανή.Ήταν το κύκλωμα ανόρθωσης, που δεν δούλευε σωστά, και σταδιακά κατέστρεψε την ηλεκτρονική, η οποία μετά από έντονο δούλεμα μετά από χιλιόμετρα ή μέσα στην κίνηση, έσβηνε , και έπρεπε να κρυώσει.

    Όλα τα συμπτώματα "μυρίζουν" αρχικά ανορθωτή...αν είναι οκ τότε κάπου "χάνεις" ρεύμα
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  11. #11
    Θενκς Αντυ...νομιζω η βασικα ελπιζω οτι μετα απο τοσο καιρο αν ηταν ανορθωτης θα ειχε κλασει τελειως...επειδη μαλλον δεν το εξηγησα καλα το "restart" πρεπει να οφειλετε στο οτι η μπαταρια συμπαιριφερετε σαν να ειναι αδεια...με το σημερινο που ενω ειχε καποια ψιλη και μετα απο 8 ωρες ακινησιας ειναι τελειως νεκρη μου κανει περισσοτερο για συναργεμο...θα τον ξηλωσω και ελπιζω να λυθει το θεμα...σπλα τωρα πρεπει να βρω σχεδιαγραμματα για το πως...θενξ παντως...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Εγώ πάντως θα ξεκινούσα βγάζοντας τα xenon. Όταν είχα κι εγώ κάποτε, άλλαξα κάποια στιγμή ένα ballast που είχε καεί στη μεσαία σκάλα (είχα και στα πορείας). China βεβαια ολα αυτά, αλλά ήξερα τί έπαιρνα, και από τότε μου έκανε διάφορα περίεργα. Συγκεκριμένα μου έκαιγε την ασφάλεια του κοντέρ μετά τις 8000rpm, και αρκετές φορές έσβηνε η μηχανή ενώ οδηγούσα! Έπαιρνε ξανά μόνη της βέβαια γιατί κινούμουν και είχα και ταχύτητα μέσα, αλλά το θέμα είναι ότι έσβηνε.
    Μη στα πολυλογώ τα έβγαλα και τα δύο και από τότε δεν μου ξαναέκανε ούτε το ένα ούτε το άλλο.

  13. #13
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    Θενκς Αντυ...νομιζω η βασικα ελπιζω οτι μετα απο τοσο καιρο αν ηταν ανορθωτης θα ειχε κλασει τελειως...επειδη μαλλον δεν το εξηγησα καλα το "restart" πρεπει να οφειλετε στο οτι η μπαταρια συμπαιριφερετε σαν να ειναι αδεια...με το σημερινο που ενω ειχε καποια ψιλη και μετα απο 8 ωρες ακινησιας ειναι τελειως νεκρη μου κανει περισσοτερο για συναργεμο...θα τον ξηλωσω και ελπιζω να λυθει το θεμα...σπλα τωρα πρεπει να βρω σχεδιαγραμματα για το πως...θενξ παντως...
    Δεν έχει, ο συναγερμός, ασφάλεια που τον απομονώνει τελείως;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Όπως είπε ο Πρόεδρας, τα κόλπα που κάνει όταν είναι ζεστό δεν είναι καλά μαντάτα...

    Αν ήταν μόνο θέμα ελλειπούς φόρτισης μπαταρίας (ασχέτως λόγου.), όταν έσβηνες μετά από κάποια χλμ. θα έπαιρνε "τσακμάκι"...

    Και επειδή δεν είμαι καλός άνθρωπος, δεν προσανατολίζομια στον ανορθωτή σου αλλά κάπου προς ηλεκτρονική μεριά...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Εψαξα στο νετ και δεν βρεικα κατι που νσ τον απομονωνη...

    Αντουαν αν οπως λες ειναι θεμα ηλεκτρονικης (φτου κακα) οταν η μηχανη ζεστενοταν δεν θα επρεπε να κανει και κουλα?εννοω με την μηχανη εν κινηση...

    Εχω αρχισει να πιστευω(και θελω να ελπιζω) οτι η εσωτερικη μπαταρια του συναγερμου μας εχει αφησει.χρονους και οτι φορτιση γινετε παει στον κουβα...
    Τελευταία τροποποίηση από blackbusa; 09/04/2013 στις 15:06.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 20:37
  2. προβλημα ρευματος hornet 08
    από saboukas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2009, 11:16
  3. Προβλημα και αντιδρασεις....
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 04:23
  4. έχει πρόβλημα ο server?
    από milaber στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 08:12
  5. 'Ανεξιχνίαστο' Τεχνικό Προβλημα ... HELP
    από GiannisK στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 14:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF