Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 127

Θέμα: Πλησιάζει η μέρα της "εξέτασης"....πως να το χειριστώ ;;;;

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.266
    Καλή επιτυχία ρε μάγκα ,μην το σκέφτεσαι πολύ ,θα το πάρεις

  2. #107
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Στο αργο νομίζω όλα τα μηχανάκια των σχολών έχουν ψηλά το ρελαντί για να μην σβήνει εύκολα οπότε μπορείς να παίζεις μόνο με συμπλέκτη. Στην επιτάχυνση επιβράδυνση η όπως αλλιώς το λένε πρέπει να δεις αν σε βολεύει να το βγάλεις όλο με πρώτη ή να αλλάξεις και δευτερα. Το λέω επειδή στα 600αρια τετρακύλινδρα αν το βγάλεις όλο με πρώτη μπορεί από το άγχος σου να ανεβάσεις πολλές στροφές και να τρομάξεις.
    Δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί, θα το δω και θα σου πω, βέβαια μου αρέσει η ιδέα της 1ης για να είμαι ειλικρινής

  3. #108
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    337
    Τι γίνεται όλοι δεινοσαυροι;;;; δεν πήρε κανας άλλος δίπλωμα την τελευταία δεκαετία;;

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    977
    2004 είχαμε πολλά κοσμοϊστορικά γεγονότα στην Ελλαδαρα μας , με σημαντικότερο φυσικά την απόκτηση διπλώματος μηχανής αυτοκινήτου στονε THRESH

  5. #110
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.386
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος

    Χωρίς φόβο και πάθος λοιπόν, μοιραστείτε αν θελετε τις εμπειρίες σας από μαθήματά, εξετάσεις, λαδωματα, ξελαδώματα, να δούμε, τι έχει αλλάξει την τελευταία 10ετία στο πεδιο
    Καλή επιτυχία να έχεις

    Συνήθως τέτοιου τύπου εξετάσεις αφού τις περάσεις περνούν σταδιακά στο ασυνείδητο, θα ήθελα όμως να αναφέρω μία εικόνα που μου έχει μείνει ανεξίτηλη - κάποια στιγμή έσκασε μύτη για τις εξετάσεις ένας τύπος πενήντα φεύγα με Hayabusa - Streetfighter καραφτιαγμένο, εμφάνιση και συμπεριφορά κατευθείαν από στριπ του Τζοε Μπαρ

    Οπότε τον ρωτάω κατευθείαν, "ρε φίλε, πώς σου ήρθε να βγάλεις δίπλωμα μετά από τόσα χρόνια;" - "Έτσι για να δω πώς είναι να έχεις!" μου λέει...

    Όταν, αναπόφευκτα κόπηκε μετά από λίγη ώρα, έμαθα καμιά δεκαπενταριά νέες βρισιές τις οποίες "αφιέρωνε" σε μία γυναίκα εξετάστρια πάνω στην οποία είχε λοκάρει με το βλέμμα για κανένα δεκάλεπτο

    Προφανώς μετά αποχώρησε θριαμβικά με το Haya να σηκώνεται καντήλι μετά από λίγα δευτερόλεπτα άγριου μαρσαρίσματος


    Ελπίζω από καρδιάς οι εξετάσεις να μην είναι πλέον στα ίδια ελεεινά χάλια που ήταν όταν τις περνούσα εγώ!

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.154
    Αρχίζω να πιστεύω ότι οι περισσότεροι είχαμε έναν τετοιο τυπο στη φουρνια μας!


    Δεν θα καταλάβω ποτέ όμως γιατί να ρισκάρεις τη ζωή σου (όχι βιολογικά) για μια τοσο απλή διαδικασία.

  7. #112
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    208
    Όταν έδινα για 125 το 2002 θυμάμαι εκτός από το αργό είχε και μια γρήγορη διαβαση μέσα στον ίδιο διάδρομο που κάναμε το αργό αλλά όχι μονός! Καβάλα με τον δάσκαλο!! Το θυμάται κανείς αλλος? Το κάνουν ακόμα? Είχα και δάσκαλο λίγο γεματουλη που όσο να πεις δυσκόλευε την κατάσταση!

    Παρεμπιπτόντως το πήρα με τη 2η!!

  8. #113
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Όταν έδινα για 125 το 2002 θυμάμαι εκτός από το αργό είχε και μια γρήγορη διαβαση μέσα στον ίδιο διάδρομο που κάναμε το αργό αλλά όχι μονός! Καβάλα με τον δάσκαλο!! Το θυμάται κανείς αλλος? Το κάνουν ακόμα? Είχα και δάσκαλο λίγο γεματουλη που όσο να πεις δυσκόλευε την κατάσταση!

    Παρεμπιπτόντως το πήρα με τη 2η!!
    Ψέματα! Άμα το ήξερα θα ζητούσα δασκάλα αντί για δάσκαλο

    Ευχαριστώ και από δω όλους για τις ευχές, σε όσους δεν το έκανα με πμ!!

    Τέτοια στορυ θέλουμε Tsber!!! Έτσι όπως έχουμε καταντήσει μόνο ιστορίες από το παρελθόν έχει μείνει να ακούμε να κάνουμε χαβαλέ, γίναμε όλοι φλώροι!! Εδώ εμείς Πρώτα παίρνουμε διπλώματα και μετά μηχανές μόνο από κει να σκεφτείς!!

  9. #114
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.755
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Όταν έδινα για 125 το 2002 θυμάμαι εκτός από το αργό είχε και μια γρήγορη διαβαση μέσα στον ίδιο διάδρομο που κάναμε το αργό αλλά όχι μονός! Καβάλα με τον δάσκαλο!! Το θυμάται κανείς αλλος? Το κάνουν ακόμα? Είχα και δάσκαλο λίγο γεματουλη που όσο να πεις δυσκόλευε την κατάσταση!

    Παρεμπιπτόντως το πήρα με τη 2η!!
    Ισχύει, κι εγώ με τον ευτραφή (sic) δάσκαλο στη σέλα έδωσα...

  10. #115
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    303
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Πρώτα παίρνουμε διπλώματα και μετά μηχανές μόνο από κει να σκεφτείς!!
    Δεν ισχύει πάντα αυτό.
    Εγώ πήγα για μάθημα με το σκούτερ.
    Με βλέπει ο δάσκαλος μου λέει τι είναι αυτό?
    Έ του λέω πως θα έρθω για μάθημα?
    Μου λέει καλά θα πάμε... χαχαχα.

    Και στα καπάκια τον ρωτάω...αν με σταματήσει κανείς τι να του πω?
    Ε μου λέει την αλήθεια φυσικά.
    Είναι ο μόνος τρόπος να τη γλυτώσεις (αν είναι τη γλυτώσεις μου λέει)
    Και στα καπάκια, τραβάει μια τζούρα από το στριφτό και μου λέει.
    Μια φορά με το cb πήγαινα μαλλιοκουβαρα... σταματάω στο φανάρι και σκάει δίπλα ζητάς...και με ρωτάει...γιατί τρέχεις?
    Και του απαντώ μου λέει...τρέχω γιατί δεν σε είδα.... χαχαχα.
    Πρώτη σκέψη που έκανα στα καπάκια, καλά θα πάει το δίπλωμα, θα το πάρω σιγουραααα (χαχαχα)

    Against all odds που λένε και στο χωριό μου, ναι το πήρα και με την 1η μάλιστα.

  11. #116
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.176
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Ισχύει, κι εγώ με τον ευτραφή (sic) δάσκαλο στη σέλα έδωσα...

    Το έκανα εικόνα και.....


    Εγώ έδωσα το.... "πρόσφατο" 1986, τότε υπήρχε μια μόνο κατηγορία για μηχανές, πήγα με το XL250 S (δικό μου, ναι, χωρίς δίπλωμα, κράξτε ελευθερα )
    Μια οβάλ "πίστα" με τρεις κουκίδες στην μέση όπου έκανες τις στροφές...φυσικά που να χωρέσει να πάρει στροφή το XL....έδωσα έναν Κολοκοτρώνη σε έναν "δάσκαλο" εκεί να μου δώσει την βέσπα με τις στροφές στον θεό γι να μην σβήνει, έκανα 3 γύρους, πέρασα και έφυγα......
    Μαζί με μένα, πόσοι άλλοι πιτσιρικάδες με GSXR1000, CBR1000RR πάνω από τους μισούς τους κλάδεψαν εκείνη την ημέρα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #117
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    559
    Κάποτε λάδωνες με 3 eurofigters......

  13. #118
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το έκανα εικόνα και.....


    Εγώ έδωσα το.... "πρόσφατο" 1986, τότε υπήρχε μια μόνο κατηγορία για μηχανές, πήγα με το XL250 S (δικό μου, ναι, χωρίς δίπλωμα, κράξτε ελευθερα )
    Μια οβάλ "πίστα" με τρεις κουκίδες στην μέση όπου έκανες τις στροφές...φυσικά που να χωρέσει να πάρει στροφή το XL....έδωσα έναν Κολοκοτρώνη σε έναν "δάσκαλο" εκεί να μου δώσει την βέσπα με τις στροφές στον θεό γι να μην σβήνει, έκανα 3 γύρους, πέρασα και έφυγα......
    Μαζί με μένα, πόσοι άλλοι πιτσιρικάδες με GSXR1000, CBR1000RR πάνω από τους μισούς τους κλάδεψαν εκείνη την ημέρα....
    Οποιαδήποτε παρασπονδία έγινε σε καιρό δραχμών παραγράφεται.!!

    Ρε παιδιά, άκυρο, διαβάζω στο φόρουμ νήματα τύπου 2005 που λέει ο ένας "βγαίνει το ταδε" gsxr ξερω γω, r1 κτλ και είναι 20 άνθρωποι από κάτω έτοιμοι να το πάρουν κούτα. Και μεις εδώ για να πάρουμε ενα μεταχείρω xj6 δίνουμε Κολοκοτρώνη σε είδος μήνες επι μηνών.
    Αααααα ρε, ωραία χρόνια

  14. #119
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    559
    Ήταν εποχές που η μεσαία τάξη υπήρχε και τα οχήματα που ανέφερες ήταν προσιτά σε αυτή. Από τότε που εξαφανίστηκε, τα οχήματα αυτά απευθύνονται σε λίγους έχοντες και οι πληβείοι μαλώνουμε για το αν είναι καλύτερο ιαπωνέζικο 20 χρόνων ή κινεζικό κούτα.

  15. #120
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Έδωσα για δίπλωμα στα 38 μου (πριν 2 χρόνια και κάτι λίγο), έχοντας σχεδόν μια 20ετία στην πλάτη μου με δίπλωμα αυτοκινήτου.
    Η πρώτη φορά που είπα πως θέλω μηχανή ήταν στα 24 και από τότε το σκεφτόμουν χωρίς όμως να κάνω το βήμα.
    Επίσης δεν είχα εμπειρία ούτε από παπάκι μέχρι τότε.

    Την ημέρα της εξέτασης μου είπαν πως ο εξεταστής είναι περίεργος, ωστόσο δεν λάδωσα.
    Ήμουν ο μοναδικός από τους 4 που δίναμε και πέρασα κανονικά παρά το γεγονός πως άφησα τον τελευταίο κώνο στο σλάλομ.
    Μόνο περίεργος τελικά δεν μου φάνηκε, καθώς μόλις τελείωσα το σλάλομ γυρνάει και μου λέει: Άφησες τον τελευταίο κώνο, κάνε το επόμενο σωστά και δεν τρέχει τίποτα.
    Από τους άλλους τρεις μόνο η μια κοπέλα που είχε λαδώσει θα περνούσε, ενώ ο ένας δεν ήξερε καλά καλά ισορροπία. Δεν μίλησε σε κανέναν τους για το παραμικρό παρά το γεγονός πως βάζανε πόδια κάτω κτλ

    Σημασία θα έλεγα δεν έχει πως θα πάρεις το δίπλωμα. Προσπάθησε να είσαι χαλαρός για να είναι χαλαρή και η μηχανή.
    Εγώ λίγο πριν πάρω το δίπλωμα διάβασα τα δύο βιβλιαράκια του Θ.Χούντρα σε έκδοση Αττικής Οδού που βρήκα πολύ χρήσιμα για το πως να κυκλοφορώ εντός πόλης και τέλος μόλις κατάλαβα πως πλέον χειρίζομαι τη μηχανή χωρίς να το σκέφτομαι πήγα και έκανα το Level 1 του Riding School.
    Θεωρώ και τα δύο το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις για τον εαυτό σου και για τους γύρω σου.

    Καλή επιτυχία!
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ειμαι γκαντεμης.......πως να το κανουμε. need advise
    από stefanara στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2008, 21:57
  2. πως να το βαψω??
    από GTZ750 στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2007, 17:32
  3. Πως να το βαψω?????
    από gousouxourou στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2007, 11:32
  4. Ε μάθε επιτέλους πώς να το κάνεις
    από island στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2007, 10:26
  5. **Πως να το κάνετε μέσα σε Mini**
    από lampros_fazer στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 12:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF