Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 72

Θέμα: Προσοχή! Φυτοφάρμακα σε φρούτα και λαχανικά‏

  1. #46
    Ο τρίτος κόσμος πάντα ήταν αντικείμενο εκμετάλλευσης, η Αφρική πεινάει και οι αμερικανοευρωπαίοι κάνουν δίαιτα γιατί έχουν φτάσει 800 κιλά και πεθαίνουν αβέρτα, οι μεν από την ασιτία και οι δε από υπερσίτιση.
    Ο λευκός πάντα ήθελε να εξωρα'ι'ζει τα εγκλήματά του και να τα παρουσιάζει σαν ''κατακτήσεις''.
    Όσο για τον φίλο που δυσπιστεί για το αν υπάρχουν επιστήμονες που εργάζονται σε ''τέτοιους'' τομείς να του γράψω μια και μόνο λέξη που τα λέει όλα... Monsanto

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Πριν απο αρκετα χρονια οταν αρχισαν να κατεβαινουνε κατα τα μερη μας Αλβανοι και Βορειοηπειρωτες μια κοπελα μου ειπε¨Δεν μπορω να καταλαβω τι στα σκ...α κανετε.Ξοδευετε μια περιουσια για να φατε σαν ζωα και αλλη μια για να χασετε αυτα τα κιλα.
    Η υπερκαταναλωση γενναει πολλα απο τα προβληματα μας.Πρεπει αμεσα να λογικευτουμε και να αρχισουμε να απολαμβανουμε λιγοτερα αλλα καλυτερης ποιοτητας προιοντα.

  3. #48
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.463
    εγω να φαω σημερα που εχω φασολαδα με ρεγγα ή οχι

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    εγω να φαω σημερα που εχω φασολαδα με ρεγγα ή οχι
    Φαε και οτι παθεις θα παθουμε.

  5. #50
    The fine art of sliding Το avatar του/της Aνεμος
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    494
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600;[B
    και έλεγα δεν θα τους αναφέρει κανείς τους φούστηδες...
    there's no such thing as impossible

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    εγω να φαω σημερα που εχω φασολαδα με ρεγγα ή οχι
    Λευκάδα είσαι οπότε και να κλάσεις στα @@ μας.

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    εγω να φαω σημερα που εχω φασολαδα με ρεγγα ή οχι
    Αν η ρέγγα είναι εποχής, να φάς καρντάση μου
    ΚΩΣΤΗΣ

  8. #53
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από boussias Προβολή μηνύματος
    Αν η ρέγγα είναι εποχής, να φάς καρντάση μου

    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dim40
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    356
    υπαρχουν φαρμακα μυκητοκτονα για περονοσπορο παραδειγμα που ραντιζετε καθε βδομαδα σχεδον ειδικα δε θερμοκηπια. μαζι με αυτο ομως μπαινουν και αλλα για καταπολεμηση εντομων οπως η μελιγκρα και ο τετρανυχος αυτα ειναι διασηστιματικα. δηλαδη αποροφουνται απο το φυτο και κυκλοφορει στους ιστους του το δηλητηριο ετσι οστε να σκοτωνει τα εντομα ακομη και αν ειναι δε σημειο που δε τα πιασει το φαρμακο. αυτο το λεω σα πρωην καλιεργητης σε θερμοκηπια αλλα και εξωτερικα οπως επσης και σα τεχνολογος γεωπονος.

    τα εντομοκτονα λενε συνηθως συγκομηση απο 7 - 15 μερες μετα το ψεκασμο αναλογα με το φαρμακο. οι ντοματες και τα αγγουρια στα θερμοκηπια στ η φουλ παραγωγη μαζευονται μερα παρα μερα..........

  10. #55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dim40 Προβολή μηνύματος
    υπαρχουν φαρμακα μυκητοκτονα για περονοσπορο παραδειγμα που ραντιζετε καθε βδομαδα σχεδον ειδικα δε θερμοκηπια. μαζι με αυτο ομως μπαινουν και αλλα για καταπολεμηση εντομων οπως η μελιγκρα και ο τετρανυχος αυτα ειναι διασηστιματικα. δηλαδη αποροφουνται απο το φυτο και κυκλοφορει στους ιστους του το δηλητηριο ετσι οστε να σκοτωνει τα εντομα ακομη και αν ειναι δε σημειο που δε τα πιασει το φαρμακο. αυτο το λεω σα πρωην καλιεργητης σε θερμοκηπια αλλα και εξωτερικα οπως επσης και σα τεχνολογος γεωπονος.

    τα εντομοκτονα λενε συνηθως συγκομηση απο 7 - 15 μερες μετα το ψεκασμο αναλογα με το φαρμακο. οι ντοματες και τα αγγουρια στα θερμοκηπια στ η φουλ παραγωγη μαζευονται μερα παρα μερα..........
    Οκ αλλά Τι προτείνεις για προστασία απο τα παραπάνω? Πως μπορούμε να μην ταΐζουμε καρκίνο τα παιδιά μας?
    ΚΩΣΤΗΣ

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dim40
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    356
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από boussias Προβολή μηνύματος
    Οκ αλλά Τι προτείνεις για προστασία απο τα παραπάνω? Πως μπορούμε να μην ταΐζουμε καρκίνο τα παιδιά μας?
    δε νομιζω οτι μπορουμε να κανουμε κατι οσοι δε εχουμε δυνατοτητα δικης μας παραγωγης. ακομη και τα οικολογικα τα βλεπω με σκεπτικισμο με δεδομενο των ελεγχων που γινονται κανεις δε μπορει να σου αποδειξει οτι ειναι πραγματι βιολογικα. ακομη και ν δεχτω οτι ο παραγωγος ειναι σωστος
    και κανει οσα πρεπει, το κανει και ο γειτονας? τα φαρμακα του γειτονα δε πανε στα οικολογικα? ειναι αυτο που λενε αφου δε μπορεις να το αποφυγεις απολαυσε το....

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.462
    θέλω να πω 3 πράγματα. εχω σπουδάσει τεχνολόγος γεωπόνος(ζωικής παραγωγής ) και χωρις να θέλω να το παίξω μάγκας η ξερόλας αλλά κάναμε και μαθήματα φυτικής παραγωγής υποχρεωτικά γιατι κατι τρώνε τα έρμα τα ζα!
    1) (ερώτηση για σκεψη) ως καλλιεργητής σε συμφέρει να ψεκάζεις μια μέρα πριν?(λεφτά στα φάρμακα?) αφού δεν γιατρεύει τπτ το τόσο λίγο χρονικό διάστημα γενικά δεν "σκοτώνεις" καμια πάθηση αν δεν "ψεκάσεις" στην αρχη της αναπτυξης (οποτε το οτι εχει φυτοφάρμακα πάνω ασ μην το λεμε) εχει άλλα πράγματα ναι(μέσα οχι πάνω). ορμόνες, διογκωτικα (πωλουνται παράνομα, χρησιμοποιούνται παράνομα)
    2) οι γιαγιάδες μας στα φρούτα πλέναν 2 φορες και καθάριζαν την φλούδα , τα χόρτα τα έβραζαν 2 φορές και πέταγαν το νερο. φάρμακα τα οποια δεν μπαίνουν στην ανάπτυξη απομακρυνονται κατά 85% οπότε με σωστές διαδικασίες δεν ειναι τοσο επικίνδυνες για εναν ΕΝΗΛΙΚΑ! (αν μπουν στην ανάπτυξη πάλι το ποσοστό που επικαθεται ειναι τοσο λιγο που προβλήματα θα δούμε μετά απο 70-80 χρονιά. ε ας αρρωστήσω απο φυτοφάρμακα τοτε.)
    3) ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ-ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ- Φουτσες μπλε *ολογικα δεν υπάρχουν. είμαστε άνεργοι γιατι το υπουργείο δεν κάνει ελέγχους. (πόσο πιο λιανα να το πω??)

    κλείνω με πρόταση,
    φυτεύεις τα δικά σου για να ξέρεις τι έχουν(αλλιως άπλα δεν ξέρεις τπτ εμπιστευεσαι η οχι τον πωλητή.), οκ δεν μπορούμε όλοι
    βλέπεις ή προσπαθείς να θυμηθείς πως ήταν τα οπωροκηπευτικα όταν ήσουν μικρος (θυμάστε την φράουλα που ειχε μέγεθος οσο 2 νυχιά μας? το μήλο που ηταν μικρο και θολό? το κατσουφιασμενο πορτοκάλι? το αχλάδι με "μπιμπικακια"? ηταν ετσι γιατι , ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ! )
    φιλικα και με αγάπη και συγνώμη αν ειπα κατι κακο.
    προσοχή στις εικόνες που ακολουθούν να απομακρυνθουν σφικτές και μικρά παιδιά


    ποτε δεν κατάλαβα γιατι μας φαινεται αφύσικο
    αυτο και λέγαμε "ααααα αναβολιασμενο"
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cow on steroids.jpg 
Προβολές:	72 
Μέγεθος:	46,5 KB 
ID:	292033


    ενω αυτο μας φαινεται φυσιολογικό

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	apple.jpg 
Προβολές:	72 
Μέγεθος:	64,3 KB 
ID:	292034

  13. #58
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.463
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Λευκάδα είσαι οπότε και να κλάσεις στα @@ μας.
    δυστυχως δεν ειμαι στο Νησι αλλά στο κλεινον αστυ
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από boussias Προβολή μηνύματος
    Αν η ρέγγα είναι εποχής, να φάς καρντάση μου
    καπνιστοτατη ηταν

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    βλέπεις ή προσπαθείς να θυμηθείς πως ήταν τα οπωροκηπευτικα όταν ήσουν μικρος (θυμάστε την φράουλα που ειχε μέγεθος οσο 2 νυχιά μας? το μήλο που ηταν μικρο και θολό? το κατσουφιασμενο πορτοκάλι? το αχλάδι με "μπιμπικακια"? ηταν ετσι γιατι , ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ! )
    Πολλοι λενε αν δεις τρυπα στο φρουτο καθαρισε το και φατο ,δεν το εχουνε "πιασει" τα φαρμακα.Αν λειτουργησουμε καπως ετσι απο τη μια ισως γλυτωσουμε καποια φαρμακα,απο την αλλη θα γινουμε οι καλυτεροι φιλοι του μαναβη.

  15. #60
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pan DVS Προβολή μηνύματος
    Πολλοι λενε αν δεις τρυπα στο φρουτο καθαρισε το και φατο ,δεν το εχουνε "πιασει" τα φαρμακα.Αν λειτουργησουμε καπως ετσι απο τη μια ισως γλυτωσουμε καποια φαρμακα,απο την αλλη θα γινουμε οι καλυτεροι φιλοι του μαναβη.
    Τα φρούτα με τις τρύπες και τα κατσουφιασμένα πορτοκάλια η γιαγιά μου τα πέταγε στα γουρούνια πάντως...

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2010, 09:04
  2. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 15:44
  3. Καλημερα Σε Ολουσ Και Χρονια Πολλα!!
    από XTMPAM στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 00:42
  4. Καλημερα Σε Ολουσ Και Ξαναπροτεινω......
    από kalgeorge στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2003, 21:54
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF